PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Birmot'dan büyük hata

kukart
19/06/2008, 23:25
bu sabah başıma gelen olayı aşşağıda tofaş-fiat a yazdığım şikayet mailinde açıkladım (yolladığım mail in aynısı)

yolladığım şikayet maili:
Birmota olan hırs ve sinirimle ne geldiyse yazdım düzen imla kural falan aramayın sinirden ne yadım bilmiyom

bir ay önce samsun birmotta baskı balata değiştirdim aracım 54 binde şuan...
ve o günden beri aracın içinde sürekli bir gıcırtı sesi mevcuttu.. bunu serviste tekrar başka bir sorun için gittiğimde dile getirdim.. herneyse bu gün sabah aracım seyir halindeyken bir kütürtü ile aracımı durdurmak zorunda kaldım ve aracın altından yağ aktığını farkettim .. aracı hiç kımıldatmadan en yakın fiat servisini çağırdım (yetkili olup olmadını bilmiyorum) aracı çekici ile (samsun) çarşamba ilçesinde fiat servisi olarak hizmet veren bir tamirciye götürdük..
bu arada samsun birmot aracın bulunduğu yere uzak olması ve cekici masrafının fazla masraflı olacağından ve araca hemen ihtiyacım olduğundan en yakın servis olarak buradaki servise götürmek mantıklı geldi.
motor ustası aracın motorunu şasiye bağlıyan bir somun civatasının kırıldığını ve diğerininde düşmek üzere olduğunu söyledi ve gösterdi, motor nerdeyse yere değmek üzereydi arac tamir edildi.. ustaya bunun "neden" olabileceğini sorduğumda usta baskı balatanın değiştirildiğini dahi bilmiyordu, ve bana aracın bu vidalarının çok sıkılmadan veya yeterince sıkılmayısından kaynaklanmış olcağından bahsedince baskı balata için motorun söküldüğünü söyledim ve o zaman , usta vidaların kırılma sebebinin servisin bunu iyi yerine sıkıştırmadığından olabilecegını anlattı. zaten vidalaraın kırılmasına sebep olabilecek bir durum da baskı balata değişimi sırasında olabilecek bir kusur dışında herhangi bir sebep yoktu, yani araca ne yapmalıydıkki ve ne olabilrdiki, en önemli parçalarını bir arada (motorun şasi ile bağlantısı)tutan somunları kırabilsin... Şimdi burada 1 ay evvel yenilenmiş bir parça ve parça takılırken yapılan bir ihmal sonucu hareket halinde aracın motorunun yerinden oynaması sonucu oluşabilecek maddi ve hayati önem taşıyan bir kazaya sebebiyet vermesini kim veya ne ye bağlayabiliriz bu kusurun araca verdiği zarar kullanıcı hatası olmadığı açık ortada iken servisten kaynaklanan bu ihmalin, hatanın. sonucunda ne olabilir ve bundan sonra ne yapılabilr?
benim maddi zararım dışında hayati önem taşıyan bir konuda servislerin bir somunu sıkmaktan aciz elemanlara emanet edilmesi ne kadar doğrudur?
şimdi böyle önemli bir kuruluştan bir cevap bekliyorum.

özetle: (aracın değişen parçası yerine iyi takılmadığından dolayı daha büyük bir soruna sebebiyet verecekken erken farketme sonucu tamir ediliyor edilen masraflar , çekilen sıkıntı da cabası)

siz ne dersiniz böyle bu durum karşısında neyapılabilir, ne yapardınız?

yazmayı unutmuşum, aracın içerisindeki gıcırtı sesi meğerse bu somunların geşemesinden dolayı cıkan sesmiş... tamirden sonra ses kesildi!

birde ustanın son sözü
"aracın büyük bir masraftan hatta büyük bir kazadan kurtulmuş" erken farketmesem motor yerlerde sürünecek (bu arada motor yerinden kımradığı için borular falan zarar gördü aks a giden bir yerde körüklerden biri patladı yağ fışkırtı falan daha neler..) yağ bitcek motor alev alcak... yuh abarttın dedim ustaya ama gerçektende öle imiş ...

MethyLen
19/06/2008, 23:48
Birmot'un istediğide o zaten..

ferruh25
19/06/2008, 23:58
Geçmiş Olsun Kardeş

OzzY
20/06/2008, 00:09
Çok geçmiş olsun. Ucuz atlatmışsınız.

buzman
20/06/2008, 00:21
geçmiş olsun kardeş.birmotun bu soruya ne cevap vereceğini çok merak ettim eğer cevap verirse bizimle paylaşırsan seviniriz...

plastro
20/06/2008, 01:00
Çok geçmiş olsun

Yalın
20/06/2008, 04:49
öncelikle çok gecmiş olsun allah daha beterinden saklasın.
bir şey dikkatimi cekti
bir ay önce baskı balata değişmiş yetkili kılınan servislerde değişen parca ve işçilik bir yıl garantisi var tabiki kullanım hatası olmadığı sürece.(servisi arayıp görüştünüz mü madur olduğunuzu anlattınızmı)?
madem böyle üzücü bu olayı yaşadınız aracınızı gelişi güzel bir tamirciye cektireceğinize niye servisle görüşüp gerekli işlemleri yaptırmadınız en azından ikinci bir masraf etmezdiniz.sadece hatırlatmak istedim
ikinci durum ise baskı balata değişiminden sonra gıcırtı sesi ilgili servise gitmişsiniz servis bu konu ile ne gibi bir işlem yaptı ve size nasıl bir acıklama yapıldı bunu beriltmemişsiniz merak ettim
tekrar gecmiş olsun

nghn
20/06/2008, 08:19
Sevgili arkadaşım,
konuya geçmeden önce bilmeyenlerinde aklında bulunsun diye yazmak istediğim bir şey var..Aracınız arıza verdiyse ve yolda kaldıysanız bu arızanın nedeni servis kaynaklı bir işlem ya da garanti kapsamında olacak bir işlem ise FIAT acil yol yardım aracı geldiği mesafeye ücret alamaz.şayet bu kapsamın dısında kaldınız özel kaskolarınızdan yararlanın size cekici hizmeti ücretsiz vermek zorundalar..

Konunun detaylarına inmek gerekince burada şayet sıkılmayan bir vida kaynaklı sorun yasanmıs (keza bunun tesbitinide yetkili servis dısında bir usta yapıyor..bu tespitin servis teknik uzmanı tarafından yapılması gerekirdi) ise bunun sorumlusu kalite kontrol uzmanıdır.Orada yasanan durumu yapılan işlemleri tam bilmediğimiz için net yorum yapmak istemeyip ucu acık cümleler kullanıyorum.

Sizin şikayet mailinize en geç 48 saat içinde dönülecektir.Bu sabah itibariylede Birmot müşteri ilişkileri sorumlusu nun ekranına da düşmüştür aynı mail.Yalnız keske aracınızı yetkili bir servise götürseydiniz çünkü bu durumda sizin haklılık oranınız oldukça artacaktır.

Diliyorum problemin çözümü sizi tatmin edecek derecede olacaktır.

Saygılar..

holigan
20/06/2008, 08:48
karahan çok geçmiş olsun .

femoli
20/06/2008, 09:06
Nagihana aynı şekilde katılıyorum en yakın yetkili servise uzak olduğum için masraf felan yazmışsın ama hiç bir kasko yada fiat müsteri hizmetleri çekici ücreti almıyorlar ..

Birde madem böyle bir sorunun var keşke yetkili bir servise götürseydin şimdi haklıda olsa bunu ispatlaman zorlaşacaktır ikici bir yetkili olmayan şahsın elinin değmesi haklılık oranını düşürecektir .

Umarım problemine en kısa zamanda çözüm getirirler. Çok geçmiş olsun diliyorum

tolgaank88
20/06/2008, 09:54
çok geçmiş olsun karahan kardeşim...gerçekten çok zor,üzücü bir durum...

nagihan siz bu işlerden baya anlıyorsunuz,size bir sorum olucak

Aracınız arıza verdiyse ve yolda kaldıysanız bu arızanın nedeni servis kaynaklı bir işlem ya da garanti kapsamında olacak bir işlem ise FIAT acil yol yardım aracı geldiği mesafeye ücret alamaz.şayet bu kapsamın dısında kaldınız özel kaskolarınızdan yararlanın size cekici hizmeti ücretsiz vermek zorundalar..araçtaki arızanın nedenini servis kaynaklı bi işlem yada garanti kapsamında olacak bir işlem oldugunu nasıl anlayabiliriz???

nghn
20/06/2008, 10:03
servise gittiğinizde anlayabilirsiniz ancak çünkü çok ince detaylar olabilir..ama örneğin henüz 10.000 km desiniz ve turbodan ses geldi arac durdu calısmadı sonrasında bu kesin turbo kaynaklıdır ve garantiden değişir bu kesindir..ya da acil yol yardımını arıyorsunuz ya orada servis teknik uzmanıyla konusturuyorlar sizi az çok problem anlasılıyor..bunun size %100 garanti kapsamındadır demesi dısında işinizi sağlama almak ve yol yardım parası ödememek için kaskonuzun cekicisinden yararlanmanızı öneririm.

ama yol yardımda çok uçuk bir ücret talep etmez..20 ytlyle acar.. km basına da 550 lira yazar.. örneğin 50 km uzaktasınız..gidiş dönüş 100 km bunun hesabı :20 ytl + (100*550) +KDV = 88.5

Ayrıca Bazı işlemler servise getirilmeden orada da halledilebilir..gelen ekibin yanında gerekli malzemeleri oluyor çünkü yol yardım aracının içindede ekipmanlar mevcut..örneğin akü bitmiş şarj ederler..böylece 50 km dönüş masrafından da kurtarırsınız bu durumda..

mustafaf
20/06/2008, 10:13
cok buyuk gecmıs olsun.bırden dusundumde ne kadar hızlı gıttıgını bılmıyorum ama eger yuksek hızlarda bole bır sorun olmus olsaydı??? Allah korusun...

gurik
20/06/2008, 16:18
nagihan hanım serviste çalışıyor da ondan galiba. Cümleler ele veriyor kendisini sevgili Tolga.

nghn
20/06/2008, 16:25
nagihan hanım serviste çalışıyor da ondan galiba. Cümleler ele veriyor kendisini sevgili Tolga.
daha önce bunun acıklamasını yapmıştım :)

ms777
20/06/2008, 16:31
Nitelikli işci sıkıntısı, servislerde nispeten diğer yerlere göre daha nitelikli insanlar çalıştırılıyor ama genede böyle sorunlar ortaya çıkıyor kalite kontrol eksikliği zor bir birimdir. Geçmiş olsun

nghn
20/06/2008, 16:35
Nitelikli işci sıkıntısı, servislerde nispeten diğer yerlere göre daha nitelikli insanlar çalıştırılıyor ama genede böyle sorunlar ortaya çıkıyor kalite kontrol eksikliği zor bir birimdir. Geçmiş olsun

bence ön yargılı olmamalıyız..belkide serviste işlem tam anlamıyla yapılmıştır ve sonrasında baska bir problem aksetmiştir.yapılan işlem gidişatını bilmeden insanlarında işlerine yorum yapmamalıyız bence.FIAT calışanları çok yetenekli insanlardan oluşuyor hepsi işinde profesyonel insanlar.Keza sonucta insan bu hata da yapmış olabilir (olmaması gerekirken)..

ms777
20/06/2008, 16:45
Ben makina mühendisiyim sadece otomobil değil bir çok makina sınıfına giren ürünün servisinin nasıl yapıldığını gördüm ve bu işin nasıl yapıldığını biliyorum, serviscilik çok zordur, iyi bir serviscide iyi maaşlar alır. Çocukluğumdan beri sanayiyle iç içeyim. Bu ön yargı değil gözlemdir. Sadece fiat servisyle ilgili değil bu nitelikli eleman sayısıyla alakalı bir şey. Sanayi devrimi tam anlamıyla bile gerçekleşmemiş bir ülkede de bu tür sorunların olması normaldir ama gün geçtikce bu tip hizmetlerin kalitesi artıyor.

TunFeB
20/06/2008, 16:57
çok geçmiş olsun....

nghn
20/06/2008, 16:58
pazarda yerinizin iyi olmasını istiyorsanız ve ayakta kalmak şart oldugundan farklı ve kaliteli olmanız şarttır..Hizmet kalitesi en önemli unsur..Ne kadar farklı ve kaliteli olursanız pastadan o kadar pay alırsınız..Müşteri bilinçli ve tercih şansı cok..Buna göre hareket etmek zorunda şirketler.

ms777
20/06/2008, 18:40
Bu olay dışında bir önerinde bulunuyum, servisle ilgili şikayetlerini direk tofaş yapın hatta ingilizceniz varsa italyaya mail atın çok daha etkli oluyor yaşadım ve gördüm

Auto engineeR
20/06/2008, 21:34
geçmiş olsun çok kötü bir durum. sonuçları merakla beklioruz.

buarada nagihan hanım konuyla alakasız ama lütfen artık bir fiat çalışanı olduğunuzu itiraf edin biz burda fiat çalışanlarını yemiyoruz :) aramızda olmanızdan da mutluyuz. gerçekten bilgilendiriyorsunuz bizi.
bi yakınım fiatta çalışıyor falan demeyin gene ne olur kurduğunuz cümlelerden herşayden belli yani lütfen :)

xmen
20/06/2008, 21:40
bu sabah başıma gelen olayı aşşağıda tofaş-fiat a yazdığım şikayet mailinde açıkladım (yolladığım mail in aynısı)

yolladığım şikayet maili:
Birmota olan hırs ve sinirimle ne geldiyse yazdım düzen imla kural falan aramayın sinirden ne yadım bilmiyom

bir ay önce samsun birmotta baskı balata değiştirdim aracım 54 binde şuan...
ve o günden beri aracın içinde sürekli bir gıcırtı sesi mevcuttu.. bunu serviste tekrar başka bir sorun için gittiğimde dile getirdim.. herneyse bu gün sabah aracım seyir halindeyken bir kütürtü ile aracımı durdurmak zorunda kaldım ve aracın altından yağ aktığını farkettim .. aracı hiç kımıldatmadan en yakın fiat servisini çağırdım (yetkili olup olmadını bilmiyorum) aracı çekici ile (samsun) çarşamba ilçesinde fiat servisi olarak hizmet veren bir tamirciye götürdük..
bu arada samsun birmot aracın bulunduğu yere uzak olması ve cekici masrafının fazla masraflı olacağından ve araca hemen ihtiyacım olduğundan en yakın servis olarak buradaki servise götürmek mantıklı geldi.
motor ustası aracın motorunu şasiye bağlıyan bir somun civatasının kırıldığını ve diğerininde düşmek üzere olduğunu söyledi ve gösterdi, motor nerdeyse yere değmek üzereydi arac tamir edildi.. ustaya bunun "neden" olabileceğini sorduğumda usta baskı balatanın değiştirildiğini dahi bilmiyordu, ve bana aracın bu vidalarının çok sıkılmadan veya yeterince sıkılmayısından kaynaklanmış olcağından bahsedince baskı balata için motorun söküldüğünü söyledim ve o zaman , usta vidaların kırılma sebebinin servisin bunu iyi yerine sıkıştırmadığından olabilecegını anlattı. zaten vidalaraın kırılmasına sebep olabilecek bir durum da baskı balata değişimi sırasında olabilecek bir kusur dışında herhangi bir sebep yoktu, yani araca ne yapmalıydıkki ve ne olabilrdiki, en önemli parçalarını bir arada (motorun şasi ile bağlantısı)tutan somunları kırabilsin... Şimdi burada 1 ay evvel yenilenmiş bir parça ve parça takılırken yapılan bir ihmal sonucu hareket halinde aracın motorunun yerinden oynaması sonucu oluşabilecek maddi ve hayati önem taşıyan bir kazaya sebebiyet vermesini kim veya ne ye bağlayabiliriz bu kusurun araca verdiği zarar kullanıcı hatası olmadığı açık ortada iken servisten kaynaklanan bu ihmalin, hatanın. sonucunda ne olabilir ve bundan sonra ne yapılabilr?
benim maddi zararım dışında hayati önem taşıyan bir konuda servislerin bir somunu sıkmaktan aciz elemanlara emanet edilmesi ne kadar doğrudur?
şimdi böyle önemli bir kuruluştan bir cevap bekliyorum.

özetle: (aracın değişen parçası yerine iyi takılmadığından dolayı daha büyük bir soruna sebebiyet verecekken erken farketme sonucu tamir ediliyor edilen masraflar , çekilen sıkıntı da cabası)

siz ne dersiniz böyle bu durum karşısında neyapılabilir, ne yapardınız?

geçmiş olsun arkadaşım. aynı olay ya da buna benzer bir olay yaşasaydım eğer o servisi başlarına yıkardım.

kukart
21/06/2008, 17:08
Arkadaşlar Hepinize Tek Tek teşekkür ederim..
Öncelikle şuna açıklık getiriyim,
aracı yetkili servisine niye götürmedim?
daha önce sağ camın açılıp kapanmaması, kaybolan anahtarımın yerine gelen anahtarın okutulması (aktif hale sokulması) ve araç içindeki gıcırtı sesi ile ilgili servise en az 5 kez gitmeme rağmen çözüm alamadım
cam için bir eleman verdiler 1saatten fazla bekledikten sonra, yaptı servisten cıktım tekrar bozuldu,
anahtar için her gitmem de bilgisayarlarının bosuk olduğunu söylediler 1 saat sonra gel yarın gel veyz aracı bırak yarın al gibi tepkilerle karşılaştım,
gıcırtı sesinin yerini bulamadılar kendim test ettim yerini gösterdim siprey yağ gibi birşeyle klima altındaki (göstergelerin altında) süngerli bir metal kısım var oraya sıktılar hiç alakasız bir çözüm yolu idi 1 kaç km gittikten sonra tekrar başladı ( zaten gıcırtı sesinin geldiği yer orasıymış ama nedeni vidalaarın gevşemesi, ve daha sonrasında dayanamayıp kırılması imi neden , olay başıma gelince ortaya çıktı çünkü dünden beri yani aracın bu tamirinden sonra herhangi bir ses kalmadı)

Şimdi bunları yaşamış biri olarak ve servisin daha önceki işlemlerde aman sizi bakımdan sonra merkesden ararsalar iyi şeyler söleyin prim alamıyoruz gibi bir samimi talep te bulunup işçilikte samimiyeti unutmalarından sonra ben oraya neden gideyim ki ...
belki üç beş kuruşluk masraftan kurtaracaktım , kendi hatalarını ücretsiz halledeceklerdi ama güvenmediğim bir doktorun eline sırf para vermiyecem diye neden canımı (okadar değerli olan) , aracımı emanet ediyimki.....

geçmiş olsun kardeş.birmotun bu soruya ne cevap vereceğini çok merak ettim eğer cevap verirse bizimle paylaşırsan seviniriz...
Cevap bekliyorum gelince sizlerle paylaşacam
bu arada aracın tamirinden sonra birmota uğradım ve ustaya bi fırçada ben çektim (kendi üslubumla) usta çocuklara sorarım böyle bir ihmal yapmış olabilirler gibi bi ibare kullandı, bize gelseydiniz masraf etmezdiniz falan dedi tabi bende neden onlara gelmedimi ve niye artık gelmiyecemi güzelce anlattım...
onlarada fazla kızamıyorum ama yinede hayati önem taşıyan bir olayda hata insanı aşırı sinirlendirebiliyor...

öncelikle çok gecmiş olsun allah daha beterinden saklasın.
bir şey dikkatimi cekti
bir ay önce baskı balata değişmiş yetkili kılınan servislerde değişen parca ve işçilik bir yıl garantisi var tabiki kullanım hatası olmadığı sürece.(servisi arayıp görüştünüz mü madur olduğunuzu anlattınızmı)?
madem böyle üzücü bu olayı yaşadınız aracınızı gelişi güzel bir tamirciye cektireceğinize niye servisle görüşüp gerekli işlemleri yaptırmadınız en azından ikinci bir masraf etmezdiniz.sadece hatırlatmak istedim
ikinci durum ise baskı balata değişiminden sonra gıcırtı sesi ilgili servise gitmişsiniz servis bu konu ile ne gibi bir işlem yaptı ve size nasıl bir acıklama yapıldı bunu beriltmemişsiniz merak ettim
tekrar gecmiş olsun
o gün servise uğradım ve gerekeni söyledim...
aracı yaptırdığım tamirci, yine oradan birmottan yeni ayrılmış kendi dükkanını açmış bir usta idi orjinal parça kullanan fakat yetki olayının bilemiyorum onu ptsi öğrencem, güvenilir bir ustaya yaptırdım , dedimya derdim masraflar değil derdim güven ve hizmet...
gıcırtı sesi ile ilgili servise aracı gösterdim bulamadıkları gibi benim gösterdiğim sesin geldiği yere müdaleleri komik oldu.. sesin gelme nedeni ustaya göre klimanın araç içinde kalan boruların ısınma sonucu yakınında bulunan döşeme ve sünger gibi malzemelerle sürtünmesi sonucu çıkan ses miş onuda yağ sıkarak :) hallolacağını düşündü ...

Sevgili arkadaşım,
konuya geçmeden önce bilmeyenlerinde aklında bulunsun diye yazmak istediğim bir şey var..Aracınız arıza verdiyse ve yolda kaldıysanız bu arızanın nedeni servis kaynaklı bir işlem ya da garanti kapsamında olacak bir işlem ise FIAT acil yol yardım aracı geldiği mesafeye ücret alamaz.şayet bu kapsamın dısında kaldınız özel kaskolarınızdan yararlanın size cekici hizmeti ücretsiz vermek zorundalar..

Konunun detaylarına inmek gerekince burada şayet sıkılmayan bir vida kaynaklı sorun yasanmıs (keza bunun tesbitinide yetkili servis dısında bir usta yapıyor..bu tespitin servis teknik uzmanı tarafından yapılması gerekirdi) ise bunun sorumlusu kalite kontrol uzmanıdır.Orada yasanan durumu yapılan işlemleri tam bilmediğimiz için net yorum yapmak istemeyip ucu acık cümleler kullanıyorum.

Sizin şikayet mailinize en geç 48 saat içinde dönülecektir.Bu sabah itibariylede Birmot müşteri ilişkileri sorumlusu nun ekranına da düşmüştür aynı mail.Yalnız keske aracınızı yetkili bir servise götürseydiniz çünkü bu durumda sizin haklılık oranınız oldukça artacaktır.

Diliyorum problemin çözümü sizi tatmin edecek derecede olacaktır.

Saygılar..
öncelikle nagihan hanıma teşekkür ediyorum sanırım birmot ta çalışıyorsunuz (mailim ulaştığını bildiğinize göre)
aynı sevise niye gitmediğimi yukardaki msjımda söyledim ..
ilginize tşkrlr

cok buyuk gecmıs olsun.bırden dusundumde ne kadar hızlı gıttıgını bılmıyorum ama eger yuksek hızlarda bole bır sorun olmus olsaydı??? Allah korusun...
şehir içindeydim araç taki durumu farkettiğimde
kütür kütür bir sesle irkildim 2-3 metre gitmeden durdum ve altına eğilim baktım, kuş pisliği gibi kalın bir yağ o an damladı (gres yağı dedikleri cinsten) yağ sol aks başındaki körüğün, motorun aşşağı doğru kayması sonucu yırtılmasından dolayı olmuş...Allahtan diğer bağlantı borular kablolar falan, onlar zarar görmeden farkettim... neyse aracı stop edip bir arkadaşın aracılığıyle tanıdık servisi çağırdım daha sonrası malumunuz...

bence ön yargılı olmamalıyız..belkide serviste işlem tam anlamıyla yapılmıştır ve sonrasında baska bir problem aksetmiştir.yapılan işlem gidişatını bilmeden insanlarında işlerine yorum yapmamalıyız bence.FIAT calışanları çok yetenekli insanlardan oluşuyor hepsi işinde profesyonel insanlar.Keza sonucta insan bu hata da yapmış olabilir (olmaması gerekirken)..
insan hatası normal birşey, sonuçları üzücü olmayacaksa, hoşgörü sınırımız içerisinde çözüm yolu bulanabilir...

....belkide serviste işlem tam anlamıyla yapılmıştır ve sonrasında baska bir problem aksetmiştir.... Baskı balata değişiindeki işlemin nasıl yapıldığını bilemiyorum ama aracın motoru şasi ye bağlayan somunların ikisinde oluşabilecek kırılma ve yerinden çıkma sorunu kesinlikle kullanıcıya yüklenemez.. Ne olabilir ki veya ne yapmışımdır da o sıumların biri kırıp diğerini hiç sıkılmamaış gibi yukarıda sallanır vaziyete getirebilirim ? aracın altını bir yere vursam izi olur, elime ingiliz anahtarı alıp somunları gevşetsem, diyecem... okadar yeteneğim olsa zaten servise gitmem kendim onarırım aracı...
servisteki elemanların yeteneğini daha önce gördüm en ufak bir sesin kaynağını bile spreyle komik bir biçimde çözmeye çalışmalarından ve 30bin km de iken (aracın henüz garantisi bitmemişken) arabanın sağ camının açılmadığını 30bin bakımı sırasında yapılması talep etiğim formda "değişsecek ibaresi" kullanılmasına rağmen değiştirilmeyi bırak araç 54bin km de hala yapılmamış olmasından yeteneklerini gayet net gördüm...
neyse nghn hanım lafım kesinlikle size değil ltfn yanlış anlamayın biraz sinirliyim, ilgili kişilerden yeterince ilgi görmediğimden kaynaklanıyor ...

Kahretsin bendeki bu insan sevgisine... yoksa arkadaşımızın dediği gibi yıkardım servisi başlarına (gerçi serviste yeni tadilattan geçti yazık olacak ama) ;)

moralim aracın bozulmasından dolayı bozulsada bu sayede iyi bir usta buldum ve aracımdaki tümsesler kesildi ohh dedim, tesselli oldum :)

bu arada ustaya sadece işçilik 40 ytl verdim
birde yağ değiştirdim,
hava filtresini değiştirdim
ve bir kaç ufak tefek şeyle beraber... toplam 140 ytl verdim
Haa 40 ytl lik bir arıza için mi bu kadar bağırıyon demeyin sakın :)

kara kız
24/06/2008, 09:40
kesin olan bişey varki servisten servise çok buyuk farklar var..hepsinin en iyi derecede olması gerekirken synı standartı yakalaması gerekirken..arkadaşımızın yaşadaığı duruma bakın..budurumun bence tek bir sorumlusu var osa servisin işini tam olarak yapmaması..ne yazıkkıbu durum fiat servislerin de oldukça sık oluyor.
çok geçmiş olsun allah korumuş çok daha kotusu olabilirdi

ozgun_henry
24/06/2008, 11:09
Bu tür mekanik arızalarda sigorta şirketlerinin verdiği assistance hizmetinden faydalanamazsınız. Assistance hizmetinden faydalanmak için aracınızın ya bir kazaya karışmış olması yada en az iki lastiğinin patlamış olma şartı aranır. Aksi taktirde çekici ücreti müşreiye yansıtılır.

makineman
25/06/2008, 07:05
Bu tür mekanik arızalarda sigorta şirketlerinin verdiği assistance hizmetinden faydalanamazsınız. Assistance hizmetinden faydalanmak için aracınızın ya bir kazaya karışmış olması yada en az iki lastiğinin patlamış olma şartı aranır. Aksi taktirde çekici ücreti müşreiye yansıtılır.

O zaman sigorta şirketini arayıp aracımın iki tekeri de patladı desek ve onlar gelmeden iki tekerin havasını indirsek sonra da ben şuraya gitmek istiyorum desek ne cevap verirler acaba.:)

ozgun_henry
25/06/2008, 12:10
İşin püf noktası bu zaten :) önceki bir mesajımda bu olaydan bahsetmiştim. eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız aracınız ÜCRETSİZ olarak en yakın lastik tamiri yapılan anlaşmalı servise kadar çekilir.İstediğiniz yere gitmek için poliçenizde size sunulan farklı bir teminat ile mümkün olacaktır. Kiralık araç teminatı yada ulaşım masraflarını karşılanması teminatı.

kukart
25/06/2008, 15:30
ben faydalandım

yakupca
25/06/2008, 16:13
çok g. olsun
allah büyüğünden esirgesin

ozgun_henry
25/06/2008, 16:13
Nasıl faydalandığınız konusunda aydınlatırmısınız. Teknik olarak olmaması gerekiyor.

yakupca
25/06/2008, 16:25
g.olsun kardeş

kukart
25/06/2008, 19:07
Nasıl faydalandığınız konusunda aydınlatırmısınız. Teknik olarak olmaması gerekiyor.

teknik falan anlamam da aracın önceki sahibisigorta acentesi arkadaşımdı , onu aradım o da bana kaskodan faydalanabileceğimi söyledi (çekici yardımı konusunda) bende onun aradığı merkesden, telefon gelmesini bekledim gerisi tel görüşmesi ve çekicinin gelip istediğim yere kadar aracı çekmesinden ibaret...
fatura falan gelmeyeceğini söylediler... beni ilgilendiren de bu kısımdı zaten ;)

Riddle
25/06/2008, 20:02
Bence servis insan hata yapar diyerek bu işten çıkamaMALI. İnsan hayatı ile ilgili bir hata yapılabilirmi. Her şeyden önce emniyet düşünülmeli .

"bunu serviste tekrar başka bir sorun için gittiğimde dile getirdim.. "

Ayrıca bunun için bi kere daha servise gidilmiş. Gerek kalmaması gerek ama gitmek sormak zorunda bırakılmışsınız ve gene amatörce bi cevap.

Devletimiz de kanunların insana verdiği değer bu sanırım. Başka bir ülkede Mc Donalds firması kahvesine sıcak yazmadığı için ceza alıyor , belki uçuk bir örnek ama insan hayatının değeri ortada.

Ayrıca ben insanların kendi meslekleri içinde büyük hatalar yapabileceğine inanmıyorum. Bu şekilde hatalar yapılsa hergün bir uçak düşer, her gün bir gemi karaya oturur...

Bence firma çalışanlarıda öz eleştiri yapsınlar...

grande26
26/06/2008, 00:45
Başınıza gelen olaya çok üzüldüm,araçlarımızla en değerli varlıklarımız eşimizi ,çoluğumuzu çocuğumuzu taşıyoruz.Böyle gaflet olmaz.Açıklaması da yok.38 yaşındayım ve 20 senedir araç kullanıyorum.Geçen bunca yıl içersinde ,6 aydır şu forum sitesinde okuduğum ve paylaştığım sorunları malesef ne duymuş ne de şahit olmuştum.

no fear
27/06/2008, 22:20
ucuz atlatmıssınız bununla gecmis olsun diyelim

DJFC
04/07/2008, 12:38
Kim ne derse desin. Fiat büyük bir marka ancak Türkiye'ye gelen her büyük marka gibi o da burda istediği kalitede hizmet veremiyor. Yazıların bütününü bilemiyorum ancak çok net olan şey; gerek Birmot tarafının gerekse sizlerin kaçırdığı; arkadaşımız gıcırtı sesleriyle Birmot servise gitmiş olması ancak bir şekilde sorun çözülmeden geri yollanmış olmasıdır. Gerekli tetkik vs. nin yapılmadığı çok net. İşte bu noktada sorun kalifiye eleman değil, o eleman dünyanın en iyi servis elemanı olsa dahi kurum olarak "mükemmeliyetçilik", "müşteri memnuniyeti", "insan hayatının üzerinde bir değer yoktur." ilkelerinin bu insana verilmemiş olmasıdır. Bu malesef Koç Holding'in ağır aksak ve bürokrosilere boğulmuş gıcırtılı çalışma yapısındandır. Sevgili servis elemanımızın da araçtaki bu gıcırtının son derece hayati önem taşıyan bir durum olacağını öngörememesi de bundandsır sanırım.

Özetle Fiat çok iyi bir marka olmasına karşın burda Koç Holding bünyesinde Ziraat Bankası ya da Vergi Dairesi dinamiğinde bir marka olmaktan kurtulamamıştır.

Bizler aksi bir durum görene kadar da öyle devam edecek gibi görünüyor.

Bu olay tamamen benim çok değerli bir deneyimime benziyor;

4 sen önce evimden çıktım ve yürüyerek Mc Donald's ın önünden geçerken canım portakal suyu çekti. Girdim ve bir portakal suyu rica ettim. Ordaki genç de parayı alıp fişimi ve portakal suyumu verdi. Ben ordan çıktım ve yürümeye başladım. Amacım yürürken portakal suyumu içmekti. Ancak bir yudum aldıktan sonra kusarcasına patladım. İğrenç sıcak leş gibi tatta bir portakal suyuydu. Hemen koşarak geri döndüm. Ve ciddi sinirlenmiş bir şekilde yüksek sesle bozuk olduğunu söyledim. Verilen cevap şu;

Aaaaa evt beyfendi haklısınız çünkü portokal suyu makinemiz bozuk!

İŞTE BUDUR DEMEK İSTEDİĞİM!!!!

06kaymak
04/07/2008, 17:33

Bıldıgım kadarı ıle buyuk sıgorta sırketlerı mekanık arıza da bıle cekıcı hızmetı verıyorlar....

kukart
09/07/2008, 12:47
arkadaşlar şikayet mektubumu (mail) yazalı (19-06-2008)
yaklaşık 3 hafta oldu hala bi ses soluk yok,
acaba aracın ruhsatı benim üzerime kayıtlı değil bu sebep olabilirmi,
yoksa fiat tofaş (birmot) bu tür sorunlara cvp vermiyormu?..
ille tüketici haklarına, avukata mı başvurmalıyız
bu konuda deneyimi olan-lar yardımcı olursa sevirinim...

Bıldıgım kadarı ıle buyuk sıgorta sırketlerı mekanık arıza da bıle cekıcı hızmetı verıyorlar....
bildiğin doğru, sigorta acentesi arkadaşım da öyle diyor..

kukart
14/08/2008, 20:15
Bu sorun 2. mailimden sonra merkz ve akbinde samsun birmottan yetkililerin beni tel ile aramaları ile çözüldü...
Herhangi bir talepim olup olmadığını sordular... BEn hiç bir talep te bulunmadım saha dikatli olmalarını söyledim...
Sanırım biraz fazla iyi niyetli davrandım ..

grande26
14/08/2008, 21:33
Bu tip şeyleri medyaya aksettirmek lazım aslında..

muratde
20/09/2008, 20:36
kesinlikle aksettireceksin ki karşında bir muhatap bulabilesin.bu affedilemez bir hata.zaten insan hayatına zarar gelmediği sürece mala zarar gelsin orta yolu bulunur kelimesinede karşıyım.ne demek yani ben çalışıp çabalayacağım araba alacağım alnımın terişyle.ondan servisten kalifiye işten anlamaz bir dangalak gelecek 2 adet 3 adet neyse çevre civatasını sıkmayacak sonrada arabama zarar gelecek bende olsun canıma gelmedi nasılsa hallolur mu diyeceğim.?yok öle birisi ben tanımıyorum.arkadaşlar lütfen mantıklı olun biraz (bazı iyiniyetli arkadaşlara sesleniyorum)ben malımı parasını ödeyip sağlam binebilmek için alıyorum.ona bakmak için alıyorum yıllarca bana hizmet etsin diye servise götürüyorum.ama bir tane odun yaptığı iş kaynaklı zarar gveriyor aracıma haaaa.nerde denk gelse keşke bir tanesi.konuştukça işin boyutu büyüyor gözümde.ailenle beraber böyle bir olay olsaydı daha ciddi gelişmeler olsaydı hesabını kim verecekti bunun.o zamanda bu kadar iyi niyetli olacakmıydınız.ben anlamıyorum bu işleri yaw.hem paranızı tam alıyorsunuz dünyanın işçiliğini yazıyorsunuz,ama gel gelelim iş yine olmuyor yine olmuyor.

kukart
22/09/2008, 23:35
murat samsuna gelsene beraber gidelim birmota ;)
dayak yersen kurtarmam :)
şaka biyana teşekkürler
bende sinirimden çok çektirmeyi düşünüyordum bunlara ..
ama öyle bi zamanda aradılarki "aman kaybolun gidin" oldum "birdaha aramazlar" konumuna getirdim olayı..
farklı biz zaman da arasalardı (telefonla...) çok diyeceğim vardı...
neyse kendimi tüm servise tanıttım işim düşmez inşallah düşerse durum ne olur göreceğiz...

SeaMaN
23/09/2008, 01:55
geçmiş olsun, söylenecek fazla bişey yok, :(

byrvo
03/10/2008, 00:17
Birmottan hiç bi şey olmaz...

Nafiz
03/10/2008, 00:19
Cacık?