PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi kartları yıllık aidat ücretleri ile ilgili,

uzman
06/02/2007, 11:46
Kart için para ödemeyin!

06 Şubat 2007 Salı 09:08
Bankaların kredi kartlarından aldıkları yıllık aidatlar yasal değil. Emsal niteliğindeki bir dava diğer mağdurlara da yol açtı. Ödediğiniz paraları geri alabilirsiniz.

Emsal dava
Gülsen Güvenç, bir banka şubesinden aldığı kartına, yıllık üyelik aidatı adı altında 30 YTL borç eklendiğini belirterek, haksız olduğu ve paranın kendisine iadesi talebiyle Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurdu.

Şikayeti inceleyen heyet, “Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” hükmü uyarınca şikayetlinin eyleminin gerek bu yasa, gerekse tüketici yasasının ilgili maddesinde ifadesini bulan düzenlemeye aykırı olduğunu belirtti.

İSTEYENE İADE EDİLİYOR

Bu arada bazı bankalar yıllık kart aidatı bedelini, gerekli başvuru yapıldığı takdirde iade ediyorlar.

BU DİLEKÇEYİ DOLDURUN

Kesintilere itiraz etmek isteyenler www.tumer.org sitesinde yayınlanan ücretsiz “online dilekçe” ile Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne başvurabilirler.

Ücretsiz dilekçeyi doldurmak için aşağıdaki linki TIKLAYINIZ
https://www.tumer.org/kk_dilekce/dilekce3.php

az önce internet haberde gördüğüm daha önce konusu geçen kredi kartları yıllık aidatları ile ilgili haber .8O

civcivx
06/02/2007, 11:58
Sadece bu olsa iyi. Bankalar hesaplara da yıllık 45-50 YTL hesap işletim ücreti uyguluyor (Eğer herhangi bir otomatik ödeme talimatı yoksa). Yani bir bankada bir KK, bir de hesabımız olsa, yılda ortalama 80 YTL ücret ödemiş oluyoruz.

pdr42
15/02/2007, 23:34
valla arkadasın birine dedim bonusu vardı ara dedim yoksa iptal e de aradı geri odediler buugn aynı taktiği arakdasın birinie daha soyledim adamlar iptal etmediler

barraquda
16/02/2007, 13:14
hepsi para tuzağı kredi kartlarının..zaten senede 60-70 ytl bonus anca kazanabiliyorsun aylık 500-600 ytl harcama ile kart parası+hesap işletim ücretini bir kesiyorlar..kazanılan bonuslar havaya uçuyor..ne güzel taktik değilmi..ben hsbc ve finansbank kart ücretini iptal ettirdim..benden söylemesi..sadece telefonla iptal ettirdim..

heartfever
27/07/2007, 14:30
akbank kredi kartı ücreti için tüketici heyetine başvurdum. haklı buldu beni heyet. git iste paranı yoksa 15 gün içinde mahkemeye başvur dediler. bende bankadan paramı istedim ekine de tüketici heyetinin verdiği raporu iliştirdim vermezseniz kanuni süremde mahkemeye başvururum dedim ama başvurmadım. şimdi akbank bana karşı dava açtı. hem kararı bozdurmaya hem de yapacakları mahkeme ve vekalet ücretlerini bana yüklenmesini talep ediyorlar.