PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima hakkında???

cpeloo
10/06/2008, 20:56
arkadaşlar merhaba....acaba puntolarda klima yakıttanmı yiyiyor, yoksa aküdenmi?...toyota corollaya sahib bir arkadaşım benim araç aküden yiyor diye bir iddaa attı ortaya...biz içinden cıkamadık.

eğer aküden sağlanan enerji klimya aktarılsa gercekten cok mantıklı olmaz mı?

ugurozer
10/06/2008, 21:34
klimalar elektrikle çalışsada sonucta elektrigi ureten sarj dinamosu gucunu motordan alır, klima icin ayrı bir uretec konursa o yine gucunu motordan alır yani her halde motor biraz daha zorlanır ve biraz daha fazla yakıt harcar, teknolıjiye gore bu ama cok ama az degisir ancak mutlaka degisir.

OzzY
10/06/2008, 22:02
Konuyla pek alakalı değil ama yeri gelmişken sorayım :)
şimdi teyp far vs vs kısacası tüm elektrikle çalışan aksamlar yakıt tüketimini arttır deniyo aküyü motor şarj ettiğinden ancak aküyü şarj eden alternatör sürekli devrede değilmi? yani motor çalıştığında herzaman elektrik üretmiyormu?
(klimayı bu kapsama sokmuyorum)

ugurozer
10/06/2008, 22:08
puntoyu bilmiyorum ancak hondayı iyi biliyorum akunun sarjı tamamlandıgında sarj edilmiyor dolayısı ile alternatore binen yuk azalıyor buda motorun gucunden daha az caliyor ve yakıt tuketimi dusuyor. Gunduz actiginiz far dahi bu mantıkla cok azda olsa biraz daha fazla yakıt harcıyor. Gaz pedalı belirli bir oranı gectiginde alternator yine max. ivmelenme icin devreden cikiyor acik herne varsa gucunu akuden alıyor ve rahatlayan motor daha seri oluyor. Hondanın 2002 yılında bunu yaptıgını ve grande puntoların 2007-2008 model oldugunu dusunusek cok buyuk bir ihtimalle aynı taktikler gp larımızdada uygulanıyor.

ms777
10/06/2008, 22:12
Bencede vardır ugur beyin bahsettiği gibidir. Araca dışardan bir enerji kaynağı sunmadığımıza göre ne olursa olsun bu enerjinin kaynağı petroldür o yüzden gereksiz yere far kullanmak gibi elektrik harcayan uygulamaları kullanmamak gerek. Sonuçta hem akünün ömründen hemde benzinden tassarruf edersiniz. Hemde çevreye daha az zarar verirsiniz.

cpeloo
10/06/2008, 22:16
yaww dönen tekerlekler keşke şarj etse bu aküyü cok kibar olacak ama...daha o teknolojiye cok zaman var herhalde. ::)

ugurozer
10/06/2008, 22:16
ms777 verdiginiz cevaplar biraz makina muhendisivari gibi geldi tahminim dogru mu?? :))

ugurozer
10/06/2008, 22:20
yaww dönen tekerlekler keşke şarj etse bu aküyü cok kibar olacak ama...daha o teknolojiye cok zaman var herhalde. ::)

yok onuda japonlar yaptı suanda hybrid denen teknolojide donen tekerler akuyu sarj ediyor frene bastiginizda guclu bir alternator cok yuksek direncle devreye girrerek zorlama ile fren yapıyor ve bu sayede enerji akulere toplanıyor bunun yetmedigi yerde benzinli motor sarj ediyor ve/veya elektrikli mortora yardımcı oluyor :)

ms777
10/06/2008, 22:20
Öyle taze sayılır daha çıkışımı almadım ama temmuzda alırım herealde :). BMW de filan kullanılmaya başlanmış tekerden atık enerji dönüştüren bir sistem yapmışlar ve bmw araçlarının yakıt tüketimlerini incelediğiniz zaman farkıda fark ediyorsunuz güç meselesi işte :)