PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Romano Lpg Taktim

ismetarisal
31/05/2008, 20:59
arkadaslar uzun süredir beklettiğim lpg işini bugün bitirdim.çok korkuyordum araçta sorun yasarım diye ama çok şükür problem yok şimdilik.hatta arabaya biraz yüklendim devirlenmesinde de hiç sorun yok.benzin olmuş 3.5lira dayanamadım artık daha fazla:)yalnız tek sorun stepne.heralde onu çıkarmak zorunda kalıcam bagajdan çünkü çok yer kapladı.koruyucular ve tamir kiti ile dewam etmek zorunda kalıcam.umarım başıma bela açmaz bi gün dağ başında.bu arada fiyat 1700 lira.10 taksit yaptık vade farkı yok.

ugurozer
31/05/2008, 21:38
ben 6 senedir stepne taşımıyorum uzun yola çıkmadıkça. Hiçbir sorunla karşılaşmadım şu ana kadar. Zaten kaliteli bir lastik kullanıyorsanız gumlemeve yarılma olmadıgı surece civi vs. girdiginde anında inmiyor. Rahatlıkla lastikçiye gidip yaptırabiliyorsunuz. Birde ince ve hafif stepneler varmış en azından yavaşta olsa lastikçiye gidebilmek için zor bir drumda bunları nereden bulabiliriz?

OzzY
31/05/2008, 22:06
Bildiğim kadarıyla ince ve hafif dediğin normal saç janta en ince lastik. cmaxte bu şekilde geliyor.

ugurozer
31/05/2008, 22:09
yok ozan bazı araçlarda gordum resmen motosiklet lastigi gibi gorunuyor gulmekten kendini alamıyorsun o kadar yani. ama catır catır gidiyor yinede.

şimdi nette buldum: jazz larda da bu dedigimiz hafif ve kucuk stepne kullanılmış kılavuzda 80 in ustune cıkılmaması ve devamlı kullanılmaması tavsiye edilmiş. Jazz cı kardeşleri forumlarda baya şikayetçi :) ancak bence cok akıllıca, Benim gibi stepnenin agirligini arabada tasımak ve performanstan kaybetmek istemeyenler icin dahice :) Ben bijonlarıma uygun bulursam alıp koyacagim bos durmasından iyidir :) Başka araclardada gormustum polo idi sanırım. Araba topal eşek gibi yamuk gidiyor :)

https://www.hondajazz.org/forum/uploads/20080226_130953_DSCN0766.JPG

şekerlioğlu
31/05/2008, 22:16
lastik onarıcı alıp,uzun yol sorununu çözersiniz.hem tamir,hem şişirme özelliği var.

OzzY
31/05/2008, 22:23
yok ozan bazı araçlarda gordum resmen motosiklet lastigi gibi gorunuyor gulmekten kendini alamıyorsun o kadar yani. ama catır catır gidiyor yinede.

şimdi nette buldum: jazz larda da bu dedigimiz hafif ve kucuk stepne kullanılmış kılavuzda 80 in ustune cıkılmaması ve devamlı kullanılmaması tavsiye edilmiş. Jazz cı kardeşleri forumlarda baya şikayetçi :) ancak bence cok akıllıca, Benim gibi stepnenin agirligini arabada tasımak ve performanstan kaybetmek istemeyenler icin dahice :) Ben bijonlarıma uygun bulursam alıp koyacagim bos durmasından iyidir :) Başka araclardada gormustum polo idi sanırım. Araba topal eşek gibi yamuk gidiyor :)

https://www.hondajazz.org/forum/uploads/20080226_130953_DSCN0766.JPG
cmaxtekide aynı şekilde ben o yüzden direk ince lastik jant olarak düşünmüştüm.

ugurozer
31/05/2008, 22:29
yok abi jant ta ince boyutuda kucuk araba o tarafa dogru yatıyor resmen. bence araba gidiyorsa hele hele 80 km hızla hiç bir problem yok cok akıllıca

OzzY
31/05/2008, 22:33
Açıkçası hiç yerinden çıkmadı dolayısıyla araçta nasıl duru araç nasıl gider yorumum yok ama yerinde gördüğümde bu şekilde düşünmüştüm.

KaMiKaZe
31/05/2008, 22:42
japonyadan gelen çoğu japon arabasında küçük yedek lastik kullanılıyor kıbrısta okurken kullandığım ısuzu gemini aracımdada bu lastikten vardı çok sürat yapmadığınız sürece çok rahat ilerliyebiliyorsunuz.

onddoner
01/06/2008, 00:20
kardeş 1.700ytl cok değilmi ya

ugurozer
01/06/2008, 00:39
enjektorler nasıl monte edildi onu merak ediyorum manifoldun ustunden delik acilarak mı yani motorun ustunde duruyormu kelebek gibi?

ismetarisal
01/06/2008, 10:26
motor kaputunu açınca görüntüdehiç bir değişiklik yok enjektörleri de özellikle sordum oldukça aşğıda bir yerde gösterdi usta.ama teknik olarak ben pek fazla anlamıyorum bu işten ama isterseniz bir ara resimlerini çeker eklerim

Ah-MeT
01/06/2008, 12:31
hayıurlı ugurlu olsun en eknomik lpg şimdi onada zam gelirse yandınız:)

ismetarisal
01/06/2008, 20:45
haklısın en büyük korkum da o zaten.ama bundan daha fazla vergi yükü bindirilebileceğini sanmıyorum zaten lpg de pahalanırsa araba hepimize haram olur artık

ekorkut
01/06/2008, 21:02
Ben de tam gidip honda bayisinden Jazz stepnesi alın keyfinize bakın diyecektim iyi mi. Honda da GP ler gibi 4x100 bijon aralığında arkadaşlar. LPG den ötürü ince lastik isteyenlerin aklının bir köşesinde bulunsun.

chn73
01/06/2008, 21:03
yakıt tüketimi ne kadar azaldı ( sehir içi ve şehir dışı ) ayrıca performansta değişiklik oldu mu ve ruhsata işletme masrafı dahilm mi 1700 ytl.

taipen71
02/06/2008, 10:08
arkadaslar uzun süredir beklettiğim lpg işini bugün bitirdim.çok korkuyordum araçta sorun yasarım diye ama çok şükür problem yok şimdilik.hatta arabaya biraz yüklendim devirlenmesinde de hiç sorun yok.benzin olmuş 3.5lira dayanamadım artık daha fazla:)yalnız tek sorun stepne.heralde onu çıkarmak zorunda kalıcam bagajdan çünkü çok yer kapladı.koruyucular ve tamir kiti ile dewam etmek zorunda kalıcam.umarım başıma bela açmaz bi gün dağ başında.bu arada fiyat 1700 lira.10 taksit yaptık vade farkı yok.

Arkadaşım hayırlı olsun ancak taktıracak başka marka bulamadınmı? Ankarada arkadaşımda romano marka taktırdı ve başkentte taktırdığı firma dışında başka takan yok o firma dükkanı bi kapasa veya şehir dışında araç bir arıza yapsa lpg ile ilgili yapacak hiç bişeyi olmayacak.inşallah problemsiz kullanırsın

yakupca
02/06/2008, 15:38
hayırlı ve ugurlu olsun. bi ölç bakalım ne kadar farkedecek yakıt. bilgilendirisen seviniriz. ayrıca hangi marka taktırdın lpy yi.

şekerlioğlu
02/06/2008, 16:45
yakıt tüketimi ne kadar azaldı ( sehir içi ve şehir dışı ) ayrıca performansta değişiklik oldu mu ve ruhsata işletme masrafı dahilm mi 1700 ytl.

yakıt tasarrufu olmaz.aksine belki çok az bir miktar,fazlada yakabilir.lpg'nin avantajı litre fiyatından kaynaklanmaktadır.iyi bir sistem ve iyi bir montaj sonunda,çekiş kaybı hissetmezsiniz.

ismetarisal
02/06/2008, 21:02
arkadaşlar önce marka konusundan başlayayım.markanın yaygınlığını çok fazla tartışamam ama romanoyu seçmemde 2yıl boyunca her parçasının garantili oluşu, montajı yapan ustanın tanıdık oluşu sebebiyle verdiği farklı nedenlerle dahi olsa işlemi garanti kapsamında değerlendirme vaadi etkili oldu.ayrıca romanonun enjektörleri çıkarılıp temizlenebiliyor diğer bazı markalarda bu seçenek yok sıfır enjektör almak zorunda kalınıyor.ve romano tamamen italyada üretilişi piston ve enjektörlerinin çalışma prensibinin gp ile uyumlu oluşu da kararımda etkili oldu.diğer enjektörler gpnin ihtiyacından biraz daha fazla yakıt pompalar ve bu da sanırım kurumlanmaya neden olur.
yakıt ve performans konusuna gelince araçta performans olarak bir kayıp hissetmedim ancak çok fazla aracı sıkıştırmadım şimdilik.önümüzdeki hafta yaklaşık 1000 kmlik bir yolculuk yapacağım ondan sonra daha ayrıntılı bir şekilde sizi bilgilendirebilirim.

şekerlioğlu
02/06/2008, 23:28
enjektörlerin daha fazla tüketmesi diye bir şey olmaz.neticede bu yazılımla ayarlanan bir şey.enjektörlerde önemli olan,tepkime süresidir,yani açıp kapama zamanları.bununda önemi aracı yüksek devirlerde kullanırsanız ortaya çıkar.bazı enjektörler,yüksek devirlerde(5000 ve üstü),açıp kapatma hızları yetersiz kaldığı için enjektörler açık kalır ve yakıt akışını verimli olarak sağlıyamaz.bu nedenle tüketim artar.bu konuda verimli olan en iyi ve en bilinen enjektör bosch enjektörlerdir.bunu sizin sisteminiz için söylemiyorum.romano hakkında fazla bilgim yok.gerçi pratikte hiçbirimiz veya çoğumuz bu devirlere çıkmıyoruz o anlamda, belirttiğim şey bir şey ifade etmiyebilir.