PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : == Süpriz Trafik Cezası Nasıl İptal Edilir? ==

Bülent A.
09/02/2007, 10:29
Kesilen cezanın iptali için trafık mahkemesıne başvurmanız gereklı onunda dosya masrafı falan var...

Evinize gelen trafik ceza makbuzunuz telim aldıktan sonra ilk bakmanız gereken şey tarihidir ne zaman CEZA YAZILMIŞ İSE 7 (YEDİ) GÜN İÇERİSİNDE SİZE TEBLİĞ yani imzayla teslim edilmesi gerekir eğer bu süre geçmiş ise yani 15 gün sonra eve ceza makbuzu gelirse aşağıda vereceğim dilekçe örneğini doldurarak trafik mahkemesine başvuruyorsunuz ve yasal olarak cezanız İPTAL ediliyor...

............. TRAFİK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

İTİRAZ EDEN:
ADRESİ :
KONUSU :Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

AÇIKLAMALAR:
1-Şahsıma ait ................. tescil plakalı araca ilişkin olarak bilgim dışında ............. günü itibariyle trafik ceza tutanağı düzenlenmiş, bu ceza tutanağı ............tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2-Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 166 ncı maddesine göre“Tescil plakasına göre tanzim edilen tutanaklar “Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10, 11 ve 12 nci maddelerinde belirtilen esas ve usullere göre takip ve tahsil edilir”.

" Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10/a maddesine göre, “Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir”.

Tarafıma yasal süre aşıldıktan sonra tebligat yapılmış olup, bu durum yönetmelik hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ceza tutanağının iptali gerekmektedir.

İSTEM VE SONUÇ: Yukarıda izah olunan nedenlerden dolayı dava konusu trafik ceza tutanağının iptalene karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden
İmza

Trafik Mahkemesinin olmadığı yerlerde Sulh Ceza Mahkemesi Bakıyor.
Yani ceza kesim tarihinden 14 sonrasına kadar tebliğ edilmemiş cezalar geçersiz oluyor.

otoritec
09/02/2007, 10:35
:icon_eek: paylaşım için teşekkürler + rep :deal: abi emeklerin tartışılmaz teşekkürler birkeredaha.:aaa: :fiatsmile:

Sezgintr
09/02/2007, 10:40
Verdiğin bilgiler için teşekkürler.

İbrahimKC
09/02/2007, 10:50
Önemli bir bilgi.. tesekkür ederim..

searchandrescue
09/02/2007, 10:53
bülent teşekkürler

Linos
09/02/2007, 11:58
Teşekkürler, güzel bilgi! Kek kek gidip yatırmayız bundan sonra...:smiley2k:

AWD
09/02/2007, 11:59
harika bilgiler yapışkanı hak etti 8O

Gkhan
09/02/2007, 12:35
Benimde 4 ay kadar önce arabamı çekmişlerdi.Ceza da yazmışlar oda 2 hafta önce mi ne geldi makbuz ceza var diye..Bakalım..

Mısafir
09/02/2007, 12:42
Bu arada bu dosya msrafı ne kadar tutar. 40 lira ceza vermeyelim derken 50 lira dosyamasrafı vermesek

Mısafır
09/02/2007, 13:58
tesekuler Bulent..
Yapıskan konularda geyık yada farklı muhabbet yapmayalaım ...

Ziyaretçi047
03/03/2007, 10:02
1 yıl önce yediğimiz cezanın tebliğisi geldi geçenlerde . o arabanın üzerine 2 araba değiştirdik biz. ama ceza babamın adınaydı. araba bizdeyken yemişiz. bu konudan haberimiz yoktu. yatırdık..

microab
05/03/2007, 00:43
Bu konu ile ilgili bir haber vardı bugün gazetede,affa uğrayacağına dair.

cnr06
11/11/2007, 15:09
oooooooo çok güzel birşey ya bu bana 2 tane geldi aldım ama tam 2 sene öncenin cezaları bunun içinde gecerlimi peki bu kural bu arada eline sağlık çok tesekkurler..

nyesilyurt
14/11/2007, 22:00
trafik cezası yediğime dair postayla bir tutanak geldi. U dönüşü ihlali ve ikaza uymadığım yazıyor. fakat cezanın kesildiği tarih ve saatte ben işteydim ve bunu ıspatlayabilirim. aracımıda benden başka kullanan yok. bu konuda bilgisi olan varsa bilgilendirin lütfen..

ZaMBroTTa_1903
14/11/2007, 22:31
Artık posta kuralı kalktı diye biliyorum.Ceza sadece olay yerinde kesilebiliyo benim bildigim ama, kesin itiraz et bence...

biloGP
14/11/2007, 23:52
ceza postayle gönderilmeye devam ediyor.. bende yanlış yere park etmişim bana da geldi.. yalnız itiraz için neler yapman gerektiği sana gönderilen postanın içinde yazıyor.. baya uğraştırıyor haberin olsun.. cezayı ödemen, itiraz için açacağın davanın masrafından daha az tutacaktır.. ama hakkını ara tabi.. bide ilk 1 hafta içinde mi 10 gün içinde mi ne ödersen yüzde bilmem kaç indirimi var cezanın haberin olsun..

unik06
14/11/2007, 23:57
yüksek ihtimalle,
vaktin birinde bir fahri müfettişe zararınız olmuş, o da size gıcık kapmış ve cezasını kesip koydurmuştur işleme :(

İbrahimKC
15/11/2007, 00:04
Bİr dilekce ile trafik mahkemesine basvurmanız gerekiyor.
İlk duruşma hemen görülüyor ve ödeme işlemi askıya alınıyor..

Ayrıntılı bilgi için adliye ye bir gitmeniz gerekez sanırım. Ben bu işlemi yapan bir arkadastan yarın daha ayrıntılı bilgi alıp yazarım.

ama anladığım kadarıyla devlet ödenek buldu ve tüm trafik cezaları adrese postalanıyor. Bugünlerde çevremde eve gelen trafik cezalarından şikayetci bir çok kişi var..

ABNEW
15/11/2007, 00:16
Uğraşıp cezayı iptal ettirenler var tabi ama benim postayla ceza iki defa başıma geldi.İkisinde de hemen ödemiştim.Hatta ikinci cezayı 2-3 hafta önce ödedim 2006 Mayıstan kalmaydı:)

Alp
15/11/2007, 09:21
zor bır durum bence ödemek en iyisi. Günlük kotayı dolduramadıkları için piyango sana vurmuş anlaşılan
Tekrar geçmiş olsun.

utkucay
15/11/2007, 09:50
bi geçen haberlarde görmüştüm. bir albea sahibine ceza gelmiş adam itiraz etmiş. sonradan ortaya ne çıksa beğenirsiniz, başka bir albea sahibi plakanın aynısını yapmış takmış kendisine :)
buyrun burdan yakın :(

anvil
15/11/2007, 10:21
burayı okuyun

https://forum.grandepuntotr.com/haberler/824-%3D%3D-supriz-trafik-cezasi-nasil-iptal-edilir-%3D%3D.html?highlight=eve+gelen

Linos
15/11/2007, 13:27
Teşekkürler Fatih... ;)

Buradan devam edelim arkadaşlar...

nyesilyurt
16/11/2007, 02:03
çok teşekkür ederim cevaplarınız için .sabah trafik dentleme şub.gideceğim.bakalım ne olacak.

quixotic2
09/01/2008, 17:53
paylaşım için teşekkürler.

memat
17/01/2008, 09:19
bana dün geldi mithatpaşada ayın 2 sinde akşam 18.18de yazmışlar toplam 14 gün sonra geldi versem benim için geçerli olurmu?

Ziyaretçi047
12/03/2008, 22:22
elime şu an 2 yıl önce yediğim park cezası ulaştı. 2006 tarihli. 50ytl. ödeyim mi itiraz mı edim ne dersiniz?

OzzY
12/03/2008, 22:38
Ne güzel memleket 2 sene sonra ceza geliyo...
Ne geldi peki?
zaman aşımı yokmu?
varsa ve dolmadıysa aksini ispat edebiliceksen et tabii ama boşuna uğraşma...

Ziyaretçi047
12/03/2008, 23:27
ödedim ya. 50ytl için itiraz mitiraz uğraşmaya gerek yok. ne memleket görüyorsunuz işte :@

Ziyaretçi047
21/11/2008, 14:25
Bugün eve kağıt bırakmış postacı. Trafik cezanız muhtara bırakılmıştır lütfen alın gibisinden bişe.

Hemen bankamın ceza ödeme bölümüne girdim. 2 tane 45 liralık ceza kesilmiş. Biri 90 diğeri Diğeri 80 lira faiz de yemiş oh ne güzel. Yalnız benim bunlardan hiç haberim yok.

Ceza kesiyorsun bari haber ver. Yok ben önce faizi yeyim ondan sonra haber veriyor kardeşlerim bana.

Ben bu cezayı ödemem. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar, daha önce bizzat dilekçe doldurarak cezasını iptal etmiş arkadaşlar var ise yardımcı olurlarsa sevinirim.

Ziyaretçi047
21/11/2008, 14:30
Son mesajı ben yazmışım konuya. Hortlatim bari. Şimdi tekrar ceza geldi bana faizler maizler havada uçuşmuş bile. İşte şimdi itiraz vakti.

kukart
21/11/2008, 15:38
Geçmiş Olsun Cihan
bende aynı sorunla baş edemedim ve yaklaşık 800ytl ödemiştim bundan bir sene önce (ittiraz hakkım varken, tamamen acemilikten kanun bilmezlikten)
Forumda dsouna cvp buldum belki sende görmüşsündür ama senin sorunun altında durması iyi olur diye düşündüm...

https://forum.grandepuntotr.com/haberler/824-%3D%3D-supriz-trafik-cezasi-nasil-iptal-edilir-%3D%3D.html (https://forum.grandepuntotr.com/newreply.php?do=newreply&p=16347)

Kesilen cezanın iptali için trafık mahkemesıne başvurmanız gereklı onunda dosya masrafı falan var...

Evinize gelen trafik ceza makbuzunuz telim aldıktan sonra ilk bakmanız gereken şey tarihidir ne zaman CEZA YAZILMIŞ İSE 7 (YEDİ) GÜN İÇERİSİNDE SİZE TEBLİĞ yani imzayla teslim edilmesi gerekir eğer bu süre geçmiş ise yani 15 gün sonra eve ceza makbuzu gelirse aşağıda vereceğim dilekçe örneğini doldurarak trafik mahkemesine başvuruyorsunuz ve yasal olarak cezanız İPTAL ediliyor...

............. TRAFİK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

İTİRAZ EDEN:
ADRESİ :
KONUSU :Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

AÇIKLAMALAR:
1-Şahsıma ait ................. tescil plakalı araca ilişkin olarak bilgim dışında ............. günü itibariyle trafik ceza tutanağı düzenlenmiş, bu ceza tutanağı ............tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2-Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 166 ncı maddesine göre“Tescil plakasına göre tanzim edilen tutanaklar “Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10, 11 ve 12 nci maddelerinde belirtilen esas ve usullere göre takip ve tahsil edilir”.

" Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10/a maddesine göre, “Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir”.

Tarafıma yasal süre aşıldıktan sonra tebligat yapılmış olup, bu durum yönetmelik hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ceza tutanağının iptali gerekmektedir.

İSTEM VE SONUÇ: Yukarıda izah olunan nedenlerden dolayı dava konusu trafik ceza tutanağının iptalene karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden
İmza

Trafik Mahkemesinin olmadığı yerlerde Sulh Ceza Mahkemesi Bakıyor.
Yani ceza kesim tarihinden 14 sonrasına kadar tebliğ edilmemiş cezalar geçersiz oluyor.

Ziyaretçi047
22/11/2008, 15:25
Dostum o yazıdan haberim var da merak ettiğim olay şu:

Aramızda bu dilekçeyi yazıp dolduran ve trafik mahkemesine baş vuran var mı?

Bu söylenti ortada geziyor ama ben yaptım diyene rastlamadım henüz.

Ayrıca bu trafik mahkemesi nerede adliye'nin içinde mi. İşlemler nasıl oluyor defter açtırma katip matip ne kadar para gidiyor, avukata gerek var mı vs.vs.

Sonuçta gidip dilekçeyi vermek kadar kolay bir olay değil malesef...

OzzY
03/01/2009, 21:10
Ne güzel memleket 2 sene sonra ceza geliyo...
Ne geldi peki?
zaman aşımı yokmu?
varsa ve dolmadıysa aksini ispat edebiliceksen et tabii ama boşuna uğraşma...
Yazmışım Cihana...

gülme komşuna gelir başına demişler :D geldi...

dedem aradı dün ceza gelmiş diye

işbankasının ödeme sayfasından baktım
Düzenlenme Tarihi 20040120
Tebliğ Tarihi 20041201

işte işin esas komik yanı bu plakayı 2005te aldık :D:D

zaten tc kimlik no ve vergi kimlik no bize ait değil umarım fazla uğraştırmazlar...

buraya yazdıktan sonra aklıma geldi bizim plakadan başkasına ceza çıkıyo acaba başkasının plakadan bizemi geldi diye bizim eski plaka ile baktım bu sefer bizim ceza çıktı bakalım bunun için napıcaz...

Düzenlenme Tarihi 20050417
Tebliğ Tarihi 20050417
Vergi Tür Tutar Tarih
09085 45.80 20050517
01085 91.60 20090103

senjer
13/08/2009, 13:47
arkadaslar bu konuda istanbul 3. sulh ceza mahkemesinin vermiş olduğu karar mevcut ancak ankara mahkemeleri itiraz üzerine genellikle ret kararı veriyor. itiraz üzerine verilen kararın da kesin olduğunu düşününce yapacak bişey yokmuş gibi geliyor insana.. ancak bu aralar bir ceza iptali için ankara trafik mahkemelerine başvuracagım istanbul 3.sulh cezanın kararını da ekleyerek.. benim aldığım duyumlara göre hakim kırmızı ışık park vs.. cezaları iptal etmiyor ancak sahte plaka falan varsa iptal ediyor.

ayrıca verilen karar yüksek yargı kararı olmadıgı icin de diger mahkemeleri baglamıyor yani ankara mahkemeleri istanbul mahkemelerinin vermiş olduğu kararla bağlı değil(hoş yargıtay kararlarıyla da baglı degil ama..:)) işletilmesi gereken değişik yargı yolları da mevcut. hepsini tüketip "olmadı arkadaşlar ödeyecegiz" derim size de:)

testo19
31/12/2009, 11:52
Arkadaşlar benim başımada şöyle bir olay geldi, 10.08.2009 tarihinde park cezası yedim polis ceza makbuzunu yazdı bana verdi bende 13.08.2009 tarihinde ödedim. geçen gün (28.12.2009) eve yollamışlar cezayı muhtardan gidin alın diye. gittim 2. nüshayı yollamış adamlar. sonra acaba sisteme mi geçmemiş ödememiş mi gözüküyorum diye "gib" ten kontrol ettim ödemişim gözüküyor (ceza numarası falan tutuyor, alındı numarası falan var).

şimdi sormak istediğim şey bunun bana bir yaptırımı olur mu olursa nereye gitmem gerek yoksa kulak ardı mı ediyim çünkü sistemde ödemiş gözüküyorum.....

GP COSKUN
31/12/2009, 12:02
ödedidiğiniz ceza makbuzuyla birlikte bağlı bulunduğunuz
nakilvasıtaları vergi dairesine gidip düşüm yaptırmanız gerekmekte