PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Potasyumlu Benzin !

ugurozer
26/07/2008, 16:03
Arkadaşlar kurşunlu benzinin yasaklanması üzerine artık potasyumlu benzin satılıyor, bunun sebebi ise eski tip aracların motorundaki yaglamanın sağlanması için gerek duydugu kurşunun çevreyi kirletmesi uzerine kursun gibi yaglama yapabilecek ve aynı zamanda cevreyi kirletmeyecek bir yakıt uretimi.

Gelelim benim bu konuyu buraya taşıma sebebime :)

Şimdi yakıt fiyatlarına baktığımızda 95 oktan kursunsuz benzin, potasyumlu 95 oktan benzinden 4 kuruş kadar daha pahalı ve yaglama konusunda kursunsuzdan daha yoksun. Bizim katalitiklere kursunuz zararlı oldugu soylenirdi.

Peki bu potasyumlu 95 oktan benzin bizim araclara ne gbi bir etki yapar? katalitiklere zarar verirmi yoksa yok hayır vermez aksine yaglamayı daha iyi yapacagi icin daha bir yararlı mı olur?

Bilgili arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum.

ABNEW
26/07/2008, 16:30
Uğur, güzel bir ayrıntı :)

Dediğin gibi katalitik konvertörlü araçlarda daima kurşunsuz kullanılır.Potasyumlu benzinin katalitiklere farklı bir zararı olur mu bir araştırmak lazım.

Eğer kurşunsuzla aynı yapıdaysa bu durumda sadece potasyumlu benzin bile satılabilir...

ugurozer
26/07/2008, 21:04
evet potasyumlu benzindeki vergi oranı, eski araclarda ve dusuk modelli araclarda kullanılacagi icin daha dusuk olabilir cunki artı konulan bu katkının normalde maliyeti yukseltmesi gerekirdi :) bu yuzden sadece potasyumlu kursunsuz satılmıyor olabilir bence Arda.

ABNEW
27/07/2008, 01:29
Vergi çok hassas bir konu o zaman herşey olabilir potasyumlu benzinde:)

EPKAH
27/07/2008, 09:26
sahi bu benzinlerdeki vergi oranı nedir benim bildiğim rafineri çıkışı 0,85 ytl (rafinerinin karı dahil) benzin 3,40 olduğuna göre vergi oranı % 300 lere denk geliyor. dünyanın hangi ülkesinde var bu adaletli (!) vergi merk ettim doğrusu.

ugurozer
27/07/2008, 14:14
odedigimz paranın %70 civarında bir miktarı vergiye gidiyor iste.

ABNEW
27/07/2008, 14:34
odedigimz paranın %70 civarında bir miktarı vergiye gidiyor iste.

Uğur bildiğim kadarıyla ödediğimiz vergi %70 den daha fazlaydı.Tabi çok da emin değilim...

EPKAH
27/07/2008, 20:27
ah nerde %70 değil 70 170 e bile razıyım ben. rafineri çıkışı 0,85 - 0,90 arası bişey ilgili haberi de buldum https://www.tumgazeteler.com/?a=1559923 (https://tumgazeteler) ki bu eski bir haber şimdi dahada arttırıldı. benzin rafineriden 0,87 yeçıkıyor dağıtımla vergiyle vs şeylerle katlanarak devam ediyor. ben insaf diyorum sadece insaf.

Ziyaretçi047
27/07/2008, 22:41
bende kat olmadığından pek dert etmiyorum. ucuzlayacağına sevinirim ama benzin bu mazot olsaydı :)

ugurozer
27/07/2008, 23:06
rafine çıkışına %300 vergi eklemek demek zaten odedigimz paranın %75 inin vergi olması demekle aynı hesaba geliyor arkadaşlar. Da konu bu degil konumuz potasyumun katalitiklere zararı olup olmaması yokmu bir bilen veya bulan yaw?