PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Helezon(yay) ve Amortisör Seçenekleri [İletişim Bilgileri]

KaMiKaZe
25/04/2008, 00:36
.

KaMiKaZe
25/04/2008, 00:39
bu arada kullanan arkadaşlarda tecrübelerini ve fiyatları bizlerle paylaşırlarsa seviniriz.

grande_ozy
25/04/2008, 10:25
bende eibach 5 cm lık var cok memnunum konforu ve yol tutusu mukemmel...

320 ytl ye almıstım yaklasık ıkı ay once

plastro
25/04/2008, 12:20
bende eibach 5 cm lık var cok memnunum konforu ve yol tutusu mukemmel...

320 ytl ye almıstım yaklasık ıkı ay once
Kasis ve bozuk yollarda zıplama yapıyormu acaba

sarpines
27/04/2008, 01:28
orjinal amortisörlere takılan spor yaylar çok fazla zorlandığı zaman amortisör patlayabiliyor aklınızda bulunsun bişeyi ya tam yapın yada hiç vogtland seti alın bence adamların baya bir garantiside var bi bakın bence set halinde

KaMiKaZe
27/04/2008, 11:04
gerçekten bazen komik oluyorsunuz balonmu bu zorlanınca patlasın. Evet orjinal amortisörlerle yay kullanmak amortisörün daha kısa sürede deforme olmasını sağlıyabilir . Fakat zorlanınca patlıyormuş falan tarzında birşey mümkün değil. Bahsedilen kitler 1000 ytl civarı ve üstü herkesin gücü yetmeyebilir.

912 euro fiyatı varmış ayarlanabilir spor amortisör kitinin

912 euro = 1789 YTL
152 euro = 300 YTL

1789 + 300 = 2100 ytl + montaj masrafı buyrun burdan yakın :D

grande_ozy
27/04/2008, 20:25
Kasis ve bozuk yollarda zıplama yapıyormu acaba

ben cok memnunum eıbach tan komforuda bozmadı gayet basarılı bı yay; ole zıplama falanda yok , ayrıca guzel olan yol tutusu mukemmele cevırdı :)

KaMiKaZe
23/05/2008, 21:23
arkadaşlar kendi konumu geri hortlatıyorum 320 ytl ye eibach sportline buldum sizce fiyat uygunmudur ?

Ah-MeT
23/05/2008, 21:33
3.5. tak apex olur H&R olur Eich olur :) voglanta yaklasma :)

Auto engineeR
23/05/2008, 23:02
3.5 lik H&R kullanıyorum 26.000 kmdir. 320 ytlye aldım, kartaş serwiste garanti kapsamında 100 ytlye taktırdım. çok güzel indirdi (lastik-çamurluk arası 4 parmaktan 2 parmağa indi). yumuşaklığı da ideal, zıplama da yapmıyor saçmasapan yaylanmıyor da. yol tutuş ciddi bişimde güzelleşti, yana yatmalar son buldu. yürüyen aksamda da hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım. tawsiye ederim

KaMiKaZe
23/05/2008, 23:39
alper aracının fotoraflarına tekrar baktım. H&R da düşünüyorum ama internetteki araştırmalarımda ankarada satan birilerine ulaşamadım. sen fm tuning den almışsın onlarda h&r kalmamış mad getiriyorlarmış varsa eğer bildiğiniz bir yer h&r da düşünebilirim.

Auto engineeR
24/05/2008, 00:24
walla kalmamış deil de zaten siparişle getirmişlerdi bnmkileri de. 1 haftada geldi. öle yapamıyorlar mı? yoksa türkiye distribütöründe mi kalmamış

KaMiKaZe
24/05/2008, 00:29
Valla getirmiyoruz dedi fazla irdelemedim bende alper. Yarın proshop finspeed belli başlı yerleri arıyacam bakalım.

ERC
24/05/2008, 03:18
bende 3.5 cm vogtland var konfor farkın neredeyse yok yoltutusuda zaten arttı kesinlikle cok iyi bir marka siddetle tavsiye ederim zaten vogtland lar eibach la aynı fabrikadan cıkıyorlar...

KaMiKaZe
24/05/2008, 17:32
Helezon(yay) alacak arkadaşlar için yaptığım araştırmayı sizlerle paylaşmak isterim...

Pozitif Otomotiv (H&R TR Distribütörü [İstanbul]) H&R 3.5" yay 315 YTL
Pozitif Otomotiv (H&R TR Distribütörü [İstanbul]) H&R Coilover Set 2400 YTL

Özen Ticaret (H&R Satıcı [Ankara]) H&R 3.5" yay 320 YTL
Özen Ticaret (MAD Satıcı [Ankara]) MAD 3.5" yay 260 YTL

Benlioğlu Ticaret (Eibach TR Distribütörü [Istanbul]) Eibach Sportline yay 185 Avro
Powertech(Eibach Satıcı [Ankara]) Eibach Sportline yay 197 Avro

gurz
03/06/2008, 09:57
ben cok memnunum eıbach tan komforuda bozmadı gayet basarılı bı yay; ole zıplama falanda yok , ayrıca guzel olan yol tutusu mukemmele cevırdı :)

Sportline'nın kodu E20-30-010-01-22 mi? 02-22'yi bulamadığım için 01-22'yi denedim ama eski helezona döndüm çünkü arabada tek başıma olsam da yol yamalarında, köprü bağlantılarında vs. aşırı zıplıyordu, hatta bir kaç kere amortisör dibe vurdu

(https://forum.grandepuntotr.com/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/7586-eibach-sportline-5-cm-urun-kodu.html)https://forum.grandepuntotr.com/attachments/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/2317d1208872521-eibach-sportline-5-cm-urun-kodu-ozet1-jpg (https://forum.grandepuntotr.com/../attachments/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/2317d1208872521-eibach-sportline-5-cm-urun-kodu-ozet1-jpg)

https://forum.grandepuntotr.com/attachments/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/2319d1208872799-eibach-sportline-5-cm-urun-kodu-ozet-jpg (https://forum.grandepuntotr.com/../attachments/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/2319d1208872799-eibach-sportline-5-cm-urun-kodu-ozet-jpg)

KaMiKaZe
03/06/2008, 11:33
Ahmet bey Türkiyeye 02-22 kodlu sportlinelar gelmiyor. Şuan bende dahil eibach kullanan punto sahibi arkadaşlar 01-22 kodlu yayları kullanıyor. Dizel ile benzinli model arasındaki ağırlık farkından dolayı 01-22 kodlu yaylar dizellerde benzinli modellerden biraz daha sert tepkiler verebiliyor fakat bu tepkiler sınırlar çerçevesinde.

KaMiKaZe
03/06/2008, 11:41
FIAT - fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr/Pages/tr/otomobiller/grandepunto_tekniktablo.aspx)
yukarıda verdiğim teknik tablodada göründüğü gibi

sizin aracınız; 1105kg
benzinli modeller ise ortalama 1055kg civarında
aralarında 50kg gibi bir fark mevcut 50kg + 1 kişi demek bu yüzden 01.22 02.22 arasında oluşacak fark araca 1 kişinin binmesinden daha fazla olamaz.

gurz
03/06/2008, 14:07
Katılıyorum, aradaki fark rahatlıkla ihmal edilebilir.

KaMiKaZe
16/06/2008, 14:25
Eibach 50mm sportline yayları takmadan öncede edindiğim izlenimlere ve yayları taktıktan sonra üstüne eklediğim kendi izlenimlerim sonucu amortisörlerimizin yay kullanmak için gerçekten çok yumuşak olduğuna karar verdim. Yaylarla her çukura girdiğimde amortisörler dibe vuruyor. Şimdilik dayanılabilir seviyede olsa bile bir süre sonra ön takımla ilgili ciddi sıkıntılar yaşacağım veya yaşayacağımız kesin.

Bu yüzden bir süredir spor amortisör veya ayarlı amortisör(coilover) araştırması yapmaktayım. Daha önce yaptığım araştırmalarda kw ve h&r amortisör üreticilerin coiloverlarına ulaşmıştım. Ama fiyatları 2000 - 2500 ytl arasında değiştiği için araştırmam araştırma olarak kalmıştı. 1 kaç gündür girdiğim çukurlar yüzünden araştırmama tekrar devam etmeye karar verdim. Dün 'koni' amortisör üreticisinin sitesinde grande puntoya özel koni fsd serisi amortisörlere ulaştım. Bunun üstüne bugün koni türkiye distribütörünü aradım; koni fsd serisinin genelde orjinal amortisör yerine kullanıldığını 50mm lik yay için yumuşak kalacağını orjinal amortisörlerle arasında pek fark oluşmayacağını onun yerine koni sports serisinin daha uygun olacağını öğrendim. Koni sports serisinin sertlik ayarıda mevcut tam olarak coiloverı karşılamasada birnevi coilover görevi görüyor.

Sizlerinde naçizane fikirlerini bekliyorum ?

Auto engineeR
16/06/2008, 15:28
amortisörlerin dibe vurma olayı arkalarda hiç başıma gelmedi,zaten öyle bir şans yok çünkü lastik aşırı yaylanmada dawlumbaza sürtüyor. önlerde de uzun yolda hızlı giderken yolda yüksek bi çıkıntıdan geçersem falan oluyor. bi kere sağ ön amortisör takozu (beyaz silindir bi parça) kırıldı onu değiştirdim. iyi ki 3.5 almışım daha fazlası sakat.
5 cm çok fazla türkiye şartları için ewet amortisörsüz binmek pek akıl karı değil gibi

KaMiKaZe
16/06/2008, 15:38
Alper arkalar için bende seninle aynı görüşleri paylaşıyorum arkalardan yana bir sıkıntım yok zaten araç çok yüklenmediği sürece arka amortisörler çok zorlanacağını sanmıyorum.

Ön amortisörlere gelince; bahsettiğim yerler aslında çukur değil yolun çöktüğü yerler böyle yerlerde 3.5 olsun 5 olsun aynı sıkıntıyı yaşayacağımızı düşünüyorum. Sonuçta sende amortisör takozunu kırmışsın yollar böle olduğu sürece bu bizimde başımıza gelebilir.

Auto engineeR
16/06/2008, 15:49
ewet haklısın da 1.5 cm 1.5 cmdir , şans daha yüksek 3.5 de :)

spor amortisör takılınca da konfor sıfıra yaklaşacak, zaten baya sert arabalarımız :) hoplaya hoplaya gezeriz artık

KaMiKaZe
16/06/2008, 15:57
Alper konilerin sertlik ayarı var uzun yola gidileceğinde ayar değiştirilebilir. Şehir içinde aracı parçalamaktansa konfordan ödün vermeye razıyım :D

Auto engineeR
16/06/2008, 16:00
koni apayrı we en güzeli tabi ki :) ama çok pahalılar sorun orada :)

KaMiKaZe
16/06/2008, 16:03
Bu arada koni den bahsetmemim özel sebebi fiyatı : 500-550 euro.
H&R KW nin 2500 ytl lik ürünlerinin yanında gerçekten makul bir fiyat görsel modifiyeden biraz ödün verip alınabilir.

Auto engineeR
16/06/2008, 16:07
ewet diğerlerine göre fiyat çok uygun ama yine de bana göre çok fazla. o kadar param olsa düşünmeden weririm ama yok işte :)

06kaymak
16/06/2008, 16:09
bu konı lere hangı yayı takmak daha mantıklı arkadaslar..

KaMiKaZe
16/06/2008, 16:16
Müslüm abi işin mantık tarafına bakıcak olursak yayında amortisöründe stock olanı mantıklı.
Modifiye kısmına bakıcak olursak tabiki farklı :D
Koniler çeşit çeşit fsd,sport,classic,racing vsvs
Eğer sport serisi kullanılacaksa 50mm yayları kullanmak daha mantıklı. Zaten sport serisini alarak konfordan ödün veriyorsunuz en azından 50 mm alarak yol tutuşu biraz daha üstün hale getirmek mümkün.

makeles
19/06/2008, 18:14
peki arkadaşlar yol tutuşundan ödün verip konforu nasıl arttırabiliriz? üstündekiler tatmin etmiyor..

(yerden yüksekliği değişmeden) artabilir..

KaMiKaZe
19/06/2008, 19:59
amortisör üreticilerin konfora yönelik seçenekleride var,verdiğim adreslerden araştırabilirsin.

KaMiKaZe
19/06/2008, 22:29
Behsettiğim koni amortisörler hakkında bilgi için;
Koni: SPORT (https://www.koni.com/370+M5d64198da77.html)

KaMiKaZe
08/07/2008, 11:49
coilover ile ilgilenen arkadaşlar için

KW automotive GmbH (https://www.kwsuspension.de/en/30_Products/60_Product_Finder/index.php?modell_1=Grande+Punto&level=3&hersteller_1=FIAT&gruppe=all)

tolgaank88
08/07/2008, 12:02
sordugum sorunun akıbetiyle umarım bu konuyu dağıtmış olmam :)...bikaç bildiğim var,onlar doğrumu onu onaylatmak istiyorum...
ilk önce 17 jant takıyosunuz,konfor çok dusuyor,yol tutuşu azalıyor...ardından yay takılınca konfor eski değerine mi geliyor,dahada konforlu mu oluyor???,yol tutuşu baştaki duruma gore nasıl değişiyor???aynı zamanda yayda takılınca ön takım garanti kapsamı dışında kalıyor değil mi???
ve işte can alıcı soruyu soruyorum :),16 jant takınca yay takma gereksinimi duyar mıyım???yani ben yay taktırmak istemiyorum,17 jant çok istiyordum ama,yay takmakta işin içine girince toplam maliyet artıcağı gibi,garanti dışı kalan parçalar felan, vazgeçtim son zamanlarda...16 janta merak sardım,bilen varmı 16 jant takarsam,yay takma gereksinimi duyarmıyım...

onur1907
08/07/2008, 12:29
ilk önce 17 jant takıyosunuz,konfor çok dusuyor,yol tutuşu azalıyor...ardından yay takılınca konfor eski değerine mi geliyor,dahada konforlu mu oluyor???

aynen bende bu soruyu düşünüyordum 17 jant aldığımız zaman yay almadan araca ne gibi zararlar verir..

tolgaank88
08/07/2008, 12:42
onur yay almadan konfor çok dusuyor diye biliyorum,orhan la konuşmuştuk bi ara,ama yay takılınca iyi oluyor demişti...ama bu seferde garanti felan,ama senin garanti bitmişti demi yanlış hatırlamıyorum...

onur1907
08/07/2008, 12:57
evet garanti bitti dogru hatırlıyosun...bide far boyama yapıcam nası olsa bitti garanti..

KaMiKaZe
08/07/2008, 13:24
sordugum sorunun akıbetiyle umarım bu konuyu dağıtmış olmam :)...bikaç bildiğim var,onlar doğrumu onu onaylatmak istiyorum...
ilk önce 17 jant takıyosunuz,konfor çok dusuyor,yol tutuşu azalıyor...ardından yay takılınca konfor eski değerine mi geliyor,dahada konforlu mu oluyor???,yol tutuşu baştaki duruma gore nasıl değişiyor???aynı zamanda yayda takılınca ön takım garanti kapsamı dışında kalıyor değil mi???
ve işte can alıcı soruyu soruyorum :),16 jant takınca yay takma gereksinimi duyar mıyım???yani ben yay taktırmak istemiyorum,17 jant çok istiyordum ama,yay takmakta işin içine girince toplam maliyet artıcağı gibi,garanti dışı kalan parçalar felan, vazgeçtim son zamanlarda...16 janta merak sardım,bilen varmı 16 jant takarsam,yay takma gereksinimi duyarmıyım...

tolgacım 17" jant takınca konforunun azalması aslında jantın boyutundan çok lastiğin yanak ebatı ile ilgili. 17" jant alan arkadaşlar buna bende dahil 40 veya 45 yanak kullanıyoruz bu yüzden lastik yoldaki tüm detayları size hissettiriyor yani aslında olay jant değil lastik. Yol tutuşuna gelince 17" jantların orjinal jantlardan daha ağır olacağı için yol tutuşunu azaltmak yerine arttırır buna ek olarak bu jantlarla kullanacağın ince yanaklı ve geniş lastiklerde yol tutuşunu pozitif yönde arttırır. Mantıklı bir servis ile çalışıyorsan sorun yaylardan kaynaklanmadığı sürece garanti ile ilgili sıkıntı yaşamazsın.

aynen bende bu soruyu düşünüyordum 17 jant aldığımız zaman yay almadan araca ne gibi zararlar verir..

onur arkadaşım jant aldın diye illa yay almak zorunda değilsin herhangi bir zararı falanda yok ama benim aracın yay taktırmadan önceki fotorafları ile diğerini karşılaştırırsanız niye yay taktığım hakkında biraz daha bilginiz olabilir. 17" jant kullanıp yay takmıyorsan jant ve lastiklerin oyuncak gibi arabanda jeep gibi durur.

femoli
08/07/2008, 14:35
Arkadaşlar 17 jant aldığınızda konfor düşüşü 15 oranla olacaktır ama yay taktığınız zaman kesinlikle eski konfor geri gelmeyecektir yay sadece aracı düşürür yani 17 taktığınız jantı performansını yaydan sonra iyileştirecek diye bir kaide yok :)

tolgaank88
08/07/2008, 14:51
peki soyle desem çok mu duz mantık yapmış olurum :D...şuan ki lastiğim 195/55/15,ben bunu 205/55/16 yapsam yada 195/55/16 yapsam konforda bi değişiklik hissetmemem gerek,değil mi???

ekleme :yay taktırmadan bu işlemi yaptırırsak...

femoli
08/07/2008, 14:57
Yok hissetmezsin tolgacım hissetmen için oruç gibi olman lazım :D

tolgaank88
08/07/2008, 15:05
barkod misali mi abi :D:D:D

onur1907
08/07/2008, 15:18
Arkadaşlar 17 jant aldığınızda konfor düşüşü 15 oranla olacaktır ama yay taktığınız zaman kesinlikle eski konfor geri gelmeyecektir yay sadece aracı düşürür yani 17 taktığınız jantı performansını yaydan sonra iyileştirecek diye bir kaide yok :)

o zaman burdan şu sonuç çıkıyor yaylar sadece görüntü....ama yay sonucta arabayı yere basmış oluo ve buda performans olarak bir artı degilmi yere daha iyi tutunur araba...valla mehmet abi anlamadım ben bu işten :)

femoli
08/07/2008, 15:58
Şimdi ben konfor olarak pek bir faydası olmaz diyecektim ama performans yazmışım ,performans şu denli iyi olur araç yere daha yakın olduğu için daha iyi yatma gösterecektir yani savurma olayı biraz daha düşer ama bu değildirki yay takmadan önce araç durmadan savuracak yada kıç atacak yok yani böyle bişi ben yaklaşık 1,5 senedir 17 ile yaysız dolaşıyorum hiç bir eksisini görmedim görsellik dışında ama ne gariptirki benim araç yaysız bile yaylı gibi duruyor :)

EnginBERK
08/07/2008, 16:00
5cm kullanan, öneren var mi ?

onur1907
08/07/2008, 16:15
Şimdi ben konfor olarak pek bir faydası olmaz diyecektim ama performans yazmışım ,performans şu denli iyi olur araç yere daha yakın olduğu için daha iyi yatma gösterecektir yani savurma olayı biraz daha düşer ama bu değildirki yay takmadan önce araç durmadan savuracak yada kıç atacak yok yani böyle bişi ben yaklaşık 1,5 senedir 17 ile yaysız dolaşıyorum hiç bir eksisini görmedim görsellik dışında ama ne gariptirki benim araç yaysız bile yaylı gibi duruyor :)

ya valla mehmet abi benim gp de yere yakın bagajda anfiyle kabinli subwofer var ondanmı dicem ama o kadar etkilemez diye düşünüyorum..eger 17 alırsam bende yay almama gerek kalmaz heralde :)

femoli
08/07/2008, 16:27
Denemek lazım kimiler 17 taktıında arabaları leylek gibi oluyor (bknz kamikaze) ama benim araba hiçte öle olmadı seninkide olmayabilir..

Paranoya
10/07/2008, 11:35
17" jant kullanıp yay takmıyorsan jant ve lastiklerin oyuncak gibi arabanda jeep gibi durur.

Yayımız yok diye bu kadar da aşağılanmaz ki bir araç yahu! :P

Tolga benim arabayı gördün 17" jant var, yay may yok. Evet biraz yüksek duruyor. Ama o janttan dolayı olan bir yükseklik değil, GP'dan kaynaklı bir yükseklik. Bizim araçlar standardında da biraz yüksek yani. Bir çok Fiat modelinde olduğu gibi (Albea, Palio, Linea, vs. vs.). Tabii yay alsam jant çamurluğa yaklaşacağından çok daha güzel duracağı kesin ama, bence yine de oyuncak ya da jeep duruşu yok.

Jant ölçülerine gelince, aracın ivmelenme, son sürat verilerinin orjinal kalarak, sadece jant ölçüsünü değiştirmek istediğinde;
185/65/R15
195/55/R16
205/45/R17
ölçülerinden birini (standart ölçüler) kullanman gerekir.

Şimdi ivmelenme, son sürat gibi değerleri lastik/jant kombinasyonu ile değiştirebileceğini duyunca sen hemen atlamadan ben söyleyeyim :) :
Bu söylediğim ölçüler dışında büyük çaplı lastik/jant kombinasyonu kullanırsan son sürat ufak bir miktar artarken ivmeden kaybın olur, küçük çaplı kullanırsan ivmelenmede bir artış yakalarken son sürati düşürürsün. Yani bu bir iyileştirme modifikasyonundan çok bir ayar gibidir. Ben orjinal ayarı bozmamaktan yana olduğumdan 205/45/R17 kullandım. Yaya da amortisör kitini değiştirmeden girmeyi -Türkiye'nin yolları nedeniyle- göze alamadım bir türlü.

Bilgilerine Tolgacığım.. :)

puntocu07
14/04/2011, 17:33
slm arkadaşlar ben yeni üye oldum puntoma spor yay alıcam hanhgisi daha iyi olur bilmiyorum yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekür ederim.