PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima Motor sesi

Summanus
29/06/2008, 22:47
Herkese merhaba. Klimayı açtıgımda klima motorundan aşırı rahatsız edici ses geliyor. Devir arttıkça bu ses daha da fazla oluyor. Bu olay bütün puntolar da varmı. Yoksa benim aracımda yada klima motorunda bi sorun mu var. Benzerini yaşayan varmı ?

kara kız
29/06/2008, 22:56
benzer durumu bir çok arkadaş yaşadı ..klımasıyla ilgili hıç sorun yaşamayan arkadaşlarda var benim gibi.servise gitmeni oneriyorum..budurumu yaşıyan arkadaşlar garantiden hallettiler..malesef araçlarımızda kronık hale gelen bır kaç sorundan birisi bu klıma sorunu..

tolgaank88
29/06/2008, 23:02
forumda bi arkadaş daha klima sesinden duydugu rahatsızlığı belirtmişti link i incelersen eger belki faydası bulunabilir
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8046-klima-devreye-girerken-cikan-ses.html

Ziyaretçi047
30/06/2008, 01:58
O arkadaş benim. Klima gazın sıcaklardan ötürü fazla genleşmiştir. Boşalıp tekrar doldurulması lazım. İyi soğutmuyordur da....

ekorkut
30/06/2008, 10:03
"Klima devreye girerken çıkan ses" başlığında belirtilen sıkıntıyı yaşayan benim. Benimkisi sadece devreye girerken çıkan bir ses. Klima çalışmaya başladıktan sonra devir artışına bağlı olarak seste bir değişim yok bende.

Cihan sendeki sorun neydi? Klima gazını boşalttılar da sonra tekrar doldurunca da geçti mi? Ben benim sorunu başka bir servise gösterince belki gazın basıncı ile ilgili bir sorun olabileceği de konuşuldu. Sonra ses dinlenince klasik olarak "bu ses normal" tavrı takınıldı. Hatta sadece ilk devreye girerken yaptığından ötürü, o anda sistemde gaz dolaşmadığı, ilk sefer devreye alıp sonra aç kapa yapmalarda, sistemde gaz basıncı sağlandığından ötürü birkez daha ses yapmadığından bahsedildi. Ama o gün normal dediler ve yolladılar. Belki de gazla alakalı bir sıkıntı olabilir.
Cihan daha detaylı anlatırsan iyi olur bu genleşme hadisesini.

Summanus
30/06/2008, 19:25
Klima çok iyi soğutuyor. Herhangi bir sıkıntı yok soğutma konusunda. Bugün servise uğradım. Serviste ki temsilci arkadaş sesin rahatsız ediciliğini ve problem olduğunu onaylıyor. Araca bakan usta ise bu sesin normal olduğunu hatta desibel olarak kabul edilebilir olduğunu bile iddia etti. Farklı bir gp ye bindik. Ama bu ses yoktu. Dağılmış rulman sesi gibi 1200 devir civarında oluyor. Sanki bi yere sürtüyomuş gibi bir ses. Perşembe günü hem 30bin bakımı olacak. Hemde bakacaklar. Haberdar edicem sizleri.

ekorkut
01/07/2008, 10:22
Yok benimki gibi değil senin sorun. Bende sabah illk kez tuşa basınca bir "kıırrrrrkkk" sesi geliyor o kadar..

mustafaf
01/07/2008, 10:27
benım klımayı acıncada arabanın devrı arttıkca ugultu artıyor.sankı fan varmısta devır arttıkca onunda hızı artıyormus gıbı gelıyor bu bır sorun yaratırmı ???motordakı fanın sesımı acep ???
bırde bnm kullandıgım dıger araclarda ust devırlerde klımayı kesmıyordu ama gp de devır 2800d/d ustune cıkınca klımayı kesıyor otomatık olarak.bu bır sorunmudur? yoksa herkesdemı aynı sekılde???

(daha once ford kullanıyordum ondada aynı sorun vardı 2500d/d den sonra klımayı devreden cıkarıyordu.araba 1.8lt. 75hp'dı.servıse goturdum daha sonrasında bole bı sorun kalmamıstı)

Painkiller
01/07/2008, 22:11
Arkadaşlar ben de klimadan dolayı baya bi dertliyim. Burada bahsedilen sorunların hepsini yapıyor benim klima...

*İyi soğutmuyor.
*Klima devreye girince motor gürültüsü artıyor.
*Ayrıca klima o kadar titreşimli çalışıyor ki direksiyon, sol yan ayna, koltuklar aşırı derece de titriyor. Koltuklar adeta masaj koltuğu hissiyatı veriyor. Yine radyatör fanı devreye girdiğinde de aynı tireşimler oluyor. Hele bir de klima ve radyatör fanı aynı anda çalışırsa deymeyin keyfime, vücudumun her yerinde bu titreşimleri hissediyorum. Anlıyacağınız konaklama yerlerindeki masaj koltuklarına ihtiyacım kalmıyor zira benim arabam saolsun bu görevi de üstlenmiş.
Daha önce bir kez bu klimadan dolayı olan titreşimi servise danıştığımda bunun normal olduğunu bütün puntolarda olduğunu söylemişlerdi ve ben tatmin olmayıp başka bir araçta denemeyi önerdim. Tesadüf denediğimiz araç da aynı şeyi yapıyordu ve servisten ayrıldım. Ama bu kez gittiğimde bana bu titreşimlerin normal olduğunu söyleyemezler zira artık dayanılamayacak derecede arttı ve hiç sorun yaşamayanlar da varmış...

ekorkut
02/07/2008, 10:15
Yahu benim bu durumda, bu devreye girme anındaki sürtme sesine şükretmem mi lazım???? Baksana başkalarının arabaları komple masaj koltuğu taklidi yapıyormuş. Garanti kapsamındaki arabaya işlem yaptıramıyorum bakar mısın.
Saolsun Müslüm Bey' le de en son irtibat kurduk, randevu alıp gelmemi söyledi. Hiç de zamanım yok bu aralar, arabayı da çok sık kullanıyorum. Umarım Kavaklıdere sorunuma çözüm bulabilir.

kara kız
02/07/2008, 13:25
benim tek proplemim araç durur haldeyken klımanın soğutmaması.ama yol açılıpta araç kaymaya başladığı zaman (vıtese takıp gaza basmıyorum) sadece araç rolantıde kayıyor ozaman soğutuyor bu durumuda yeni fark ettim araç boşta çalıştığı zaman yada rolaentıde kaydığındı arada nasıl bir fark oluyorda klıma soğutuyor anlamış değilim..hadi dicem araç durduğunda kompressor devreden çıkıor yada tam manasıyla guç gitmıyor ozaman verimden dusuyor ana kayarken yıne devir saatı aynı ve gaza basmıyorum ama soğutuyor..

defeat
04/07/2008, 02:38
benim tek proplemim araç durur haldeyken klımanın soğutmaması.ama yol açılıpta araç kaymaya başladığı zaman (vıtese takıp gaza basmıyorum) sadece araç rolantıde kayıyor ozaman soğutuyor bu durumuda yeni fark ettim araç boşta çalıştığı zaman yada rolaentıde kaydığındı arada nasıl bir fark oluyorda klıma soğutuyor anlamış değilim..hadi dicem araç durduğunda kompressor devreden çıkıor yada tam manasıyla guç gitmıyor ozaman verimden dusuyor ana kayarken yıne devir saatı aynı ve gaza basmıyorum ama soğutuyor..
Aracın önden hava almaya başlaması çok farkettirir kardeşim,onu atlama.

kara kız
04/07/2008, 13:36
Aracın önden hava almaya başlaması çok farkettirir kardeşim,onu atlama.

ama oyle onden gelicek bi ruzgar lık surate erişmeden anında soğutmuyo..5-10 km hızla anca gidiorum..hala çozmuş değilim dun d baya bi denedim son sozu servis soylicek bakalım nedicekler

as-5-as
04/07/2008, 20:31
benze bir sorunu ben yaşadım dediğin gibi kilimanın devi arttıkça sürtme sesi geliyodu servise gittiğimde polen filtesinin yerinden oydadığı ve pervaneye sürttüğünü söylediler filtreyi taktıklarında ses kesildi

Summanus
05/07/2008, 19:41
Dün aracı servise bıraktım. Hem 30bin bakımı hemde ön taraftan gelen sesler hemde bahsettigim klima sıkıntısı için. Klima da sorun yokmuş, kadrana kauçuk yapmışlar bide 30 bin bakımı.
Beni hiç tatmin etmedi. Servisin kağıdına baktım seviyeler kontrol edildi yazıyordu. Silecek suyum bitmişti. Ama tamamlamamışlar. Ben mi aşırı hizmet bekliyorum acaba. Klima için bir çok puntoya baktım. Hepsin de bende bulunan sesten birazda olsa var. Klimalarımız sesli çalışıyor normale göre. Hem dizel Hem benzinlide. Ön taraftan gelen sesleri ise keşke söylemez olaydım. Servise götürdüğümde sadece bozuk asfaltta zırıltı yapıyodu. Şimdi 3 ayrı tonda ses geliyo. Garanti uzattırıcaktım vazgeçtim. Servis sonucu hüsran...