PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 20.000 periyodik bakımını yaptırmazsak ne olur?

chn73
19/05/2008, 20:21
arabayı aldıktan 1.5 yıl sonra 7000 km de ilk yağ değişimini yaptırdım( ilk yağ değişimi önemliymiş,motordaki çapaklar ilk yağ değişimi sırasında atılıyormuş ).yılda 5000 km yapan biri olarak extra bir şey olmazsa 2010 yılnda 20000 km ye ulaşmış olacağım.o tarihte de arabamın garantisi bitmiş olacak.periyodik bakım adı altında alınan sabit ücret nedeniyle ( hiçbirşey yapmadan alınan 88ytl+kdv tutarındaki haraç ) 20000 km ye geldiğimde bir gross marketten yağ ve yağ filtresi alıp sadece bunları değiştirmeyi düşünüyorum.ayrıca klimayı kullanmadığım için polen filtresini değiştirmeyi düşünmüyorum ve çukurlarla işim olmadığı için rot-balans ayarı yaptırmamayı da düşünüyorum.sizce fikrim mantıklımı.tarafsız görüşlerinizi bekliyorum.

dejavu
19/05/2008, 20:32
arabayı aldıktan 1.5 yıl sonra 7000 km de ilk yağ değişimini yaptırdım( ilk yağ değişimi önemliymiş,motordaki çapaklar ilk yağ değişimi sırasında atılıyormuş ).yılda 5000 km yapan biri olarak extra bir şey olmazsa 2010 yılnda 20000 km ye ulaşmış olacağım.o tarihte de arabamın garantisi bitmiş olacak.periyodik bakım adı altında alınan sabit ücret nedeniyle ( hiçbirşey yapmadan alınan 88ytl+kdv tutarındaki haraç ) 20000 km ye geldiğimde bir gross marketten yağ ve yağ filtresi alıp sadece bunları değiştirmeyi düşünüyorum.ayrıca klimayı kullanmadığım için polen filtresini değiştirmeyi düşünmüyorum ve çukurlarla işim olmadığı için rot-balans ayarı yaptırmamayı da düşünüyorum.sizce fikrim mantıklımı.tarafsız görüşlerinizi bekliyorum.

senin anlattığına göre garantiden çıktığı için sen bilirsin kardeş derim eğer garantiden çıkarsa.. ama garantiden çıkmazsa garantin yanar derim.. istediğini yapmakta sersin kardeş.. para senin paran araba senin araban.. aracına 400 bin km değil; belki 100 bin kilometre de binemezsin belki derim.. ayrıca polen filtresi sadece klımanın açık olduğu durumlarda görev yapmıyor fanın çalıştığı her durumda görev yapıyor. kışın sıcak konumda sıcak yapsan da polen görev yapıyor kardeş.. çukurlarla işim olmaz diyorsun türkiye şartlarında çukurlar la nasıl işin olmuyor o yeri söylede ben oraya taşınayım orda yaşayayım.. kardeş umarım gross marketten hangi özelliğe sahip yağı alacağını da umarım biliyorsundur.. teşekkür ederim.. kusura bakma eğer yanlış bişey konuştuysam.. ::))

chn73
19/05/2008, 20:42
senin anlattığına göre garantiden çıktığı için sen bilirsin kardeş derim eğer garantiden çıkarsa.. ama garantiden çıkmazsa garantin yanar derim.. istediğini yapmakta sersin kardeş.. para senin paran araba senin araban.. aracına 400 bin km değil; belki 100 bin kilometre de binemezsin belki derim.. ayrıca polen filtresi sadece klımanın açık olduğu durumlarda görev yapmıyor fanın çalıştığı her durumda görev yapıyor. kışın sıcak konumda sıcak yapsan da polen görev yapıyor kardeş.. çukurlarla işim olmaz diyorsun türkiye şartlarında çukurlar la nasıl işin olmuyor o yeri söylede ben oraya taşınayım orda yaşayayım.. kardeş umarım gross marketten hangi özelliğe sahip yağı alacağını da umarım biliyorsundur.. teşekkür ederim.. kusura bakma eğer yanlış bişey konuştuysam.. ::))
benim bu konuda dikkat çekmek istediğim şey periyodik bakım adı altında alınan HARACA dikkat çekmekti zaten arabayı götürdüğümüzde 1 vidayı bile sökseler işçilik alıyorlar periyodik bakım haracı ne oluyor.

dejavu
19/05/2008, 20:50
periyodik bakım ücreti konusu evet tartışılır.. biraz fazla ve gereksiz gibi ama.. periyodik bakım altında araçlar bayağı incelemeden geçiriliyor.. ama birçok servis bunu ismal ediyor ve üstünkörü gözle kontrol ediyor. periyodik bakım adı altında bulunan bakım 80 ytl eder tabi anlatılan prosüdürde olan bakım yapılırsa..

iongun
19/05/2008, 21:07
Sanayide yaptır işçiliğe en fazla 40 ytl verirsin bide sadece yagını degiştirceksen 40da almazlar.Ben bir sürü şey yaptırmıştım rot balan ayarı için 40 ytl işçilik verdim.Bence araba garanti dışına şıkınca bakımı sanayide yaptırmak en mantıklısı..

chn73
19/05/2008, 21:20
Sanayide yaptır işçiliğe en fazla 40 ytl verirsin bide sadece yagını degiştirceksen 40da almazlar.Ben bir sürü şey yaptırmıştım rot balan ayarı için 40 ytl işçilik verdim.Bence araba garanti dışına şıkınca bakımı sanayide yaptırmak en mantıklısı..
benim gibi düşünen birini görünce sevindim.elektronik aksamlarda problem olduğu zaman mecburen servise götürmek zorundayız .ama onun dışında yağ değişimi gibi konularda servis pek mantıklı gelmiyor.

baris
19/05/2008, 21:24
valla 20000 bakımın 2010 da dolacaksa vede ozamana kadar garantinde bitmiş olsa dahi garanti süresince o 80ytl yi verip servise gitmeni tavsiye ederim. Ki bu arabaların yıllık periyodik bakımdalarıda var. Km doldurmasan bile yıllık bakım için gidiyorsun. ayrıca zamanında bakım yaptırmadığın için arabanın en ufak arızasında serrvis topu size atacak ve arabanızın garantiye girmeyeceğini söyleyeceklerdir.

chn73
19/05/2008, 21:45
valla 20000 bakımın 2010 da dolacaksa vede ozamana kadar garantinde bitmiş olsa dahi garanti süresince o 80ytl yi verip servise gitmeni tavsiye ederim. Ki bu arabaların yıllık periyodik bakımdalarıda var. Km doldurmasan bile yıllık bakım için gidiyorsun. ayrıca zamanında bakım yaptırmadığın için arabanın en ufak arızasında serrvis topu size atacak ve arabanızın garantiye girmeyeceğini söyleyeceklerdir.
yıllık bakım olayını araştırdım.1 yıl dolduğunda yağ değişimi yapılmamışsa yağdan kaynaklanan bir sorun olursa araba garantiden çıkar denildi ( servis ).ben de 1.5 yıl dolduğunda 7000 km de ilk yağ değişimi yaptırdım( ilk yağ değişimin önemini biliyorum,çünkü motordaki çapaklar ilk yağ değişimi sırasında dışarı atılıyor ) ve garantim hala devam ediyor.1 yıl bakımında sadece yağ ve yağ filtresi değişiyor ( 77 ytl ye değiştirdim ) bunun gerekçesi de yağın ömrünün 1 yıl olduğunu söylediler.işin gerceği tam sentetik yağların ömrünün 1 sene olacağı masalına inanmıyorum.o yüzden 2. yağ değişiminde 20000 km yi bekleyeceğim ( 2 senede dolsa dahi ).

tolgaank88
19/05/2008, 21:54
bana kalırsa aracı her durumda servise goturmenizde fayda var,ayrıca garantiyide uzattırmanızı tavsiye ederim,cunku 2 hafta once yetkili serviste aracımın city si değişti (yaklaşık fatura tutarı 1500 ytl),ben 5 kurus vermedim,ve size sunu soyleyeyim bu city aracın kronik sorunlarından...yani araclarımızın garantisi 2 yıl,garanti doldu diyelim uzattırmadıgınız takdirde bu ucreti cebinizden odemek zorunda kalıyorsunuz,ayrıca bu süreçte aracı yetkili servis dışına goturdugunuzdede aynı durum geçerli.zaten servisede çokda fazla ugramıcaksınız 2010 yılına kadar,dolayısıyla servise fazla ucret odemenizde bi sakınca yok,çunku herhangi bi parça değişimi garantiden olucak(ozellikle yuksek meblalı parçalarda bunu daha iyi anlıcaksınız,mesela city park)...yanlış anlamayın lütfen beni,yani ben yerinizde olsam boyle yapardım :)

chn73
19/05/2008, 22:00
2009 mart ayına kadar ( 1 yıl ) garantiyi uzattım zaten.

tempesty
19/05/2008, 22:31
bana kalırsa aracı her durumda servise goturmenizde fayda var,ayrıca garantiyide uzattırmanızı tavsiye ederim,cunku 2 hafta once yetkili serviste aracımın city si değişti (yaklaşık fatura tutarı 1500 ytl),ben 5 kurus vermedim,ve size sunu soyleyeyim bu city aracın kronik sorunlarından...yani araclarımızın garantisi 2 yıl,garanti doldu diyelim uzattırmadıgınız takdirde bu ucreti cebinizden odemek zorunda kalıyorsunuz,ayrıca bu süreçte aracı yetkili servis dışına goturdugunuzdede aynı durum geçerli.zaten servisede çokda fazla ugramıcaksınız 2010 yılına kadar,dolayısıyla servise fazla ucret odemenizde bi sakınca yok,çunku herhangi bi parça değişimi garantiden olucak(ozellikle yuksek meblalı parçalarda bunu daha iyi anlıcaksınız,mesela city park)...yanlış anlamayın lütfen beni,yani ben yerinizde olsam boyle yapardım :)

Aynen benimde City motoru bozuldu ve yaklaşık 2 haftadır parça bekliyorum inşallah gelicek ama bu ses beni gıcık etmeye başladı ciddi anlamda...:whip0000: Garanti olmasa yandık dediğin gibi...:agri:

chn73
19/05/2008, 22:41
Aynen benimde City motoru bozuldu ve yaklaşık 2 haftadır parça bekliyorum inşallah gelicek ama bu ses beni gıcık etmeye başladı ciddi anlamda...:whip0000: Garanti olmasa yandık dediğin gibi...:agri:
CİTY motoru bozulduğunda direksiyon normal konumunda çalışıyor mu ve direksiyonlarımız zaten yumuşak,şimdiye kadar city modunu hiç kullanmadım.gerek varmı gercekten.eğer garantim bittikten sonra city modu arıza yaparsa ve direksiyon normal halinde çalışmaya devam ederse 1500 ytl verip tamir ettirmem diye düşünüyorum.

tempesty
19/05/2008, 22:56
Normal modunda çalışıyor fakat yavaş manevralarda insanı sinir eden ve fazla dayanılmayacak bir ses çıkarıyor sürtünme sesi gibi bişey...

tolgaank88
19/05/2008, 22:57
CİTY motoru bozulduğunda direksiyon normal konumunda çalışıyor mu ve direksiyonlarımız zaten yumuşak,şimdiye kadar city modunu hiç kullanmadım.gerek varmı gercekten.eğer garantim bittikten sonra city modu arıza yaparsa ve direksiyon normal halinde çalışmaya devam ederse 1500 ytl verip tamir ettirmem diye düşünüyorum.

direksiyon çalışıyor fakat bu sorun biraz kademe kademe anladıgım kadarıyla,benim ilk farkettiğim direksiyonu çevirirken alt taraftan gelen ses,bi sürtme sesi gibi ("gırttt" diye :) umarım tarif edebiliyorumdur),ardından araba belirgin biçimde hem sağa hemde sola kaymaya başladı (bu bazı araçlarda tek yonlu oluyormus) ve son olarakta tam sağa veya sola kırdıgımda,ozellikle parkederken ve çıkarken,araçtan felaket bi ses geliyordu,tarif edilemez bi şekilde,ve zaten bunu yaptıktan bi kaç gun sonrada değişti city si,artık bi sorun kalmadı,yani başlarda,bu surtme sesi varken,pek onemli değilde ileri boyuta geçerse bu parayı vermek zorunda kalıyorsunuz,çunku satmaya kalksanız bu sekilde satılmaz,binicem deseniz,ben bu şekilde araç kayarken masukiye bulusmasına gittim,olacak iş değil,çok fazla yorgunluk yapıyor,ve allah korusun ufacık bi dikkat kaybında kotu sonuçlar dogurabilir...

baris
20/05/2008, 12:32
forumda city motorunu değiştiren arkadaşlar değiştirdikten sonra da memnun kalmadıklarını yazmışlardı. İlk hali gibi yumuşak olmadığını söylüyorlardı. Var mı sizde öyle bir durum?

tolgaank88
20/05/2008, 13:29
forumda city motorunu değiştiren arkadaşlar değiştirdikten sonra da memnun kalmadıklarını yazmışlardı. İlk hali gibi yumuşak olmadığını söylüyorlardı. Var mı sizde öyle bir durum?

benim değiştirme sebebim yumuşaklıgından değildi,ama şu ana kadar bi sertlik hissetmedim direksiyonda...

tempesty
20/05/2008, 20:18
benim değiştirme sebebim yumuşaklıgından değildi,ama şu ana kadar bi sertlik hissetmedim direksiyonda...

Tolga Ankara'da nerde hangi serviste değiştirdin bunu ?? Ellerinde varmıydı yoksa bekledinmi ??

tolgaank88
20/05/2008, 20:48
Tolga Ankara'da nerde hangi serviste değiştirdin bunu ?? Ellerinde varmıydı yoksa bekledinmi ??

bora abi,kavaklıdere oto da değiştirdim ben (müslüm abiyi bilirsin),ama bende yaklaşık 2-3 hafta beklemiştim,parçanın gelmesi uzun sürüyor...ben sana tam tarih soylersem 3 mayıs cumartesi gunu değiştirildi aracın city si,istersen bi telefon açıp sor,belki ellerinde vardır suan...

tempesty
20/05/2008, 21:15
bora abi,kavaklıdere oto da değiştirdim ben (müslüm abiyi bilirsin),ama bende yaklaşık 2-3 hafta beklemiştim,parçanın gelmesi uzun sürüyor...ben sana tam tarih soylersem 3 mayıs cumartesi gunu değiştirildi aracın city si,istersen bi telefon açıp sor,belki ellerinde vardır suan...

Sağol Tolga bende şu anda son 2 haftadır parça bekliyorum zaten Müslüm'den :)

Geçmiş olsun

AntalyaTeam
21/05/2008, 12:35
Ben Dün 20.000 Bakımına Verdim. 250 YTL Standart para Alacaklarını + Küçük Balans Değişirse 33, Büyük Balans Değişirse 150 Lira Alacaklarını Söylediler.. Sabah Aradım bakımı tamamlanmış, Küçük Balans Değişmiş Şu Anda 288 YTL İçerdeyim :))) Kasko ile de Birkaç Şeyini hallettiriyorum.. Bakalım Ne Çıkacak..

DAYI
21/05/2008, 22:22
Ben Dün 20.000 Bakımına Verdim. 250 YTL Standart para Alacaklarını + Küçük Balans Değişirse 33, Büyük Balans Değişirse 150 Lira Alacaklarını Söylediler.. Sabah Aradım bakımı tamamlanmış, Küçük Balans Değişmiş Şu Anda 288 YTL İçerdeyim :))) Kasko ile de Birkaç Şeyini hallettiriyorum.. Bakalım Ne Çıkacak..

Merhabalar bakım ile ilgili vermiş olduğunuz bilgide sanırım telaffuz hatası mevcut büyük ve küçük balans terimlerini anlayamadım.
Bu arada periodik bakımlar ile ilgili kısaca bilgi aktarmaya çalışayım;Servise giren araçlarda bakım esnasında değişmesi gereken standart parçalar yağve filitresi,hava filitresi,polen filitresi,disel ise yakıt filitresi dir.Yapılması gereken standart kontroller alt takımın komple sıkılması,balataların kontrolleri ve temizlenmesi,kayışların kontrolleri,elektriksisteminin kontrolü ve far ayarı,rekorların kontrolleri,test cihazına bağlanarak arıza kayıtlarının kontrolü ve bakım km si sıfırlama,gerekli olursa lastiklerin ön-arka yapılarak rot ve balans ayarı yapılması(ekstra işçilik dahilinde)yol testi, aracın komple temizliği ni kapsamaktadır bu işlemler yaklaşık olarak 3 ila 4 saat kadar sürmektedir.Tüm bu işlemler için 80 ytl fazla olmasa gerek..

Bu arada hatırlatma ihtiyacı duydum dışarıda yağ değiştirmeye niyetli arkadaşlarım var ise kesinlikle orjinal yağı olan selenia marka yağı kullanın zira bu yağlar bu tip motorlar için özel katkı maddeleri üretilmişlerdir yani her 5-40 yağ aynı değildir farklı yağ kullanarak turbonuzu ve zincir gurubunuzu riske atmayınız..Saygılarımla...

AntalyaTeam
22/05/2008, 18:06
Merhabalar..

Servisin Dediği Oydu :)) Ben Hiç Anlamam İnanın..

Sanırım Anlamadığımızı Bildikleri İçin Daha Doğrusu Anlatsalarda Anlayamayacağımızı tahmin Ettikleri için Bize Anlayabileceğimiz Kelimelerle Ancak Bu Kadar Anlatabildiler :)

Kaskoyla da Birkaç Yamuk Yumuğu Düzelttiriyorum.. Bakalım nasıl Gelecek.. :) Teşekkürler..

makeles
22/05/2008, 20:32
kayınvalidem de 2005 model cerato var henüz 3400km gitmiş araç.. servise aksatmadan götürülmüş... servis yollarında yapmış zaten o kilometreleri.. :D bence hiç gerek yok babam 1 defa bile servise gitmeden 10 yıl bindi şahinE .. :D hala biniyo traktör misali canavar.. :)