PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Garanti bozulmadan LPG mümkün mü?

doritoch
18/05/2008, 11:27
Arkadaşlar kusura bakmayın,forumun bazı yerlerinde bahsedilmiş ama toparlıyamadım konuyu,garanti bozulmadan LPG mümkün mü? Geçen gün 2 arkadaşım da t..... larına taktırdılar,bırakın garantiyi servisde parasıyla bile işlem yapmayız demişler,teşekkürler...

sorumsuzzz
18/05/2008, 11:38
evet bazı firmalar lpg li araçları malesef servise bile sokmuyorlar resmen bomba muamelesi yapıyorlar. bundan önceki aracım olan seat toledoyu seat servislerinin servise almaması gibi. ama fiatta böyle birşey olması mümkün değil çünkü trde lpgli albealar sattılar ve bunların bakımlarını yapmak için zaten almak zorundalar. hatta bu araçların lpg montajları burada tofaş kendisi anlaşmalı olduğu firmalara yaptırıyordu, şuan hala satılıyormu bilmiyorum.ben aracımı birmottan alırken lpg takmayı önermişlerdi hatta satış müdürü ustalarından fiyat almıştı. brc markalı kiti garantiyi bozmadan herşey dahil 2000 ytl ye takacaklardı.istersen zincirlikuyu birmotla bir görüş, daha detaylı bilgi alırsın.

tolgaank88
18/05/2008, 11:46
Arkadaşlar kusura bakmayın,forumun bazı yerlerinde bahsedilmiş ama toparlıyamadım konuyu,garanti bozulmadan LPG mümkün mü? Geçen gün 2 arkadaşım da t..... larına taktırdılar,bırakın garantiyi servisde parasıyla bile işlem yapmayız demişler,teşekkürler...

fiat yetkili servislerinin söyleyeceği yerlerden taktırırsan garantinin bozulmaması gerekir,cunku bi akrabam 0 albea aldı ve tüp ü de fiat ın kendisi taktı...bazı araba markaları tup lu arabayı servise sokmuyorlar evt ama bende fiat ın boyle bişey yapıcagını zannetmiyorum,yukarıda kavaklıdere oto reklamı var(yetkili servis) orada muslum bey var,kendisi foruma da uyedir aynı zamanda,bunun için en sağlıklı bilgiyi ondan alabilirsin:)

Ah-MeT
18/05/2008, 12:56
servisin dedigi yerlerde taktırırsan garanti dışı kalmaz diye dusunuyorum cunku kendileri 0 arabaları tuplu olarak cıkarıp satıyorlar....

06kaymak
18/05/2008, 12:58
stılo ıdea grande punto ve lınea ya yetkılı servısler lpg takmıyorlar...

tempesty
18/05/2008, 22:44
Sadece motor garantiden çıkıyor bildiğim kadarıyla fakat bazı servisler öyle yapabilir bilmiyorum tabii..Ben bi sorun yaşamadım açıkcası..

NesT
19/05/2008, 00:56
stılo ıdea grande punto ve lınea ya yetkılı servısler lpg takmıyorlar...

1-2 hafta önce aradıklarında Müslüm 'ün belirttiği gibi, garantiden çıktığını söylediler.
Anlaşılan tüp taktırmak için cesaret ve para gerek ama sonunda gaza daha ucuz ve kuvvetli basıyorsun. Ne dersin Bora ;)

MethyLen
19/05/2008, 01:52
Sıralı mıralı hikaye ya bedava taksalar kıymam gp'me.

mustafaf
19/05/2008, 09:47
aracın garantı belgesınde lpg ıle ılgılı bır kısım var.lpgyı takan onaylayan kontrol eden servıs felan gıbı.mersın bılen otoya sordugumda garantı bozulmadan lpg takıldıgını soledıler.ancak bu ıslemı her servısın yapmadıgınıda ekledıler.her konuda oldugu gıbı bu konudada anlasılan yıne servıslerın dedıklerı bırbırını tutmuyor...

tempesty
19/05/2008, 10:30
1-2 hafta önce aradıklarında Müslüm 'ün belirttiği gibi, garantiden çıktığını söylediler.
Anlaşılan tüp taktırmak için cesaret ve para gerek ama sonunda gaza daha ucuz ve kuvvetli basıyorsun. Ne dersin Bora ;)

Fatih abi servisler arasında bu konuda tutarsızlık var fakat mantık olarak lpg sonrası sadece motorun garanti dışı kalıyor olması gerekiyor-ki zaten bende şu anda öyle..Yani ben son 1,5 aydır motor dışındaki diğer şeyleri Ankara Ağaçlı servis (bana çok yakın olduğu için) ve Müslüm'ün yanında sorunsuzca garantiden hallediyorum bir sıkıntı yok..

Mesela şu anda CİTY motorum bozuk sipariş verildi inşallah yakın bir zamanda gelicek..Örneğin benim kapılarım,camlarım,farlarım,koltuklarım yada direksiyon motorum-ön düzen vs vs...ile lpg arasında nsıl bağlantı olabilirki garanti dışı kalsın..

DAYI
19/05/2008, 22:07
Arkadaşlar lpg konusundaki yazılan yorumları okudum ben bilen otoda servis şefi olarak çalışmaktayım servisimizde lpg montajı yapılmamaktadır.Fakat verilen bilgi türkiye genelinde sanırım 4 servise bu konuda fabrika montaj yetkisi vermiş bulunmakta .sadece bu servislerde montaj yapıldığında garanti belgesine işleme yapılmakta ve aracın garantisi devam etmektedir.Bunların dışında yapılan montajlar sadece ilgili servisi bağlar,lpg nin yol açacağı arızalar garanti kapsamı dışıdır..

tempesty
19/05/2008, 22:22
,lpg nin yol açacağı arızalar garanti kapsamı dışıdır..

Evet olay budur...

ekorkut
19/05/2008, 22:42
Müslüm' ün dediği gibi bazı modellere LPG uygulanması servis tarafından uygun görülmemekte ve garanti iptal olmaktadır. Kartaş, kendisi zaten LPG servisi montajı bakımı veriyor fakat kendileri de belirtilen modellere Fiat tarafından yasak getirildiğini ve LPG uygulamadıklarını belirtti.

tempesty
19/05/2008, 23:04
Peki Emre bey ; City motoru arızası bizim araçlarda kronik sorun haline gelmiş durumda sadece benim aracımda değil birçok Grande Puntoda bu sorun var ve 1 ay önce benimkide bozuldu...Bende Lpg taktırdım sizin dediğiniz gibi ''garanti iptal'' oldu gitti , şimdi ben ne yapıcam yani Lpg ile Direksiyon motorunun ne ilgisi var ?? Hadi diyelim ki öyle bir servise gittim ki city arızasını bir şekilde elektronik sebeplerle vs. herhangi birşeyle lpg ile ilişkilendirdiler...Ertesi gün benim bagajım bozuldu açılmıyor veya gösterge panelimden ses geliyor , şimdi benim garantim olmayacakmı bunun Lpg ile ne ilgisi var mesela ??

Öyle olsa sıfır araçlarına (ben dahil) birçok insan fabrika ve servis hiç önermediği halde 17 inç jantlar ve 40 yanak lastikler taktık dolaştık garanti iptal oldu -ama benim kapımdan ses geliyo- servis ne diyebilir ki :)

ekorkut
20/05/2008, 09:32
Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın benim servisle falan hiçbir alakam yok. Gönül ister ki kimsenin arabası garantiden çıkmasın. Koç' tan zengin miyiz ki neticesinde. Eğer standart dışı jant lastik uygularsanız yürüyen aksamınız, LPG uygularsanız motor aksamınız garanti dışı kalıyor. Bana servisten denilen şey budur.

karakas_fiat
20/05/2008, 10:20
Arkadaşim O Durumda Aracin Kismi Garanti Ye Girer Lpg Aracin Yakit Sistemini Granti Dişi Birakir Orda Da Lpg Nin Garantisi Devreye Girer Benim Tel:05336813333 Bir Sikintin Oldunda Telefon Acabilirsin Servis Periyodik Bakimlara Araci Almak Zorundadir

DAYI
21/05/2008, 21:10
Lpg montajı yapılan araçlarda sadece lpg nin vermiş olduğu zararlar garanti dışı kalmaktadır.Kaldıki arkadaşlarımızın değindiği gibi elektrikli direksiyon sisteminiz ve kaporta aksamlarınızla alakası yoktur.Bazı servis çalışanlarımızın yanlış ifadeler kullanması moralinizi bozmasın herşey iyi niyet çerçevesinde çözüm bulabilir.Lpg montajı sonrası illaki arıza çıkacak diye bir kaide yok.Benim lpg sistemlerine sıcak bakmama sebebim tamamen güvenlik ile ilgilidir.Dünyada üretilen hiç bir sistem malesef tam güvenli değil hepsinin bir güvenlik açığı mevcut.En basit örneği tanktan redüktöre gelen boru koparsa sistem otomatik olarak yakıtı keser fakat toplu iğne başı kadar bir delik açıldığında rekor bir lav silahına dönüşebilir.Buda göz ardı edilemeyecek kadar tehlikeli bir durum malesef.Bu arada lpg eğitimlerinin tamamını almış bir kişi olarak yapmış olduğum yorum tamamiyle kendi düşüncelerimdir lpg satışı ve montajı yapan arkadaşlar kesinlikle yanlış anlamasın saygılarımla..

ismetarisal
21/05/2008, 21:28
arkadaslar burada konu genelde garanti üzerine ama ben bugün gözümü kararttım ve lpg taktırmaya karar verdim ama marka konusunda bocalıorum.atiker şuan revaçta deniyor fiyatı ise 1200 ytl 10 taksit.ama ben pek güvenemedim tartarini ise 1750 lira peşin 12 taksitle 2100 lira gibi bir fiyat çıkıo.sizce grande puntolarımıza en uygunu hangi marka olabilir?

şekerlioğlu
22/05/2008, 13:41
para sorun değilse.prins,telefex.bunların bir altı landi renzo'dur.yok mütevazi bir bütçem var diyorsanız atikerde olur stefanellide.

ismetarisal
22/05/2008, 13:55
peki söylediğiniz markalar arasında performans ve güvenlik konusunda çok fazla fark var mıdır

şekerlioğlu
22/05/2008, 14:25
güvenlik konusunda montaj firması ön plana çıkar.bu firmalar tse belgeli ve makine mühendisi çalıştırmak zorunda.ürün olarak hemen hepsi asgari güvenliği sağlamak zorundadır.yani emin olmadığınız herhangi bir yerd montaj yaptırmayın.ürün perfonmans olarak ilk firma zaten kendisini kabul ettirmiş bir firmadır,telefex ise yeni olmasına rağmen hem ürün kalitesi hem yazılım olarak üst seviyededir.bunların dışında özellikle landi renzo'yuda tavsiye ederim enjektörleri bosch markadır.bunun önemi ise özellikle yüksek devirlerde enjektör hızları düşük olan diğer bazı ürünler bu yüksek devirlere çıkıldığında problem yaşatır.bosch dememdeki amaç budur.ve en önemlisi montaj servisi ve yetki belgelerine önem verin.

tempesty
22/05/2008, 22:53
Arkadaşlar güvenlik konusunda şüphe duyuyorsanız lütfen bir gün fırsat bulduğunuzda aracın altını bir inceleyin..

Benzin deposu ve yakıt aktarım boruları tamamen plastikten yapılmıştır...

LPG sisteminde ise 4 mm kalınlığında çelik tank ve bakır borular kullanılır..

pdr42
24/05/2008, 00:35
birşeylerde ben soyluyum barii
arkadaslar turkiyede bizim araclara fiat servisinde garantili lpg takılımıyor eger bu değiştiyse benmhaberim yok ben taktıracagımda ankrada bi bayii adı verdiler orayı aradım faabrika onay vermiyo dediler yakın zamanda taktrıan arkadalar da var sanırım aynı sei soyluyeceklerdir. ama yukaroda bahsedildiği gibi aracın city motoru garantiden değişir lpg ile alakası olmayan alet edavat garantiden dolayı değişir. lpg garantiyi etkilemez..
yakıtla ilgili sorunda basımız agrıyabilir tabii
bu arada marka olarak demişler ben atiker kullanıyorum hernagibibir sıkıntım yok. hangi marka herzaman sorulan bi soru bence hangi usta sorulmalı aşagı yukarı sistem aynı .. herkes kendi cevresinde yapmıs oldugu arastırmayı soyluyor mesela ben telefexi hiç duymadım arastırma yaparken bana da landirenzonun ejektorlerinin kalitlei ama sesi oldugunu soylediler.. tartariniden bahsedilmiş tartariniin enjektorlerini atiker ile karsılastırın hiçbir farkı yok dolaysııyl aarkadaşlar ben marka olarak
brc.lovato.atiker.tartarini,prins,landirenzo,zavol i oneriim. ama sen hangisini sectin dersen atiker neden aynı işi yapıyor 22 bin km yol yaptım sıkıntı yok binmeye devam yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı:)

rigormortis
10/06/2008, 17:33
arkadaşlar ben de bı soruyu sürekli sorup durdum lpg taktırmadan önce .ben zavoli taktırdım 10 ya taksit 1550 ye çok memnunum konyada.

öncelikle yasal olarak puntoya lpg taktırdığınız zaman fiat sistemine lpg lidir diye düşmedikleri takdirde aracınız garanti dışı kalmaz.motoru bile garanti kapsamında yaptırabilirsiniz , tabii bu sizin servisle anlaşmanıza bağlı.yani servise bakıma gitmeden önce açık açık konusun aracım lpgli sisteme benim lpg li olduğumu bildirmezseniz sizde yaptıracam falan diye.ben öyle yaptım.kapılar kapalı olduğu halde kiltlenmiyordu yaptılar.bakıma da onlara getireceğimi söyledim memnun oldular.
yani yasal olarak lpg takarsanız sadece motor garanti dışı kalır, ama servisle anlaşırsanız hiçbir sorun olmaz.ayrıca o servisler neden müşteri kaybetmek istesinler ki.tabiii ona göre servislere gitmek lazım.
aracım lpglidir ama hala garanti kapsamında her ne olursa olsun.

chn73
10/06/2008, 19:01
geçen gün lpg takan bir firmayla konuştum.brc taktıkları taktirde garantinin bozulmadığını iddia ettiler.kapmanya varmış.1550 ytl ye takıyorlarmış.servise danışmak lazım garanti devam eder mi?

muratk1080
11/06/2008, 09:55
bende dün istanbulda 2 tane fiat bayisiyle görüştüm. garanti bozulmadan brc takacaklarını söylediler. 1650 ytl. istediler. fiat istanbulda sadece bu 2 servise yetki vermiş. diğerleri takmadıklarını söylüyorlar. benim sorum lpg taktıran arkadaşların servislerde ne gibi sorunlarla karşılaştıkları.

yakupca
13/06/2008, 09:30
lpg iyidir hoştur. sadece biraz kokar.
servis belki garanti kapsamına çıkarabilir ama sadece motor ile ilgili olan kısmına

ayrıca marka derseniz önerebileceğim oveme-tartarıni-landi olur.

nghn
13/06/2008, 09:45
bazı servislerin buna yetkisi var lpg takmaya..ama punto için garanti vermiyorlar..Albea ticari taksi sayısı oldukca fazla oldugundan albea ticari taksileri garanti kapsamından cıkarmadan lpg işlemi yapılmıstır.Fakat,Puntonuz için Lpg düşünüyosanız arkadaslarında dediği gibi lpg den kaynaklı arızalar garanti dısıdır..