PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yaği

grandelmus
17/06/2008, 10:29
Geçenlerde arabamı 20.000 bakımına soktum, 30 km gittikten sonra yağı kontrol ettiğimde,yağ çubuğunda yağın siyahımsı olduğunu fark ettim.Tabi simsiyah değildi,acaba değişim değil de ekleme mi yapıldı diye şüphelendim???
Ayrıca 05/40 yerine tam sentetik (00/40) yağ kullanmak daha mı iyi?
Bu iki konuda arkadaşlar aydınlatıcı bilgi verirlerse sevinirim.

OzzY
17/06/2008, 15:06
dizellerde yağın hemen siyahlaşması normal

ABNEW
17/06/2008, 20:12
Dizellerde tertemiz yağ bile motor çalıştırınca bulanıklaşır:)Bence de normal...

ms777
18/06/2008, 14:15
Arkadaşlar siyahlaşma konusunda cevaplama yapmışlar bende kendi çapımda diğer konuda yardımcı olmaya çalışayım. 00/40 yağ diğerine göre soğuk havalarda vizkozitesi daha düşük bir yağ soğuk havalarda daha işe yarayacaktır, tabi fiyat olarakta daha fazladır. İlk rakam soğuk durumdaki vizkozitesini, diğeride sıcaktaki vizkozitesini belirtir. Kullanmayı düşündüğünüz yağ daha akıcı ince bir yağ. Yağlarla ilgili detaylı bir konu açacağım ordan faydalanırsınız.

mustafaf
18/06/2008, 17:49
bende baska bırsey sormak ıstıyorum.arabanın normal bakımlarındakı yag degısımlerı neye gore hesaplanıyor??? yanı mesela adamlar dıokı 10.000 km. de bır yag degısımı.pekı ben aracımı sureklı yuksek devırlerde kullanıyorum.yuksek devırlerde kullanmak, yag degısım aralıgını kısaltırmı???

(hemserım kusura bakma konunu bıraz bozdum ama bunun ıcın ayrı bır baslık acmak ıstemedım...)

ms777
18/06/2008, 17:59
Yağ değişim süresini, aracın toplam yağ kapasitesi başta olmak üzere bir çok faktör var. Örneğin zaman bazılarına göre 6 ay bazılarına görede 1 senede yağ kimyasal özelliğini kaybediyor ve değişmesi gerekiyor. Aracın motorunun ne durumda olduğuda önemli örneğin yağın içersine yakıt karışıyor segmanlar iyi durumda değilse (km fazla ise) bu durumda da yağ erken km bozulacaktır. Yağın bozulmasına neden olan diğer bir şeyde yanma sonrası oluşan su buharı, ne kadar havalandırılsada bir miktar kalacaktır buda motor yağını bozan etmenlerden birisi. Ayrıca yaşanılan ülkenin mevsim şartları ve yol şartlarıda üretici firmanın yağ değişim süresini belirlemesinde etmendir. Gelelim senin merak ettiğine yüksek devirlerde düşük viteslerde kullanıyorsan aracı bu daha fazla metal aşınması meydana geldiğini gösteriyor muhtemelen senin yağın normal kullanıma göre daha çabuk bozulacaktır, fakat üretici firmanın verdiği değer ortalama bir değer olduğu için bundan pek fazla etkileneceğini sanmıyorum.