PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg sonrası yaşanan olumsuzluklar

chn73
10/06/2008, 19:09
arkadaşlar bende forumdaki birçok arkadaş gibi lpg dönüşümü düşünüyorum fakat cesaret edemiyorum.lpg dönüşümü yaptırmış olan arkadaşlar hangi marka kit taktırdılar,kaça taktırdılar,yakıt tüketimleri ne ve dönüşümden sonra ne gibi olumsuzluklarla karşılaştılar.bu konularda bizi bilgilendirirlerse sevinirim.onların tecrübelerini dikkate alarak lpg dönüşümü konusunda nihai kararı vereceğim.teşekkürler.

TunFeB
10/06/2008, 20:18
cihangir abi selam. ben arabayı aldıktan 1 ay sonra brc taktırdım. çok şükür şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadım. daha bi kere bile tekleme yapmadı. kesinlikle tavsiye ederim lpg yi. en azından pompada için rahat ediyo

şekerlioğlu
10/06/2008, 20:25
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/75-lpg-donusumu.html

as-5-as
10/06/2008, 21:14
ben 2 hafta önce tomasotti taktırdım toplam 280 km de 38 ytl lik gaz harcadım km başına yaklaşık 140 ytl civarında yakıyor ve aracın gaza alışmasını bekliyorum 1 depo dan sonra son gaz ayarı yapılacak şu anda her hangi bir sorun yok çekişte bir değişme yok.
ben daha önceki aracımada sıralı sistem lpg taktırmıştım 20000 km kullandım onu ve hiç bir problem yaşamamıştım ben ce tereddüt etmeden taktır

erkam78
06/07/2008, 16:15
ben daha dün brc marka sıralı sistem lpg taktırdım.Bir sorun olursa yazarım.Daha fazla kullanamadım.İnşallah bir sorun çıkmaz

webercis
06/07/2008, 21:23
Ya bu BRC de yazılım sorunu falan oluyormuş.Ha bir de parçası arızalanınca bulunması zor oluyo diyorlar.Ne dersiniz?

chn73
06/07/2008, 22:26
Ya bu BRC de yazılım sorunu falan oluyormuş.Ha bir de parçası arızalanınca bulunması zor oluyo diyorlar.Ne dersiniz?
bende brc de karar kıldım.bildiğim kadarıyla en yaygın lpg dönüşüm sistemi brc.brc de problem yaşayan varsa ,ne tür problem yasadıkları konusunda bizi bilgilendirirlerse sevinirim.

baris
06/07/2008, 22:41
arkadaşlar hafta sonu yeni aldığım 1.4 stilo aracıma sivas ta brc marka sırealı sistem tüp lpg taktırdım . benimki biraz pahalı geldi 1750 12 taksit. Ancak çok fazla zamanım olmadığından araştırma fırsatım pek olmadı. ancak sivas ta ki servis ve de özel fiat servisi
ikiside BRC sistemi tavsiye ettiler. onun için taktırdım.
takma aşaması oldukça zorlu oldu iki gün uğraştı usta nerdeyse tüpü söküp alacaktı. sebebi ise takılan kitin beyni arızalı çıkması ve ancak ikinci gün arızayı bulabilmemiz oldu.. ECu değişince problem ortadan kalktı. Yanlız zamanınm kısıtlı olduğu için ayar için fazla uğraşamadım ve sanki benzinlide ufak ta olsa daha performanslı gibi geldi. Ağustos ta memlekete tekrar döneceğim inşallah o zaman ayarlatırız. bugün sivastan hataya toplam 535 km yol yaptım 250 km si klima hep açıktı vede araçta 150 kg + 2 kişi vardık toplam 66 ytl lpg yaktı.
ayrıca arkadaşlar BRC nin yeni çıkarmış olduğu sistemde manifoldu delmeden küçük bir aparat yardımıyla lpg yi bağlıyorlar. vede sivastaki ustanın dediğine göre bu sistem sadece brc de varmış. sanırsam bu konu bu forumda da geçti . bir göz atın isterseniz.
hepinize iyi akşamlar diliyorum

CesSpOoL
07/07/2008, 00:38
Barış ben yeni vazgeçtim lpg den sen 535 km 66 ytl demişsin yine kafama soktun :D brc my 07 manifolt delmeden..

CesSpOoL
07/07/2008, 08:56
Arkadaşlar bu gün brc bayisini aradım bu delmeden montaj işini sordum. genelde alman arabalarındaki enjektörlere uyuyo aracınıza bakmak lazım uymayabilir dediler. BRC sistemi manifoltu delmeden patentli uygulama dedikleri şekilde yapan var mı aramızda?

viyaaa
07/07/2008, 12:00
Arkadaşlar bir arkadaşımın babası taksici BRC marka LPG kiti kullanıyor, hyundai era otomobili var 125.000 km yol yapmış ve şehir içi, 1 yıldır kullanıyor ve hiçbir problemi olmadığını ve koku yapmadığını söyledi, günlük 30 YTL gazla bir günü bitiriyormuş. Sanırım bende puntomu satıp şöyle temiz bir benzinli araç alıp tüp taktıracağım, hele bu sabah yakıt fiyatlarına yine zam geldiğini görünce delirdim. 2007 de bir arkadaşımın subaru imprezası vardı ve 98 oktan yakıt alırdı da biz dalga geçerdik, bu fiyata yakıt alınırmı diye, şimdi biz dizele 3,42 veriyoruz. Nereye gidiyor bu böyle...

ruzgar
07/07/2008, 12:27
bir arkadasım tartatin kullanıyor ve italyanlara cok uyumlu saten kendı malları ama yerlı olanı degıl arkadaslar ital olanı taktırın mutlaka gayet guzel...

viyaaa
07/07/2008, 14:18
Arkadaşlar;
Sıralı Sistem tip bir LPG sistemi takılan aracın yakıt pompası belirli bir süre sonra ısınmadan dolayı yanarak bozulmuş. İlgili servise gidildiğinde, servis sistemin araç gazda çalışsa bile gerekli görülen durumlarda hemen benzine geçebilmek için pompayı aktif tuttuğunu, depodaki benzinin aynı zamanda bu pompayı soğuttuğunu ve benzin kalmadığı için ısınan pompanın soğuyamadığı için bozulduğunu söylemiş. Yani nasılsa gaz var deyip benzin deposunun tamamen boşalmasına izin verilmesi maddi anlamda çok tehlikeli olabilir. Pompanın değerinin milyarlarla ifade edildiğini söylemeye gerek yok sanırım. Faydalı olur düşüncesiyle sizlerle paylaşıyorum.

blackpunto35
07/07/2008, 14:37
benim eski aracımda 1,4 fire 77 idi ben sitede ilk lpg taktıranlatdanım 2006 haziranında takmıştım hiç düşünmeden tak gitsin en büyük problemin sensör ışığı oluyor hani o motor şeklindeki sarı ışık sbebi ise eksozdaki sensör ün okuduğu değer malum lpg de farklı bir değer oluyor onuda söndürtüyorsun 2 ay sonra bir daha yanıyordu 5 dk. söndürüyorlar bir de arkadaşlar size şu bigiyi vermem lazım lpg nin ısı kalorisi benzinden 3 derece daha fazla olduğunu bu yüzden katalitik konvaktör içindeki seramik petek dokuya zarar verdiğini daha doğrusu onu parçaladığını bilmeniz lazım bunun olmaması için belli bir disiplin gerekiyor bu disiplinde araç tüpteyken 110 u geçmeyin ızın süreli kullanımlarda otobanda mesela 100 ü geçmeyin bu belli bir zaman içinde oluşan bir zarar yani lpg de kullanırken yandaki arabayı gaza getirmişsen sen benzine geçeceksin katalitik konvaktör fiyatı yaklaşık 1500 ytl dir.
KATALİTİK KONVAKTÖR ÖLÜRSE :) bu durumda geçici çözüm bazı arkadaşlarımızın performansı bir kaç beygir arttırmak için manifolta bağlı olan konvaktürün içini boşaltıyorlar yada kaynakla kesip yerine boru taktırıyorlar aracımızda bulunan 3 adet sensörüde belli yerlere takarak sensör ışığının yanmasını engelliyor sorun yokmuş gibi gözüksede bir süre sonra beyin saçmalamaya başlıyor ve kendini kitliyor kaldırıp arabayı götürüyorsunuz servise sonrası malum bu yüzden lpg de performanstan uzak paşa paşa kullanınca hiç bir sorun çıkmaz

chn73
07/07/2008, 16:21
benim eski aracımda 1,4 fire 77 idi ben sitede ilk lpg taktıranlatdanım 2006 haziranında takmıştım hiç düşünmeden tak gitsin en büyük problemin sensör ışığı oluyor hani o motor şeklindeki sarı ışık sbebi ise eksozdaki sensör ün okuduğu değer malum lpg de farklı bir değer oluyor onuda söndürtüyorsun 2 ay sonra bir daha yanıyordu 5 dk. söndürüyorlar bir de arkadaşlar size şu bigiyi vermem lazım lpg nin ısı kalorisi benzinden 3 derece daha fazla olduğunu bu yüzden katalitik konvaktör içindeki seramik petek dokuya zarar verdiğini daha doğrusu onu parçaladığını bilmeniz lazım bunun olmaması için belli bir disiplin gerekiyor bu disiplinde araç tüpteyken 110 u geçmeyin ızın süreli kullanımlarda otobanda mesela 100 ü geçmeyin bu belli bir zaman içinde oluşan bir zarar yani lpg de kullanırken yandaki arabayı gaza getirmişsen sen benzine geçeceksin katalitik konvaktör fiyatı yaklaşık 1500 ytl dir.
KATALİTİK KONVAKTÖR ÖLÜRSE :) bu durumda geçici çözüm bazı arkadaşlarımızın performansı bir kaç beygir arttırmak için manifolta bağlı olan konvaktürün içini boşaltıyorlar yada kaynakla kesip yerine boru taktırıyorlar aracımızda bulunan 3 adet sensörüde belli yerlere takarak sensör ışığının yanmasını engelliyor sorun yokmuş gibi gözüksede bir süre sonra beyin saçmalamaya başlıyor ve kendini kitliyor kaldırıp arabayı götürüyorsunuz servise sonrası malum bu yüzden lpg de performanstan uzak paşa paşa kullanınca hiç bir sorun çıkmaz
sağol hocam.benim bu konuyu açmaktaki amacımda bu tür problemleri öğrenmekti.teşekkürler.

CesSpOoL
07/07/2008, 16:39
Arkadaşlar;
Sıralı Sistem tip bir LPG sistemi takılan aracın yakıt pompası belirli bir süre sonra ısınmadan dolayı yanarak bozulmuş. İlgili servise gidildiğinde, servis sistemin araç gazda çalışsa bile gerekli görülen durumlarda hemen benzine geçebilmek için pompayı aktif tuttuğunu, depodaki benzinin aynı zamanda bu pompayı soğuttuğunu ve benzin kalmadığı için ısınan pompanın soğuyamadığı için bozulduğunu söylemiş. Yani nasılsa gaz var deyip benzin deposunun tamamen boşalmasına izin verilmesi maddi anlamda çok tehlikeli olabilir. Pompanın değerinin milyarlarla ifade edildiğini söylemeye gerek yok sanırım. Faydalı olur düşüncesiyle sizlerle paylaşıyorum.
benzin pompası ne kadar ki punto nun ?? tabiki çeyrek depo benzin tutmak gerekir ama olaki tutulmadığı bi urumda benzin pompasını yanması milyarı bulur mu ki ?

mm_isik
10/07/2008, 10:09
soguk gelıyo arkadaslar lpg olayı bana. egerkı uyumlu bısey olsaydı chevrolet gıbı fabrıka cıkısı sunarlardı bu opsıyonu. ne kadar bısey olmaz deselerde soguk gelıyo lpg olayı.

TunFeB
10/07/2008, 11:14
evet arkadaşlar lpgden kaynaklanan ilk sorunumu yaşamış bulunmaktayım. gaz bitmesine yakın normalde sistem uyarı vermesi lazımken benima racım gaz yememeye başladım. montajını yaptırdığım yere gittim ve filtrelerde sorun var dediler. hakikatende filtreleri bi çıkardılarki felaket. oysa yakıta çok dikkat ederim. ama 1 kere bile kalitesiz kullırsan o bile bu ghale sokabilir filtreyi dediler. sorun şu ki aracımdaki sorun hala giderilmedi. şimdi parça değişimi yapılacak. sanrıım basınçla ilgili bir sorun var. sonucu bildiririm tekrar size....

mm_isik
10/07/2008, 15:43
Gecmis Olsun Tuncay..

Kolay Gelsin. Insallah Az Masrafli Bi Islemdir.

CesSpOoL
10/07/2008, 15:54
Garanti dahili olması lazım değil mi ?

mm_isik
10/07/2008, 15:56
Lpg Taktin Mi Olay Bitmistir Okan. Artik Fiat Yetkili Servislerinin Sana Olan Yukumlulugu Kalkar. Cunku Sen Araca Fiat In Onermedigi Bi Parca Takmissindir ;)

mustafaf
10/07/2008, 17:02
aslında LPG taktırmayı dusunen arkadaslar, turkıyedekı bazı fıat servısler garantı kapsamı dahılınde LPG montajı yapıyorlar.3-5 lıra fazla verıp en azından garantısını devam ettırebılırler...

TunFeB
10/07/2008, 17:28
arkadaşlar garantiden değişecek ilgili parça....

mm_isik
10/07/2008, 17:29
bence deil. bu konudakı ılk mesajımdada belırtmıstım. egerkı garantı olsaydı fabrıka bunu opsıyon olarakta sunardı. tıpkı chevrolet te oldugu gıbı.

mm_isik
10/07/2008, 17:30
mustafa garantı kamsamında oluyor demıs. bana bıraz garıp geldı ama oyle ıse guzel.

CesSpOoL
10/07/2008, 19:40
bence deil. bu konudakı ılk mesajımdada belırtmıstım. egerkı garantı olsaydı fabrıka bunu opsıyon olarakta sunardı. tıpkı chevrolet te oldugu gıbı.
Murat zaten yanılmıyoram bir dönem albealar lpg li olarak sunuldu..

csi_2001
10/07/2008, 19:53
arkadaşlar pazartesi randevu aldım. 2a mühendislik bayi olan bursa yasin tomurcuk oto da BRC marka m 07 lpg montjım yapılacak. usta monifoltu delmeden montaj yapacak. sadece BRC nin kullandıgı bir sistem manifolt orjinal kalıcak yanii... takıldıkdan sonra görüşlerimi yazarım.

TunFeB
11/07/2008, 08:03
aslında LPG taktırmayı dusunen arkadaslar, turkıyedekı bazı fıat servısler garantı kapsamı dahılınde LPG montajı yapıyorlar.3-5 lıra fazla verıp en azından garantısını devam ettırebılırler...

gp lere garanti kapsamında lpg takmıyorlar....

TunFeB
11/07/2008, 08:04
arkadaşlar pazartesi randevu aldım. 2a mühendislik bayi olan bursa yasin tomurcuk oto da BRC marka m 07 lpg montjım yapılacak. usta monifoltu delmeden montaj yapacak. sadece BRC nin kullandıgı bir sistem manifolt orjinal kalıcak yanii... takıldıkdan sonra görüşlerimi yazarım.

bu manifolt olayını iyi araştır bence....

tolgaank88
11/07/2008, 10:32
bi ara yine konuşulmuştu hatırlıyorum,fiatın belirlediği servisler takıyor diye ama son durumu bende bilmiyorum...ama zaten taktırılan yer iyi ise,duzgun ise tupten kaynaklanan sorunlarda onlar hallederler,diğer sorunlarda zaten arabanın garantisi var...ama burda taktırılan yer ve marka çok onemli işte...

mustafaf
11/07/2008, 12:12
zaten tolgada solemıs arkadaslar.turkıyedekı bazı servısler LPG takma yetkısıne sahıp.zaten aracınızın garantı belgesını ıncelersenız ordada bır bolum var.LPG montajını yapan servıs ımzası kasesı v.s. gıbı.onun harıcındede garantı dısı olayı soylekı, aracın sadece motoru garantı dısı kalıyor.dıger aksamlar garantı dahılınde halledılıyor...

tolgaank88
11/07/2008, 12:16
yani tabi bide garanti dışı kaldı demekle,araç komple garanti dışı olmuyor,kısmen garanti dışı oluyor...mesela farınızdan biri yanmazsa veya amortisörlerde bi sorun olursa,yada direksiyonla ilgili bi sorun olursa tabiki garantiden hallediliyor,yoksa ne alakası var tüp takılmasıyla,farın,direksiyonun,amortisörlerin...

mm_isik
11/07/2008, 12:19
motor deyıp gecmeyın arkadaslar. aracın beynı bu. dıreksıyon tıkırdar gıder,far yanmaz araba gene gıder,amartısor patlak olur araba yıne gıder ama motor arızası olursa gıtmez. motor bu garantının en onemlı parcasıdır bence.

mustafaf
11/07/2008, 12:21
motor deyıp gecmeyın arkadaslar. aracın beynı bu. dıreksıyon tıkırdar gıder,far yanmaz araba gene gıder,amartısor patlak olur araba yıne gıder ama motor arızası olursa gıtmez. motor bu garantının en onemlı parcasıdır bence.

ıste bu sebeplerden dolayı bende benzınlı arac kullanan arkadasların LPG montaj ıslemlerını bıraz fazla maalıyetı goze alıp yetkılı servıste yaptırmalarını ısterım.daha sonrasında basınıza daha yuksek maalıyet ve ıcınden cıkılamayacak sorunlar getırebılır...

mm_isik
11/07/2008, 12:24
aracınızı işiniz içinde kullanmıyorsanız lpg taktırmayın arkadaslar. bırakın orjınal kalsın. gonul rahatlıgıyla bının.

mesajımın devamını sankı benım cumlem gıbı tamamldıgın ıcın saol mustafa ;)

baris
12/07/2008, 23:20
bu manifolt olayını iyi araştır bence....

aynı sistemi ben stiloya taktırdım. şu anda herhangi bir problem yok. İnşallah ta olmaz.
Manifoldu delmeden halledilyorlar...
gerçi delinse de iptal ettirilmek istendiği zaman bir civata ile kapatıyolarmış.
ama GP gibi bir araca LPG takmaya gerek var mı derseniz biraz düşünürüm.
Zaten araç az yakan bir araç, birde senede 10000 km civarı gidiyorsanız bence gerek yok.

mute77
15/07/2008, 13:37
ben atiker taktırdım.3000 km yaptım bir problemle karşılaşmadım.13 kuruş yakıyor

mm_isik
15/07/2008, 16:36
Hayirlisi Olsun Lpg Niz. Umarim Sifir Hata Ile Kulanirsiniz Lpg Li, Aracinizi.

speedsmsnet
15/07/2008, 23:32
Arkadaşlar bende Atiker marka Kiti 1.100 ytl taktırdım. şuan 1000km yol yaptım bile ve hiç bir problem yaşamadım oldukça memnunum. Daha öncedende fiat siena vardı onuda 2,5 sene lpgli kullandım bir kere bile problem yaşamadım.
Lpg'yi Opet Aygazdan aldığınız sürece hiç problem yaşamazsınız.
Benim araçta hesaplarıma göre 14 kuruş yakıyor yani dizelden dahi karlı.

pdr42
16/07/2008, 00:58
arkadaslar ben 25 bin kmdir atiker marka kit kulanıyorum suana kadar bi sorun yasamadım. arada sırada gaz ayarı yaptırmak gerekiyor basınc dusuyor falan bunlar cok onemi problem deil.. buyuk bi problem derseniz yasamadım. arkadaslar bende taktırmadan once endişeliydim ama taktırdıktan sonra endişelerimin hiç birisi gercekleşmedi..
bu arada hiçbir fiat servisi garantiden lpg takmıyor. fakat bazı serviser lpg takılı dahi olsa arac lpg sizmiş gbi işlem yapıyor. yani garantiyi surduruyor.

muratk1080
18/07/2008, 11:42
Ben istanbuldan 2 fiat servisiyle görüştüm. bostancı ve şişlidekiyle garantisi bozulmadan taktıklarını söylediler. fakat hala karar veremedim. aranızda bu servislerden lpg taktıran oldumu. anadolu yakasındaki kantarcı, şişlideki deha otomotiv. buralardan taktıran varsa bilgi verebilirmi.

mustafa373737
21/07/2008, 22:12
arkadaslar 8 aydır aracım lpg de bugun yokuş aşagı inerken aracın stop ettigini gördüm.ilk kez başıma geldigi için biraz telaşlandım.daha önce böyle bir durumla karşılaşan varmı acaba.yazarsanız sevinirim.araç g.punto 95 hp prins marka tüplü.birde lpg taktırıp aracın ilk çalışmasından memnun olmayan titreme oldugunu düşünen arkadaslar ve eksantrik konum hatası alanlar yazarsa sevinirim

mm_isik
22/07/2008, 12:12
LPG SONRASI OLUMSUZLAR BASLIGI ALTINDA BI YAZISMA GERCEKLESMISTI AMA SIZIN SORUNUNUZLA ILGILI BIR KONU HATIRLAMIYORUM. LPG LI ARAC KULLANICILARININ ARACLARINI BELIRLI ZAMANLARDA YAKIT POMPALARINI TEMIZLETMELERI GEREKTIGINI DUYMUSTUM. SIZ BOYLE BIR UYGULAMA YAPTINIZMI 8 AYDA. MESELA LPG TAKTIKTAN SONRA LPG ILE KAC KM YOL YAPTINIZ?

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8101-lpg-sonrasi-yasanan-olumsuzluklar.html

mustafa373737
22/07/2008, 13:02
aracım su an 18.000 km yaptı lpg de.su ana kadar bir işlem yapılmadı sanırım lpg nin bakım zamanı geldi onu bi ögreneyim.ekzantrik konum yada kam mili denilen hatayla karşılasan oldumu peki arkadaslar.bu aracın ilk çalışma anında işlem gören bi parca sanırım.2 kere hata verdi hatayı sildirttim 1 aydır bi sorunum yok ama aracın rahat calıştıgını düşünmüyorum hala.bunun da lpg sistemiyle ilgisi varmı onu merak ediyorum

mm_isik
22/07/2008, 13:06
Bence Daha Buyuk Sorun Cikarmadan Araciniza Direk Bi Baktirin. Problem Daha Buyumesin.

Hatayi Sildirttim Demissiniz. Problem Cozuldumu Hata Silindi Yoksa Problem Cozulmedi Fakat Siz Hata Yazisini Gormek Istemediniz Oyuzden Mi? Egerki Problem Giderilmediyse Kotu Sonuclar Dogurabilir.

mustafa373737
22/07/2008, 19:04
hata ikaz lambası yanmıyor ama sorun devam ediyormu onu bilmiyorum.su ana kadar araba ikaz vermeden çalıştıgından bu eksantrik mili saglammı degilmi tam bilmiyorum.zaten puntolarda şöyle bi sorun var sensör bazı durumlarda gerçekten hata olmasada uyarı veriyor.bazende gerçekten hata olunca.mesela sislerle ilgili hata uyarı verdigi halde sislerim düzgün çalışıyordu.aynı şeyi büjilerin üstündeki bobinlerdede yaşadım.hangisi tüpten kaynaklı hata hangisi gerçekten hata hangisi yanlış uyarı ne yazikki bu arabada cok belli olmuyor

StrawBeeRy
21/09/2011, 00:39
birazda biz hortlatalım :D

bir sorum olucak arkadaşlar.bir arkadaşıma punto alıcazda bir tane baktık beğendik sanırım onu alıcaz araba starjet ama lpg düşünüyor şöyle birşey duydum lpg taktırınca beyin arızasımı ne veriyormuş doğrumudur?veya bunun haricinde bir sorun yaşarmıyız taktırsak hatamı yaparız?

gp_ugur
22/09/2011, 10:27
soguk gelıyo arkadaslar lpg olayı bana. egerkı uyumlu bısey olsaydı chevrolet gıbı fabrıka cıkısı sunarlardı bu opsıyonu. ne kadar bısey olmaz deselerde soguk gelıyo lpg olayı.
Taktırdıktan sonra benzin ibresinin değişmediğini görüp,benzinin yarısı kadar para verince sıcak gelmeye başlıyor:)

usaymaz
22/09/2011, 12:27
ben actıve aracıma atiker sıralı sistem taktırdım hiç bir sorunla karşılaşmadım beyinde felan bi hata olmadı yani ama diğer modellerde bi sorun oluyormu bilmiyorum. Konu hortlamışken yorumları yaparlar şimdi :)

erdalmutlu
22/09/2011, 21:48
bende landi taktırdım ses çok ses var tıkır tıkır