PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima hakkında

grande26
01/06/2008, 16:24
Arkadaşlar,klimamı en soğuk pozisyonda dahi çalıştırdığımda elime
de daha önceki araçlarımda tecrübe ettiğim o keskin soğuk hissini vermiyor.Sizlerin araçlarınızda durum nedir?Teşekkür ederim.

Ah-MeT
01/06/2008, 16:32
klima gazını doldurtmayali uzun zaman oldumu peki???

OzzY
01/06/2008, 16:38
Ahmet en eski gp 2006 model yaw kaçak filan yoksa ne gazı :D:D

Ah-MeT
01/06/2008, 16:52
Ahmet en eski gp 2006 model yaw kaçak filan yoksa ne gazı :D:D
ya varsa:D

OzzY
01/06/2008, 17:37
Ozamanda doldurma olduysa kaçak kontrolu yapılmıştır :D:D
yani bu yaştaki arabada dolum=sorun :)

ABNEW
01/06/2008, 19:40
Klimayı uzun süre kullanmadıysanız gaz özelliğini kaybetmiş olabilir.Kışın da klimayı 2-3 haftada bir kısa sürede olsa çalıştırmak gerekli.Servise danışmalısınız.Büyük ihtimalle gazı yenileyerek sorunu hallederler...

grande26
01/06/2008, 19:40
Aracımın 2 ay önce sol çamurlukla ilgili hasarının tamiri esnasında gazı boşaltılmış ve unutulup tekrar doldurulmadan teslim edilmişti.Tabi bu benim klimanın çalışmadığını farkedip tekrar Eskişehir Birmot a gittiğimde ortaya çıkmıştı !!!Neyse o dönemde gaz tekrar doldurulup araç bana teslim edilmişti.Klima ihtiyacının arttığı şu günlerde dediğim gibi sorunum(bana göre )üflenen havanın yeterince soğuk olmaması.Şöyle buz gibi hava gelmiyor.Orjinali bu mudur merk ediyorum.

tolgaank88
01/06/2008, 19:42
benim eski aracımda hava az veriyordu,yani yine serinlik geliyordu ama az hava üflediği için bi soğukluk hissetmiyordum,belki sizinkindede aynı sorun olabilir...polen filtresini değiştirerek halletmiştim sorunu...

şekerlioğlu
01/06/2008, 19:44
bende aynı dertten,muzdarip olarak antalya birmota götürdüğümde,kontrol edip,normal dediler.bende üstelemedim.(zaten klimayı kullanmıyorum).

grande26
01/06/2008, 20:44
benim eski aracımda hava az veriyordu,yani yine serinlik geliyordu ama az hava üflediği için bi soğukluk hissetmiyordum,belki sizinkindede aynı sorun olabilir...polen filtresini değiştirerek halletmiştim sorunu...

Hava yeterince geliyor ama soğuk değil serin; yine de polen filtresinden olabilir mi acaba?

ekorkut
01/06/2008, 21:05
Hocam bence havaların ısınmasından ötürü, bunun 1 ay öncesine göre klimanın sıcaklığı sana farkla geliyordur. Bu da bir ihtimal. Bizim fiat ların kliması birçok arabadan çok daha soğuk üflüyor aslına bakarsan.

tolgaank88
01/06/2008, 21:08
Hava yeterince geliyor ama soğuk değil serin; yine de polen filtresinden olabilir mi acaba?

o zaman polen filtresinden olacağını sanmıyorum,sorunumuz benzer;soğukluk hissetmemek ama benimki havanın yeterince fazla gelmediğinden kaynaklıydı..o zaman büyük ihtimalle klima gazı,bi servise göstermekte fayda var...

grande26
01/06/2008, 22:30
Tüm arkadaşlara teşekkürler,müsait olunca servise gidip gazı tekrar kontrol ettireceğim..

ugurozer
02/06/2008, 09:20

polen filtresinin soguk havayı ne kadar değiştirdiğini tahmin bile edemessiniz. Benim diger aracımda filtre uzun sure degismemisti arac eskisi gibi sogutmuyordu bi abim filtreden farkeder demişti bende tuttum komple filtreyi cıkardım yerine birsey takmadım. En dusuk ayarda arabanın ici oyle soguyorduki klimayı arada kapatmam gerekti resmen kulaklarımın agirdigini gordum soguktan. Cok farkediyor arkadaslar filtre hava akımını biraz engellemekle kalmıyor doldugu zaman butun soguklugu çalıyor.

şekerlioğlu
02/06/2008, 16:49
hımm.bunu denemek lazım.

grande26
02/06/2008, 21:04
polen filtresinin soguk havayı ne kadar değiştirdiğini tahmin bile edemessiniz. Benim diger aracımda filtre uzun sure degismemisti arac eskisi gibi sogutmuyordu bi abim filtreden farkeder demişti bende tuttum komple filtreyi cıkardım yerine birsey takmadım. En dusuk ayarda arabanın ici oyle soguyorduki klimayı arada kapatmam gerekti resmen kulaklarımın agirdigini gordum soguktan. Cok farkediyor arkadaslar filtre hava akımını biraz engellemekle kalmıyor doldugu zaman butun soguklugu çalıyor.

6 ayda polen filtresi dolmamıştır sanırım,diğer iki aracımda daha uzun süredir (yaklaşık 2 sene) polen filtresi falan değişmedi ama gelgelelim hiçbir sorun yok !..

Gelgelim ben henüz hiçkimseden yanıt almış değilim.Soruyu sormamın sebebi servise gittiğimde 'abi normal' falan derlerse klimanın kapasitesinin ne olduğunu bilerek cevap verebilmek.Daha önceki forumlarda klimalarımız vay şöyle buz gibi soğutuyor falan diye okuyorduk ,bilmiyorum artık.

tolgaank88
02/06/2008, 21:12
yok hayır,yani sanmıyorum polen filtresinin 6 ayda dolabileceğini...ama kullanıma bağlı olarak değişebilen bişey olabilir...

iongun
02/06/2008, 21:19
aynı sorun bendede var klima sogutmuyo ya klima gazı yada polen filtresi ilk basta poleni değiştircem fark ederse sonucu yazarım.Ayrıca polen filtresinin yanlış bilmiyosam 20000 bakımda değiştiriyolar diye biliyorum ama bu baska bi marka otomobil fiatta da aynımıdır tam emin deilim.....

OzzY
02/06/2008, 21:21
6 ayda polen filtresi dolmamıştır sanırım,diğer iki aracımda daha uzun süredir (yaklaşık 2 sene) polen filtresi falan değişmedi ama gelgelelim hiçbir sorun yok !..

Gelgelim ben henüz hiçkimseden yanıt almış değilim.Soruyu sormamın sebebi servise gittiğimde 'abi normal' falan derlerse klimanın kapasitesinin ne olduğunu bilerek cevap verebilmek.Daha önceki forumlarda klimalarımız vay şöyle buz gibi soğutuyor falan diye okuyorduk ,bilmiyorum artık.
6 ayda dolabilir. kullanımla alakalı(cmaxinki dolmuştu fazla kullanılmadığı halde)

ugurozer
03/06/2008, 00:02
kullandıgınız yollar tozlu ise altı aya ne hacet 6 haftada dahi dolar! ayrıca klima elinizi uzattıgınız her an soguk hava vermez icerisi sogumuyorsa sorun vardır elinize gelen hava soguk degilse degil. klima icin gunseten gelen ısıyı olcen (on camın ortasında dibinde) musurler bulunur gınes sıcaklıgı fazla iken klimanın ayarlanan ısıyı saglayabilmesi icin verdigi sogukluk siddeti fazla olur. bilgilerinize

şekerlioğlu
03/06/2008, 00:26
kullandıgınız yollar tozlu ise altı aya ne hacet 6 haftada dahi dolar! ayrıca klima elinizi uzattıgınız her an soguk hava vermez icerisi sogumuyorsa sorun vardır elinize gelen hava soguk degilse degil. klima icin gunseten gelen ısıyı olcen (on camın ortasında dibinde) musurler bulunur gınes sıcaklıgı fazla iken klimanın ayarlanan ısıyı saglayabilmesi icin verdigi sogukluk siddeti fazla olur. bilgilerinize

bunu ilk denediğimde,daha arabayı bayiden alıralmaz,çıktığım uzun yolda denemiştim ve o zamanda aynı idi.servis herşey normal dedi ama,yani daha öncede klimalı arabaya bindik(her ne kadar benim olmasada.)ama servis normal deyince,bizede h...etmek düşer.

grande26
03/06/2008, 08:57
Konuyu daha fazla uzatmak istememekle birlikte,soruma halen cevap almış değilim;arkadaşlar sizler klimanızı açtığınızda elinize soğuk hava mı geliyor yoksa serin hava mı geliyor.Sadece merak ettiğim bu.(farzedin ısıyı en düşük pozisyona getirdiniz , hava 30 derece üstü ve güneşli ..)

ekorkut
03/06/2008, 09:09
Açar açmaz elbette ki soğuk hava gelmiyor. Önce ılık, sonra hafiften serinliyor, sonra da bariz rahatsız edecek kadar soğuk gelmeye başlıyor. Bende de şöyle bir olay var. Klimayı açar açmaz ön konsoldan, klimanın soğuk havasının sıcak plastik aksama vurması ile çatır çutur sesler gelmeye başlıyor. Yaklaşık 1 dk sonra da bu çatır çutur kesiliyor. Plastiğin ne kadar kaliteli olduğunun bir göstergesi sanırsam. )))

unik06
03/06/2008, 09:16
mesela, hava en az 27-28 iken,
arabayı çalıştırıp, şöyle 5dk gibi dur-kalk yapmadan kullanınca, ve manuel klimam 2.seviyede iken, sıcaklıkta en soğuk seviyede iken, gayet soğuk bir hava alıyorum.

not: muhtemelen polen filtrem son derece tıkalıdır; 50.000 bakımına 2000km civarı kaldı.

ugurozer
03/06/2008, 09:42
kardeş sana tavsiyem ac polen filtreni kopmle al ordan sonra kapat kapagını. aracınla oglen saati hava iyice gunesli iken bir yolculuga cık icerisi iyice isininca once bi havalandır, sadece klimasız havalandırmayı aç, ardından biriki dakika sonra klima derecesini "low" yazana kadar sola çevir, otomatik olarak fan seviyesi kendiliginden max. ayara cıkmaya calışacak buna engel ol orta seviyelerde durdur veya biraz daha aşağı çek, ardından temiz hava modunun açık olmasına dikkat et (hava akımı dışarıdan gelsin) ve sol ustte mono tuşu bulunur bunun basılı olduguna (sag ve sol bolgede aynı şekilde low lazmalı) dikkat et ,hava akımını sadece orta kısımdan al(goğus bölgesi denir) digerlerini kapat ve 5-10 dakika sonra (daha oncesinde kontrol yapma) ellerin sogumamışken elini hava akımının onune getir bakalım soguk hava geliyormu gelmiyormu :)) eger elin donmazsa git abi bi servise kliman arızalıdır yeminle :)) bundan oteyede bir açıklama bekleme kimseden.

cenkeri
03/06/2008, 10:46
Aracımın klimasından genel olarak memnunum. Uzun süreli kullanımda soğutması iyi, fakat son kademede de çalıştırsan içerde durulmayacak kadar soğuk olmuyor. Sadece örnek olsun açısından diyebilirim ki Ford Focus kullandım klimayı son hızda sadece 3-4 dakika kullanabiliyorsunuz ve kısma ihtiyacı oluşuyor içerisi buz kesiyor. Benim aracım henüz 3000 km de ocak ayında aldım polen filtresi ile ilgili sıkıntı olacağını zannetmiyorum, polen filteside mutlaka bir etken ama kullandığım focus şirket arabası ve benim aracım kadar özenli bakılmadığı aşikar :) Amacım Focus ile Punto karşılaştırması değil Ufuk' un kafasına takılan soru benimde kafama takılmıştı fakat çok sıcak iklimde olmadığımızdan dert etmiyorum. Adana, Hatay gibi yerlerde yaşayan arkadaşlar için sıkıntı olabilir.

ekorkut
03/06/2008, 11:01
Ben de yeni Focus kullandım geçen yaz 1 ay kadar. Benimkinin yarısı kadar soğutuyordu hiç abartısız.

grande26
03/06/2008, 14:50
Neyse arkadaşlar,neticede ben klima kullanımından rahatsız olduğum için manuel klimalarda ısıyı mavi ile kırmızı arasında kullanırdım.Yoksa alnıma vuran soğuk havadan başağrısından duramazdım.GP da diğer otomatik klimalardan farklı olarak ,soğuğu biraz kırarak rahatsız etmeyecek şekilde verdiğine kanaat getirdim.Tüm yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

(Son bir rica olarak ,hitap kelimelerini seçerken yaşa hürmeten hassasiyet gösterilirse seviyenin daha iyi korunacağını sanıyorum.Sanal ortamda olmak saygı ,sevgiyi kaybetmek anlamına gelmiyor.Bir konuda yorum yapabilmek de hiçkimseye bu rahatlığı vermemeli diye düşünüyorum.Paylaşımların olgunluğa sürüklemesi dileklerimle..)

style07
04/06/2008, 11:54
arkadaslar benım polen flıtresı yenı degışti ama yınede tatmın edıcı bır soguk alamıyorum bu arada klıma komprasoru calıstıgında asırı bır gurultu oluyordu bugun servıse goturdum ve rulmandan olabılecegını soyledıler yarın komple garantıden degıstırıyorum

tusunami
04/06/2008, 12:18
servise bi baktır derim yazında klımasız çekilmez:)

makineman
04/06/2008, 13:00
Yahu bu klimalar motora amma yükleniyor. Yeni yeni klima kullanmaya başladım. Işıkta durduğumda kalkış esnasında sürekli stop ettiriyorum. Bir türlü alışamadım. Sanki aracı yokuş yukarı kaldırırken ilave gaz isteyip de vermeyince stop etmesi gibi. Bir sürü araç kullandım ama ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Sanırım motor küçük olunca kalkışlarda ekstra güç vermek gerekiyor. Ne yapalım alışıncaya kadar böyle kullanacağız.

OzzY
04/06/2008, 13:07
Aynı durumu babamda fazlasıyla yaşadı(1.6 tdci cmaxle) halada tam alışamadı dur kalk varsa direk kapatıyo klimayı:D:D

ekorkut
04/06/2008, 14:07
Çok ilginç ben ise klimalı veya klimasız arasında bir fark hissedemiyorum bu kalkış konusunda. Her şekilde biraz daha gaz vererek kaldırmak lazım dizeli benzinliye nazaran.

grande26
04/06/2008, 14:16
Yahu bu klimalar motora amma yükleniyor. Yeni yeni klima kullanmaya başladım. Işıkta durduğumda kalkış esnasında sürekli stop ettiriyorum. Bir türlü alışamadım. Sanki aracı yokuş yukarı kaldırırken ilave gaz isteyip de vermeyince stop etmesi gibi. Bir sürü araç kullandım ama ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Sanırım motor küçük olunca kalkışlarda ekstra güç vermek gerekiyor. Ne yapalım alışıncaya kadar böyle kullanacağız.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum.Geçenlerde U dönüşü yaparken kritik bir anda stop ettirdim ,eşimin otomatik aracını mı kullansam diye düşündüm.GP nun klima kapalıyken kalkışı gerçekten takdire şayan.Hiç araba kullanmamış birisime bile kısaca tarif etseniz arabayı kaldırıp gider diye düşünüyorum.Bir önceki astralardan tecrübem 1. viteste silkeletmeden kaldırmak hüner istiyordu.GP da klima açıkken veya hafif bir engelden atlatacağınız zaman biraz daha fazla gaza basıp motorun sesini duymak gerekiyor.

makineman
05/06/2008, 10:13
Çok ilginç ben ise klimalı veya klimasız arasında bir fark hissedemiyorum bu kalkış konusunda. Her şekilde biraz daha gaz vererek kaldırmak lazım dizeli benzinliye nazaran.

Siz demek ki normal kalkışlarda da biraz fazla gaz vererek kalkıyorsunuz Bundan dolayı da aradaki farkı hissedememişsiniz :) . Klima açıkken ve özellikle yanınızda 2 kişi ile aracı çok hafif gazla kaldırmayı denerseniz sanırım fikriniz değişecektir.

ekorkut
05/06/2008, 13:57
Siz demek ki normal kalkışlarda da biraz fazla gaz vererek kalkıyorsunuz Bundan dolayı da aradaki farkı hissedememişsiniz :) . Klima açıkken ve özellikle yanınızda 2 kişi ile aracı çok hafif gazla kaldırmayı denerseniz sanırım fikriniz değişecektir.

Yoo aslında aksine 1500 deviri bile geçmeden hatta rölantinin az üstünde kaldırırım arabayı. Genel olarak benzinliye göre ilk kapışı sağlamak için biraz daha gazlı kaldırmak gerekiyor dizeli ben onu demiştim. Ben arabayı genelde yalnız kullanıyorum. Belki dediğiniz gibi 2 kişi daha olsa bu olay hissedilir bir hal alabilir. Ama genel olarak klimanın bence benim arabamda güç çalma hissi minimum düzeyde, bundan önceki klimalı arabalarımı düşünürsem..

Ziyaretçi047
05/06/2008, 14:51
çok az hissediyorum. ama dediğim gibi klima kapanıyor güç lazım olunca.