PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP deki Amortisör Sesi

ozgun_henry
22/04/2008, 11:44
Aracımı temmuz ayında aldım ve 10.000 km kadar aracımdan memnundum. Fakat son 1 ay içersinde aracımla bozuk yolla girdiğimde rahatsız edici bir gıcırtı sesi duyuyorum. Servise götürdüğümde sesin amortisörlerden geldiğini sölediler ve sorunu hallettiler. 1 hafta boyunca sorun yaşamadım fakan son bir kaç gündür sesi tekrar duymaya başladım. Sorunun kalıcı çözümü için önerileriniz nelerdir.

femoli
22/04/2008, 11:47
Malesef bunun kalıcı diye bir çözümü yok tamamen şans diyeyim bende 2 senedir amortisörlerde çıt yok :)

bambogie
24/04/2008, 00:49
sesin nasıl olduğunu biraz daha tarif ederseniz benimde başıma bu durum geldi sanki çukurlardan sonra birşeyler sallanmaya devam eder gibiydi direksiyon kutusu değişti sorun gitti ama biraz daha ayrıntılı tarif ederseniz o seslerden ben çok şikayetçiydim artık uzmanı oldum.

ozgun_henry
25/04/2008, 16:54
Genellikle engebeli yolda 40 km hızla ilerlerken sizinde dediğiniz gibi metal bir bölgenin sallanması gibi bir ses. Ben ilk başlarda bagaj kapağından süphelenmiştim fakat sorunun amortisörlerde olduğunu söyledi servisteki ustalar. Araçım 2 gün serviste kaldı. Sonraki 1 hafta hiç ses almadım fakat son zamanlarda ses tekrar gelmeye başladı.

Painkiller
27/04/2008, 00:07
Bahsedilen sesten benim aracımda da mevcut. Henüz servise gitmedim ama gittiğimde bulmaları gerekn bir çok ses kaynağı olacak. Maalesef araçlarımız bu uyuz sesleri üretme uzmanı.
Ben amortisörden gelebileceğini düşünmemiştim. Paylaşım için teşekkürler. Gidince bu ses için ilk işim amortisörleri kontrol ettirmek olacak.

ibanez06
27/04/2008, 02:17
bnmde arkadan kasislere girdiğim gart hurt bi ses geliodu kapılardan dediler bi ayar çekti servis fakat yine başladı bu araba FİAT olması sebebiyle bunlara alışmalıyızzzz müziği açcaz duymicaz abicim

TunFeB
27/04/2008, 22:13
bnmde arkadan kasislere girdiğim gart hurt bi ses geliodu kapılardan dediler bi ayar çekti servis fakat yine başladı bu araba FİAT olması sebebiyle bunlara alışmalıyızzzz müziği açcaz duymicaz abicim

aynen katılıyorum kardeş. bu seslerin benzeri doğan slx te bile geliyodu ve puntolardada pek farklı değil. italyan olmasına rağmen.

xfree37
01/05/2008, 09:21
Aynı sorun bendede vardı sol arka taraftan sanki amortisör gıcırdıyor gibi servise gittim arka koltukların yatma kilitlerini yağladılar beyaz bir yağ ile ses kesildi belki sizinkide aynı sorun olabilir bence bir deneyin çünkü servisteki arkadaş sol arkaya oturdu 15dk falan dolaştık sonrada bu işlemi yaptı uzun süredir ses yok. :)

kukart
01/05/2008, 09:35
benim araçta da .. araçtan inerken bi gacırtı geliyor sanki amortisörler baslanmışta , gacırdayan karyola sesi gibi :D bir gacırtı araçtan inerken üzerinden yük kalktığı zman yapıyor allahtan yolda g,iderken sizin de diğiniz gibi bi sorun yok. şimdilik

Linos
01/05/2008, 12:30
bence servise gittiğinde amasörlerin üstündeki rulman yani bilyeleri yağlattır sesler kesinlikle ordan geliyordur diğer arkadaşımın dediği gibi arkakoltuk bağlantılarında da olabilir ama bu sorunu kesinlikle servisin çözmesi gerekmekte eğer serviste ses cıkarmaz isen bu sorun senden hiç gitmez gerekirse garantiden amasör yaylarını da değiştire bilirsin garanti hakkını sonuna kadar kullan ihmal etme

Benim araçtaki ses aynı yöntemle çözüldü... ;)

doritoch
01/05/2008, 13:39
Arkadaşlar çok ilginç aynı ses(sol arka amortisördenmiş gibi gelen ses)1 haftadır bende de var.Cumartesi günü Müslüm Beylerin servisde göstericem.Bakalım arabalar 40-50 binlere gelince nelerle karşılacağız?

red shark
05/05/2008, 00:17
Gp lerimizde ne amortisör sesi kesilir ne de plastik gıcırtısı.Bunların hiç birisinin kalıcı bir çözümü yok servis sesi en fazla 1-2 haftalığına kesebiliyor sonra yine aynı.Aç müziğin sesini yola devam.

kilcik
07/05/2008, 05:41
Bende de buna benzer bi problem olmuştu, servise götürdüm direksiyon kutusunda boşluk var, o boşluğu aldık tamamdır dediler ama ses kesilmedi neyse ondan sonra benim servise olan güvenim azaldı ve önce ki arabamı götürmüş olduğum bir ustaya götürdüm, bildiğiniz bir mahalle sanaayisine, ustayla bir tur attıktan sonra direkt teşhisi koydu, z-rot cubuğu arızalanmış neyse ben problemi öğrendikten sonra arabayı direkt servise götürdüm dedim ki arabanın z-rot cubuğu arızalı, onu garantiden değiştirin, onlarda bir kontrolden geçirdiler aracı ve z-rot'un değişmesi gerektiğine onlar da karar verdiler, daha sonra bir form doldurdum garanti için ve parça geldiğinde beni arayacaklarını söylediler.... Bende kabul ettim ve evime döndüm, servis ile evim arası git-gel yaklaşık olarak 80km ve tam 25 gün parçanın gelmesini bekledim bu süre zarfında servise parçayı sormak için ettiğim telefonların haddi var hesabı yok tabii bu arada servise tam 4 kez araçla gidip geldim yani kısacası parça değişimi garantiden olacaksa hiç sallamıyorlar ve ellerinden geldiğince fazla bekletiyorlar ayrıca garanti kapsamında ki araçların problemini bilerek, kasıtlı olarak teşhis etmiyorlar... Arabam şuan 29.000 km'de ve 30 bin bakımı için servise götürmeyi düşünmüyorum çünkü insanları aptal yerine koymaya çalışıyorlar, 1988 model broadwayden inip puntoya bindim ve broadway'imi 20 yıl sanaayide ki ustamıza götürdük, araç halen taş gibi, bundan sonra puntomu da sanaayide ki ustaya götüreceğim, hiç bir servisi zengin etmekle yükümlü değilim... Bu arada mesaj fazla uzun oldu kusuruma bakmayın....

apars
14/05/2008, 12:55
Bu işin şansla filan ilgisi yok.

G.Puntolar maalesef Türkiye şartlarına haiz ön takıma sahip değiller.

Benim Bu 3. puntom ve hepsinde bariz aynı ön takım sesi var.

Çok yetkili bir Tofaş'çı abimiz derki;

Arabaya bineceksen, Ön yay ve amörtisörleri Spor markalarla değiştir.

Onlar denemişler, hiçbirşey kalmamış.

Ben ALLAH'tan manilik olmazsa, uzun süre araç tutmadığımdan masrafı gereksiz görüyorum.

Ama arabaya uzun süre binecem ve bu sesten rahatsızım diyen varsa. ortalama 1.000 EU'ya olaydan kurtulunuyormuş.

apars
14/05/2008, 12:56
Bu arada onlar eibach ve koni denemişler.

husso
14/05/2008, 22:07
aynı dert bendede vardı serviste bir çözüm bulamayınca (yorgunu yokuşa sürmekte üstlerine yok) kendimiz el atmaya karar verdik amartisörleri sökünce karşımıza helozonların birbirine değdiğini gördük ve 2 ytl lik hortumu geçirince şimdi ses seda kalmadı şimdi gayet iyi.

baris
16/05/2008, 13:51
ya arkadaşlar anlaşılan elimize bir yağdanlık alıp arabanın ses gelen veya gelebilecek yerlerini güzelce yağlamak, servise gitmeden yapılacak işleri kendimiz halletmek ve bu işleri periyodik olarak tekrarlamak.

Ziyaretçi047
16/05/2008, 19:33
Bahse girerim o ses amortisörden değildir :)

TunFeB
16/05/2008, 21:16
aynı dert bendede vardı serviste bir çözüm bulamayınca (yorgunu yokuşa sürmekte üstlerine yok) kendimiz el atmaya karar verdik amartisörleri sökünce karşımıza helozonların birbirine değdiğini gördük ve 2 ytl lik hortumu geçirince şimdi ses seda kalmadı şimdi gayet iyi.

burda bi konu var. amortisörlere nasıl ulaşcaz

KaMiKaZe
16/05/2008, 21:21
aşağı yukarı her yerinden değişik tonda sesler geliyor :D

TunFeB
16/05/2008, 21:24
aşağı yukarı her yerinden değişik tonda sesler geliyor :D

ya işin garibi bu sesler benim araçta bazen kesiliyo bazense beni çıldırtıyo:)

KaMiKaZe
16/05/2008, 21:29
valla muziği 1-2 daha artırdınmı duymuyorsun diğer türlü başta emniyet kemerinin tokası olmak üzere çat çutur gıcır mıcır :D

makeles
18/05/2008, 18:49
çorluda şehir içi dolaşırken kasislerden bir tanesine hızlı girdim ön zıpladı indi ses yok arka zıpladı ve inerken çok sert tiz-tok bi ses (sanki altı değdi gibi) ses geldi.. bazı kasislere sert girince arka alt yere değiyor mudur yoksa bu ses aşırı gerilen yaylar son haddinde sıkıştığı için artık esnekliği kalmıyo ve içeri olduğu gibi yansıtıyo olabilir mi? istanbulda iniş aşağı hafif bi kasiste de olmuştu.. ortalama hız 30-40 arasıdır..

bambogie
20/05/2008, 03:02
çorluda şehir içi dolaşırken kasislerden bir tanesine hızlı girdim ön zıpladı indi ses yok arka zıpladı ve inerken çok sert tiz-tok bi ses (sanki altı değdi gibi) ses geldi.. bazı kasislere sert girince arka alt yere değiyor mudur yoksa bu ses aşırı gerilen yaylar son haddinde sıkıştığı için artık esnekliği kalmıyo ve içeri olduğu gibi yansıtıyo olabilir mi? istanbulda iniş aşağı hafif bi kasiste de olmuştu.. ortalama hız 30-40 arasıdır..

tespit tamamen doğrudur aynen bu sorundan ben cinnet geçiriyordum.servise gittim anlattım 1 saat kadar dolaştık şefin teşhisi bu oldu.yapıcak bişi yok üzerindeki amörtisörlerin sıkışma aralığı bu kadar fazla esnemede yada ani şokta olacak bu yapacak bişi yok dediler (değiştirmek dışında başka tip bi amörtisörle) ama dediğim gibi o sesin bir çok nedeni var benim direksiyon kutusu viraj çubukları falan değişmişti.bi serviste detaylı inceleme falan isteyin amörtisörlerden anladığım kadarıyla herkes şikayetçi ben en çok gösterge paneli camından gelen sesten şikayetçiyim kaçtır vidası sıkılıyo o su bu su ayarlanıyor gene ses gene ses sinir oluyorum.boş bi vaktimde bi daha gideceğim.hele arnavut taşlıysa yol allahım sesi müziğin sesini açmakta bi işe yaramıyor :)

puntombenim
20/05/2008, 14:26
selam herkese.arkadaşlar ben gp yi ilk aldığımda araç daha sıfırken sağ önden ''lıkırtı''sesi gelmeye başladı.servise gittim.ve tıkırtı burcu değişti.ses kalmadı.aracım 20000 i geçince sol önden ''takırtı''(lıkırtı değil:)) gelmeye başladı.Z Rot değişti.ses kesildi.30000 oldu sağ önden ''takırtı'' geldi.bu seferde sağ ön Z Rot değişti.ses şimdilik kesildi.şimdide arkadan''gacırtı'' geliyor.:)) yani biz bu seslere cidden mahkumuz.KISACA Gp den gelen sesler:
1.TAKIRTI
2.LIKIRTI
3.GACIRTI
4.ZINGIRTI(düşük devirlerde meydana gelen gösterge koruyucu mika sesi)
hepinize sevgiler..(Gp niz her 10.000 km yaşlandığında CD çalarınızın sesini 5 volume artırın):):):)

ufukbzk84
20/05/2008, 16:42
ilk başlarda çok fazla önemseyip ilk ses te servise koşuyodum... ama galiba bizde gpci olduk tam anlamıyla önemsemiyorum ve bir çoğunuda duymuyorum... sırf bu yüzden arabamdan soğudumğum zamanlar oluyo...

dejavu
20/05/2008, 20:45

ya bu olayının doğruluk derecesi nedir.. serviste bu işlemi yapmak münkün mü.. dür... aceppp....???

sinan1907
20/05/2008, 22:23
bu ses gerçekten çok sinir bozucu benimde 20.000de gp sağ arkadan en ufak bi çukurda tangır tungur ses geliyo

makeles
22/05/2008, 20:41
tespit tamamen doğrudur aynen bu sorundan ben cinnet geçiriyordum.servise gittim anlattım 1 saat kadar dolaştık şefin teşhisi bu oldu.yapıcak bişi yok üzerindeki amörtisörlerin sıkışma aralığı bu kadar fazla esnemede yada ani şokta olacak bu yapacak bişi yok dediler (değiştirmek dışında başka tip bi amörtisörle) ama dediğim gibi o sesin bir çok nedeni var benim direksiyon kutusu viraj çubukları falan değişmişti.bi serviste detaylı inceleme falan isteyin amörtisörlerden anladığım kadarıyla herkes şikayetçi ben en çok gösterge paneli camından gelen sesten şikayetçiyim kaçtır vidası sıkılıyo o su bu su ayarlanıyor gene ses gene ses sinir oluyorum.boş bi vaktimde bi daha gideceğim.hele arnavut taşlıysa yol allahım sesi müziğin sesini açmakta bi işe yaramıyor :)

yayları değitirirsen yorumlarını bekliyorum... lüleburgazda 50 metrede bir dağ gibi kasisler var bazen dalgınlıkla hop hop zıp zıp gidiyorum... :)

mesmes61
23/05/2008, 20:56
Arkadaşlar benimde sol arka taraftan kasislere girince bir tıkırtı geliyordu. Hatta bazen teyibi kapatıp dinliyordum. Servise kaç defa gittim. Sonunda buldular sesi. Ses Arka plastik davlumbazın vidasının çıkması sonunda çamurluğa değmesi. Yani plastik davlumbazdan geliyormuş. Birde kapı kilitlerinin yağlanmasında fayda var. Adamların bana daha neler kestikleri saysam şaşarsınız. Mekanik aksam en son bakılacak yer bence. Kolay gelsin =) Ama uzun yolda asfaltın sert olan yerlerde ön torpidodan gelen cızırtıyı hala çözemedim.

elbruz
08/06/2008, 15:10
benim önceden yoktu artık benimde arkadan acayip bir demir teneke sesi gibi bir şey geliyor belki basit bir şekilde dediğiniz gibi düzeltilebilir murat abinin olduğu gibi bakalım.

tusunami
08/06/2008, 17:20
amörtüsörlerden gelen sesler normaldir italyanlar bu araçları spor model olarak çıkardıkları için amörtüsörler sert olduğu için ses çıkartır bilginiz olsun.

elbruz
16/06/2008, 13:41
amörtüsörlerden gelen sesler normaldir italyanlar bu araçları spor model olarak çıkardıkları için amörtüsörler sert olduğu için ses çıkartır bilginiz olsun.

hocam bu öyle bir ses değil gacır gucur teneke sesi gibi bir şey bende daha önce yoktu.

KaMiKaZe
16/06/2008, 13:52

İtalyan araçlarının illa sport amortisörle üretildiğinide ilk senden öğreniyoruz heralde. Bildiğim kadarı ilede sport kabul edilebilecek amortisör sistemi gplerde sport versiyonda mevcut. Active, dynamic, emotion gp lere gelince, amortisörleri avrupa standartlarına göre hazırlanmış çokda yumuşak amortisörlerden oluşuyor.

Auto engineeR
16/06/2008, 15:32
bu ses bozuk yollarda hafif yaylanmalarda geliyor, sebebi de arka amortisör takozları. benim de başıma gelmişti, ilk başta yağladılar ses kesildi ama daha sonra tekrar başladı. sonra parça siparişi werildi we garantiden takozlar değişti. daha sonrasında bi sıkıntı yaşamadım

iso1907
18/06/2008, 00:05
benımde daha 3000 km de arka kapıdan gacur gucur ses gelıyor acaba amartısörmü ne acyıp bır durum millette dalga gececek dıye canım sıkılıyordaha sıfır sayılır ses gelıyor anlamadı valla

Nafiz
18/06/2008, 12:15
Arkadaşlar aracım 30.000 de artık ön takım sesini 3 kere servise gösterdim yok bişi dediler artık baydım.Dün cok kötü fena kavga ettim.böyle bir sesin normal olduğunu nasıl söyleyebiliyorlar anlamış değilim.Servis e başka bir gp götürdüm bakın yok dedim.Almıyo kafaları.Valla sanayiye elletmeme az kaldı.Ki gold garanti yaptırma düşüncem vardı(2 sene daha garatiyi uzatma).yarın servise son kez gidicem ak kara belli olacak.izmir enriko aliberti servisten bahsediyorum.Bence servis şişmiş durumda.İşleri yetiştiremedikleri gibi doğru da yapamıyorlar.Kapasitelerini aşmış durumdalar.1 aydır deri direksiyon bekliyorum bu da tuzu biberi.............

nghn
18/06/2008, 12:41
servisler sizlerin sorunlarını çözmek için vardır..direksiyon ne için bekliyorsunuz beklediğiniz ürün tofaş stoklarında olmamış olabilir..ön takımdan gelen ses sizinle orda test sürüşüne cıkan teknik uzmanlaykende oluyor mu ? ve düz yolda mı oluyor sürekli bir şekilde yoksa cukurlu yollarda mı ? Bunların sizi tatmin edecek kdr cevabını alamazsanız alibertideki müşteri ilişkileri sorumlusu arkadasla görüşmeyi talep edin sorunlarınızı bir de ona anlatın mutlaka bir çözüm yolu bulacaktır..

grande26
18/06/2008, 12:43
bu ses bozuk yollarda hafif yaylanmalarda geliyor, sebebi de arka amortisör takozları. benim de başıma gelmişti, ilk başta yağladılar ses kesildi ama daha sonra tekrar başladı. sonra parça siparişi werildi we garantiden takozlar değişti. daha sonrasında bi sıkıntı yaşamadım

307 lerde bu amortisör takozu sesi üst seviyede,fakat sanayide( servisten geçme) ustam takozların değiştirilde orjinalliğinin bozulduğunu ve yol tutuşun bozulduğunu ,o yüzden değiştirtmememi tavsiye etmişti..Hali hazırda sesli (tak-tuk) olarak kullanıyoruz..

Nafiz
18/06/2008, 13:22
Yolda giderken en ufak cukur veya taş ın üstünden geçsem elime alacakmışım gibi oluyor arabayı( tabir biraz kaba oldu ama)uzmanla ne turlar attık.bence normal diyip çıktı işin içinden.ya ben sadece gp kullanmıyorum ki 3 tane arabam var diğerlerinde tık yok.2005 palio m var valla tık ses yok arabada şehir içinde daha memnunum palio dan.

Direksiyon konusuda deri direksiyonumda soyulma oldu.garantiden değiştirmek istedimok sorun yok değiştiriyorlar ama kaç ayda?

Auto engineeR
18/06/2008, 16:51
307 lerde bu amortisör takozu sesi üst seviyede,fakat sanayide( servisten geçme) ustam takozların değiştirilde orjinalliğinin bozulduğunu ve yol tutuşun bozulduğunu ,o yüzden değiştirtmememi tavsiye etmişti..Hali hazırda sesli (tak-tuk) olarak kullanıyoruz..

alala şaşırdım. aynı takozun yenisi takılıyor neden yol tutuş farkeder ki? ben öyle birşey farketmedim şimdiye kadar ki arabayı arasıra limitlerde kullanırım
bunu araştıracağım teşekkürler paylaşım için :)

ms777
18/06/2008, 17:09
Benim dikkatimi çeken bir durum var, eğer aracınız kazalıysa ve bu kaza ciddi bir kazaysa bu tip şeyler çok fazla oluyor, aracın dengesinin bir miktar değişmesi başka parçaların bozulmasına neden oluyor. Bu yüzden kazalı araçların fiyatı ciddi oranda düşüyor. Amartsör takozları, amartsör burçları, motor takozları genelde bu parçalar bozulduğunda insanı sinir eden sesler olur, çalıştığım fabrikada fiat grubu için bundan bolca üretiyorlardı :)