PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyodaki Trafik İnfo'dan Sesli Yol bilgisi

FoR_ReaL
28/06/2008, 21:58
Arkadaşlar bugün otobanda Bolu dağından geçerken tünelde çaılşma vardı ve yolda radyo dinliyordum. Tünele girer girmez radyonun yayını kesildi ve bir abi "Tünelde çalışma var lütfen dikkat" anonsunu yapınca noluyoruz dedim 3 km boyunca aynı anons 10 defa tekrarlandı. İlk başıma ve geldi daha öncede duymamıştım :)

Bu olaya denke gelen varmı acaba ??

Ah-MeT
28/06/2008, 22:30
aydın-izmir otabanındaki tunelde de boyle bir yayın var:) tunel hakkında birşeyler soyluyor unuttum simdi:)

FoR_ReaL
28/06/2008, 22:35
aydın-izmir otabanındaki tunelde de boyle bir yayın var:) tunel hakkında birşeyler soyluyor unuttum simdi:)

Vallahi araba tek olsaydım direk kelime-i Şahadet getirmeye başlardım aklım çıktı resmen :)

ugurozer
28/06/2008, 22:36
tunellerin hepsinde radyo frekansi ile yayın yapılıyor tunelin uzunlugu far yakılması ve dikkatli olunması vb. gibi yayınlar hemen hemen butun frekanslar uzerinden yapılıyor. Gayet normal bir durum. Olay trafik info sistemi vs degil yani :)

06kaymak
28/06/2008, 22:43
ben de sahıt oldum bu olaya...

Dikici
29/06/2008, 00:02
Ben boludaki tünelden geçerken direkman radyolar 100.0 frekansına gelip ordan dedğiniz gibi duyuru olduğunu biliorum..biz geçerken radyo kanalı çekmedi radyo kendi kendine amay abaşladı 100.0 da durup anonsu dinlettirdi..

tolgaank88
29/06/2008, 00:21
maşukiye buluşması videolarında (ankaradan gidenlerin) var eğer dikkatli dinlersen sesi duyabilirsin,sanırım hız limiti mi oyle bişiler diyordu,dikkatli dinleyince duyabiliyosun...sanırım çogu tunelde var boyle bi uygulama ama bende ilk defa videodan duydum :)

femoli
29/06/2008, 16:46
evet maşukiyeye giderken bizimkilerde tünel girişi dikkatli olunuz farlarınızı yakınız gibi uyarılar verdi tünel çıkışı biraz daha devam etti sustu...

Nafiz
29/06/2008, 16:50
evet aydın otoban da ve karşıyaka tünelindede var.

kara kız
29/06/2008, 22:23

gecen hafta izmire giderken bahsettiğin tunelde bende dinledim baya bi bilgi veio tunel hakkında

chn73
29/06/2008, 22:28
tünel işletmesi olan tünellerde tünel radyosu denilen sistem vardır.belirlenen 10 frekansı dinliyorsanız tüneler girdiğiniz anda tünel radyosu o frekansları bastırarak yayına geçer.tünel hakkında bilgileri tünel radyosundan dinleyebilirsiniz.

hidroliq
17/03/2011, 15:44
sistem TA olarak adlandırılır, Traffic ALARM olarak, olası toplu bildirimleri teybinizin TA fonksyonu açıksa dinleyebilirsiniz. araba üreten firmaların savaş zamanlarında kalma toplu bildirim için kullandıkları bir sistem. eski teyiplerde AF TA olarak da bilinir, çoğu kişi AF TA düğmelerinin ne işe yaradığını bilmez, AF automatic Frequance, AT ise Traffic alarm olarak, radyo kanalları AF sayesinde bir şehirden başka bir şehire yolculuk sırasında kanal değiştirmeden sürekli aynı kanalı dinlemek isteyenler AF yi açıp kesintisiz olarak frekans değişimi yapmaksızın aynı kanalı dinleyebilirler,

yani örnek vermek gerekirse, eskiden süper FM istanbul 91.8 tekirdaüda 90.8 den yayın yapıyordu, (frekansları attım örnek naabımda) siz istanbuldan yola çıktığınızda frekans değişim bölgesinde yayın bozulur ve elle tekrar ayar yapmak zorunda kalırdınız, ama AF bu işi otomatik yapıyor, aynı şekilde TA da devredeyse Tunel gibi alarm ve bildirim sistemleri devreye girer ve onu dinlersiniz, hatta bazı teyplerde cd dinlerken bile TA nın açıksa bildiirmleri yine dinleyebilirsiniz. bu makaleyi epey bir zaman önce jbl in tanıtımında okumuştum, pionerın ilk kafa çıkmalı teyp lerinde (kaset zamanı) çok denedim, AF açıkken frekansı bulamadığında kaset çalmaya başlıyordu, frekansı yakaladığında tekrar radyoya geçiyordu.

gemlikli_55
17/03/2011, 16:35
arkadaşlar bu uyarıların yakında video görüntülüleride cıkarsa sasırmayalım :)