PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : == Yönetimin Önemli Duyurusuna Cevap ==

Bülent A.
14/05/2008, 11:29
Yönetim tarafından 11 Mayıs 2008 de Erdi Yılmaz tarafından yapılan ÖNEMLİ DUYURU ya cevaptır.

Birçok arkadaşın bildiği gibi bende DH sitesinden beri GP severlerle beraber hareket etmiş ve GrandePuntoTR sitesinin gerek kurulumunda gerek hayata geçmesinde az veya çok emek sarfetmiş birisiyim.

Site kurulup yayına girdikten sonrada gerek bilgilerimle gerek başka arkadaşlarımın bilgilerinin yardımı ile uzun süre kendi çapımda sizlere yardımda bulunduğuma ve az çok birşeyler kattığına inanıyorum.
Hazırladığım GP ile birçoklarınıza örnek olduğuma ve sizleri doğru yönlendirdiğime inanıyorum.

Erdi den ve Ozzy den birçok defalar gelen moderatörlük tekliflerine ise hiç bir zaman sıcak bakmadım.Bilgi paylaşımı yapılması için , bazı şeylerin paylaşılması için yetkiye gerek olmadığnı düşünüyorum.

Bidiğiniz üzere uzun süredir Sitede bilgi paylaşımı yapmadığım gibi konularada aktif olarak katılmıyorum.

Konunun özüne dönecek olursak;

Öncelikle Erdinin ima ettiği kişilerden olmadığımı belirtmek istiyorum.Site maalesef bazı yönetim zaaflarından ve bazı gruplaşmalardan dolayı ilk önce 2 ye bölündü ve İSTANBUL EKİBİ olarak tabir edilen bazı kişiler ayrıldı.
Bunun nedenini o zamanlar Erdiye de Ozzy ede söylemiştim.
Ama değişin birşey olmadı.
Site gene eski tavrında ve eski tarzında bir süre daha İSTANBULDAKİ mevcut kişilerle devam etti.
Aynı zaafiyet ve tutum devam ettiği için gene İSTANBUL EKİBİ tabir edilen diğer İSTANBUL ÜYELERİ de siteden ayrılarak başka bir forum ortamında buluştular.

Ben her 3 siteyede üye olarak gözlemlediğim İstanbul olarak 2 ye bölünüldüğü ki (onunda sebeblerini az çok tahmin ediyorum) Ankara ve Anadolu olarak 3 site oluştuğudur.

Elbetteki ayrılmış bulunduğun siteye bir şekilde devam edip oradaki üyelerin kendi sitene geçmesi için mesaj göndermesi hoş değil.

Site yönetimi bunları araştırırken birazda kendini sorgularsa daha iyi olacağı düşüncesindeyim.Aşağıdaki soruları kendilerine sorarak başlayabilirler mesela.

1- İlk İstanbul Ekibi kopması neden yaşandı?
2- İkinci İstanbul Ekibi kopması neden yaşandı?
3- Neden İstanbul - Ankara ayrımı oldu?
4- Neden eski aktif üyeler artık sitede değil?
5- Yönetim olarak neyi kaçırdık?

Bunların cevabını buldukları taktirde ileride yaşanabilecek sorunların enazından önlemini şimdiden almış olur ve belki bazı eski üyelerin dönüşünü sağlarlar.

Neden bunu yapıyorlardan önce neden bunlar yaşandı sorgulansa daha doğru olur düşüncesindeyim.

Ayrıca şeffaf yönetimin bir göstergesi olarak yaklaşık 2 yıldır yayında olan sitenin hesaplarının şimdi üyelere açılması ise düşündürücüdür.

Neden ilk açıldığından bu yana aylık olarak hesaplar üyelere sunulmadı da bundan sonra sunuluyor?

Sevgi ve saygılarımla.

Ziyaretçi047
14/05/2008, 12:06
Bülent abime yazdıkları için teşekkür ediyorum. İlk kopmadan beridir ben de çok rahatsızım. Yazdıklarına katılıyorum. Ben de şu an sitede yöneticiyim fakat gerekirse tüm yönetimi karşıma da alırım. İlk kopmadan bu yana hiçbiri yaşanmamalıydı. Gereksiz şeyler çok ciddiye alındı çok önem verildi bence. Gerekli olan şeyler de önemsiz sayıldı. Burda sıcak bir dostluk ortamı vardı ve ilk kopmadan bu yana bozuldu gitti malesef.

erdiyilmaz
14/05/2008, 12:37
büLent abi, önceLikLe düşünceLerini aktardığın için teşekkür ediyorum. bundan sonrası için eLimizden geLeni yapacağımız konusunda kimsenin bir şüphesi oLmasın. önemLi oLan; varsa eksikLik, sıkıntı ve hata, sürekLi bunLarın diLe getiriLmesinden öte, çözüm yoLLarı üretiLmesinin daha sağLıkLı oLacağı düşüncesindeyim.

sorduğun soruLar çok güzeL, bunLarın cevapLarı daha önceden uzun uzun tartışıLdı. eski mesajLarı biraz gezen arkadaşLar, konuyu hemen anLayacakLardır zaten. bizLer her zaman birLik beraberLikten yana oLduk, ticari kaygımız hiçbir zaman oLmadı. şirket oLaLım, rekLam geLiri eLde edeLim diye de düşünmedik, bazıLarı gibi buLuşma düzenLeyeLim sponsor parası yiyeLim de demedik. bazi buLuşmaLarda da yaşandı bunLar.. poLemik oLmaması açısından, fazLa üzerinde durmadık hiçbir zaman. isim yapaLım, kendi rekLamımız oLsun diye de düşünmedik hiç. beLki de bu tarz çıkar iLişkiLeri gözetmek gerekiyormuş. bizLer fazLasıyLa dürüstüz sanırım. ama bizim çizgimiz her zaman bu oLdu. ne kadar zorLasaLar da değişmeyeceğiz. amacımız gerçek manada sadece biLgi payLaşımı ve sosyaLLik oLdu, o şekiLde de kaLacak. ist-ank çekişmesi, biLinçLi oLarak yapıLıyordu zaten. niye ankara'daki yada izmir'deki başka şehirLerdeki, üyeLer kendiLerine başka site açıp gitmeyi düşünmediLer? herşey pLanLandığı şekiLde yürütüLmeye çaLışıLdı. gptr'nin haLi hazırdaki binlerce üye potansiyeLinden yararLanmak isteniLdi. adam ne diye googLe'a oraya bura para ödesin (seo), kendi sitesinin rekLamını yapmak için uğraşsın ki, hazır gptr'de üye var nasıLsa, bir iki mesaj çeker, msn'den bir iki güzeL söz söyLer, gptr şöyLe kötü böyLe kötü der, kendi siteme çekerim diye düşündüLer. bizim içimize sindiremediğimiz durum budur zaten. yoksa herkes özgürdür internette, kimse kimsenin gireceği siteye karışamaz. ben her zaman özgürLükLerden yanayım. dayatmaLara karşıyım.

yıkıcıLık, böLücüLükLe hiçbir yere varıLamaz. sadece bir bütün haLinde hareket ediLirse sonuca uLaşıLabiLir. bireyseLLikLe, küçük grup çaLışmaLarıyLa, fazLa yoL katediLemeden, kayboLup gider bütün emekLer..

Ayrıca şeffaf yönetimin bir göstergesi olarak yaklaşık 2 yıldır yayında olan sitenin hesaplarının şimdi üyelere açılması ise düşündürücüdür.

yönetimden duyuruLar böLümünde bütçe başLıkLarında her zaman üyeLerden geLen paraLar yazıLdı çiziLdi. başLığın ismi de "katkıda bulunmak isteyenler" idi. ancak bir süre önce o başlığı kaLdırdık. çünkü artık hosting, Lisans vs. parasını bir şekiLde kendimiz, kendi rekLam geLirLerimizLe karşıLıyoruz. googLe documents oLarak exceL tabLosu oLarak tekrardan yeni versiyonunu hazırLadık, içerik aynı... yani 2 yıLdır gizLiydi de şimdi gösteriLdi gibi bir durum yoktur asLa. zaten vardı, kaLdırmıştık, daha düzenLi haLini tekrar koyduk.

görüşLerin için tekrardan teşekkürLer büLent abi, yapıcı eLeştiriLer her zaman bizLere yoL gösterici oLacak. bu şekiLde mesajLarLa, kendimizi tekrar gözden geçirme, şuana kadar ki yaptıkLarımızLa iLgiLi oLan süreci değerLendirmek adına buLunmaz bir fırsat.

erdi

OzzY
14/05/2008, 15:53
Bende bütçe ile ilgili kısma cevap vermek istiyorum Bülent abi, site kurulduğu DHde katkı toplandığı zamandan beri tüm gelir ve gider bende. ve bunun kayıtları koyduğumuz belgede kuruşu kuruşuna var. hatta bu belge ilk ayrılan gruptan biri tarafındanda kontrol edilmekteydi. Erdininde dediği gibi bütçe başlığı altında yönetimden duyurular bölümünde bu başlıklar uzun süre kaldı ancak okunma sayısı üye sayısının 10da birini geçmedi. Hiç bir zaman gizlimiz saklımız olmadı olmazda.

Yapıcı eleştrilerin için ayrıca teşekkürler.

civcivx
14/05/2008, 16:25
Ben ayrılanların ayrılma sebebini söyleyeyim: Arkasına sağlam bir bayi desteği alan, nedense küçük dağları ben yarattım havasına bürünüyor bir anda.

Ayrıca belirtmek istediğim bir husus; bu site buluşma-toplantı vs. gibi konularda girişimlerde bulunmaktadır ama böyle sosyal sorumlulukları ilk planda olan bir site değildir. Asli amacı GP ile ilgili konularda tartışmak, yardımlaşmaktır ve bu konuda oldukça yol katetmiştir. Diğerleri ise bunu başaramadı.

Bülent'in dediği gibi bir foruma katkı yapmak için yetki sahibi olmak şart değildir. Mesela bu forumun alan adı taa ilk kurulduğu günden beri bende olduğu halde, uzun süre hiçbir yetkim yoktu. Normal bir kullanıcıydım. Hala da sadece 2 forum başlığında konu değiştirme-taşıma vs. gibi basit işlere yetkim var. Bu yetkiyi de ilk İst.grubu ayrıldıktan sonra aldım, eksiklik doğdu çünkü. Ama hiçbir zaman fazlasını istemedim, gerek yok ki. Ben bildiğimi böyle de yazarım.

Ama sonradan kurulan 2 foruma bakınca ve oralara buradan ilk kopup gidenleri görünce, yok bilmem ne vilayeti sorumlusu, yok bilmem ne başlığı yetkilisi, yok bilmem süper mod, hiper yetkili gibi etiketlerin anında isimlerinin altına yapıştırılmış olduğunu görüyoruz. Yani ayrılmak isteyenlerin biraz da böyle sıfatların peşinde olduğu anlamak pek zor değil, bu yetkileri alınca ellerine ne geçecekse? Ego mu dersiniz?

microab
14/05/2008, 17:16
şu anda yayınlanmaya çalışılan hesaplar zaten ilk günden beri yapılan harcama yada gelirlerin tamamını kapsamakta,

bu soru bile,bir takım soru işaretleri uyandırmaya çalışmakla eş anlamlı.

Hiçbir sitenin "hesapları yayınlayalım şeffaf olalım" deme zorunluluğu yoktur-yada yok iken,

böylesi bir düşünce forumumuz ilk açıldığından beri sitemizde var idi yahu.

elbette yönetim,"hatalı olduğu yerler var ise bunları düşünecektir,düşünmelidir",

ama yukarda yazılanlar hata değil bilakis "basiret" in ta kendisidir...

Ah-MeT
14/05/2008, 19:01
Ama sonradan kurulan 2 foruma bakınca ve oralara buradan ilk kopup gidenleri görünce, yok bilmem ne vilayeti sorumlusu, yok bilmem ne başlığı yetkilisi, yok bilmem süper mod, hiper yetkili gibi etiketlerin anında isimlerinin altına yapıştırılmış olduğunu görüyoruz. Yani ayrılmak isteyenlerin biraz da böyle sıfatların peşinde olduğu anlamak pek zor değil, bu yetkileri alınca ellerine ne geçecekse? Ego mu dersiniz?

ben bu paragrafa tamamen katılıyorum, uye cekmek icin bu şekilde yetkiler vadedip uyeleri kendilerine çektiler, giden uyeler ben o sitede mod olup site yetlikilileri sıfatında olucam başım göğe erecek diyerek gittiler diye dusunuyorum ayrıca.
not: sözlerimin gptr yonetimindeki arkadaşlarımızla alakası yoktur.

Genius
14/05/2008, 20:18
Arkadaşlar bu birazda büyük forumların kaderi diyebilirim, Bende TeamPalio'nun yöneticiysdim ve bizdede gelişen bazı olaylar neticesinde ayrıldık. Şimdi bambaşka bir forum kurduk ve sevdiğimiz arkadşalarımızla tekrar bir araya geldik. Ana tema araba değil arkadaş diye düşündük. Aynı sorunları Egetuning'de de yaşadık ve oradada bölünme oldu. Her ne olursa olsun pekçok arkadaşla hala görüşüyoruz ve yazışıyoruz. Net ortamının dezavantajı bazen kendinizi iyi anlatamayabiliyorsunuz. Bence herkesin bundan bir ders çıkarıp önüne bakması gerekiyor ;)

muratde
15/05/2008, 09:14
Arkadaşlar bu birazda büyük forumların kaderi diyebilirim, Bende TeamPalio'nun yöneticiysdim ve bizdede gelişen bazı olaylar neticesinde ayrıldık. Şimdi bambaşka bir forum kurduk ve sevdiğimiz arkadşalarımızla tekrar bir araya geldik. Ana tema araba değil arkadaş diye düşündük. Aynı sorunları Egetuning'de de yaşadık ve oradada bölünme oldu. Her ne olursa olsun pekçok arkadaşla hala görüşüyoruz ve yazışıyoruz. Net ortamının dezavantajı bazen kendinizi iyi anlatamayabiliyorsunuz. Bence herkesin bundan bir ders çıkarıp önüne bakması gerekiyor ;)
ZATEN TEK EKSİK BU ABİ YÜZYÜZE KONUŞAMAMAK.nette herşey farklı her şey yanlış anlaşılıyor.en basit örneklerini canlı canlı yaşadık.

34HGS93
15/05/2008, 17:12

kesinlikle net ortamı sanal bi ortam we anlatılmak istemenler bazen farklı anlamlara kayabilir. ki şayet anlatıllmak istenen bi ortamda konusulsa anlatan kişi sadece sözleri degil mimikleri ile de çok seyi ifade eder. bence görüşmeler we sınıflandırma konusunda daha iyi bi organıze olmak herkeze daha fazla yarar saglar.