PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 75 HP Multijet Performansı

wisher
14/07/2008, 09:41
Merhaba,

Dizel araç ile kez uzun yol yaptım. Oldukça sakin kullandım. 90-110km/s arasında hızımı sınırlı tuttum. Yalnız 5. viteste düz yolda bu hız aralığında giderken ani hızlanma denemelerimde arabadan hiç tepki alamadım. Benzinlide eğer rampa çıkmıyorsanız 5. viteste de olsa araç ivme kazanıyor.

90-100 km/s hızda devir yanılmıyorsam 20.000 civarında oluyor. Devir dizel için düşük mü geliyor diye düşünüyorum.

Tecrübeli arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum. Ben mi yalnış kullanıyorum, araçta mı bir sorun var.

Bu arada 1100 km lik yolu %4.7 lt ortalama ile klima açık, 2 çocuk 2 yetişkin ve bagaj (zaten çok küçük) tümü ile dolu olarak aldık.

Herkese iyi bir hafta dilerim.

mustafaf
14/07/2008, 09:49
abı valla soledıklerın enteresan geldı bana.cunku o hızlarla gıderken gaza yuklendıgım anda ınanılmaz bı cekıs gucu hıssedıyorum ben.ozellıkle sollama felan yaparken 90km./h. cıvarlarından yukarı hızlara cok ıyı cıkıyor bnm arac.gec tepkı vermesı belkı aractakı agırlıktan dolayı olabılır.cunku aklıma baska bırsey gelmıyor...

(bu arada ortalaman gayet ıyı abı)

mm_isik
14/07/2008, 10:58
Evet Murat. Aracin Benim Babamin Aracinin Aynisi Bende O Aracta Ani Hizlanmalarina Karsi Tepki Alamamana Sasirdim. Araba Bastikca Gidiyor. 190 Km De Ibre Zorlaniyor Biraz Ileri Gitmek Icin Ama :)

wisher
14/07/2008, 10:59
Demek araçta bir sorun var. Çünkü dediğim gibi hiç ivmelenme olmuyor. Teşekkür ederim

tolgaank88
14/07/2008, 11:06
yani arasıra motor devri dustugu için felan turbo devreye girmeyebilir,araç aslında ivmeleniyorda olabilir ama bu ivmeyi benim maximum hissettiğim devir 2500-3000 oluyor...dediğim gibi belki motor devri dusmustur ondan turbo devereye girmemiş olabilir,ama her seferinde aynı durum varsa bi servise gostermekte fayda var...ayrıca yakıt ortalamasıda mukkemmel :)

wisher
14/07/2008, 11:16
Yol Antalya-Kemer'e gidiş-Geliş. Ama siz bir de "Punto ne kadar yakıyor" başlığına bakın neler bulacaksınız :)

Diğer taraftan, motor devri 20-21.000 civarında ve 5.viteste ani bir ivmelenme yakalıyabiliyorsanız bir dert olduğu açık.

tolgaank88
14/07/2008, 11:25
yok aslında çok ani bir ivmelenme olmuyor bende o devirlerde,yavaş yavaş ivmelenme başlıyor ve 2500-3000 lerde maximum a ulaşıyor...
yakıt ortalaması mukemmel derkende,gecen ay ankara-alanya (konya üzerinden) gittiğimde 116 km bilg. ortalamam vardı+klima her daim açıktı+araçta 4 yetişkin ve bir çoçuk vardı...bilgisayar ortalamam 6.3 du yanlış hatırlamıyorsam...

plastro
14/07/2008, 11:41
Bendede ivmelenme gayet iyi

Ziyaretçi047
14/07/2008, 12:19
ivmeleniyordur da siz farketmiyorsunuz bence. ayağınızı gaza kökleyin ve 4-5 saniye bekleyin. turbonuz iyice şarj olsun ve öyle hızlanmayı görün. ayağı basıp çekerek veya 1-2 saniye basarak bir şey anlamazsınız. devir de 2000 in üstü olmalı tabi ki. çok üstü değil. çok üstü 5. viteste aracın gücü bitmiş demektir.

wisher
14/07/2008, 13:42
İlk fırsatta deneyeceğim Cihan.

ABNEW
14/07/2008, 15:27
Eğer belirtilen hız doğruysa (90-110km/s) araç o anda 5. viteste 2000-3000d/d arasında olmalı.Bu durumda 1750d/d da gelen 190nm lik tork ile araç ivmelenmede hiçbir sıkıntı yaşamaz.Ancak hız daha düşükse örneğin 1500d/d da 5. viteste iseniz etkili bir ivmelenme için biraz beklemelisiniz, 2000 li devirlere yaklaşırken yine etkili bir ivmelenme olacaktır...

makeles
14/07/2008, 18:42
bir alt vitese takıp kökleyin.. :) 4. vitesin 140 a kadar yolu var..

Ziyaretçi047
14/07/2008, 20:23
Bugün bir şey denerken böyle bir probleme ben de rastladım. Turbonun basıncını çok kıstım. İlginçtir en yüksek basınç 5. viteste olması gerekirken en düşük basınç 5. vitese yansıdı. 5.vites tamamen kayboldu. devirin 4000 lere gelmesini bekledi basınç için. Sanırım sizin probleminiz de buna benziyor. Turbo basıncınız düşük olabilir. Hortumda delinme de olabilir. Bir sebepten ötürü basıncınız düşüyor olabilir. Servise danışmakta fayda var.

wisher
15/07/2008, 09:34
Serviste bunun kontrolünü isteyeceğim.
Yoksa uzun yolda gerçekten yoruyor. Ani hızlanma ihtiyacında mutlaka vites düşürmem gerekiyordu.

Müslüm, konuyu takip ediyorsan fikrini alabilir miyim?

Genius
17/07/2008, 15:12
Aynı sizin şartlar gibi arabada 4 kişi ve 2 çocuk vardı, klima açıktı, bagaj doluydu ve araçta 17 jant vardı, 4.6 lt ortalama ile gittim. Arabada HPT Tuning powerbox vardı ve hızlanmalarda pek sorun yaşamadım ama benzinli araba gibi ani bir hızlanma beklemeyin.

faruktuzlu
18/07/2008, 11:42
ortalama gayet normal, ben de çınarcığa gidip geldim 95 km hiç geçmedim, klima ara ara 15 dk açıktı. 4.2 ortalama ile geçti. üstelik diğer arkadaşların da dediği gibi 2200 devirde yüklenirsen arkadan tekme yemiş gibi fırlaması gerek! eğer yapmıyorsa teknik bir sorun var. ya da sen daha farklı bir tepki bekliyorsun...

grande26
18/07/2008, 12:52
5. vites ekonomi (daha uzun oranlı)vitesi olduğu için hızlanmanın biraz daha yavaş olması normal.Sorun olsaydı alt viteslerde de aynı sıkıntıyı hissederdiniz.Aracınız bence normal..

Muhendis06
19/07/2008, 10:25
Aractan bir jet ucagi ivmesi beklemeyin. 1.2.3. viteslerdeki ivmeleri de beklemeyin. Disli oranlari olcusunde, hiz kutusundaki her bir orana karsilik gelen ivmelenme degerleri de farklidir. Motordan 2000 rpm ve yukarisindaki devir bandinda islik sesi gibi bir ses duyuyorsaniz, intercooler ve turbo hortumlarinizi kontrol edin, delinme yirtilma olabilir. Ancak boyle bir durum varsa, zaten ilk viteslerde de hizlanma sorununuz olmalidir. Sadece 5. vitese ozgu bir memnuniyetsizlik, aracin kendi karakteristigidir. Iyi surusler..

Ziyaretçi047
19/07/2008, 15:53
ıslık sesi her zaman soruna işaret değildir. turbonun çalışma sesi de zaten bu şekildedir. çok şiddetli ıslıksa, turbodaki torna hatasına işaret olabilir.

wisher
19/07/2008, 18:56
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

KaMiKaZe
19/07/2008, 22:41
murat bey terlikle sandaletle sürüyor olmıyasanız arabayı onlar gaza basıyor hissi verebiliyor :D ortalama değerleri 4.7 olması zaten gaza çok dokunmadığınızında kanıtı olsa gerek.

EPKAH
20/07/2008, 02:03
Aractan bir jet ucagi ivmesi beklemeyin. 1.2.3. viteslerdeki ivmeleri de beklemeyin. Disli oranlari olcusunde, hiz kutusundaki her bir orana karsilik gelen ivmelenme degerleri de farklidir. Motordan 2000 rpm ve yukarisindaki devir bandinda islik sesi gibi bir ses duyuyorsaniz, intercooler ve turbo hortumlarinizi kontrol edin, delinme yirtilma olabilir. Ancak boyle bir durum varsa, zaten ilk viteslerde de hizlanma sorununuz olmalidir. Sadece 5. vitese ozgu bir memnuniyetsizlik, aracin kendi karakteristigidir. Iyi surusler..

bizde 2008 model doblo 1.3 multijet var o ıslık sesini motor 3000 devire yaklaşırken alıyoruz. aracı aldığımızdan beri yapıyor bu sesi. henüz servise götürmedik 10000 km olunca götüreceğiz şu anda 8000 km de araç acaba hemen mi götürsek bir problem olur mu, p.tesi uzun yola çıkacaktık. daha öncede 2005 modeli vardı aynısının onda böyle bir ses yoktu ve ilk kalkışta örneğin 2000 devire geldimi motor resmen fırlıyordu. ama bunda öyle birşey olmuyor. 2000 devirde hafif bir hızlanma oluyor ama eski araçtaki gibi gibi kuvvetli değil sorun bundan kaynaklanabilir mi acaba?

Muhendis06
20/07/2008, 11:22
bizde 2008 model doblo 1.3 multijet var o ıslık sesini motor 3000 devire yaklaşırken alıyoruz. aracı aldığımızdan beri yapıyor bu sesi. henüz servise götürmedik 10000 km olunca götüreceğiz şu anda 8000 km de araç acaba hemen mi götürsek bir problem olur mu, p.tesi uzun yola çıkacaktık. daha öncede 2005 modeli vardı aynısının onda böyle bir ses yoktu ve ilk kalkışta örneğin 2000 devire geldimi motor resmen fırlıyordu. ama bunda öyle birşey olmuyor. 2000 devirde hafif bir hızlanma oluyor ama eski araçtaki gibi gibi kuvvetli değil sorun bundan kaynaklanabilir mi acaba?

Ifade ettigim gibi, her vites oraninda aracta bir tepkisizlik varsa ve islik sesi motor devri arttikça siddetleniyorsa hortumlarinizda veya kelepçelerinde uygun olmayan bir durum soz konusu olabilir. Turbonun calisma dogasindan ileri gelen tislama sesini ise, kenarinda boylu boyunca duvar olan bir yolda cami acarak duyabilirsiniz. Bunlar benzer sesler olmasiyla birlikte, yine de uzman kisi birbirinden ayirt edebilir.

Yakindiginiz durumun bir baska kaynagi ise kutlesel hava debisi sensorudur [maf diye de bilinir] . Hava emis sistemi uzerindeki bu sensor arizalanabilir veya hassasiyetini yitirebilir. Bu durumda motorda performans kayiplari yasanabilir. Yakit tuketiminiz asiri yuksek degilse, servise kadar sabredebilirsiniz kanaatindeyim.

ms777
20/07/2008, 11:53
Bu iş birazda alışkanlıklarla ilgili, güçlü bir motora sahib bir araç kullandıysanız önceleri, bu tip bir araçta ilk başlarda bir yadırgama olabilir, bende bir sorun olduğunu sanmıyorum yol koşullarıda bunu etkiler çoğu zaman yolun rampa olduğunu fark etmeyiz ama rampadır gözümüzü yanıltabilir. (gizli rampa)

EPKAH
20/07/2008, 17:55
Ifade ettigim gibi, her vites oraninda aracta bir tepkisizlik varsa ve islik sesi motor devri arttikça siddetleniyorsa hortumlarinizda veya kelepçelerinde uygun olmayan bir durum soz konusu olabilir. Turbonun calisma dogasindan ileri gelen tislama sesini ise, kenarinda boylu boyunca duvar olan bir yolda cami acarak duyabilirsiniz. Bunlar benzer sesler olmasiyla birlikte, yine de uzman kisi birbirinden ayirt edebilir.

Yakindiginiz durumun bir baska kaynagi ise kutlesel hava debisi sensorudur [maf diye de bilinir] . Hava emis sistemi uzerindeki bu sensor arizalanabilir veya hassasiyetini yitirebilir. Bu durumda motorda performans kayiplari yasanabilir. Yakit tuketiminiz asiri yuksek degilse, servise kadar sabredebilirsiniz kanaatindeyim.

bu ses 3000 deviri geçtikten sonra kesiliyor. ve bu ses camlar kapalıyken duyuluyor. yakıt tüketimi fazla şu anda ama motor daha açılmadı kmsi sadece 8000.

wisher
21/07/2008, 10:49
Dün Puntoyu tekrar deneme şansım oldu. 5 viteste 2400 devirde turbonun devreye girdiğini hissettim. 4. viteste bu oran sanırım 2000-2100 devire düşüyor. Aracın, özellikle dizel karakteristiğine alıştıkça sanırım sorun kalmayacak.
Biraz devirli kullanınca sıkıntı kalmıyor.

wisher
21/07/2008, 11:00
murat bey terlikle sandaletle sürüyor olmıyasanız arabayı onlar gaza basıyor hissi verebiliyor :D ortalama değerleri 4.7 olması zaten gaza çok dokunmadığınızında kanıtı olsa gerek.

Uzun yolda 4.5-5.0 lt ortalama normal kullanımlarda (90-110 km/s) forumda gördüğüm kadarı ile bu araç için ortalama değerler. Bunun bir rekor olduğunu zannetmiyorum.

Çocuklarınızın ve ailenizin sorumluluğunu alınca gençlik yıllarındaki gibi 150-160 km/s ortalamaları görmek anılarda kalıyor. Araçta yalnız bile olsam sınırları geçmemeye çalışıyorum. Sorumluluk tasarrufu da getiriyor.

ReNoVaTio
21/07/2008, 11:03
arkadarşlar 2 gün önce karadeniz tarafına tatile gittim gpmle.ilk defa bu kadar uzun yola çıktım.gp dizel uzun yol arabası değil.neden derseniz; sollamalarda gerçekten aracın toplanması çok uzun sürüyor.kolay kolay sollama yapamıyorsunuz.yakıta gelince tam dolu bir depoyla 608 km yol yaptım 608 olunca ışık yanmaya başladı.tek avantajı uzun yolda az yakıyor olması.bazı arkadaşlar tam depoyla 1000 km gittiğini söylemişti ama buna ben pek inanmıyorum.tabi bu sadece benim fikrim:-)

ABNEW
21/07/2008, 14:38
arkadarşlar 2 gün önce karadeniz tarafına tatile gittim gpmle.ilk defa bu kadar uzun yola çıktım.gp dizel uzun yol arabası değil.neden derseniz; sollamalarda gerçekten aracın toplanması çok uzun sürüyor.kolay kolay sollama yapamıyorsunuz.yakıta gelince tam dolu bir depoyla 608 km yol yaptım 608 olunca ışık yanmaya başladı.tek avantajı uzun yolda az yakıyor olması.bazı arkadaşlar tam depoyla 1000 km gittiğini söylemişti ama buna ben pek inanmıyorum.tabi bu sadece benim fikrim:-)

Burak, bence Gp mjtd uzun yolda sıkıntı yaratmaz.Tabi devir ve vitesi iyi ayarlamak gerekli.Dizele alıştıktan sonra 190nm lik torkla fazla vites küçültmeden rahat sollama yapılabilir.Yine de çok performans beklemek yanlış olur tabi.

Ben şehir içinde 5.5lt/100km ile gezerdim mjtd 90bg ile.Şehir dışında bu rakam rahatlıkla 4-5lt/100km lere düşer.Bu durumda 1000km lik menzile de ulaşılabilir bence.Tabi kullanım tarzı çok önemli...

Ziyaretçi047
21/07/2008, 18:43
ben modifiye etmeden önce de 5. viteste ataktı arabam. hele 4 e 3 e atarsam coşuyordu sollarken.