PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima devreye girerken çıkan ses

ekorkut
05/06/2008, 09:58
Arkadaşlar 2 gün önce ve dün farkettiğim bir olay var. Belki sizlerde de durum aynıdır. Daha önce kesinlikle duymadığım birşeydi bu. Arabayı çalıştırdım yürüyorum. Yaklaşık 2 dk sonra klimayı devreye sokmak için düğmeye basıyorum ve "kırrrrkkkk" diye bir kayış sürtünme sesiyle klima devreye giriyor. Bunu bir akrabama danıştım ve klima kayışının yerine otururken çıkardığı ses olduğunu, eskiden kendi Golf' ünden sürekli geldiğini, havanın neminden bile bu sesin oluştuğunu veya kaybolduğunu söyledi. Aynı şekilde devreden çıkartırken de aynı ses geliyor ama daha az bir şekilde.

Sizlerde bu durum nedir acaba?

Selamlar

makineman
05/06/2008, 10:06
Klima devreye girerken motorun sesi değişiyor ve klimanın devreye girdiği sarsıntıdan dolayı fazlasıyla belli oluyor ama kayış temas etme sesi gelmiyor.

KaMiKaZe
05/06/2008, 11:18
valla ufak bir sarsıntı ve ses bendede geliyor megane da yoktu ama birkaç arabada daha farketmiştim normal bence.

makeles
05/06/2008, 18:25
aynı olay bende de var.. 1000km den sonra yapmaya başladı..

sorumsuzzz
05/06/2008, 18:31
o sesi bnm eski aracımda yapıyordu (seat toledo) hatta bazen gaza basıncada kayış sesi geliyordu. servise götürmüştüm kayış gevşektir bakalım dediler. baktılar gerginliği gayet normal dediler. kayışın üzerine su nem vs birşeyler gelirsede aynı sesi yapar dediler. işin aksi yanı ne zamn servise gidip sesi dinletmek istesem araba o sesi çıkarmıyordu.

mustafaf
05/06/2008, 19:39
benım aractada hafıf bı tıtreme yapıyor ama kayıs sesı felan gelmıyor...

ekorkut
05/06/2008, 20:10
Arkadaşlar normal çalışmada hiçbir ses yok. Sadece devreye girerken bi kırtttt ediyor o kadar. Gerginlik ayarından olduğunu tahmin ediyorum. Haftasonu baktıracam ama görelim ne olacak..

ekorkut
06/06/2008, 09:46
Haftasonu değil bu sabah gittim servise işe gitmeden önce. Önemli bir bilgi öğrendim. Bizim motorlardaki bu kayışın gergi ayarı yok. Sistem kendi kendini geriyor zaten bir yay sayesinde. Motora yük binmesiyle bu yay gerginlik ayarını kendi ayarlıyor. Bir sprey sıkıldı böyle bakacağım ses durumuna göre. Geçmezse randevu alınacak ve kayış sökülecek. Yaa Kartaş' daki Sedat Usta' ya bayılıyorum. Bu zamana kadar gördüğüm en tatlı en akıllı usta kendisi. Önceki aracımda da çok ilgilenmişti sağolsun. Okuyorsa tekrar teşekkürler kendisine...

ekorkut
07/06/2008, 10:19
sprey bir işe yaramadı. Bu sabah yine giderken klimayı açtım ve kırrrrkkkkkk diye kayış sesi geldi devreye girerken. Sonra aç kapa ses çok çok az geliyor ama ilk devreye giriş acayip yani...

ekorkut
09/06/2008, 16:12
aynı olay bende de var.. 1000km den sonra yapmaya başladı..

Dostum başka bir forumda da sordum bu soruyu. Aynı sorunu yaşayan ve garantiden kompresör değişimine kadar giden adamlar var. Passat ı olan böyle çözmüş sorunu. Arabanın modelini, km sini ve garanti durumunu bilemediğim için seni de uyarayim dedim bu duruma karşı. Garantin az kaldıysa servisi ihmal etme.

tolgaank88
09/06/2008, 17:45
cuma gunu araca film çekildiği için,istemesemde 3 gundur klimayı çalıştırmak durumunda kaldım :),ozellikle bu topic teki arkadaşlar için iyice dinledim,bi kayış sesi vs bi ses gelmiyor benim aracımda,ama sanki bi dönme sesi fan sesi çok az duyar gibi oldum,onuda tamamen sesi kısınca,kendinizi verince duyabiliyorsunuz...

AntalyaTeam
09/06/2008, 17:59
Bendede Aynı Problem Oldu.. Antalya Serik Servisine Gönderdik Hallettiler.. İçine Yaprak Kaçmış Dediler..
Şu Anda Bir Problem Yok..

ekorkut
09/06/2008, 18:03
Bendede Aynı Problem Oldu.. Antalya Serik Servisine Gönderdik Hallettiler.. İçine Yaprak Kaçmış Dediler..
Şu Anda Bir Problem Yok..

Hocam ne yaprağıymış bu yaa böyle "hartttt" diye kayış sesi veren))

Ahh ben de bir çözsem. En çok arabaya ihtiyacım olan dönemde çıktı. Bir de kıl kaptım mı kapıyorum. Çözene kadar kafa takılı kalıyor. Yaprak işi gibi değil benimkisi yahu...Keşke öyle olsa..

AntalyaTeam
10/06/2008, 14:28
Bizde Kırk Yapmıyordu tam Olarak
Tak Tak Tak Tak Yapıyordu.. Açarken Problem Olmuyordu kapanırken Bu Sesi Çıkarıyordu.. Çok Sinir bozucu Birşey.. Kolay Gelsin :)

makeles
12/06/2008, 14:15
detaylı motor temizlik ve koruma yaptırmıştım geçen hafta ses kesilmişti.. şimdilerde ise eskisine nazaran çok daha az bir şekilde "tırkk" yapabiliyor..

holigan
12/06/2008, 14:35
her seferinde olmuyor fakat arada sırada bende açılışlarda o garip sesi duyuyorm.ama bence normal birsey.klimayı devreye alıyor ve bunun için bi eylem gerçekleştiriyor orda.

ekorkut
12/06/2008, 15:25
Valla ben dün arabayı servise verdim. İncelendi dinlendi. Rölanti sırasında dinlendiğinden birşeye rastlanamadı. Fakat arabayı çalıştır ve yürürken aç klimayı aynen geliyor o ses hem de baya şiddetli olarak. Şu anda tekrar götürecek zamanım yok fakat tekrarı durumunda kompresörün değişmesinin sözkonusu olduğu belirtildi bana. Şimdilik böyle biniyorum. Bakacağım boş bir zamanımda tekrar götürebilirim arabayı canımı iyice sıkarsa.

makeles
12/06/2008, 15:27
her seferinde olmuyor fakat arada sırada bende açılışlarda o garip sesi duyuyorm.ama bence normal birsey.klimayı devreye alıyor ve bunun için bi eylem gerçekleştiriyor orda.

katılıyorum...

kayış arasına bişiler kaçmış olmasın... bende ses çok azaldı.. (motor temizlikten sonra)

serpunto
09/07/2008, 16:43
Araç hareket halinde klimayı açtığımda bir kasılma sesi geliyor.

Bu klima sistem devreye girdiğinden midir?:agri:

Yeni yapmaya başladı.

tolgaank88
09/07/2008, 17:07
arkadaşım arama motoru kullanarak aradıgın bilgiye daha çabuk ulaşabilirsin...:)
su konuları incelersen belki faydası olabilir...

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8277-klima-motor-sesi.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8046-klima-devreye-girerken-cikan-ses.html

ekorkut
09/07/2008, 20:02
Araç hareket halinde klimayı açtığımda bir kasılma sesi geliyor.

Bu klima sistem devreye girdiğinden midir?:agri:

Yeni yapmaya başladı.

Valla bunu yaptırabilirsen çözümünü bulabilirsen rica ediyorum bana da söyle. Nereye gitsem "normal abi bu" olayına yatıyorlar. Bende ilk klimayı soğuk motorda açarken ciddi sürtünme sesi geliyor. Ama nedense bunu illa ki soğuk motorda yapıyor. Tatile gittim yeni döndüm. Açmadan önce arabayla 1-2 dk yol yaptıysam gayet makul bir biçimde devreye giriyor klima. O kadar memnun kaldım ki klimadan bu seyahatimde. 40 C sıcaklık varken içeride resmen dondurdu beni. 2 den fazla açamadım klimayı da. Soğutması bu kadar güzelken de elletmek istemiyorum klimanın orasını burasını şimdilik. 5 sene garantim var, soğutma da elden giderse o zaman baktıracam çaresine. Şimdilik böyle devam. Bende rölantide iken açınca da ses gelmiyor gibi. Tabi seninkisi nasıldır anca bu kadar yardımcı olabiliyorum.
Bu kadar araştırmalardan sonraki vardığım nokta şu: Klima kompresörünün manyetik kavramasından olabilir (sadece bu parça değişmiyor illa ki kompresörün değişmesi lazım = servislerin "normal abi bu" laflarına devam çünkü sadece ilk açışta gelen bir ses için tofaşçılar kompresör değiştirmez ben bunu anladım)
Diğer sebebi, genleşme valfi de olabilir. Ayrıca sistemdeki basınç fazla ise bu da başka bir ses sebebi. Tekrar emme ve gaz basma ile düzelebilir. Bu en son olayı yapmayı önerdiler ama soğutmadan memnun olduğumdan ötürü elletmedim şimdilik.
Umarım sorununun çözümünü bulursun ve bana da bildirirsin.

yakupca
10/07/2008, 09:35
ilk öncer sormamız gerekn soru şu olmalı bence
klima manuel mi digital mi
çünkü digital klimalarda tüm işlemi klimanın arkasında kı motorlar yapar. ve bu motorların 100 de 1000 ü plastık aksamlıdır. tüm palaetlere açma kapamalara yönlere hareketi bu motorlar verir. bence büyük ihtimal bu motora bağlı palete hareketi veren dişlilerden biri sıyrılmış ise sıkıntı oradan kaynaklanıyor olabilir.

ekorkut
10/07/2008, 10:37
İkimizin de kliması Manuel. (Serpunto nun infosunda "Active" yazmasından bu kanıya vardım)

makeles
10/07/2008, 10:44
bende de tekrarlamaya başladı.. dijital ama manuellerde de aynı problemi olanlar var.. motoru temizlettikten sonra kaybolmuştu şimdi eski haline döndü.. özellikle düşük devirlerde ses daha belirgin.. tııırk yada kııırk şeklinde bazen sinir bozucu olabiliyor.. tahminime göre motora birden çok yükleniyor klima düşük devirlerde özellikle ara sıra da yüksek viteslerde yapıyor.. ilk fırsatta servise soracaklarım arasında..

ekorkut
10/07/2008, 11:20
Valla bunun çözümünü bulabilene helal olsun.

serpunto
10/07/2008, 15:30
evt active modeli, Yıllık izinde baktıracağım kesinlikle aynı cevabı alacağım

"bu normal"

THuNDeRCoP
10/07/2008, 15:58
Klima ıle ılgılı sorun bende yasadım ama sızın dedıgınız gıbı kıırk dıye bı ses ten cok bı ıslık sesı gıbı bısey gelıyordu. O sesı calısırkende ınce bı ıslık sesı geldıgını hıssettım. O sıralar tekırdag da ıdım ve orada kı servıse goturdum. Servis calısanıda sesı duydu ama sankı gayet doğal bir olaymış gibi abi bu ses yenı Lineada da var normal dedi. Sinir oldum kardeşım bu ses klımadan cıkan ses normalmı dedım adam gayet pişkin evet normal dedi. Neyseki Ankara da ben üstün oto dan almıstım aracı ordakı servıse goturdum. Ordada sesı cok dınledıler anlamadılar ama saolsun lar ılgılı alakalı oldular. Garantiden klima motoru degıstı. 2 hafta bı dene dedıler ses aynen duruyor. Daha sonra baya bı ugraş sonucu yanlış hatırlamıyorsam valf te bı sorun var dedıler (ismini yanlıs hatırlıyo olabılırım ) Parca garantıden degıstı ve suan 0 ses var gayet guzel calısıyor. Belki ses ıle problemi olan arkadasların problemıde bu problem ustunde olabılır bı danısırlarsa faydalı olabıleceğini düşünüyorum.

ReNoVaTio
10/07/2008, 16:05
bu sorun bendede var son 3 gündür bu sesi arabayı çalıştırıp klimayı açtığımda kırrt sesi geliyor.ama daha sonra herhangi bir ses gelmiyor.1-2 hafta daha denicem devam ederse servis yolu gözükecek banada:-)

THuNDeRCoP
10/07/2008, 16:10
Burak bey servısıne ugra ve bı baktır. Eğer çözüm olamazlarsa ustun oto da ozkan bey war benım aracımdakı klıma problemını o halletmıstı. Ona danısabılırsın.

ReNoVaTio
10/07/2008, 16:46
ilgin için teşk ler lavent.bu kara şimşek canımı sıkmaya başladı bu aralar dur bakalım.cmtside yola çıkıcam bakalım döndüğümde nelerle karşılaşıcaz
:-)

ekorkut
10/07/2008, 17:02
Benim arabama Üstünden Özkan Bey de baktı ve normal dedi iyi mi. Evet arkadaşlar bu "kııırkkkk" olayını çözene yemek ısmarlıyorum ))))
Yemek bir yana, acayip müteşekkir kalacağım.

Islık sesinin ilacı, genleşme valfi. Bizimkisi klimayı açınca "kıııırrrrkkkk" sesi..)))Yahu sadece bende var sanıyordum bak başka bir başıktada konu irdelenince başkalarında olduğu da ortaya çıktı. Evet arkadaşlar ben 2 servis denedim çözemedim. Çözen varsa inanılmaz güzel bir olay olacak.

mm_isik
10/07/2008, 17:11
Arkadaslar Bu Klimasinda Ses Gelen Arkadaslarin Garantileri Yokmu?

Garantisi Var Ise Sonuna Kadar Diretin Valla

mustafaf
10/07/2008, 17:14
ya aslında sorun garantı degıl.bıze anormal gelen seyler bıcok servıse normal gelıyor.kımde sorun var cozmek zor.ya bız cok kafa yoruyoruz yada onlar kafa yormak ıstemıyorlar...

mm_isik
10/07/2008, 17:22
hayır soyle bı durum var mustafa. bende ford fıesta vardı 2006 model sıfır almıstım. boyle ufak tefek seste gıcırtıda dırek servıse gıderdım. servıs benı basından savdı. bende kocaelındekı genel merkeze sıkayet dılekcesı yazdım. sonra bana servısten gerı gonduler,özür dıledıler keske sıkayet etmeseydınız bız problemı aramızda cozebılırdık dedıler ve aracı kapımın onunden alıp butun sesın gıderılmesı ıcın aracı ziebart a gonderıp full yalıtım yaptılar.ve bana aracı gerı getırdıler. boyle ufak sesler mıde bulandırı bılırım.

bılmıyorum nası bı ornek oldu ama?

ekorkut
10/07/2008, 17:23
Garanti var hem de 5 sene. Ama servis yok arkadaşım. Garantiden işlem yapacak, klimadan anlayan servis yok. (Daha gitmediğim servisleri bu kapsama dahil etmiyorum. Kartaş ve Üstüne gittim bu konuda onu da belirteyim.) Garantim bitmiş dahi olsa, servis çıkıp ağzını açıp birşey diyebilse cebimden para verip yaptıracam yemin ediyorum.

mm_isik
10/07/2008, 17:25
emre nıye servısle ugrasıyosun. dırek fıat ın ana merkezıne sıkayet etsene. bakalım ozamanda sallayabılceklermı. tuketıcı hakları var sonunda emre

ekorkut
10/07/2008, 18:09
emre nıye servısle ugrasıyosun. dırek fıat ın ana merkezıne sıkayet etsene. bakalım ozamanda sallayabılceklermı. tuketıcı hakları var sonunda emre

Üstte de yazdığım gibi şu anda en azından soğutmam güzel. Kurcalatıp bunun da içine ettirmek istemiyorum. Şu henüz servise gitmemiş arkadaşlar eğer çözüm bulabilirlerse ben de onların yolundan gitmeyi düşünüyorum. Ama yine servise git, arabayı geceden orada bırak ki soğusun, sabah baksınlar yine normal desinler..Cidden yoruldum bu işten. Ne zamanım ne de sabrım var bu işler için.
Bu ana merkez denen komedi yerden dün tatil dönüşü beni aradılar. Adam çok kibar konuşuyor gerçekten ama sorduğu soruya yarılırsınız gülmekten.

- Efendim 2007 nin bilmemne ayında Ali Uğurlu Ana Bayimizden GP konusunda bilgi istemişsiniz ve sizi ziyaret programlarına eklediklerini görüyorum sistemden. Acaba A.Uğurlu' dan kimse gelip sizi ziyaret etti mi???
- Yahu arabayı alalı 8 ay olmuş siz şimdi mi akıl edip de arıyorsunuz beni ziyaret eden oldu mu olmadı mı diye. Hayır ziyaret eden de, bilgi veren de, ilgilenen de olmadı. Ben de gittim başka bayiden aldım
- Peki değerli vaktiniz için tekrar teşekkür ederiz Emre Bey. İyi günler...

THuNDeRCoP
10/07/2008, 18:09
Bu da bı cozum Murat'a katılıyorum direk bence Fiat ana merkeze belirt şikayetini...

Bişi dicem demiyeyim gerçekten içimde kalsın en iyisi yoksa herkezin ortada servis çilesi araba ortada güzel satarken bimbir takla ve arac sahibi olduktan sonra nerde bu samimiyet ve alaka yok.. Bide aracının satış sonrası ortaya konan hizmet ten bahsediliyorda hizmet ortadamı?.. Örneğin bir kere ben aracın arka kapılarındakı aparatın degıstıgını servıse 3 kere gıttıkten sonra ogrenmemelıyım. Servis sattıgı arac sahiplerin telefonlarını muhafaza edıyormu evet bilgilendiriyomu aracın aksamında olan sıkıntıyı gıdermek ıcın cagırıyormu hayır.. Nerde servis nerde müşteri bilinci nese biriktiriyorum yakında patlarız nasılsa...

ekorkut
10/07/2008, 18:23
Arkadaşlar konudan uzaklaşmayalımmm....

Evet klimalardan açınca bir kırrtttt sesi geliyordu demiştikkkkk...

Bu konuda bir gelişme sağlayan var mı acaba arkadaşlar?

makeles
14/07/2008, 19:01
klimayı arabayı çalıştırdıktan sonra hareket etmeden önce açınca kııırk sesi gelmez oldu.. hareket halindeyken de her 10 defadan 1 tanesinde yapıyor.. (uzun yolda aç kapa aç kapa ses yok)

ekorkut
15/07/2008, 09:14
Ben bu sabah çalıştırdım. Yaklaşık 30 sn olduğum yerde bekledikten sonra açtım. Yine kırrrkkkkk etti. Arabayı kış mevsiminde satın almıştım. Klimayı çok sık kullanmadım yaza girene dek. Acaba ilk aldığım zamanlarda da mı aynıydı diye merak ediyorum. İlgilenecek sıfır zamanım var yaa...Bir arkadaş çözse de kurtulsak.
Şimdi kafa yoruyorum neden olur diye. Kompresörün kendisinden veya manyetik kavramasından olsa, her ikisi de klima çalıştığı sürede sürekli devreye giren çıkan elemanlar. Sorun bunlarda olsa, sadece ilk düğmeye basma anında gelmemesi, otomatik her devreye giriş çıkışta duyulması lazım diye düşünüyorum. Sadece sabah ve akşam, yani beklemiş arabada klimaya ilk basmamda gelmesinin sebebi, daha önce de bazı arkadaşların belirttiği gibi gaz basıncıyla alakalı olayları çağrıştırıyor bana. Bir ara bu gazı çektirme bastırma işini yaptırmayı düşünüyorum. 500 gr basılması uygun demişti sanırım bir arkadaş. Servisle bir konuşmak lazım.

aykuting
15/07/2008, 22:11
Kilma çalışırken uhultu sesi normalmi arkdaşlar yaa servise uğrasakmı serviste yardımcı olmuyo bize ama tehlikeye yol acarmı bu ses:D

DAYI
15/07/2008, 23:13
Arkadaşlar klima sistemi içerisinde gaz ile birikte özel bir yağda dolaşmaktadır.Uzun süre bekleyen ac kompresörü ilk çalıştırmada yağ dolaşımı başlamadığı için kasnak çekip kompresör devreye girince krak sesi yapıyor.Daha sonra sistem yağlandığı için ne kadar açıp kapatırsanız kapatın ses gelmez.Klima çalışırken gelen ıslık sesi expeyşın valf dediğimiz valften gelmektedir ses aşırı ıse valf değişimi ile sorun çözülecektir.Eğer kompresör devrede iken harıltı sesi varsa gaz miktarı fazla demektir vakum yapılarak yeni doğru miktarda gaz basılmasıyla sorun çözülecektir. Saygılarımla..

ekorkut
16/07/2008, 10:27
Arkadaşlar klima sistemi içerisinde gaz ile birikte özel bir yağda dolaşmaktadır.Uzun süre bekleyen ac kompresörü ilk çalıştırmada yağ dolaşımı başlamadığı için kasnak çekip kompresör devreye girince krak sesi yapıyor.Daha sonra sistem yağlandığı için ne kadar açıp kapatırsanız kapatın ses gelmez.Klima çalışırken gelen ıslık sesi expeyşın valf dediğimiz valften gelmektedir ses aşırı ıse valf değişimi ile sorun çözülecektir.Eğer kompresör devrede iken harıltı sesi varsa gaz miktarı fazla demektir vakum yapılarak yeni doğru miktarda gaz basılmasıyla sorun çözülecektir. Saygılarımla..

Mehmet Bey cevabınız için teşekkürler. Fakat bu zamana kadar hiçbir arabada rastlamadım bu derece rahatsız edici bir devreye girme sesi. Devreye girme olayının sadece bir röle çıtlaması ve hafif bir birleşme sesi şeklinde oluşması lazım. Bu ses normal bir ses olsa bütün GP lerde olurdu ki burada bu sorunu yaşayan sadece birkaç kişiyiz. Kaldı ki bu ses arabayı ilk aldığım zamanlarda yoktu hiç duymadım. Şimdi son zamanlarda çıkan bir sıkıntı. Hadi bu yağsız kalma hadisesinden kaynaklanan ilk çalışma sesi 1 ay beklemeden kaynaklansa anlayacağım. Fakat 8-10 saat beklese araba bu durum meydana geliyor.
Ayrıca en enterasan durumlardan biri de, eğer arabamın motor soğukken değil de, iyice ısınınca klimayı açarsam bu ses ya çok az geliyor ya da gelmiyor emin değilim. Yani sistemde yağ gaz vesaire olmasıyla da alakası olduğunu sanmıyorum.

ekorkut
30/07/2008, 14:46
Arkadaşlar bugün 10.000 bakımında klima kompresörümün değişmesine karar verildi. Yeni ünite gelince arayıp takacaklar ve ben de test edeceğim. Eğer sıkıntı bundansa çözüm bulunmuş olacak, değilse artık bilemiyorum ne yapılacak. Zaten yeni kompresör gelince yağ ve gaz da yenilenmiş olacağından hem kompresör hem de yağ + gaz olasılıklarını silmiş olacağım. Gelişmelerden haberdar ederim.

makeles
31/07/2008, 02:01
aynı sıkıntıyı yaşayan biri olarak güzel haberlerini dört gözle bekliyorum.. :)

ekorkut
31/07/2008, 10:02
aynı sıkıntıyı yaşayan biri olarak güzel haberlerini dört gözle bekliyorum.. :)

Valla Mehmet Ali arkadaşım ben aslında şu gaz ve yağ kombinasyonunu denemek isterdim. Ama servisten bunun yapılacağı bilgisini almama rağmen bu işlemi uygulamadan direk sipariş vermişler. Dolayısıyla bu sesi yağ + gaz dan yapıp yapmadığını öğrenemeyeceğim. Hayırlısı artık bekleyeceğiz. Değişim kararı da çok başarılı bir gelişme.

makeles
01/08/2008, 14:52
polen filtresini değiştirirken sordum bir türlü çıkarmadı sesi dolaştık durduk olmadı.. 2 tür kompresor markası kullanıliyormuş fiat adlarını hatırlayamadım bunlardan birisinde sorun olabiliyor gibi bişiler söyledi.. sonra servise dönünce bendekinin hangi marka olduğunu sormayı unuttum.. değiştirmeden önce hangi marka olduğunu not alabilir misin?

ekorkut
01/08/2008, 15:14
Elbette ki sorarım. Gelsin de görelim bakalım. Bu arada benim sorun sadece sabah soğukken oluyor. Gün içinde alet sıcakken istediğin gibi bas birşey yok. Neyse bakalım.

makeles
11/08/2008, 15:36
Emre bey klima motoru değişti mi? Markayı sormayı unutmayın lütfen.. :)

ekorkut
11/08/2008, 16:05
Mehmet Ali Bey, 1 haftadır İstanbul' dayım. Sipariş verileli 2 hafta olmasına rağmen kimse aramayınca bugün servisi aradım. Kompresörün geldiğini söylediler. Ben aramasam da kimsenin bana haber vereceği yok nedendir bilinmez...
Çarşamba' dan sonra Ankara' da olacağım ve servise gideceğim. Gelişmeleri burada yazarım.

kara kız
12/08/2008, 10:44
arkaaşlar oncelikle su konuya bi açıklık gtirleim aracı açalıştırdığımızda ve klımayı açtığımızda kırrt diye gelen ses havalandırmA paletlerinin devreye gierken çıkrattığı sesdir dynemic modeller için yazıyorum....yani kulağmıza gelen kırtt sesi mevcut olan bi sorunu işaret etmiyo..aksi ne herseyin duzgun biçimde çalıştığının gostergesi..lutfen busesler yuzunden aracınız servise goturupte klımayo kurcalatmayın araçlarımız çok hassa zaten bunu sizde biliyorsunuz..ozellikle elektronik klimalar manuellere gore daha da hassaa byuzden bence gercekten bı sorun olduğunda klımalarımıza mudahale ettirelim..su anda benim klıma kompressorumde bı sorun var araç raolentide çalısırken ve klıma açıkken sır problem yok sadec arac boştayken gaz pedalını anlık olarak 2000 dvire çıkarttığımda devir saati aşşa inmeye başladığı anda bir uğultu sesi geliyordu.birmot zincirli kuyuya selçuk ustaya gosterdm klıma kopressorunun arızalı olduğunu soyledi ve siparışivardi bugun yarın gelir ..garantisi bitmek uzere olan arkadaşların dikkatıne yazıorum eger sizdede boyle bi sorun varsa ihmal etmeyin derim.parça fiyatı 1300 ytl kadar..yada garantisi bıtcek arkadaşlar varsa mutlaka uzatsın derim inanın faydasını çok goruceksinz..

ekorkut
12/08/2008, 16:24
Benim araba dynamic değil Active ve otomatik değil manuel klima mevcut. Sesin de kompresörden geldiği çok bariz. Zaten ilk seferden sonra arka arkaya 100 kere aç kapa ses yapmıyor. Sadece ilk seferde bu sesi çıkartıyor. Neyse değişsin görelim.

güvengültekin
31/08/2008, 13:09
o bahsedilen ses benim aracımdada var ve benimkide sabahları klimayı ilk açtığımda gelio sadece servis herzman olduğu gibi normal diyor benim kindeki ses de 1000 km filan sonra gelmeye başladı yanlız ben o ilk açtığımda öne yığılmada yapıyor sonra seste tam olarak haşırrt şeklinde geliyor ama bende pek önemsemedim servise gittim bir iki kere normal diyince üstelemedim birde sadece ilk açlışta yaptığından düzeltilmeşansıoluyormuymuş? birde daha önce kullandım ve bindiğim hiçbir araçta yoktu böyle bir ses duymadım ama ?? servis normal diyor

omerserim
31/08/2008, 21:16
Arkaşlar önceki arabam 2007 mjet active di. Sabahları ilk klimayı çalıştırmada (araç uzun süreli beklemelerden sonra yapıyordu) bende de bu ses geliyordu. Daha sonrakilerde hiç problem yaşamıyordum ki servise gidince sorunu duyuramıyordum yetkiliye. Sattığımda 24.000 kmdeydi ve ses olayı azalmıştı. Servise müdahale ettirmediğime seviniyordum.

ekorkut
31/08/2008, 21:36
Valla benim aracımda klima kompresörü değişimine karar verildi. Sanırım 2 haftadır falan da kompresör geldi ve bekliyor. Ama benim arabanın bu konudaki mazisini bilen serviste güvendiğim ustam hala izinde. Sanırım bir iki güne kadar gelir ve kompresör değişimi için arabamı teslim edebilirim. Şimdi o ses dışında sabah ilk çalıştırmada kompresörden bariz bir rulman sesi de alıyorum. Ayrıca genel olarak araba klima açık bir şekilde yürürken, klimasız duruma göre çok daha fazla vibrasyon ve uğultuyla çalışıyor. Bazı arkadaşlar ford transit diyor ya, tabiri caizse aha tam öyle. Klima kompresörü değişimini dört gözle bekliyorum.

omerserim
31/08/2008, 21:45
Sorunlar farklı olabilir. Serviste güvendiğin ustanın olması avantaj. şimdilik yeni arabamda yok umarım da da olmaz, seninki de biran önce halledilir insallah.

ekorkut
01/09/2008, 09:16
Teşekkür ederim Ömer. Umarım sen de kazasız belasız arızasız uzun müddet binersin T-JET' ine. Ben açıkçası arabamdan nedense soğudum. Borcu bitince biletini kesmek istiyorum. Beni birşeyleri tatmin etmiyor ama bulamıyorum inan.

omerserim
01/09/2008, 09:45
İnsallah biran önce bitirsin borcunu ama her arabada mutlaka bişey cıkıyor.

zaimkaan
01/09/2008, 10:17
Klimayla ilgili, çok arkadaştan şikayet var, çoğuda sesli çalıştığına dair. Benim klimamda çok şükür bir sorun yaşamadım, ama belirtmek istediğim bir kaç nokta var. En çok söylenen şikayetlerden bir tanesi, klimayı açınca sanki ikinci bir motor çalışıyormuş gibi ses, yaptığına dair. Eğer aracınız, uzun süre güneş altında beklediyse,ya da hava çok aşırı sıcaksa (öğlen saatlerinde) klimanızı açtığınızda, aracın iç sıcaklığını ayarlayabilmek için kompresör daha hızlı çalışıyor!. Bu da ses yapıyor. araç hareket ettikten sonra, motor kısmında da hava sürkülasyonu başladıktan sonra, klima daha rahat çalışmaya başlıyor. Diğer bir noktada arkadaşlar, aracınızla, seyahat ettikten sonra diyelim klimanız açık, 1 saatlik bir yolculuk ettiniz, aracı stop etmeden önce klimayı kapatıp, bir 15-20 saniye bekledikten sonra klimanızı kapatmanız önemli bir ayrıntı. çünkü kompresör hareket halindeyken, birden kontağı kapattığınızda zarar görme ihtimali çok yüksek! Otomatik klimalarda, başka arızalarda çıkarması kuvvetli bir ihtimal. diğer bir konuda, klima açıkken motora çok yüksek devir çevirttirmemek lazım, bu kitapçıkta da yazan bir ayrıntı Gene klima kompresörünün, arızalanmasına sebep olan bir nokta. Bunlar belki küçük ama, uzun vadede önemli ayrıntılar, çünkü şuan arabalarımız garantili, gittiğimizde servislere bir şekilde parçaları değiştirte biliyoruz. ama garanti eninde sonunda biticek!. Eğer uzun yıllar kullanmayı düşünüyorsanı bence bunlara dikkat etmekte fayda var.

ekorkut
01/09/2008, 12:55
Perşembe günü değişim için randevu aldım. Gelişmeleri bildiririm.

ekorkut
04/09/2008, 14:02
Valla arkadaşım bugün benim klima kompresörüm değişti. Daha arabayı teslim almadım akşam teslim alınca bakacağız nasıl olmuş. Bunun dışında yazdığın bu maddelerin birçoğuna katılmakla beraber 6 vitesli M20 şanzumanın herhangi bir sorunu olduğunu duymadım. Arabamda en çok memnun olduğum olaylardan biri bu 6 vitesli şanzuman. Kaldı ki 5 viteslilerin yürürken 1 e takamamak, cartlamak, vites yollarının belli olmaması gibi birçok sorunu varken, ben daha hiç şikayet edeni duymadım en azından dizelin 6 vitesli şanzumanından. Eğer 5 e indirdilerse gerçekten çok yazık etmişler. Belki de bir yazım hatasıdır 5 vites 6 vites olayı.

ekorkut
06/09/2008, 09:07
Evet arkadaşlar kompresör değişimi sonrasında, beklediğim gibi klimayı devreye alırken hırtlama zırtlama tarzı hiçbir ses kalmadı. Bunun dışında klima devreyedeyken motorun çok daha gürültülü yani bazı arkadaşların tabiriyle ford transit gibi çalışması olayı da kalmadı hiç. Klima devrede veya değil, motorun sesinde hiçbir değişim hissetmiyorum gibi. Soğutma eskisiyle aynı. Yalnız bir arkadaşımın sormuş olduğu gibi gidip de kompresör tipine bakma zamanım maalesef hiç olmadı. Arabayı servise bırakacak zamanı zor buldum. Ama öğrenirsem yazacağım. Herkese bu zamana kadarki yorumları için çok teşekkür ederim.

makeles
08/09/2008, 10:23
Dörtgözle beklediğim haberdi.. :) Çekişe de olumlu etkisi oldu mu? Klimayı açınca araçta sarsıntı gittiğine göre gereksinim duyduğu besleme azalmış demektir.. Kompresor tipini de merakla bekliyorum..

ekorkut
08/09/2008, 13:18
Çekiş aynı Mehmet Ali. Bir değişim var desem yalan olur. Benim çekişle ilgili bir problemim yok zaten. Dün arabada 5 kişi rampa yukarı klima açık 150-160 çıkıyordum.

hasan13
10/09/2008, 17:03
benim aracımdada klima ilk açılışta bu sesi ve sarsıntıyı yapıyor...demekki pek çok arkadaş bu sorunu yaşıyor...işyerimin aracı olan albea sole yi kullanırken böyle bir ses ve sarsıntı yapmıyor...demekki punto ya has bir özellik :(

ekorkut
11/09/2008, 08:02
Valla açıkçası, garantim olmasa bu konuyu zorlamazdım ve cepten asla yaptırmazdım. Bu da yarın öbür gün tekrar yapmaya başlayabilir.

GooSe
17/05/2009, 23:19
Arkadaşlar malum havalar ısındı artık klimalar açık geziceğiz, sizlere sorum şu benim aracımda klima dijital ve '' full auto '' modundayken kalkışta tam kavrama esnasında motordan farklı bir ses geliyor ( tabiri caizse ford transit gibi ) fakat işin ilginç tarafı 2-3 ve diğer viteslerde bu sesin gelmemesi ayrıca auto veya manuel setup modunda yine ses yok benzer durumda olan veya olupta çözülen varmı ?
Selamlar

makeles
18/05/2009, 20:59
klima açıkken biraz daha devirli kalkış yapmak gerekebiliyor.. klima kapalı çalıştırıp hangi viteste olursa olsun klimayı ilk açtığımda halen "gukkuuurtt" diye ses geliyor.. daha sonra defalarca aç kapa ses mes yok.. geçen sene kış yaklaştı diye uğraşmamıştım bu sene 30bin bakımında hallederler diye umuyorum..

henkaten
18/05/2009, 22:48
Aynı ses bende de mevcut. Dün fark ettim, malum havalar ısındı. Servis'e götürdüm, kompresör içine toz..vs girmiştir dediler. Yarın sökülüp , bakılacak. ama fazla ümidim yok, kompresör değişimi kaçınılmaz gözüküyor. Yarın daha net bilgilendirme yaparım.

PendenTDooM
26/05/2009, 13:19
ben de servise klima soğutmuyor şikayeti ile gitmiştim, gaz basarlar olur diyodum ama daha beter bişi çıktı. kompresöre bağlı kasnak dağımış ve kasnak da kompresöre bağlı olduğundan fiyatı 1.000 TL.....

klima ustalarına gittim, bitanesi kasnak kapağını söktü, kompresör klitlenmiş dedi, iyice yıkıldım, garanti de bitti...

bu nasıl olur anlamadım.. bu aletler de baya bi aşağıda acaba bi yere mi çarpma sonucu da olabilir mi? yani kasko dan değiştirebilir miyim?

GooSe
26/05/2009, 13:54
klima açıkken biraz daha devirli kalkış yapmak gerekebiliyor.. klima kapalı çalıştırıp hangi viteste olursa olsun klimayı ilk açtığımda halen "gukkuuurtt" diye ses geliyor.. daha sonra defalarca aç kapa ses mes yok.. geçen sene kış yaklaştı diye uğraşmamıştım bu sene 30bin bakımında hallederler diye umuyorum..

30 000 bakımını yaptırdınmı ne kadar tuttu diye sormak için sormuştum gerçi 30000 bakımı diye birşey yok ama yağ değişimi vs. ben peşembe yaptıracağım baklaım ne kadar tutacak hem klimayıda göstereceğim..

Bu arada bir şey dikkatimi çekti klima sıcaktayken ses yapıyor, akşamları hava 22 -25 derece civarındayken yapıyor.

makeles
27/05/2009, 14:50
daha 30bin bakımına vaktim var.. ağustos gibi 30bin olur sanırım..

memox
29/05/2009, 11:06
Ben aracı alalı henüz bir hafta oldu. O yüzden çok deneme fırsatım olmadı henüz ama bu sabah klimayı açınca bahsettiğiniz sesi duydum.
Hareket etmezken bu sesi duymamıştım daha önce, bu gün birinci viteste hafif harekete başlamışken klima tuşuna bastım (otomatik klima) ve gurç diye bir ses geldi. Dururken çalıştırırsam bu ses gelmiyordu.
Sanki bir kapak açılırken sürtüyormuş gibi bir ses. Rahatsız edici değil ama mekanik bir ses insanı üskütüyor.
Neyse daha çok yeni ve 5 yıl garantimiz var, biraz daha kullanalım sonra bakımlardan birinde danışırım diye düşünüyorum.

güvengültekin
29/05/2009, 23:47
aracım 30000km de ses hala var bende ama kafama takmıyorum gittiği yere kadar gidecek arık en azından fena soğutmuyor