PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bugün Dünya Sigarayı Bırakma Günü

kadoku
09/02/2007, 10:29
Aramızda sigara kullanan arkadaşlar mutlaka vardır, sigaranın zararlarını bile bile içiyoruz hem kendiniz hemde çevrenizdekiler için bugün bir milat olsun bu illetten kurtulmaya çalışın bugün, içtiğiniz her sigaranın ömrünüzden dakikalar çaldığını unutmayın hiç değilse bugünü sigarasız geçirin hayatın sigarasızda devam edebildiğinin farkına varıcaksınız. Herkese sigarasız sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.

Sigaranın zararları ile ilgili ufak bir alıntı;

- Her yıl dünyada 3 milyon dolayında kişi sigaraya bağlı rahatsızlıklardan dolayı ölüyor. Bu da her 10 saniyede 1 kişinin sigaraya kurban gitmesi anlamına geliyor. İçilen her sigara ömürden 5.5 dakika çalıyor.
Normal içicilerin yanı sıra dudak tiryakilerinin de büyük risk altında olduğunu vurgulayan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigaranın zararları konusunda şunları söyledi: “Sigaranın zararları konusunda bilgi sahibi olan bazı içiciler, kendilerini rahatlatmak için çareler ararlar. Yalnızca dudak tiryakisi olduklarını ve dumanı içlerine çekmediklerini söyleyen bu içiciler, bundan dolayı sigaranın kendilerine zarar vermeyeceğine inanmak isterler. Doğru olmayan bu inanış, yanlımca bir avuntudan ibarettir. Sigarayı azaltmak ya da dumanını içe çekmemek, sigaranın zararlarından korunmak için yeterli değildir.”
Özlü, çok uzun aralıklarla dahi olsa içilen her sigaranın insan sağlığı üzerinde büyük olumsuz etkiler yarattığının yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlandığını ifade ederek, “Yapılan araştırmalar, günde 3 sigara içiminin bile kalp krizi veya herhangi bir şekilde ölüm riskini ikiye katladığını göstermiştir. Günde 10 veya daha fazla sigarayı dumanını içine çekmeden içenlerde, içmeyenlere oranla kalp krizi riski 1 kat artmaktadır” diye konuştu.

ZARARLARI DUDAKTAN İTİBAREN BAŞLIYOR
Sigaranın zararlarının, dumanın akciğere ulaşmasından sonra değil, dudaktan itibaren başladığına işaret eden Özlü, şöyle devam etti: “Dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş eti hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yoluyla ilgili hastalıklar, katarakt gibi patojenlerin gelişmesi için dumanın akciğerlere çekilmesi gerekmemektedir. Hatta, sigarasını yakmayıp sadece dudaklarının arasında tutanlar veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir. Bu bakımdan sigara kullanan hiçkimse güvende değildir. Zararsız bir sigara içme biçimi bulunmamaktadır.”

Sigaranın ekonomik zararları;
Üretilen her 15 paket sigara için Üçüncü Dünya Ülkeleri’nde iki ağaç yakılarak yok edilmektedir. Ülkemizde şu anda 1 paket sigara ortalama 1 milyon.Günde 1 paket içen için ayda 30 milyon.Yılda en az 360 milyon TL.30 yılda yaklaşık 11 milyar TL. Bu para çalıştırıldığı taktirde yine en az 25 ilâ 30 milyar TL...emekli olan vatandaş için uygun bir daire...Dilerse oturur,dilerse kiraya verir ve güzel bir gelir kapısı açmış olur. Bu mâlî meblağ,tiryakinin sadece sigaraya ödediği ve aile gelirinin her ay en az %15’ini götüren fuzûlî bir masraf kapısıdır.Bu fuzûlî masraf ayrıca 3 zarara sebep olmaktadır:
Bu gider,aile efradının eksik beslenmesine sebep olmaktadır.
Bu masrafla tiryaki;kendisine,aile fertlerine ve kapalı yerlerde diğer insanlara hastalık ve bu yolla akla gelmedik tedavi masrafları yüklemektedir.
Tiryaki erkek ve kadınlar doğan ve doğacak nesillere de,parasal hesabı yapılamayacak sayısız zararlar vermektedirler.

Her içtiğimiz sigarada bir kez daha düşünelim :rolleyes: sigarasız günler..

uzman
09/02/2007, 10:33
sigara içmediğim için arabamdada kimseye içirtmem,içen arkadaşlara bir kere daha düşünmelerini ve bir an önce bırakmalarını dilerim.:bur2: :bandit: :icon_eek:

unik06
09/02/2007, 11:17
sigara içmediğim için arabamdada kimseye içirtmem,içen arkadaşlara bir kere daha düşünmelerini ve bir an önce bırakmalarını dilerim.:bur2: :bandit: :icon_eek:

+1905

daha bir sigara bile içirtmedim bende 8M

kendimde bu yaşıma kadar bir kez bile denemedim!

x-troy
09/02/2007, 11:27
illet illet.. :bur2: :iwantattention:

otoritec
09/02/2007, 11:34
2,5 haftadır içmiyorum bıraktım işallah hayat beni yeniden sigara içmeye zorlamaz...

bırakmayı daha öncede denemiştim defalarca ama becerememiştim. mantık şöle oruç tutan varsa bilir, aynı mantık yemek vs. yerken sorun yok sigara aklına geldiğinde oruç tutuyormuş gibi düşüneceksin bukadar basit...

saygılarımla.

Linos
09/02/2007, 11:52
Ah bir bırakabilsem!!! Akupunktur sayesinde bırakmak çok daha kolay oluyormuş, araştırıyorum şimdilik! Bu illetten kurtulma zamanı geldi geçiyor...:icon_smile_dead:

microab
09/02/2007, 13:50
16 Ay oldu tık yok Allaha Şükür...

otoritec
09/02/2007, 14:53
Ah bir bırakabilsem!!! Akupunktur sayesinde bırakmak çok daha kolay oluyormuş, araştırıyorum şimdilik! Bu illetten kurtulma zamanı geldi geçiyor...:icon_smile_dead:

tamamen bomba... herşey sende bitiyo sevgili din kardeşim8S

Misafir2
09/02/2007, 15:06
günde 3 paketım temız valla üzülerek söyleyeyım iş güç derken kendımı kaptırıyorum sigaraya hıç farkında bıle değilim.
olayın akşam hanım leş gıbı sıgara kokuyorsun dıyınce farkedıyorum gece bıle uyanıp sıgara içiyorum ya:(((

otoritec
09/02/2007, 15:09
günde 3 paketım temız valla üzülerek söyleyeyım iş güç derken kendımı kaptırıyorum sigaraya hıç farkında bıle değilim.
olayın akşam hanım leş gıbı sıgara kokuyorsun dıyınce farkedıyorum gece bıle uyanıp sıgara içiyorum ya:(((

allah kurtasın 8S

civcivx
09/02/2007, 15:40
13 yıl bilfiil içtikten sonra, bırakalı 3,5 yıl oldu. Her şekilde faydasını gördüm, görüyorum.

Ama şu da bir gerçek ki, sigarayı içip te bırakanlar, hiç içmemiş gibi olamıyor maalesef. Beyindeki bir bölgede yer ediyormuş ve tadını hiç unutmuyormuşsun 8S

Eğer nefret ederek ve zararlarını iyice öğrenerek bırakırsan, tekrar içmeme şansın çok daha fazla oluyor.

OzzY
09/02/2007, 16:18
bende haftada 1 paket içiyorum

x-troy
09/02/2007, 19:43
bırakmak isteyenlere tavsiyem:

tıp fakültelerinin radyasyon onkoloji ve göğüs hastalıkları polikliniklerini arada bir ziyaret etmelerini öneririm..kesin bırakırsınınz.%100

bıraktıktan sonra da hiç içmemiş gibi davranmak en iyisi,,

allah kurtarsın ne ne diyimm8S :argue: 8S :hiho: