PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapı Kolonları?

CesSpOoL
22/07/2008, 16:42
Arkadaşlar aracımın orjinal kolonlarından memnun değili. Bİ subwoofer kadar bass vuran bi sistemede ihtiyaç duymuyorum ama yine de sesi biraz açtığımda çıtlamıcak tok bi ses istiyorum. Kapı içlerindeki kolonları çıkarıp yerine ne takmalıyım ? Çapları kaç cm olmalı ? Bir de hangi marka ve model tavsiye olunur ? İsimleri Midbass dı sanırım kapı kolonlarının doğrumudur ?

mm_isik
22/07/2008, 16:55
Jl Audio

Bu Markaninkiler Cogu Modelden Iyidir Okan.biraz Fiyatlari Tuzludur Ama Memnun Edici Ses Alirsin.

CesSpOoL
22/07/2008, 16:58
Başka bir konuda arkadaşların tüm kapılara 16 CM lik kolon takmış. Bunu bende amfi kullanmadan uygulayabilir miyim ? bizim orjinal teyp yeterli olur mu ?

mm_isik
22/07/2008, 17:00
Amfi Kullanmadan Alacagin Ses Belli Bi Noktaya Kadar Doyurucudur. Fakat Ses Bogulmasin Dersen Amfi Sart

ali_48
30/07/2009, 21:49
Ya arkadaslar bende çift kabin pikap var ses nsl yapmaliyim..kapilara 16cm kompanat lar yetermi

Romeo_er2
31/07/2009, 00:28
arkadaşlar bildiğim kadarıyla önler 14cm arkalar 13 cm..ama yuvalar büyük olduğu için 16 da takılabilir..benim tavsiyem komponent takımı olarak başta alpine-focal-hertz-magnat...hepsinin bizim araçlara takılmış halinin birebir dinledim ve gördüm..

Punto06
31/07/2009, 01:16
İnfinity compenent takım ya da For-x compenet takım önler için en uygunu ağırlıklı olarak insan sesi için üretiliyo fakat ''mm_isik'' Abiminde dediği gibi anfi şart çalışmıyor değil ama tam performans almak için şart.

Romeo_er2
31/07/2009, 05:09
+1000

femoli
31/07/2009, 09:55
önlere ve arkalara 16 cmlik takabilirsiniz .. önler zaten 16 da arkalar 13 cm dir ama arklarada 16 takabilirsiniz yeterli genişlik var..

ynseknc
31/07/2009, 14:02
arkadaşım sana tavsiyem sadece önlere 16 cmlık mid takım artı bide anfi tamam düşük fiyatta yeterli ses istiosanda bull audıo yu tavsıye edıorum fıyatları 130 140 cıvarında yeterlı sesı alabılecegındende emınım.yaklaşık bır cok arabaya bu mıdlerı taktım sıkayetcı olanı duymadım ıyı calısmalar kolay gelsın.

ozz
19/09/2009, 14:47
Selam ben bu işle baya bi uğraştım.
Piyasada yüzlerce değişik hoperlör bulabilirsin. Bunların fiyatları da çok değişik mertebelere çıkabiliyor. Ama benim gözlemlerimi anlatmak isterim.

Benim bir çok denemem oldu. Önkapılara Pioneer 172C component takımı, arka kapılara 300TL lik Alpine SPE- 17SF mid takımı.
Sony XSF 1335 kolon arka kapıya.

Dersen ki sonuç ne oldu.

Cevap basit. Bu hoperlör işi herkesin yok şu marka yok bu marka demesiyle olan bir iş değil. Olayın en büyük kısmı matematik ve fizik. Malzeme kalitesi ikinci sıraya giriyor.

Hoperlörlerin mebran tasarımları, o hoperlörün hangi ortam ve hacimde çalışacağını belirler. Mesela Pionerr 172C cabin tipi tasarlanmış bir hoperlördür. Ne ön kapıda ne de arka kapıda bu hoperlörün fo sunda ( alt rezonans frekansı) rezonans yaratacak bir hacim vardır. Dolayısı ile bu hoperlörü ancak bağajın üzerindeki panzota yerleştirirsen güzel baslı bir ses alırsın. Buna acoustic impedance matching denir. Yani hoperlörün üzerindeki elektriksel gücün havaya aktarılabilme için sistemin acoustic dirençlerinin eş olması gerekir. Bu audio için temel bir kanun.

Peki Alpine SPE-17SF için ne diyebiliriz. Bu hoperlör çok dar alanlar için tasarlanmıştır. Mesela minicooper arka kolonlar. Yani yüksek hacimde oldukça boğuk berbat bir ses verir. izim arabaların arka kapıları bile bu hoperlörler için çok geniş. Dolayısı ile bu hoperlörü kullandığında arkakapının içindeki bölmeyi küçültmen gerekir ta ki hoperlörlerden düzgün bas alana kadar. Ama bu hoperlörler boyutlarına göre harikalar yaratmaktadır. 35Hz@ -10dB alt kesim frekansı vardır ki. Bu çoğu 25cm woofer ile aynı seviyededir. Ama dedim ya sağlam işçilik lazım + 300tl.

Kısaca kapılardaki hacimlere match olacak bir ürün bulman lazım yoksa acayip üzülürsün. Benim imkanlarım olduğu için bir çok deneme yapma fırsatım oldu. O başka.

Sana tavsiyem Sony XSF ailesinden 17cm hoperlörleri ön ve arka için kullanman. Neden mi kapı hacimleri ile çok güzel impedance uyumluluğu var bu hoperlörlerin. Birde bauhaustan gidip izolasyon bandı alıyorsun. 15cm genişlik 10M uzunluk. Bu bant ziftlidir. Yapıştığı yerden çok zor çıkarırısın. Bununla kapının içindeki saçların hem içini hem dışını kaplıyorsun. Kapıların içindeki beyaz dandik plastik malzemeyi yırtıp kapı deliklerini bu malzeme ile kapatıyorsun. O zaman istediğin sese kavuşacaksın. Düşük ama kaliteli bas.

Unutma aktif woofer olmadan çok yüksek bas elde etme imkanın asla yok. Bu anlattılarım böyle bir beklentin yoksa sana yetecektir.

Burada ehil olanda konuşuyor olmayanda, benim işim elektronik tasarım mühendisliği.
Şirkette elimin altında 100000$ lık audio precision audio analyzer var. Bir adet baba audio labaoratuarı var. 30000$ lar mertebesinde iki adet Rohde Schwarz audio analyzer var. Daha ne diyim markaya takılma. Empedans uyumuna takıl. Beni dinle:) Senin vasıtanla diğer arkadaşlar seslenmek benim amacım. Paralarına yazık etmesinler ne yapmaları gerektiğini bilsinler istiyorum.

O dandik küçük bilgisayar hoperlörlerinden nasıl o kadara bas çıkıyor dersin. Magnat marka hoperlör kullandıkları için değil:)

aytach
28/09/2009, 00:05
bilgi için çok teşekkür ederiz.
bu hoparlörler ile ilgili etkinlik yorumu da yapabilirseniz çok memnun olurum.
HERTZ ESK 165L COMPONENT SİSTEM 16,5 CM ULTRA FLAT | HERTZ | ElifTuning.com | (https://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=4423&k_id=680&kn=HERTZ)

canpolat21
30/09/2009, 17:22
Selam ben bu işle baya bi uğraştım.
Piyasada yüzlerce değişik hoperlör bulabilirsin. Bunların fiyatları da çok değişik mertebelere çıkabiliyor. Ama benim gözlemlerimi anlatmak isterim.

Benim bir çok denemem oldu. Önkapılara Pioneer 172C component takımı, arka kapılara 300TL lik Alpine SPE- 17SF mid takımı.
Sony XSF 1335 kolon arka kapıya.

Dersen ki sonuç ne oldu.

Cevap basit. Bu hoperlör işi herkesin yok şu marka yok bu marka demesiyle olan bir iş değil. Olayın en büyük kısmı matematik ve fizik. Malzeme kalitesi ikinci sıraya giriyor.

Hoperlörlerin mebran tasarımları, o hoperlörün hangi ortam ve hacimde çalışacağını belirler. Mesela Pionerr 172C cabin tipi tasarlanmış bir hoperlördür. Ne ön kapıda ne de arka kapıda bu hoperlörün fo sunda ( alt rezonans frekansı) rezonans yaratacak bir hacim vardır. Dolayısı ile bu hoperlörü ancak bağajın üzerindeki panzota yerleştirirsen güzel baslı bir ses alırsın. Buna acoustic impedance matching denir. Yani hoperlörün üzerindeki elektriksel gücün havaya aktarılabilme için sistemin acoustic dirençlerinin eş olması gerekir. Bu audio için temel bir kanun.

Peki Alpine SPE-17SF için ne diyebiliriz. Bu hoperlör çok dar alanlar için tasarlanmıştır. Mesela minicooper arka kolonlar. Yani yüksek hacimde oldukça boğuk berbat bir ses verir. izim arabaların arka kapıları bile bu hoperlörler için çok geniş. Dolayısı ile bu hoperlörü kullandığında arkakapının içindeki bölmeyi küçültmen gerekir ta ki hoperlörlerden düzgün bas alana kadar. Ama bu hoperlörler boyutlarına göre harikalar yaratmaktadır. 35Hz@ -10dB alt kesim frekansı vardır ki. Bu çoğu 25cm woofer ile aynı seviyededir. Ama dedim ya sağlam işçilik lazım + 300tl.

Kısaca kapılardaki hacimlere match olacak bir ürün bulman lazım yoksa acayip üzülürsün. Benim imkanlarım olduğu için bir çok deneme yapma fırsatım oldu. O başka.

Sana tavsiyem Sony XSF ailesinden 17cm hoperlörleri ön ve arka için kullanman. Neden mi kapı hacimleri ile çok güzel impedance uyumluluğu var bu hoperlörlerin. Birde bauhaustan gidip izolasyon bandı alıyorsun. 15cm genişlik 10M uzunluk. Bu bant ziftlidir. Yapıştığı yerden çok zor çıkarırısın. Bununla kapının içindeki saçların hem içini hem dışını kaplıyorsun. Kapıların içindeki beyaz dandik plastik malzemeyi yırtıp kapı deliklerini bu malzeme ile kapatıyorsun. O zaman istediğin sese kavuşacaksın. Düşük ama kaliteli bas.

Unutma aktif woofer olmadan çok yüksek bas elde etme imkanın asla yok. Bu anlattılarım böyle bir beklentin yoksa sana yetecektir.

Burada ehil olanda konuşuyor olmayanda, benim işim elektronik tasarım mühendisliği.
Şirkette elimin altında 100000$ lık audio precision audio analyzer var. Bir adet baba audio labaoratuarı var. 30000$ lar mertebesinde iki adet Rohde Schwarz audio analyzer var. Daha ne diyim markaya takılma. Empedans uyumuna takıl. Beni dinle:) Senin vasıtanla diğer arkadaşlar seslenmek benim amacım. Paralarına yazık etmesinler ne yapmaları gerektiğini bilsinler istiyorum.

O dandik küçük bilgisayar hoperlörlerinden nasıl o kadara bas çıkıyor dersin. Magnat marka hoperlör kullandıkları için değil:)

eyvallah bende onu düşünüyordum iyi bikaç marka var ama iyi ses veririmi bizim arabalarda diye düşünüyordum?

hertz kicker focal jlaudio infinity jbl öneren oldu ama sony düşünüyordum bende

birde bi konu açtım 17 cm likler uyarmı diye cevabı sendeymiş sağolasın ;)

dediğin bunlar sanırım...
SONY XS-F1736SE (https://www.sonymarket.com/DisProduct.asp?Pid=SONY%20XS-F1736SE&SID=f269608e736347215c63988383d912614e)

bi arkadaş şu genişlerden taktırmış acaba hangisini taksak?
SONY XS-F6925 (https://www.sonymarket.com/DisProduct.asp?Pid=SONY%20XS-F6925&SID=f269608e736347215c63988383d912614e)

sony kolonlar
https://www.sonymarket.com/DisCat.asp?Catid=OTO-SPEAKER

canpolat21
17/10/2009, 23:47
hertz çok iyi ses veriyormuş sony düşünüyorum çok seste cızırtı olmaz değilmi? sony marka sonuçta ve uyumunuda söylemişsiniz...

R!P
20/11/2009, 17:34
arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba lar benim aracımda da buna benzer bir problem var yanlız benim değiştirme sebep im sağ kapıda ki kolonlari her ikiside yandı sony nin 17 cm olan kolonlar ini takmak istesek orjinal yerini bozacak bir kesme vs bir işlem yapılıyormu birde tiz olarak gene sony nin 2.5 cm lik olanları sığarmı üst kışma bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler kazasız belasız yolculuklar hepimize

CaGRi
20/11/2009, 19:25
Amfi Kullanmadan Alacagin Ses Belli Bi Noktaya Kadar Doyurucudur. Fakat Ses Bogulmasin Dersen Amfi Sart

biraz geç bi cevap olacak ama şunu belirtmek isterim ki, amfi elektronik devreler de güç yükseltmeye yarayan bir cihazdır. ses sistemlerinde de sesin şiddetinin yükselten bir cihazdır. sesin kalitesini değiştirmez. sesin kalitesini arttırmak istiyorsanız ya teybini değiştimeniz gerekir, ya da hoparlörlerinizi , ya da her ikisini birden.

By_Static
19/12/2009, 18:07
2010da bende bi ayar çekicem okuduklarım fikir olur..

kubilai
17/03/2010, 00:03
Ben şu anda kullanıyorum ve neredeyse bütün markaları dinledim diyebilirm avrupa olarak hertz alpine dls helix uzakdogu olarak sony kenwood jbl pioneer ve seçimim dls oldu C6A ve R6A serileri var 16 cmde bi araştır istersen kesinlikle memnun kalacaksın 8 ay boyunca araştırdım aldım için rahat olsun DLS alırken ha bide amfisiz olmazz...

EvoEreN
19/03/2010, 22:51
Yorumların hepsini Okudum,İşi hiç bilmeyen biri olsaydım sanırım kafam çok karışırdı..Çünkü alternatifler çok SPG-17Cf yerine SPG-17C2 Kesinlikle düşünrdüm hem kasa Olarak hemde frq aralığı bakımından daha ıyı..Bu iş bence kısacası duygusallık yonune bakar..Iyı urun pahalı orta urununde fıyatı normaldir..ucuz ürünlerde var fakat ne kadar uzun ömürlü olur Bılemıyorum..Eğer butcende sıkıntı yoksa Morel tempo 6 ya bakabilirsin..ayrıca Urunu temın edebilmede yardımcı olabilirim almayı düşünen arkadaşa..Özelden mesaj atması yeterli olacakdır
saygılarla

nemrut
02/04/2010, 15:11
Ben 4 Adet Pianoor 120 w (Teiter li) taktım..16cm çapında ve hiç birşeye benzemedi!Hatta orjinalleri daha iyidi diyebilirim.O yüzden hiç masraf çıkarmayın kendinize! GP nin orjinal teybindede iş yok zaten!Müzik diyorsanız amfi filan almalısınız oda orta segman bi sistem için size 600 tl patlar!!!

icarus
03/04/2010, 00:54
Ben 4 Adet Pianoor 120 w (Teiter li) taktım..16cm çapında ve hiç birşeye benzemedi!Hatta orjinalleri daha iyidi diyebilirim.O yüzden hiç masraf çıkarmayın kendinize! GP nin orjinal teybindede iş yok zaten!Müzik diyorsanız amfi filan almalısınız oda orta segman bi sistem için size 600 tl patlar!!!
hoparlör değişimi mutlaka orjinalinden daha iyi ses verecektir orjinal hoparlörler dandik woofer konisi kağıt ayrıca kapılara ses izalasyonu yaparsan çok daha iyi ses alırsın birde anfi şart yoksa orj. teyp çok güçsüz verim alamamanın sebebi budur bende hoparlörleri değiştirecem ve dynamat izalasyon yapacam bu iş için en iyisi bu ama biraz pahalı hatta 400 tl felan bayılırsam :D arabanın bagaj teker üstleri vs yapılırsa araba çok daha oturaklı ve sessiz olacak