PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gp De Yokuşda Kalkma Sorunu

ReNoVaTio
30/06/2008, 13:30
Slm Arkadaşlar.bende 2008 Gb Dinamik 75ps Var.aracimdan Bir şey Dişinda ç.ok Memnunum.oda Araci Yokuşlarda Kaldirmakta Zorlaniyorum.gazi Kolay Kolay Yemiyor.yarim Debraj Yaparak Kaldirabiliyorum.acaba Bunu Nasil Giderebilirim.bilgi Veren Olursa çok Sevinirim.aklima Tek Gelen şey 75ps Olmasi Sizce Yaniliyormuyum

makineman
30/06/2008, 13:44
Slm Arkadaşlar.bende 2008 Gb Dinamik 75ps Var.aracimdan Bir şey Dişinda ç.ok Memnunum.oda Araci Yokuşlarda Kaldirmakta Zorlaniyorum.gazi Kolay Kolay Yemiyor.yarim Debraj Yaparak Kaldirabiliyorum.acaba Bunu Nasil Giderebilirim.bilgi Veren Olursa çok Sevinirim.aklima Tek Gelen şey 75ps Olmasi Sizce Yaniliyormuyum

Malesef bahsettiğiniz sorun dizel araçların genel sorunudur. Bunu engellemek pek de mümkün değil. Özellikle benzinli bir araçtan sonra dizel kullanmaya başlamışsanız yokuşlarda birhayli zorlanıyorsunuz. Tavsiyem yokuşlarda klimayı kapalı tutarak kalkmanız. Bir de klima devreye girince sanki arabanın arkasından başka bir araçla asılıyormuş gibi geliyor insana. Ancak 90 BG liklerde yokuşta kalkış desteği Hillholder bu konuda son derece yardımcı bir sistem.

ReNoVaTio
30/06/2008, 13:45
peki bu sistemi sonradan ekletebiliyormuyuz araca.yani 75 ps lere

mustafaf
30/06/2008, 14:46
bıldıgım kadarıyla sonradan eklenmıyor.aracın uretım asamasında eklenebılıyor sadece.gaza bıraz daha fazla yuklenıp kalkabılıyorsunuz anca.bır arkadasımda opel astra 1.3cdtı 90hp vardı.alanya kalesıne 3 kısı klıma acık halde cıkamamıstık.dızellerın genel sorunu...

ekorkut
30/06/2008, 14:57
90 lıklar 75 liklere göre yokuşta ilk kaldırmada daha da vahim durumda. Hillholder var da tutuyor gazı verene kadar allahtan. Bilmiyorum araban kaç km de ama biraz km (5000 km gibi) yapınca az daha rahatlayacak yokuşlarda. Araba 2000 devrin nin üzerinde olsun, Alanya kalesine de çıkar her türlü dik yokuşa da çıkar. Esas sorun aracı durdurup sıfırdan kaldırmakta. Ben bizzat çıktım Alanya kalesine daha araba 1500 km de iken. Aklıma bu araba çekmiyor diye hiçbirşey gelmedi inan.

ReNoVaTio
30/06/2008, 14:58
anlaşılan bu sorun için tek çözüm gaza yüklenmek:-)

ReNoVaTio
30/06/2008, 15:00
umarım açlır.yoksa kafam iyiyken birgün yakıcam bu arabayı:-D

makeles
30/06/2008, 15:28
biraz devirli kalkış yapmak lazım 90hp serencebey yokuşunda (MIT yokuşu) orda çok zorlanıyor hildholder olmasa kaldıramam belki de...

tolgaank88
30/06/2008, 17:02
evt kalkışlarda dizellerin genel olarak zorlanması mevcut,ama bu hemen hemen butun dizellerde var yani,ayrıca kalkış performansında 75 bg likler 90 bg liklara gore daha atik diye duymuştum (yanlış yerlere çekilmesin,kalkışlarda diyorum) ve ek olarak alanya kalesinde 2 hafta once araçta 4 kiş+1 çocuk+klima açıkken 5-6 kez duraklayıp çok rahat biçimde çıktım...kendi arabam diye soylemiyorum ama diğer araçlara gore kalkış performansı çok yuksek,mustafa abiye tamamen katılıyorum,yakın bi abimde opel astra var,nene hatun caddesinde (ankarayı bilenler bilir)el freni çekmeden kalktıgını goremedim daha...
bunu gidermek istersen arkadaşım ya dediğin gibi yarım debriyaj yada çift debriyaj (ara debriyaj) yapıcaksın

Genius
30/06/2008, 19:42
Benzinli arabadan sonra dizele geçince hele de klima açık olunca insan ilk başta alışamıyor ama normal bir durum.

CaGRi
30/06/2008, 21:01
sorun değil bu. böyle olmasının sebebi araçlarımızın 1.3 ve 75 hp olmasıdır. gücünün yeterli olmayışndan kaynaklanmaktadır. çözümü ise kalkışlarda turbodan yardım almaktır. turbolarımız 1750 devirden sonra devreye otomatik olarak girmektedir ve yeterli gücü sağlamaktadır. tavsiyem dik yokuşlarda ayağınız debriyaja basılı iken gazı 2000 devir civarına getirip ayağınızı debriyajdan çekip kalkmanız....

Ah-MeT
30/06/2008, 21:41
sorun değil bu. böyle olmasının sebebi araçlarımızın 1.3 ve 75 hp olmasıdır. gücünün yeterli olmayışndan kaynaklanmaktadır. çözümü ise kalkışlarda turbodan yardım almaktır. turbolarımız 1750 devirden sonra devreye otomatik olarak girmektedir ve yeterli gücü sağlamaktadır. tavsiyem dik yokuşlarda ayağınız debriyaja basılı iken gazı 2000 devir civarına getirip ayağınızı debriyajdan çekip kalkmanız....
cagrinin dedigi gibi 2000 devire cikarip oyle kalka bilirsin birde elfreninden yardım alabilirsiniz genelde ben boyle yapıyorum...

CaGRi
30/06/2008, 22:13
ahmet nie bnm dediiim gibi kalkmasın???:S

ABNEW
30/06/2008, 22:35
1250 cc lik oldukça küçük hacimli Mjtd e bir de dizel olmasından kaynaklanan devirlenme isteksizliği eklenince yokuşlarda kalkış bir miktar zor olabilir.Bunu önlemek için denildiği gibi kavrama noktasına gelindiğinde motor devrinin 1750d/d yı geçmesi gerekiyor...

Ah-MeT
30/06/2008, 22:55
ahmet nie bnm dediiim gibi kalkmasın???:S
çağrı kusura bakma yazım hatası yapmışım düzelttim:)

CaGRi
30/06/2008, 22:58
@ahmet
hey allam yaaa:D:D

grande26
30/06/2008, 23:11
Klima açıkken bir de fanın sesi dikkati dağıtıyor,motor sesini iyi duyamayıp stop ettirmeye sebep olabiliyor.

dmRy
01/07/2008, 01:30
Bu klima olayını çözebilmiş değilim hala :S ben okula giderken özellikle test ettim bunu. Dik bir rampadan, 1. vites ile çıkarken klimayı açtım, püfür püfür üfledi soğuk soğuk :D ama araç devir kaybetmedi :S Ayrıca geri kaldırma dışında rampalarda zorlandığımı hatırlamıyorum. kafam karıştı, en kısa sürede dik bir rampa bulup dur kalk yapacağım :D

Tek sıkıntı geri kaldırırken. Aynı rampa üzerinde ileri kaldırırken yarım debriyaj ile çok az kaydırıyorum aracı. ancak aynı yerde ters pozisyonda geri kaldırayım derken araba epey öne kaçıyor :D geri kaldırması daha zor valla :D

Rampada kaldırırken yarım debriyaj ve devir 2000 civarında tutarak kaldırıyorum. Turbo aktif oluyor tabi o devir diliminde. Belki bu nedenledir. Ancak o kadar dik bir rampada zaten gazı vermek lazım kalkmak için. İster benzinli, ister dizel olsun. Yanılıyor muyum? :S

Ziyaretçi047
01/07/2008, 01:37
açıklama yapmıştım. açıklamar doğru. çok dik zor yokuşsa biraz gaz verip kalkabilirsin. ayrıca dizel her zaman yokuşta daha stabildir benzine göre. ayrıca ben gaza bile basmadan kalkıyorum. tork denen şeyi kullanmayı öğrenelim lütfen artık. deneye deneye çözersin. ayrıca 1.3 75hp araç 190 nm torka sahip. hiç de küçümsenecek bir rakam değil. araç güçsüz diyenlere lafım.

dmRy
01/07/2008, 01:58
Bakınız daha teknik olarak 90 HP'lik motorların devir ve beygir (kw olarak geçiyor. 1 KW=1,3410 HP) grafiği,

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=2678&stc=1&d=1214866366
Görüldüğü 1700-2000 arası tork değeri çok yakın ve maksimum seviyede. Bu değerler civarında sabit tutarak kaldırmayı denersek, sıkıntı pek çekmeyiz sanırım.

Grafiği bir siteden bulmuştum ve indirmiştim. hangi siteden aldığımı hatırlayamadığım için 75 HP olanı bulamadım. Ancak örnek olsun diye bunu koydum. 75 HP motorlarda da maksimum tork aralığı aynı çünkü.

ABNEW
01/07/2008, 13:31
Hakan, 75bg lik modelin tork eğrisi biraz daha dik olarak güç kaybediyor.Sabit geo. turbodan dolayı.Max. tork devri ise yine aynı ama 10nm lik bir tork dezavantajı var.Tabi gücü de 15bg daha az.

Dediğim gibi önemli olan kavrama anında devrin 1750d/d ya da üstünde olması...

ekorkut
01/07/2008, 14:25
Buyrun benden bir kıyak

https://img239.imageshack.us/img239/8834/7590ow0.jpg

Alp
01/07/2008, 17:35
Arkadaşlar yeterince açıklamış zaten yokuşlarda klimanın açık olmasıymış dolu olmasıymış mühim değil turbonuz açıkken (motor devriniz 1750 d/dk üstü iken) rahatlıkla kalkabilirsiniz endişelenmeyin

volki
09/07/2008, 18:54
Yok hocam senin çaren yok. ben ne yaptıysam olmadı. debriyajı yarım yapıp freni bırakıyorsun aracın hafif geri kaçmasına müsade edip o arada da gazla toparlayacaksın. yoksa imkanı yok debriyajda tutamıyorsun.
ama 90 beygirlik linealarda sorun yok. aracı debriyajda tutabiliyorsun.

mm_isik
10/07/2008, 09:46
diesel araç ezelden beri böyle arkadaşlar işte:)

Hillholder yoksa basıcan gaza. zaten diesel araçlardan yüksek ve düzenli verim almak için aracı yüksek devırlı kullanmak gerekmıyormu?

tolgaank88
10/07/2008, 10:08
benim bugune kadar ki araçlarımın hepsi dizel di,çok nadir kullandıgım başka arabalar oldu onlarda benzinliydi ama %95 dizel kullandım...verim almaktan kasıt arabanın hızlanması gibi şeylerse,turbodizel lerde turbo 1750 de devreye giriyor ve 2500-3000 devirde koltuga yapıştırıyor...yani 2500-3000 devir yuksek bi değer mi bilmiyorum ama hızlanmalar falan bu devirde çok rahat ve çok etkili oluyor

ekorkut
10/07/2008, 10:31
Dizel arabalar böyle demek yanlış bir yaklaşım olur. VW serisi 1.9 dizel arabanın yokuşta kalkışını deneyen var mı aranızda? Bırakın yokuşu, düz duvara bile tırmanır sıfırdan hem de hiç kasmadan. Bizim puntoların da 1.9 unu getiriyor olsalar aynı şey onun için de geçerli olurdu muhtemelen. Bravo 1.6 dizellerde de kalkış çok daha rahattı bizim GP lere göre. Hacimle alakalı bir durum diye düşünüyorum.

mm_isik
10/07/2008, 10:36
evet haklısın emre. sanırım yanlıs bı cumle ıle baslamısım mesajıma. sana katılıyorum 1.9 arac dedıgın gıbı duz duvara cıkar:)

sahsen ben gp dızel 1.3 75 hp de de yuksek devırlı kullandıgım ıcın bı problem arz etmıyor benım ıcın.

tolgaank88
10/07/2008, 10:39
emre abi wv 1.9 dizele ogrenci butçesi yetermi yaw naptın :D:D,benim kullandıgım araçlar fiesta tdci (1.4),getz crdi (1.5),gp multijet (1.3)...bu araçlara gore bi yaklaşımda bulundum ben,dediğin gibi hacimle alakalı olabilir çünkü bu araçların hepsi 1.9 dan dusuk...beygir farkıda olabilir diecem ama getz lede baya zorlandıgım yerler,çift debriyaj yaptıgım yerler vardı...belki tork ta olabilir ama tork değerlerini bilmiyorum :)

mm_isik
10/07/2008, 10:43
ama sonucta 1.4 ile 1.9 aracın da tork ları aynı olmaz sanıyorum :)

tolgaank88
10/07/2008, 10:45
valla tork un nasıl değiştiğini neye gore oldugunu bilmiyorum,abnew (arda abi) bize bu konuda yardımcı olabilir,baya bi bilgisi var bu konularda...

ekorkut
10/07/2008, 11:17
Tork denilen olay, tamamiyle motorun hacmi doğrultusunda içeride sıkıştırıp itme gücüne çevirebildiği, doldurabildiği hava ve yakıtla alakalıdır. Yani silindir hacmi = tork. Turbo da hali hazırda mavcut olan hacme daha fazla hava doldurabilmeye ve dolayısıyla bunu da daha fazla yakıtla karıştırabilmeye olanak sağlıyor. Bir nevi büyük hacimli motor taklidi yaptırıyor arabaya. Ne kadar hacim, o kadar tork. Turbo basıncını da ne kadar artırırsan o kadar fazla hava emiyorsun ve bunu yakıtla besleyebildiğin doğrultuda daha fazla tork ve güç alıyorsun.

dmRy
10/07/2008, 11:50
yok rampa yukarı 1.9 caddy ile 90 Hp 1,3 gp kafa kafa gidiyor. bizzat denendi :D

mm_isik
10/07/2008, 16:12
Valla Ayni Segmentte Arac Ile Olsaymis Vaayy Iyi Dermisimde :)

Diger Arac Ta Kedimiş Be Kardesim :)))

mustafaf
10/07/2008, 16:36
yok rampa yukarı 1.9 caddy ile 90 Hp 1,3 gp kafa kafa gidiyor. bizzat denendi :D

1.9 caddy 250nm torka sahıp ancak kasa agırlıgı 1,5 ton cıvarında.duz yolda bıle 140-150km. suratlerıne kadar gecersın caddyı.ama yokus asagı yada 150km den sonrakı hızlarda pek yaklasabılecegını sanmıyorum :D

mm_isik
10/07/2008, 16:39
Ayni Segmentin Araclari Deil Ki Arkadaslar Kiyaslamak Yanlis Olur :s

Ha Yokus Asa Ha Yokus Yukari..

Bilmiyorum Ama Benim Fikrim Bu

ABNEW
10/07/2008, 22:22
valla tork un nasıl değiştiğini neye gore oldugunu bilmiyorum,abnew (arda abi) bize bu konuda yardımcı olabilir,baya bi bilgisi var bu konularda...

Tolga, Emre de belirtmiş zaten, diğer şartları sabitlersek tork hacimle bire bir alakalı tabi.Torku döndürme gücü olarak da özetleyebiliriz.Yani dairesel bir harekettir dolayısıyla tepkiye maruz kalan pistonların krank milini döndürmesiyle elde edilir,

Vw Caddy ye gelince, tork ve bg olarak 90bg lik mjtd lerden fazlası olsa da araçlar arasında gerek son hız gerekse hızlanma değerleri olarak GP lehine fark var.Yani normal şartlarda GP her şekilde önde olur.Tabi durumu etkileyecek birçok değişken var:)

dmRy
10/07/2008, 23:45
VW Caddy ile GP 'lerin son hızları aşağı yukarı aynı. 185-195 arasında iki araçta beyin tarafından durduruluyor. Yakın arkadaşımda Caddy var, epey denedik bu olayı. İlk hızlanmada Caddy daha iyi ama. Çünkü 5 ileri vites ve 6 ileri vitesden daha çabuk hızlanıyor.

ABNEW
11/07/2008, 00:00
VW Caddy ile GP 'lerin son hızları aşağı yukarı aynı. 185-195 arasında iki araçta beyin tarafından durduruluyor. Yakın arkadaşımda Caddy var, epey denedik bu olayı. İlk hızlanmada Caddy daha iyi ama. Çünkü 5 ileri vites ve 6 ileri vitesden daha çabuk hızlanıyor.

90bg lik mjtd nin son sürati 10km/s kadar daha iyi ve hızlanma değeri de Gp nun 1sn kadar daha iyi.Araçlarda ise 185-195km/s te elektronik olarak durdurma yok.Zaten son süratleri o kadar değil.Ancak 5000d/d larda limitör devreye giriyordur.Eğimde o süratlere gelinerek limitör devreye sokulmuş olabilir.Tabi standart araçlardan bahsediyorum...

5 vitesliler 6 viteslilerden her zaman iyi değildir.Hızlanmayı etkileyen birçok faktör var...

Benim arkadaşımın Doblosu da (1.9 jtd) Caddy 105bg i geçiyordu zamanında:)

Muhendis06
11/07/2008, 11:50
Kullanmakta oldugum 75 HP MJ arac 60 000 km ye yaklasiyor. Bu zamana kadar ilk baslangicta araca alisma sureci disinda yokuslarda hicbir sorunla karsilasmadim. Aracin, dolayisiyla motorun karakterini hissetmek, ona gore davranmak gerekiyor. Yokuslarda kavramaya baslamadan once motor devrini 2000 rpm lere kadar cikartip, ardindan kavramaya baslamak uzun vadede baski balatanizi cok erken asindirir. Makinaya nazik davranarak daha rolanti devrinde bile yavasca kavrama noktasini bularak sakince kalkmak gayet mumkun. Genel bir sorunumuz, sanki ralli yapiyor gibi her seferinde ok gibi kalkmaya calismaktir kanaatindeyim. Iyi surusler..

mustafaf
11/07/2008, 12:14
arkadaslar bnm aracım 75HP ve aracta sadece chıp var su anda 13.000 km.de bugune kadar trafıkte 4 tane vw caddyle kalktım ve hepsındede 3-4 boy fark bıraktım.o yuzden arda abının dedıgı gıbı sadece motor gucune bakarak fıkır edınmek cok zor...

dmRy
11/07/2008, 12:15
Bence beyin engelliyor Arda, Caddy'i kullandım otoyolda. 190 mı 195 mi ne gidiyordum ve gaza tam olarak yüklenmiş bile değildim. Gaza tam bastığında ise değişen hiç birşey olmuyor. Vermiyor gazı beyin :=) Bizim arabalarda da aynı 185-190 gibi hıza geldim ve hala gazda boşluk vardı vites ise 5 'teydi. Devir ise 5000'i zaten buldurmuyorum hiçbir zaman. 6.cı vitese attım ama yine değişen birşey olmadı. Hızı sabitliyor gibi geldi bana ;)

@Mustafa: 5 ileri GP'ler için problem yok. Problem 6 ileri olanlardı. Çünkü 1 ve 2. vites çok ölü bizde. Arada vites değiştirerek vakit kaybediyorsun ;)

ABNEW
11/07/2008, 15:25
Bence beyin engelliyor Arda, Caddy'i kullandım otoyolda. 190 mı 195 mi ne gidiyordum ve gaza tam olarak yüklenmiş bile değildim. Gaza tam bastığında ise değişen hiç birşey olmuyor. Vermiyor gazı beyin :=) Bizim arabalarda da aynı 185-190 gibi hıza geldim ve hala gazda boşluk vardı vites ise 5 'teydi. Devir ise 5000'i zaten buldurmuyorum hiçbir zaman. 6.cı vitese attım ama yine değişen birşey olmadı. Hızı sabitliyor gibi geldi bana ;)

@Mustafa: 5 ileri GP'ler için problem yok. Problem 6 ileri olanlardı. Çünkü 1 ve 2. vites çok ölü bizde. Arada vites değiştirerek vakit kaybediyorsun ;)

Hakan, beyin değil de dizelin prensibi gereği yüksek vites ve yüksek devirde motor performans sergileyemiyor.Yani büyük viteslerde devir 4000 civarında gaza tam basılsa da yarım basılsa da motor devirlenemiyor ve sürat sabit kalıyor.Dolayısıyla ecu sanki motoru kilitlemiş gibi oluyor.Yani limitör devreye girmiş gibi.Ancak limitör devrede değil tabi 4000 lerde...

Ben de 2 yıl boyunca 90bg mjtd kullandım.Her açıdan çok memnundum.2000-4000d/d arası gayet güzel ancak bu devirden sonra araç senin de belirttiğin gibi gitmiyor gibi.Bunun nedeni de motorun dizel olması...

volki
12/07/2008, 14:47
Arkadaşlar 1.9 1.6 motorlardan bahsetmişsiniz. evet daha büyük hacimli motorlarda bu sorunlar zaten yok. bizim aracın motoru küçük olduğu için bu sıkıntıyı yaşıyoruz. küçük olmasının sebebi de ekonomik olması. fakat 1.6 motorlu bir aracın yakıtıyla karşılaştırın yakıtı aynı. ben istanbulda şehiriçi 225bin yakıyorum, ankaraya giderken de 100 km de 7,5 litre yakıyorum (160-180km hız ile). 1.6 focuslar da aşşa yukarı şehiriçi bukadar yakıyor. ozaman 1.3 motoru sorguluyorsunuz, bir anlamı yok. tek faydası vergisi düşük.

ERDİ
12/07/2008, 22:48
arkadaşlar benim punto dada kalkışlarda aynı problem vardı şimdi 2000 devire kadar çıkarıyorum çok rahat kalkıyor yokuşlarda ama gaza basınca araç geç devirleniyor bu neden kaynaklanıyor diğer araçlara binnice gaza bastığım gibi araç bağırmaya başlıyor bizimkilerin gazı neden böyle geç algılıyor acaba

ABNEW
13/07/2008, 01:45
arkadaşlar benim punto dada kalkışlarda aynı problem vardı şimdi 2000 devire kadar çıkarıyorum çok rahat kalkıyor yokuşlarda ama gaza basınca araç geç devirleniyor bu neden kaynaklanıyor diğer araçlara binnice gaza bastığım gibi araç bağırmaya başlıyor bizimkilerin gazı neden böyle geç algılıyor acaba

Erdi, devirlenmedeki yavaşlık dizel motorun çalışma prensibiyle alakalı.Benzinli motorlar kadar kolay devirlenemiyorlar ve üst devirlere çıkamıyorlar.Aynı şekilde gazdan ayak çekilince de aynı durum geçerli.Yani rolantiye düşme süresi dizellerde daha fazla.Eğer alt devirlerdeki cansızlıktan bahsediyorsan bu durum da mjtd nin 1250cc lik çok küçük bir makine olmasıyla ilgili.Turbo kendini gösterene kadar düşük hacim ve dizel pek performans gösteremiyor...

Ziyaretçi047
13/07/2008, 02:18
Dizel dicektin ilk cümlende galiba. Ben de hemen ekleyim. Sonuçta sözkonusu olan mazot. Daha zor yanan bir yakıt. Dizel motorların tepkisi benzinli motorlara göre daha geç olur. Ayrıca diğer konularda belirtilmiş gaza basıyorum tepki vermiyor diye. Hayır beyinle alakalı değil gaz kesme felan da yok. Gaz pedalındaki boşluğa aldanmayın. Siz aslında son gazı veriyorsunuz o durumda. Dururken bunu test edebilirsiniz. Gaza as bişe basın 5000 deviri bulursunuz zaten. Turbonun da etkisi var bunda. Hemencecik az gazla son devirlere çıkarıyor aracı. Bu konu da baya uzadı bence :)

makeles
13/07/2008, 03:12
yüksek devirle yokuşta kalkmak debriyaj balatasına zarar verir onun yerine kavramada bir kaç saniye daha uzun kalıp hafif devirlenerek çok rahat kalkış yapabilirsiniz motorun sesini bile duymadan...

Ziyaretçi047
13/07/2008, 13:01
Doğru bir yaklaşım fakat çok dik yokuşlardaysan veya aracın doğruysu bu tezin geçersiz olur. Yine de kalkabilecek en az gazla kalkmak gerekir.

makeles
14/07/2008, 18:48
istanbulda benim bildiğim pis yokuşlar mit yokuşu serencebeydeki yokuşlar ve beşiktaşın diğer yokuşları oralarda da çok devirlenme gerekmiyor ama bazı yokuşlarda elbette biraz devirle kalkmak lazım..

bu arada up-hill denilen olayı bizim araçlara da uygulayamaz mıyız? bazı fiat ticari araçlarda bu özellik mevcut.. bir nevi chip yada power benzeri bişiler yapıyor galiba bilgisi olan varmı? max tork devrini düşürüyor sanırım..

gurik
17/07/2008, 16:37
Kullanmakta oldugum 75 HP MJ arac 60 000 km ye yaklasiyor. Bu zamana kadar ilk baslangicta araca alisma sureci disinda yokuslarda hicbir sorunla karsilasmadim. Aracin, dolayisiyla motorun karakterini hissetmek, ona gore davranmak gerekiyor. Yokuslarda kavramaya baslamadan once motor devrini 2000 rpm lere kadar cikartip, ardindan kavramaya baslamak uzun vadede baski balatanizi cok erken asindirir. Makinaya nazik davranarak daha rolanti devrinde bile yavasca kavrama noktasini bularak sakince kalkmak gayet mumkun. Genel bir sorunumuz, sanki ralli yapiyor gibi her seferinde ok gibi kalkmaya calismaktir kanaatindeyim. Iyi surusler..

aynen katılıyorum.

EPKAH
19/07/2008, 17:38
1.3 multijet motor gp gibi hafif bir aracı uçurması lazım yokuşlarda durunca kalkmak problem olmamalı bence tam da bu motoru almaya karar vermişken oldu mu arkadaşlar bu konu :)
babamın 1.3 multijet motorlu doblosuyla taa çanakkale den 800 kg yükle geldik bana mısın bile demedi. gp hem hafif hemde 800 kg yük yok resmen kanatlandırması lazım bu motorun onu.

KaMiKaZe
19/07/2008, 22:37
erkan abi bu dizellerin genel problemi ilk kalkışta biraz gazlı kalkılması gerekiyor. Dobloda ne kadar sıkıntı çekiyorsan 3 aşağı 5 yukarı bundada aynısı.

Genius
20/07/2008, 00:03
Yığılma daha çok ayağınızı debriyaj pedalından araç devrini bulmadan aniden çekildiği zaman yapıyor. Gaz debriyaj ayarına alışmak biraz zaman alıyor.

aykuting
20/07/2008, 00:14
Yığılma daha çok ayağınızı debriyaj pedalından araç devrini bulmadan aniden çekildiği zaman yapıyor. Gaz debriyaj ayarına alışmak biraz zaman alıyor.

1.Aynen katılıyorum bende hiçç problem yok benzinli araçlarla kalktığım bile oldu sanki inçe bi ayar varmış gibi
2.1,2,3,4,5,6 40 bin deviri gecmeden uzadıkca uzuyo hiçbir zaman hız sabit kalmadıı hep yükseldi yada düştü :D

EPKAH
20/07/2008, 00:15
erkan abi bu dizellerin genel problemi ilk kalkışta biraz gazlı kalkılması gerekiyor. Dobloda ne kadar sıkıntı çekiyorsan 3 aşağı 5 yukarı bundada aynısı.

offff benzinli mi alsam :(.
yarın ben bi bayiye gideyim en iyisi bi benzinliyi bi dizeli test edeyim. dobloda 2000 devirdeyken çekişi çok şahane ama offfffffffffffff.

ABNEW
20/07/2008, 00:51
offff benzinli mi alsam :(.
yarın ben bi bayiye gideyim en iyisi bi benzinliyi bi dizeli test edeyim. dobloda 2000 devirdeyken çekişi çok şahane ama offfffffffffffff.

Erkan, Doblo 1.3 Mjtd nin performansından memnunsan, hiç düşünme GP Mjtd al derim:)

EPKAH
20/07/2008, 00:54
Erkan, Doblo 1.3 Mjtd nin performansından memnunsan, hiç düşünme GP Mjtd al derim:)
ilk kalkış değil ama sonraki gidişinden memnunum tabi 2000 devirin altına düşmedikçe. yokuşlarda da hiç bayılmıyor ama dediğim gibi 2000 sihirli rakam :)

bu arada ekleyeyim eminim tjet in eline su dökemez benim kıyasladığım fire 77 olan motor.

ABNEW
20/07/2008, 01:04
ilk kalkış değil ama sonraki gidişinden memnunum tabi 2000 devirin altına düşmedikçe. yokuşlarda da hiç bayılmıyor ama dediğim gibi 2000 sihirli rakam :)

bu arada ekleyeyim eminim tjet in eline su dökemez benim kıyasladığım fire 77 olan motor.

Kalkış dizellerde biraz sıkıntılı olabiliyor.Buna alışmak biraz zaman alıyor.Sonrasında ise bir sıkıntı kalmıyor.Tabi dizelden benzinli gibi yüksek ve çabuk devir çevirmesi beklenemez.

Gp mjtd ile Doblo mjtd yi karşılaştırmak çok yanlış zaten.Arada fazlaca performans farkı var Punto lehine...

KaMiKaZe
20/07/2008, 01:05
arda abi bu performans farkını ticari araç kullanan arkadaşlarada anlatabilsek keşke rakip görüyorlar kendilerini :D

EPKAH
20/07/2008, 01:28
peki arda tecrübene güvenerek soruyorum ekonomiyi bir kenara bırakırsak performans olarak fire mı mjet mi alırdın sen. fire mutlaka ilk kalkışlarda daha ataktır ama mjetde devirini bulduktan sonra iyi gidiyor halbuki fire ilk kalkıştan itibaren iyi gidiyor (-dur) ama yokuşlarda mjet daha iyi (giderkenki halinden bahsediyorum durup kalkmadan değil.) senin tercihin ne olurdu?
tjet deme ama :)

Ziyaretçi047
20/07/2008, 01:46
fire ile mjet karşılaştırılır mı. mjet tabi ki.

ABNEW
20/07/2008, 22:17
arda abi bu performans farkını ticari araç kullanan arkadaşlarada anlatabilsek keşke rakip görüyorlar kendilerini :D

Orhan, ticariler turbolanınca altlarındakini yarış otosu sanıyorlar:) Tabi performans eskiye göre kat kat daha fazla...

peki arda tecrübene güvenerek soruyorum ekonomiyi bir kenara bırakırsak performans olarak fire mı mjet mi alırdın sen. fire mutlaka ilk kalkışlarda daha ataktır ama mjetde devirini bulduktan sonra iyi gidiyor halbuki fire ilk kalkıştan itibaren iyi gidiyor (-dur) ama yokuşlarda mjet daha iyi (giderkenki halinden bahsediyorum durup kalkmadan değil.) senin tercihin ne olurdu?
tjet deme ama :)

Erkan, fire77bg ile mjtd 75bg arasında performans olarak (Hızlanma-son hız) fazla bir fark yok.Ancak ara hızlanma mjtd nin çok daha iyi.Tabi yine rampa yukarı yüksek torktan dolayı mjtd nin avantajı çok fazla.Ben kullanım zevki açısından mjtd yi seçerdim.Hem ekonomikliği de cabası.

Hızlanmada sürücü faktörü çok önemli.Dizeli bilen bir kullanıcı fireyi çok kolay geçebilir ya da tam tersi de olabilir:)

KaMiKaZe
20/07/2008, 22:33
arda abi ben ticari araçların serileştirilmesinden şikayetçiyim. Doblo kangoo tarzı araçlar çok süratli gidebilselerde yol tutuşları ve frenajları berbat. Şehir içinde kamikaze gibi dolanıyorlar. 4-5 ay önce bir adet doblo 7.caddenin girişinde burger kingin önünde aşağı yukarı 50-60 metre fren yaparak geldi çarptı bizim megane'a düşünün kaçla gidiyordu.

ABNEW
20/07/2008, 22:38
arda abi ben ticari araçların serileştirilmesinden şikayetçiyim. Doblo kangoo tarzı araçlar çok süratli gidebilselerde yol tutuşları ve frenajları berbat. Şehir içinde kamikaze gibi dolanıyorlar. 4-5 ay önce bir adet doblo 7.caddenin girişinde burger kingin önünde aşağı yukarı 50-60 metre fren yaparak geldi çarptı bizim megane'a düşünün kaçla gidiyordu.

Dediğim gibi turbo insanı tetikliyor kesinlikle.Sen de belirtmişsin zaten ticariler hız yapmak için değil yük taşımak için!

Yapıları yüksek hızı ve ani manevraları kaldırmıyor kesinlikle...

EPKAH
20/07/2008, 22:50
Erkan, fire77bg ile mjtd 75bg arasında performans olarak (Hızlanma-son hız) fazla bir fark yok.Ancak ara hızlanma mjtd nin çok daha iyi.Tabi yine rampa yukarı yüksek torktan dolayı mjtd nin avantajı çok fazla.Ben kullanım zevki açısından mjtd yi seçerdim.Hem ekonomikliği de cabası.

Hızlanmada sürücü faktörü çok önemli.Dizeli bilen bir kullanıcı fireyi çok kolay geçebilir ya da tam tersi de olabilir:)

teşekkürler Arda benim gönlümde mjet ten yanaydı zaten bi aksilik olmazsa mjet 75 alacağım. aslında derdim hızlanma çok iyi olsun değil. burası biraz yokuş bizim. şimdi bineriz arabaya 5 kişi 77 bg dik yokuşlarda bayılır gibime geliyor (daha önceki 1.4 70 bg 8v palio tecrübem ile sabittir :) tabi ikisi kıyaslanabilirse) inşallah dizel arızası da gelmez başıma sonra keşke demek işe yaramaz çünkü (bende biraz eşek şansı vardırda :cool0000: )

ABNEW
21/07/2008, 01:01
teşekkürler Arda benim gönlümde mjet ten yanaydı zaten bi aksilik olmazsa mjet 75 alacağım. aslında derdim hızlanma çok iyi olsun değil. burası biraz yokuş bizim. şimdi bineriz arabaya 5 kişi 77 bg dik yokuşlarda bayılır gibime geliyor (daha önceki 1.4 70 bg 8v palio tecrübem ile sabittir :) tabi ikisi kıyaslanabilirse) inşallah dizel arızası da gelmez başıma sonra keşke demek işe yaramaz çünkü (bende biraz eşek şansı vardırda :cool0000: )

Yokuşa Mjtd 75 iyi gelir:)

İki yıl boyunca kendi hacminde (1000-1400cc) dünyanın en iyi dizel motoru seçilmiş multijet hiçbir sıkıntı yaratmaz.Bence güzel bir tercih.

Not:Tahminim yeni senede 1.6 mjtd ler de Gp ya konulabilir.En azından 105bg lik olanı...

makeles
25/07/2008, 11:29
Slm,
başka markaların haberleriyle karıştırmışım up-hill olayını servise sordum öyle bişi yok dediler sadece bravoda sport tuşuna basınca 150hp oluyormuş.. bu arada bir servis çalışanı chip tuning yapılmış yada powerbox kullanmış bir motorun tespit edilmesinin Türkiye şartlarında mümkün olmadığını öyledi yalnızca fabrikada bir takım testlere tabi tutulması gerekiyormuş o yüzden chip tuning yada powerbox yaptırsam sorun çıkar mı sorusuna "hayır çıkmaz sadece arada kara duman atarsın" cevabını aldım.. şimdi chip yaptırmayı düşünmeye başladım.. maximum torku devir olarak aşağı çekip çok ekonomik kullanılabilir bence ayrıca yokuşlarda kalkma problemi de azalır diye düşünüyorum..

mimarchi
17/08/2008, 17:31
Merhaba,
otomatik vites puntom yokuşlarda beni çokk zor durumlarda bırakabiliyor.
Yokuşlarda araç resmen zor gidiyor...Bi kaçtırda farklı bir durumlar karşılaşıyorum.Cevahir'in yanındaki yokuşu ve ışıkları bilirsiniz.Kırmızı ışıkta durmak istedim el frenini çektim baktım araba hala kayıyor.İster istemez küçük bi panik yaşadım.araç nasıl kayar die bir yandan frene basıp bir yandan el frenini iyice çekmeye çalıştım.Başka bir yerde daha denedik...el frenini her zaman çektiğim gibi çekince araba geri kaydı ,iyice (garç sesini biraz fazla zorlayarak duyunca) çekince durdu...Sanırım el frenini çekme konusunda sıkıntım var :) Ama daha önce yaptıgımdan farklı bişeyde yapmıyoru.Sonuç olarak anlamadım...

güvengültekin
29/08/2008, 00:13
ben,m puntomda kalkmıo bayırlarda bazıları 2000 devire gelince kalkıcan filan dioda arac devirlenmioki o devre gelinceye kdar zaten sıkıntı o devre ketirdin kaldırdın debriyajı zorluyosun ki bizim araçlarda ömrü pek uzun olmiyacak galiba, 2000devir üzerindede bu seferde pati yaparak ok gibi fırlıo o da sıkıntı 2m sonra durman gerekio kimi zaman lastiğin aşıno debriyajın gidio birde ses çıkartırsa lastiğin cevreninde dikkatini çekio acemi damgasıda cabası oluyo .

kukart
29/08/2008, 14:25
yokuşta kalkışta GP de bence sorun yok dizel modelde özellikle hertürlü yokuşta kalkarken hiç bir sorun yaşamadım ... bu birazda tecrübe ile alakalı...
çok çok zorlanırsan kanırtma dedikleri aracı yarı debriyajla kaldırabiliyosun.. bunun balataları falan zarrarı olur olmas... sonuçta aracı kaldırabilmek için bişerler yapcaksın ... hoolfolder dedikleri de bu sorunu yaşayanlar için kolaylık olsun diye icat olmuşş...

Merhaba,
otomatik vites puntom yokuşlarda beni çokk zor durumlarda bırakabiliyor.
Yokuşlarda araç resmen zor gidiyor...Bi kaçtırda farklı bir durumlar karşılaşıyorum.Cevahir'in yanındaki yokuşu ve ışıkları bilirsiniz.Kırmızı ışıkta durmak istedim el frenini çektim baktım araba hala kayıyor.İster istemez küçük bi panik yaşadım.araç nasıl kayar die bir yandan frene basıp bir yandan el frenini iyice çekmeye çalıştım.Başka bir yerde daha denedik...el frenini her zaman çektiğim gibi çekince araba geri kaydı ,iyice (garç sesini biraz fazla zorlayarak duyunca) çekince durdu...Sanırım el frenini çekme konusunda sıkıntım var :) Ama daha önce yaptıgımdan farklı bişeyde yapmıyoru.Sonuç olarak anlamadım...
El freni ile ilgili ayar yaptırabilirsin birde hava şartları etkileyebiliryor .. çocukken yaklaşık 1 km kadar el freni çakili gitmiştim eniştemin arabasıyla :) allahtan bişe olmamıştı...
Bendede bazen el freni hafif geri sala biliyo... araçı park halinde viteste bırakmayı unutma...

Ziyaretçi047
29/08/2008, 16:05
hoolfolder dediğin olay hillholder sanırım.

kukart
29/08/2008, 16:58
hoolfolder dediğin olay hillholder sanırım.
o yee :)
hill veya hool - holder veya folder farkmaz ;)

ilkersezgin
23/09/2009, 18:59
yokuşta kaldırma bayağı bir proplem bizim arabalarda bir defa köy yolunda baya rampa bir yerde kaldıramayıp rezil olmaktan el freni yardımıyla kurtuldum. el freni ile kalkmaktan nefret ederim. bazı arkadaşlar 2000 devre kadat yüklen daha sonra kalk diyorlar . öyle rampalar var ki o sırada araba 2-3 metre geriye kaçabiliyor. yarım debriyaj kalkmak zorunda kalıyoruz ki buda baskı balatanın çabuk tükenmesi demektir. bence bu durum motor hacmi ile çok yakından alakalı selamlar- saygılar

makeles
23/09/2009, 21:06
chiptuning sonrası yokuş problemim çözüldü.. klimalı kalkışlarda rahatladı..

Moosty
23/09/2009, 22:19
Hillholder iyidir, dualogic ile standart olarak geldi çok güzel bir şey. Ama kötü tarafı da var, bayramda kayınpederimin ticari aracını kullanmak zorunda kaldım (şu Fiorino ile aynı olan Peugeot, bipee mi öyle bir şey), yokuşta kaydırmayayım diye balata kokusunu duydum, zaten direksiyonu da çok sert geldi, daha da vazgeçmem otomatik vites + hillholder olayından.
Alırken tereddüt etmiştim, elimdeki parayı dizel almak için mi yoksa otomatik vites için mi kullansam diye, iyi ki otomatik almışım.

berkeraaa
24/09/2009, 01:10
arkadaşlar çıkmıyor kaleye falan demişler :D :D çıkmayacaksa niye var bu araba :D şaka bir yana performans olarak baktığınızda beni yokuşlarda çok fazla üzmüyor aracım....hatta Dikmen'e gittim bugün bir arkadaşım için 2. viteste cayır cayır sarmaya devam ediyordu :D :D

clax22
24/09/2009, 09:34
bendede yokuşta kaldırma problemi mevcut özellikle geri yokuşsa dahada zor el freni desteği şart oluyo yoksa bayağı bi aşşaya kayıp sonra kalkıyor araç :) zaten ben şunu diyorumki benim araç 5000km de şuan.10000km olunca debriyaj seti deişecekmiş gibi gelior oof of :)sıyıra sıyıra yaka yaka yokuşlarda bir hal oldum ben bu puntoyla :)

serdar2362
24/09/2009, 10:07
bendede yokuşta kaldırma problemi mevcut özellikle geri yokuşsa dahada zor el freni desteği şart oluyo yoksa bayağı bi aşşaya kayıp sonra kalkıyor araç :) zaten ben şunu diyorumki benim araç 5000km de şuan.10000km olunca debriyaj seti deişecekmiş gibi gelior oof of :)sıyıra sıyıra yaka yaka yokuşlarda bir hal oldum ben bu puntoyla :)

Debriyaj setini değiştirmemek için tek yol el freni destekli kalkış yapmak. Bu modeller böyle. Bizler ayak dansı yapacağız diye uğraşırken debriyaj takımıda kendini mikron değerde ha bire yiyiyor.