PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyondan Gelen Her Tıkırtı City Motorundan mıdır ?

CesSpOoL
25/06/2008, 17:48
Arkadaslar puntolarımızın bir çoğunda direksyon tıkırtısı sorunu var okuduğum kadarıyla.. Yarım saat kadar önce bende Puntomu aldım hayırlısı ile: )

direksyonu dinlediğim zaman durduğum yerde çevirirken sanki tıkırtı hissediyorum ama anlayamadım tam olarak.. Acaba elektrikli motorun çalışma sesi midir bu ? bu gün arkadasın puntosuna bakıcam gidince.. umarım hepsinde aynıdır.. ilk günden direksyon sorunu yaşamak istemiyorum : (

bir de direksyonda tıkırtı çıkarsa yani bende bi anormallik var ise bu mutlaka city motoru ya da direksyon kutusunda mı sorun var demek olucak ?

şekerlioğlu
25/06/2008, 18:24
bunu sana ancak servis söyliyebilir.

ugurozer
25/06/2008, 19:15
city motorundan oldugunu sanmıyorum, benimkisinde city modu hic kullanılmadıgı halde motorun relanti titresimini alıyor.

tolgaank88
25/06/2008, 23:59
city sorunu değişik şekillerde ortaya çıkabiliyor,mesela arabanın sağa veya sola çekmeside city sorununu gosterebilir...sesi tam anlatabilirsen (forumda zor ama :)) belki yardım alabilirsin ama en dogru bilgi serviste belli olur...

grande26
26/06/2008, 00:50
Ben artık buna Puntonoya(punto-paranoyası) diyecem .Olacağı buydu.Okuduğumuz her sorunda, bilinç altından acaba benim de başıma gelebilir mi diye kaygıya kapılıyoruz..

dmRy
26/06/2008, 00:56
bende de sola doğru çevirirken bir tık yapıyor. ama sağa çevirince yok. city 'i kapatsam da birşey değişmiyor. servise sordum, yağlamamız gerekli , ileride problem açacak birşey değil dedi. bakalım yakın zamanda yağlatacağım..

CesSpOoL
26/06/2008, 15:24
hakkaten bilinç altı oldu : )

aynı şekilde bende araç rolattideyken direksyona hafif say veya hafif sol yaptığım zaman motorun titremesini hissediyorum.. servise gitmicem : ) korkuyorum : )

brks
26/06/2008, 15:28
o direksyondan gelen ses bende fazlasıyla var.
özellikle araç stop halindeyken ses çok daha fazla artıyor.
direksyonu city de hiç kullanmadım ama ses city fonksiyonundan geldiğine eminim.
bu sesi kiralık 3 punto da daha duydum bende cityler hatalı.

femoli
26/06/2008, 20:02
Bazı şeylerida kafa takmamak gerek çok aşırı ses gelmedikce ben pek servise gitmem ama sesten sesede fark var, tıkırtı burçlarından gelen sesler araç yürürken gelir ama! durduk yere sağa sola çevirmeyle gelen sesler servonun kendisinden gelir . bence çok fazal da servisci olmamak gerekir sonra alışkanlık yapabilir :)

GP_Ts_Ist
26/06/2008, 20:17
Ben artık buna Puntonoya(punto-paranoyası) diyecem .Olacağı buydu.Okuduğumuz her sorunda, bilinç altından acaba benim de başıma gelebilir mi diye kaygıya kapılıyoruz..

Bu PUNTONOYA yı çok tuttum...
Beni güldürdün Allahta seni güldürsün :cool:

mustafaf
27/06/2008, 18:11
valla bnm arabanın dıreksıyonundada bı ses var.ama arabayı ne zaman servıse gotursem orda gayet normal calısıyor.kafayı yıyecem.servıstekılerde haklı olarak abı sesın nerden geldıgını duymadan neye gore onarım yapacaz dıyorlar.bıgun dıreksıyondan ses geldıgı yerde arabayı durduracam servısı cagıracam :)

tolgaank88
27/06/2008, 19:46
mustafa servislerin zemini biraz kaygan oluyo,o yuzden ses gelmiyo olabilir...yok ama eger test surusune çıktınız gene yapmadıysa o bizim gp lerde kronik :D:D:D

DAYI
27/06/2008, 21:32
Arkadaşlar araç durduğu yerde direksiyonu çevirdiğinizde gelen tıkırtı sesi ön amortisör üst rulmanlarından geliyor olabilir.Bunun için çözüm amortisörler sökülerek rulmanlar yağlanacak tam teşhis için direksiyon çevirilirken dışarıdan helezonlara el teması yapılacak ve tıkırtı hissediliyorsa problem rulman kaynaklıdır.Servise uğrayarak dediğim testi uygulatınız Saygılarımla..

CesSpOoL
27/06/2008, 21:51
Mehmet abi teşekkür ederim : ) çok kıllandırdı beni city motorundan olabilir diye garantide yok işin kötüsü :D
bu gün iki arkadasımın puntosuna baktım biri dizel.. ikisinde de benimkiyle aynı sorun var.. durduğu yerde çevirirken bi tıkırtı gelio ve sesten ziyade hissedilir bi tıkırtı ben benimkini sağ önden hissediyorum.. denediğim iki araçta da aynısı vardı.. hatta benzinli olanın city motoru dahi çok sert geldi benimkine göre.. dizel olansa çok iddia etti bende ses yok ama dizel motorun sesi kesiyodu :D dikkatli dinnettim o da farketti :)
Sanıyorum Mehmet abinin dediği gibi amatisörden kaynaklı bi olay.. bi servise göstermekte fayda var ama yanılmaktan korkuyorum:)

DAYI
27/06/2008, 22:04
Merak etmeyin söylediğim sorun daha öncede bazı araçlarda başıma geldi çözümü basit.Eğer elektrikli direksiyon sisteminde sorun olsaydı direksiyonu çevirdiğinizde bir uğultu sonrada harıltı şeklinde ses le başlardı.Aracınızın garantisi bitse dahi elektrikli sistem arızaları bölge teknik müdürlerine bilgi vermek kaydıyla servisler tarafından garanti kapsamında değişim yapılabilecek parçalardır..Tabiki bakımların düzenli olarak servisler tarafından yapılmak kaydıyla.

CesSpOoL
28/06/2008, 00:22
eğer garanti süresi bitmesine karşın servis tarafından karşılanıyorsa çok iyi...

ben biraz önce inip yine denedim direksyonu kısa bi yol yaptım city modunda zerre sola çekme yok sadce durur vaziyette iken çevirirken ses gelio o kadar.. inşallah bu kadarla kalır : )

eerku
30/06/2008, 12:23
arkadaşlar bende de oldu, rot başını değiştirttim iki tarafında artık yok herhangi bir ses.

CesSpOoL
30/06/2008, 15:42
rot başını servistemi dışında mı değiştin ?

CesSpOoL
30/06/2008, 15:45
servis 166 parça 80 işçilik istedi bu parçalar için, garantim bitik, sanayide ne kadara yapılır bu işlem ? bilgisi olan var mı ?

kara kız
30/06/2008, 15:50
rot başlarım değişti, amortısorlerim ,yaylarım ,direksyon kutum,city motorum,dıreksyon mafsalım hepsi değişti ve kala dıreksyonumdakı problem devam ediyor..son carem spor yay..
spor yay koyan arkadaşlar oldukca memnun hele çukurlardakı o gp la ozdeşlesen sesi çıkartmıyor hemde bu derece sikayet etmiyorlar..son çare olarak yay koymaya karar verdim
yani kısacası on takımım sessiz olsun diyorsanız yaylancanız arkadaşlar alsi taktirde bu sorunlar periyodik olarak devam edicak en sonundada haber olcaz
GP SUNU YAKAN ADAM DİYE...

CesSpOoL
30/06/2008, 15:58
Rot başları sanayide ne kadara değişilir ? Bilen var mı?

kara kız
01/07/2008, 09:29
ben şahsen birim araçların tamırının sanayıde sağlıklı sekilde yapılacağına inanmıyorum servis bile işin içinden çıkamazken.....

CesSpOoL
01/07/2008, 15:59
Öyle ustalar var ki en iyi servise taş çıkartıyo.. servisin güzelliği orjinal yedek parça ile değişmesi..