PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon Hatası (Sterring Fail) yardım

yakupca
28/05/2008, 15:47
Merhaba Arkadaşlar Küçük Ama Bi Okadar önemli Bi Problemim Var. Araç Normal Seyir Halinde Iken City Açik Yada Kapali Farketmiyor Direksiyon Bir Anda Sertleşip Yol Bilgisayari Ekranindan Sreering Fail şeklinde Bi Hata Veriyor Ve Göstergenin Içinden Direksiyon şeklinde Bi Işik Yakiyor. Bu Hatayi Sürekli Olarak Vermiyor Ama Içim Sinmedi Pek. Yardimci Olursaniz Sevinirim.

ABNEW
28/05/2008, 16:14
Yakup, yazılım sorunu olabilir ama bence büyük bir ihtimal servo motor arızası.Yani direksiyon motorunun değiştirilmesi gerekebilir, geçmiş olsun...

femoli
28/05/2008, 16:21
Büyük ihtimalle yazılım hatası aracın kaç model 2006 ise muhakkak yeni versiyon yüklet vede en kısa zamanda servise gözük ..

yakupca
28/05/2008, 16:27
kardeş araç 2004 model
servisle telden görüştüm motor olabilir diyorlar tahmini 1000 ytl dediler. oldukça yüksek bi rakam.

ERC
28/05/2008, 16:29
2004 model punto nasıl oluyor onceki kasamı?

ABNEW
28/05/2008, 16:41
Sanırım Mk2b.Eski aracımın da başına geldi.Şu anda ablam kullanıyor.Direksiyon motoru değişmişti 1000YTL civarında maalesef...

tolgaank88
28/05/2008, 17:29
geçmiş olsun,gorunuse gore masraf buyuk malesef

TunFeB
28/05/2008, 19:21
geçmiş olsun....

Ah-MeT
28/05/2008, 20:36
bizim fabia yada olmustu, sensor varmış o arızalanmış o değişince birdaha oyle birşey olmadı sertleşme felan, sensor degişeli 5 yıl oldu birdaha dedigin gibi bir olay olmadı...

yakupca
29/05/2008, 08:51
Sağolasiniz Arkadaşlar
Bugun Servise Gidip Bi Baktiracaz . Bakalim Ne çikaracaklar

Ah-MeT
29/05/2008, 08:55
Sağolasiniz Arkadaşlar
Bugun Servise Gidip Bi Baktiracaz . Bakalim Ne çikaracaklar
insallah cok maliyetli bişey tutmaz sensörden büyük ihtimal yada yazılımdan eger boyleyse fazla bişi tutmaz....

obyss
03/06/2008, 00:54
aynı sorundan ötürü şu an araç serviste, maalesef servo-motor arızası. değişmesi gereken ekipman 1500 ytl işçilik de eklenince bu fiyat 1700 ytl ye kadar çıkıyor. ben 40000 bakımını da yaptırınca 2000 ytl ye patladı. geçmiş olsun arkadaşım...

yakupca
03/06/2008, 14:25
inşallah dediğin gibi çıkmaz
bu araba ya binmek beni korkutmaya basşladı daha alalı 1 ay bile olmadsı kardeş

ufukbzk84
05/06/2008, 09:52
yuh 2000 ytlmi yok artık 3 serviste araba parası çıkıyo be valla kardeşim geçmiş olsun ne diyelim umarım kimsenin başına böyle ağır külfetli arızalar gelmez..

sem1970
17/10/2008, 12:14
slm arkadaşlar
direksiyon sertliği ilk arabanızı çalıştırdığınızda arıza veriyorsa diyecek fazla birşey yok
ama sonradan arıza veriyorsa 1 olarak şarz dinamosuna ve akünü değerlerine baktırmanı öneririm (akü bitmiş olabilir) daha önce yazmıştım bu direksiyonlar tamamen elektrikli, arabanızda yüksek ses sistemi veya elektriksel bir kaçak varsa direksiyon sistemine giden volltaj düşüyor ve direksiyonda sertleşme oluyor eğer aracınız benimki gibi garantiden çıkmışsa kaz gibi yolunmanın anlamı yok ilk önce bunlara baktırmanızı öneririm :)

bu mesajım 14.12.2007 de direksiyon sertliği konuda yazmıştım
slm arkadaşlar
bende iki adet punto var biri 2004 diğeri 2006
2006 modeldeki olayı anlatmak istiyorum araba çukura düştüğünden dolayı sola çekmeye başladıi tabiki servise gittim rota balanssa baktılar bişi yok problem yok dediler ama araba sola çekmeye devam ediyordu, servisteki sorumluya arabama bakan ustayı çağırmasını istedim arabaya geçtik 1 . vites tak dedim (düz zeminde) direksiyonu bırak yavaşça arabayı hareketlendir dedim usta hayret etti evet dedi içerde bunu göremedik dedi neysee..ayarlattırdım düzeldi ve satttım gitti arabayııı
anlatmak istediğim şu
puntoların direksiyonu elektrikli bir sistemle çalışıyor, yağla veya motordan herhangi bir kayışla güç almıyor.. direk elektrik şimdi direksiyonda iki fonksiyon var normal ve city, bu direksiyon donanımına gelen voltajla ilgili direksiyonun hemen altında ki kutucukta bobinler var (az elektik ver normal olur çok elektrik ver city olur) bu bobinler gelen elektrik direksiyonu foksiyonel yapıyor. şimdi arkadaşımızın direksiyon kutucuğunu değiştirmişler direksiyon ağırlaştığını belirtiyor yerden göğe kadar haklı terside olabilrdi ama aynısı olmasının mümkünatı yok
birinci olarak değişim göstermesini en büyük sebebi takılan kutucuktaki ayardan kaynaklanıyor bunu herkes anlayabilir elinize bir ayarlı adaptör alın bir de ufak 12 voltla çalışan motor voltajı düşür (regüle et) motor ağırlaşır,voltajı yükselt hızlı döner bunu tamammen fiziksel bir olay şimdi arabanın elektrik donamıyla ilgili başka taraftan aşırı şekilde akım çekiliyorsa (yüksek ses düzeni veya aydınlatama aksesuarı gibi) buda direksiyonu etkiler. nedenmi arabada arabada bir akü birde şarrz dinamosu var artı aksesuarlara yeterli gelmediğinden.
esas konu hiçbir serviste bu işe ciddi bakmıyorla her konuda problemmi var değiştir yenisini tak orjinal diye geçiyorlar bizde yiyiyoruz:) direksiyondaki problemi kalibre ederek çözmeleri lazım yeni taktıkaları parçada direksiyon ağırlaştımı ayarlamaları lazım ......
geçen gün diğer arabamda değişik sorun çıktı 80km giderken dııt sesi direksiyon ikaz lambası ve direksiyon kamyon direksiyonu gibi oldu sağa çektim motoru durdurdum çalıştırdım kendini cek etti proble yok yola devam ettim bugün 14.12.07 servise gittim baktılar bişi yok arızayı göremeden bişi diyemeyiz dediler yorum bile yapamıyolar
yani kısaca işin ehlini bulmak zor, o direksiyonun her türlü arızasını ve ayarını yapabilecek kalibre cihazını var olduğuna inanıyorum ama servislerde tam manasıyla kullanan usta olmadığınıda biliyorum...

ABNEW
17/10/2008, 15:00
Engin Bey,

Küçük bir eklemeye yapıyım; Puntoların direksiyonu elektrohidrolik yani hem servo motor hem de hidrolik sistemi var.Ancak bazı servislerin bunu bilemedikleri oluyor.Tüm puntolarda servo motor sorunu yaşanabiliyor.Sizin anlattığınız problemi yaşayanlar serviste ısrarcı olup bu motoru garanti kapsamında değiştirtmeli...