PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City fonksiyonu nasıl kullanılır? Varsa tavsiyeleriniz..

Fuzuli
25/05/2008, 15:13
Herkese merhabalar,
Aldığım gün ablatılan ve kullanıcı kitabından okuduğum üzere city fonksiyonu 60km nin üzerinde devreden çıkıyor..Bu sebeple ben kullanırken sürekli city'de bırakıyorum..
Nasıl olsa sürat artınca kendiliğinden devreden çıkıyor diye..
3.500km de ufak kontrol için gittiğim Bandırma Fiat servisi de herhangi bir sıkıntı yaratmayacağını söyledi..

Ama malum city arızaları çoğaldı..Önce 2.el Gp alan bir izmirli arkadaşı,sonra da tempesty'nin city arızalarını okudum..2.el alan arkadaşın yapacak bir şeyi yok sonuçta kendisinden önce kullanandan kaynaklanmış olabilir..Tempesty gibi aracına ilgi duyan ve şöför tabiriyle aracını ''üzmeyen'' bir kullanıcının bu sorunu da şanssızlık ile ilgili olsa gerek..

Servisler çoğu konuda fikir beyan etmelerine karşın zorlukla karşılaşıldığında da sözlerinin arkasında duracak mı, ya da ''bizim arkadaş yanlış anlamış/anlatmış'' şeklinde bahane sunacaklar mı emin değilim..Günahlarını almayayım ama forum memnuniyetsizlik duyulan servisler ile dolu..Üstelik iş gereği tayin olan bir insanım..A servisinin söylediği B servisini bağlamayacağı için arıza yeni tayin yerinde karşıma çıkarsa A servisinin sözleri de geçersiz olacak..

Benim merakım sizler aracınızdaki city fonksiyonunu nasıl kullanıyorsunuz? Benim gibi sürekli devrede mi? Sadece manevralarda mı?
Yukarıda bahsettiğim arkadaşlar hariç bu sorunu yaşayan varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim...

akin78
25/05/2008, 15:37
Ben City fonksiyonunu sadece park ederken kullanıyorum o da park edeceğim yer manevra açısından sıkıntılı bir yer ise.Onun dışında normal haliyle kullanıyorum.Başıma city ile ilgili olumsuz bir durum gelmedi çok şükür şu ana kadar.

iongun
25/05/2008, 15:41
City fonksiyonunu çok fazla açıp kapamamak lazım diye duydum....Bende sadece sıkıntılı park yerınde kullanıyorum....

KaMiKaZe
25/05/2008, 16:15
Hiç kapatmıyorum uzun yol hariç kapatılması gerektiğinide düşünmüyorum.

tolgaank88
25/05/2008, 16:20
direksiyonun normal yumuşaklığı bana yetiyor,dolayısıyla hiç kullanmıyorum city yi,ama bana sorarsanız city kapalı dursun derim...

ekorkut
25/05/2008, 16:58
Ben de bozulacak endişesiyle hiç açmıyorum bile city yi. Zaten normal hali de yeterince yumuşak. Bozulacak sonra uğraşacaz ve zaman ayıracaz. En temizi hiç açmamak..)))

baris
25/05/2008, 17:03
bence unutulmadığı sürece hareket halinde iken kapatılmalı ve sadece park esnasında açılmalı.
önceden forumdan okuduğum kadarıyla bir arkadaşın başına gelmişti, yüksek hızda giderken araç birden arıza vermiş ve direksiyon yumuşamış ve büyük bir tehlike atlatmıştı.

erdiyilmaz
25/05/2008, 17:12
şimdiye kadar uzun yoL haricinde hiç city'i kapatmadım.
aman arıza çıkartır diye city modu kuLLanmamazLık etmedim şimdiye kadar. city moduyLa iLgiLi sorun yaşayan arkadaşLar oLdu tabi, ancak bunu tüm gp'Lerde aynı sorun yaşanıyor gibi Lanse ediLmemesi daha doğru oLur,
ben hiç sıkıntı çekmedim gayet de memnunum.

kadoku
25/05/2008, 17:21
Geçenlerde Evsana servise gittiğimde City Fonks.arızaları konusunda servisden bir yetkili ile kısa bir konuşma yapmıştık, kaldırımlara park ederken dikkat edilmesi gerekiyor çünkü City çok hassas bir sistem, dolayısıyla önden gerek seyir esnasında gerekse böyle kaldırımlara park ederken sert darbelerden kaçınmak gerekiyor, özellikle çukurlar ve çökmüş rögar kapakları da başlıca sebepler olabilir, açıkçası ben city fonksiyonunu hiç kullanmıyorum şimdiye kadarda hiç ihtiyaç duymadım kişiye göre değişir ama city fonksiyonunda bana güven vermiyor hiç.

baris
25/05/2008, 17:26
yalnız arkadaşlar bu arabanın en beğenilen özelliklerinden biride city fonksiyonu. Arada sırada da olsa bu zevkten mahrum kalmamak için kullanmak gerek diye düşünüyorum.

tolgaank88
25/05/2008, 17:41
arkadaslar,city kullanıldıkça bozulan,yada kullanılmadıgı zaman bozuldugunu anlamayacagınız bir donanım değil,çünkü ben arabamda city'i hiç kullanmadıgım halde city sorun çıkarttı ve garantiden değiştirildi...ayrıca yanlış anlaşılmasın eklemek isterim;ben city'i bozulacagından dolayı değil,ihtiyaç duymadıgım için kullanmıyorum.

Romario11
25/05/2008, 18:18
City modu gp nin kendine has özelliklerinden biri, Barış Açıl a katılıyorum. Şehir dışına çıkmadığım sürece city i kullanıyorum. 1 aydır parmağım çatlak olduğu için sol elimi rahat kullanamıyorum ama city oldugu için sürüşte sıkıntı hiç çekmiyorum. Düzgün kullandıktan sonra sorun yaşıcağıma inanmıyorum.

ugurozer
25/05/2008, 18:29
punto alırken mecburen verdiğim paraya içimin gittiği iki ozellikten biriside city fonksiyonudur. Diğeride çift bolgeli klima. Tamamen gereksiz ve laf olsun torba dolsun diye hava atmaya yonelik ozellikler oldugunu dusunuyorum. PS oynamıyoruz yaw arac kullanıyoruz. City fonksiyonu arac degisimlerinde soforu bence rahatsız eden bir ozellik. Düşük hızlarda kolaylık saglamasından cok tek elle kullanımlarda sol kolumun agırlıgını tasımaya yardımcı olmadıgı icin kolumu yoran. Belkide cok çıtı pıtı arkadaşlarımızın veya elinde veya kolunda bir problemi olan arkadaşların işine yarayacaktır. Yoksa herkesin kendini kandırdığı bir ozellik (işe yarıyo şeklinde) benim tamamen şahsi görüşüm.

Ah-MeT
25/05/2008, 18:34
city fonksiyonu cok muthiş bir olay kullanmamak elde degil:) benim devamlı açık... arıza yapacagını dusunmuyorum sonucta 60km hızdan sonra devreden cıkıyor...

Romario11
25/05/2008, 18:43
punto alırken mecburen verdiğim paraya içimin gittiği iki ozellikten biriside city fonksiyonudur. Diğeride çift bolgeli klima. Tamamen gereksiz ve laf olsun torba dolsun diye hava atmaya yonelik ozellikler oldugunu dusunuyorum. PS oynamıyoruz yaw arac kullanıyoruz. City fonksiyonu arac degisimlerinde soforu bence rahatsız eden bir ozellik. Düşük hızlarda kolaylık saglamasından cok tek elle kullanımlarda sol kolumun agırlıgını tasımaya yardımcı olmadıgı icin kolumu yoran. Belkide cok çıtı pıtı arkadaşlarımızın veya elinde veya kolunda bir problemi olan arkadaşların işine yarayacaktır. Yoksa herkesin kendini kandırdığı bir ozellik (işe yarıyo şeklinde) benim tamamen şahsi görüşüm.

herkesin kendi tercihi sonucta adamlar kullanmak zorunda olmadığımız için tuşla dewredışı bırakma imkanı sunmuş

ugurozer
25/05/2008, 18:52
bu sistemi lux paketten cıkarma imkanı neden koymamışlar? :) bunun icn kimbilr kacyuz ytl odedik fazla bilginiz var mı?

dejavu
25/05/2008, 19:10

21 eylül 2006 yılında aracımı aldığımdan beri daha hiç kapatmadım.. hiçde kapatmayı düşünmüyorum.. şehir içinde uzun yolda parkda her zaman her yerde kullandım. kullanmayana da şaşarım.. bence en güzel özelliklerinden biri. olmasa bu araçtan vaz bile geçerim.. bu kadar geçerli bir özellik benim için. ama kıllanmayana da bişey diyemem.. saygı duyarım. ama elinin altında varolan bişeyinde kullanılmaması gibi bir olayın garip olduğunu düşünmekteyim. artık teknoloji değişiyor. şahinler doğanlar yok artık die düşünüyorum. hani olurda şahine düşersem de alışmakta zorlanırım diye kendinizi kolaya adapte etmiyorsanız.. bundan 5-10 yıl sonra elektrikli arabalara bineceğinizi ve direksiyonun bundan çok daha hafif olacağını garanti edebilirim..::)))

Linos
25/05/2008, 19:50
Benim çok sevdiğim bir özellik. Sürekli açık vaziyette ve hiç bir sorun da çıkarmadı şu ana kadar...

Kişiye özel seri üretim araba yapılamayacağına göre, genel beğeni çerçevesinde yapılır arabalar. Dolayısıyla ne desek boş. Malzeme budur... ;)

KaMiKaZe
25/05/2008, 20:15
bu sistemi lux paketten cıkarma imkanı neden koymamışlar? :) bunun icn kimbilr kacyuz ytl odedik fazla bilginiz var mı?

uğur işin şakası bir yana beğendiğin bir parça varmı şu puntoda :D silah zoruylamı sattılar size :d

Ziyaretçi047
25/05/2008, 20:21
Ben tembelliğe alışmamak için kapalı tutuyorum. Yoksa başka araçlarda zorlanıyorum. Ama tavsiyem şudur. City i kullanırken dikkatli olun. Yerde bişe vardır veya kaldırıma sıfırsınızdır. City sayesinde yüklenirsiniz direksiyona sistemde ve mekanikte bir yerlere hasar verirsiniz. City kapalıyken direksiyon zaten sert ve hisli. Bu korku olmuyor.
Onun dışında bazen hastayken halsizken veya antrenman çıkışı kollarımı çok zorladıysam açıyorum kullanıyorum.

ugurozer
25/05/2008, 21:28
uğur işin şakası bir yana beğendiğin bir parça varmı şu puntoda :D silah zoruylamı sattılar size :d

araba almadan once aylarca araştırma yaparım, sonuçta bunu seçtiğime gore vardır elbet begendiğim yonleri değil mi? Ancak burada birşey soruluyorsa begenmediysem begenmedim abicim zorla değil ya? Zevk ve renk meselesi neden takıntı yapıyorsunuz onu anlamadım ben asıl :)) araba benim olduktan sonra herseyiyle mukemmel olacak değilki :) kötü yonlerini yazmam aracın hiçbirşeyini sevmediğim anlamına gelmez. Puntonun sevdiğim yanlarını ilgili konu açılırsa zevkle yazarım uzunca yeri geldiğinde ;)

ekorkut
25/05/2008, 23:10
Yahu cidden çok gereksiz yumusak geliyor bana. Bu city denen şey değişik bir pazarlama malzemesi aslında ama ben hem pedalları hem direksiyonu hem de yürüyeni sert arabaları seviyorum. Çok efemine geliyor bana city olayı. Her şekilde tek elle de çevriliyor normal konumda. Bence pedallarımız da daha sert olsaydı fren dozlaması ile birlikte ben daha rahat ve memnun olurdum. Kişiden kişiye değişir tarzlar tercihler. Allahtan düğme var da kapatıyoruz.

ugurozer
25/05/2008, 23:22
Yahu cidden çok gereksiz yumusak geliyor bana. Bu city denen şey değişik bir pazarlama malzemesi aslında ama ben hem pedalları hem direksiyonu hem de yürüyeni sert arabaları seviyorum. Çok efemine geliyor bana city olayı. Her şekilde tek elle de çevriliyor normal konumda. Bence pedallarımız da daha sert olsaydı fren dozlaması ile birlikte ben daha rahat ve memnun olurdum. Kişiden kişiye değişir tarzlar tercihler. Allahtan düğme var da kapatıyoruz.

kesinlikle katılıyorum. Fren pedalına alışmakta güçlük çektim, bi ablam aracı kullandı o bile hiçbişeyden analamaz ugurcum bunun frenleri bozukmu ya ne o dokunuyorum kalıyo dedi :) bu bir bayan düşünün artık.

eywah memnun olmadığım bişe daha solemiş oldum buluşmalara gelsem dayak yer miyim ? :))

21 eylül 2006 yılında aracımı aldığımdan beri daha hiç kapatmadım.. hiçde kapatmayı düşünmüyorum.. şehir içinde uzun yolda parkda her zaman her yerde kullandım. kullanmayana da şaşarım.. bence en güzel özelliklerinden biri. olmasa bu araçtan vaz bile geçerim.. bu kadar geçerli bir özellik benim için. ama kıllanmayana da bişey diyemem.. saygı duyarım. ama elinin altında varolan bişeyinde kullanılmaması gibi bir olayın garip olduğunu düşünmekteyim. artık teknoloji değişiyor. şahinler doğanlar yok artık die düşünüyorum. hani olurda şahine düşersem de alışmakta zorlanırım diye kendinizi kolaya adapte etmiyorsanız.. bundan 5-10 yıl sonra elektrikli arabalara bineceğinizi ve direksiyonun bundan çok daha hafif olacağını garanti edebilirim..))

abicim zevk meselesi bu ben 7 yaşından beri arac kullanıyorum belkide alışmamış g.tte don durmaz hesabı benimki ama kimse kimseye sen neden sarıyı değil laciverti seviyorsun şaşarım da diyemez kusura bakmayın ama :) teknoloji istediği kadar ilerlesin insan vucudundaki kol agirligi ve kas gucu standart kalacağı için o direksiyon kulaklarımın ruzgarıylada dönecek olsa ben standart sertiği seçeçeğim :) araba kullanmak benim için bir zevk meselesi eziyet değil, anti patinaj oto sanzıman ve aracın bana mudahele edeceği benim kontrolumde olması için gereken herseyi kapatırım daha fazla zevk almak için.

kukart
25/05/2008, 23:59
city şehir içinde insanın kolunu daha çok yoruyor...
hafifliğin etkisiyle kolunu kasmak zorunda kalıyorsun ... neyse city ye hayır !
kaslarımı getz e borçluyum :)

sinan1907
26/05/2008, 00:26
km arttıkça gaz da frenler de debriyaj da sertleşiyo arkadaşlar merak etmeyin:) ben 2000km den indim 20000deki puntoya bindim zamanında ehliyet alırken kullandığım 90000deki 206 gibi geldi gaz ve fren:D o yüzden city ye bişi olmadan kullanmakta fayda var

grandecaglar
26/05/2008, 01:24
1.5 yıldır hep açık çok güzel bir özellik sanki direksiyon yokmuş gibi süper valla

MethyLen
26/05/2008, 01:44
7/24 açık. kapatanında keyfine göre :)

grande26
26/05/2008, 08:39
Direksiyonun da pedalların da yumuşak olması çok güzel bir özellik,araba sizi değil siz arabayı kullanıyorsunuz..

ArcA
26/05/2008, 14:01
1 senedir kapatmadım eskiden babam kullanınca kapatıyodu artık o da alıştı.. bence mükemmel bi olay.. özellikle sıkışık trafikte çok işe yarıyor.. birde önünüze ne çıkacağını bilmediğiniz yerlerde, sokak aralarında tek elle çok hızlı manevra yapma şansınız artıyo.. şimdiye kadar bozulacak diye hiç endişe duymadım doğrusu..

Romario11
26/05/2008, 14:09
Cihan çok güzel özetlemiş durumu

ismetarisal
26/05/2008, 15:53
arkadaşlar ben de city fonksiyonunu hiç kapatmadım yaklaşık olarak 2 yıldır ve hiçbir sorun yaşamadım.bence kapatmak gereksiz ama tabi yine de siz bilirsiniz.tercih sizin

mustafaf
26/05/2008, 18:14
uzun yollar harıc bende hıc kapatmadım cıty fonksıyonunu gayette memnunum.bı sorunda yasamadım ama cıhanın dedıgı olayada dıkkat etmek lazım.dıreksıyon cok yumusak oldugu ıcın tekerlerın sagında veya solundakı engellerı hıssetmek bıraz zor oluyor.onun ıcın bu konuda bıraz dıkkat etmekte fayda var...

plastro
26/05/2008, 23:56
Bende sürekli açık tutuyorum en sevdiğim özelliklerden biri city fonksiyonu tabi herzamanki gibi zevkler farklı olabiliyor neyseki city kapatma düğmesi koymuşlar herkes zevkine göre kullansın diye

Auto engineeR
27/05/2008, 00:08
bence kesinlikle harika bi özellik, beğenmeyen kullanmasın, kullanmak zorunda değil :)
fazladan kaç para werdik mewzusuysa, sınıfında diğer arabalara göre fiyatının daha düşük olduğunu biliyoruz. bu city özelliği sonuç olarak bir fiyat farkı yansıtmıyor.

ha, sorun çıkarıyor mu çıkarıyor, ben de arıza yaşadımi garantiden değişti, arabamın garantisi bitince bozulursa 1000 ytl werip yaptırır mıyım ilerde tekrar bozulma riskine rağmen, düşünülür :)

FoR_ReaL
27/05/2008, 01:01
Valla bozulucak korkusu ile kullanmamak biraz garip olur ozman kaza yaparız diye arabayıda garajdan çıkarmayalım :) 7\24 hiç kapatmıyorum en sevdiğim ozelliklerinden biri hele arabaya binen bu nasıl bir direksiyon diye hayran kalıyor

tangozcan
27/05/2008, 01:05
serwisten çıkarken city modunu açtım ogün bugündür açık bencede harika bi özellik dayımda opel vectra war o bile puntonun direksiyonu için kullanmak istio...

poyraz_o
31/03/2009, 17:14
arkadaşlar bundan 3-4 sene önce eski puntolardan vardı. onlarında bildiğiniz gibi elektrikliydi direksiyon hiç bir sorun yaşamadık..
ama onunla kaza yaptıktan sonra idea aldık.. direksiyon aldığımızdan beri sorunlu 3-4 kez sistemi komple değiştirdiler hala devam ediyor ve çözüm bulamadılar. umarım yeni gelecek GP mde böle bir sorun olmaz....

femoli
31/03/2009, 17:17
walla onur biraz da bu iş kısmetle alakalı yeni gp lerdede olmayacak anlamına gelmez :)

Bir duyuma göre gp city fonksiyonunu kaldıracakmış hidroliğe dönüş yapacaklarmış

ABNEW
31/03/2009, 17:17
arkadaşlar bundan 3-4 sene önce eski puntolardan vardı. onlarında bildiğiniz gibi elektrikliydi direksiyon hiç bir sorun yaşamadık..
ama onunla kaza yaptıktan sonra idea aldık.. direksiyon aldığımızdan beri sorunlu 3-4 kez sistemi komple değiştirdiler hala devam ediyor ve çözüm bulamadılar. umarım yeni gelecek GP mde böle bir sorun olmaz....

Onur, bendeki eski punto da (mk2b) aynı sorun çıkmıştı.Garantiden servo motor değiştirildi zamanında.

Bir de eski puntolarda direksiyon hidrolik kabı bulunmaktaydı yanlış hatırlamıyorsam ancak gp larda yok, umarın yeni aracında problem çıkmaz, hayırlı olsun...

memox
31/03/2009, 18:07
walla onur biraz da bu iş kısmetle alakalı yeni gp lerdede olmayacak anlamına gelmez :)

Bir duyuma göre gp city fonksiyonunu kaldıracakmış hidroliğe dönüş yapacaklarmış

Bende tam tersini duyuyorum. Yeni modellerde hidrolik direksiyon kalkacak, elektrik destekli direksiyona geçilecek (EPS, namı değer city) linea'da hala hidrolik mesela..

Hidrolik direksiyon araçtan 5-8hp arası güç çekiyor ve yakıt tüketimini arttırıyor. Firmalar Euro 5 ve gelecekte Euro 6 emilsiyon standartlarına uyabilmek için elektrikli direksiyon, start-stop sistemi gibi sistemlere mecburen geçiş yapıyorlar.

ocean_1919
31/03/2009, 23:08

Hyundai elektrik destekli direksiyonu beceremeyince hidroliğe dönüş yaptı. Linealarda da hidrolik direksiyon olması ilginç.

ABNEW
01/04/2009, 00:12
Hyundai elektrik destekli direksiyonu beceremeyince hidroliğe dönüş yaptı. Linealarda da hidrolik direksiyon olması ilginç.

Linealar yurtdışına gönderilse de daha çok iç pazar için düşünülmüş bir model.GP ise Fiat ın gözbebeği.Bizim araçlarımızın önemi firma için çok büyük.Bence rakiplerle başedebilmek için bu teknolojiden vazgeçmezler.Tabi bu arada olan bize oluyor :)

atacanv
01/04/2009, 20:28
arkadaşlar benım city devamlı acık bazı arkadaşlar 60 km hızdan sonra devreden çıkıyor diyor ben 100km hızla gıgerken city lanbası göstergede yanıyor yardımcı olurmusunuz

Linos
01/04/2009, 20:59
arkadaşlar benım city devamlı acık bazı arkadaşlar 60 km hızdan sonra devreden çıkıyor diyor ben 100km hızla gıgerken city lanbası göstergede yanıyor yardımcı olurmusunuz

Devreden çıkıyor ama gösterge ışığı sönmüyor Volkan... ;)

HasanAliz
01/04/2009, 21:43
korkudan açmıyorum hiç.
bir defa açtım park ederken, dünya varmış dedim be rahatlık

keşke gönül rahatlığıyla kullanabilsek.

işte bundan dolayı gereksiz bir fonksiyon olarak görüyorum .hatta zararı yararından daha çok

OzzY
01/04/2009, 21:58
bildiğim kadarıyla bozulmasında çok kullanımın pek etkisi yok. ben çok az kullanmama rağmen 15000 civarı bozuldu.

zetalpzet
02/04/2009, 09:21
city versiyonu harika ama forumda yazılanları okumaya başladığımdan beri kullanmaya korkuyorum bu nedenle sadece park esnasında açıyorum.diğer konularda da okuduklarıma dayanarak gp larda city arızası kronik bir arıza 10 araçdan 5 inde bu arıza oluşuyor çok hassas bir alet.hatta bir arkadaş bu konu ile ilgili fiat a dava açmaya hazırlanıyor o kadar para veriyoruz ama en önemli özelliklerinden birini kullanmaya çekiniyoruz.