PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü ömrü ne kadardır? Nasıl kontrol edilir?

OzzY
14/04/2008, 20:31
Merhaba,
bugun araba çalışmamış bana aküden gibi geldi yorumlarınızı bekliyorum.

park etmiş 15 dakika kadar motor kapalı klima 4. hızda devrede çalışmış daha sonra gelip çalıştırmak istediğinde marş basmamış(bu arada az benzin varmış)(yol bilgisayarı --- göstermiyomuş)

5-10 dakika bekledikten sonra normal olarak çalışmış ve benzinciye kadar rahat gitmiş. şuanda bi sorun yokmuş.

marş basmaması beni direk aküye yöneltti 2 yılı geçti zaten.

akü nasıl kontrol edilir? üzerindeki noktanın koyu yeşil olması yeterlimi?

teşekkürler

ABNEW
14/04/2008, 21:12
Yeşil olması tam şarjda olduğunu gösterir Ozan.Bence yine de siz şarj ettirin.Ancak akü bitmiş olsa araç hiç çalışmazdı...

şekerlioğlu
14/04/2008, 21:50
marş motorunun kömürlerinden biri bitmiş olabilir.kömürün biten kısmı ateşleme bobininin ucuna denk gelip ateşleme yapmamıştır.siz çalıştırmak için yeniden marşa bastığınızda atlatma yaptığından diğer kömürler ateşlemeyi sağlayıp çalışmıştır.(sadece bir tahmin,ama daha önceki araçlarımda başıma gelmişti.)

Fuzuli
14/04/2008, 21:53
Eski arabamda marş motoru kömürleri yüzünden yapardı ara sıra..
Sonra elden geçirttim marş motorunu düzeldi....
Yeni araç olduğu için marş motoru sorunu düşük ihtimal...
Bu arada kontak hareketi ile ses duyulmuş mu?Duyulmadıysa da sorun marş motoru kaynaklı olabilir....
Değilse akü ömrü azalmış olabilir...Verilen garanti bildiğim kadarı ile 2 yıl...
ortalama 3 sene kullanmışlığım var akümü 4 e girdiği gibi değişim sinyalleri vermişti....Bahsettiğim akü Mutlu tabi...diğerleri hakkında bir yorum yapamam şimdilik...

OzzY
14/04/2008, 21:53
@Arda abi
peki şarja ihtiyacı varmı yokmu nasıl anlarım voltmetre ile kontrol etmeyi planlıyorum.

@Hikmet abi,

bu durum neden kaynaklanır. test etmek kolaymıdır. garanti kapsamındamıdır

Fuzuli
14/04/2008, 21:56
Akü değeri Bome ile ölçülür...Voltmetreden aldığın değer akünün ömrünü göstermez..
Bu arada bakımsız akülerin bome değerini ölçemezsin çünkü kapalı kasa şeklindedirler

OzzY
14/04/2008, 22:00
Ozaman servis yolu gözüktü :D

şekerlioğlu
14/04/2008, 22:00
valla ozancım marş motorundaki kömürlerden birinin bitmiş olmasından meydana geliyor.marş motorunun içine bobin ve kollektör var kömürler kollektör üstündeki bobin uçlarına temas ederek eteşlemeyi sağlıyor.işte bu kömürlerden biri çok aşınmış ve bitmişse veyak ömürün üstüne bastığı kollektör üstündeki bakır yollarında oksitlenme varsa meydana gelir.bu bir imalat hatası değildir yani kömürlerin zamanla aşınması normaldir o yüzden eğer sorun buysa garantiye gireceğini pek tahmin etmiyorum.ama fazla tutmaz zaten herhangibir oto elektrikçiside halleder.

ugurozer
14/04/2008, 22:50
akü ile prblemin kesnlikle yok. 2 senede aku kolay kolay bitmez ben 6 seneden once hiç degistirmedim. Degismeye yaklastıgı zamanlarda soguk havalarda ilk basmada gıy gıy diye dusuk bir devirde cevirir. 2. basmada biraz ısı olustugu icin basardı hep. Ayrıca yeni stop etmis bir aracta aku yeni bozulmusta olsa ilk basmada calisir genelde. Sarja vs ihtiyacınız yok bence.

Akü değeri Bome ile ölçülür...Voltmetreden aldığın değer akünün ömrünü göstermez..
Bu arada bakımsız akülerin bome değerini ölçemezsin çünkü kapalı kasa şeklindedirler

Ampermetre ile olculen yeni stop etmis aractaki bir akunun omru hakkında yorum yapılabilr. Akünün bakımlı veya bakımsız olması farketmez.

ABNEW
14/04/2008, 23:33
@Arda abi
peki şarja ihtiyacı varmı yokmu nasıl anlarım voltmetre ile kontrol etmeyi planlıyorum.

@Hikmet abi,

bu durum neden kaynaklanır. test etmek kolaymıdır. garanti kapsamındamıdır

Ozan sen de belirtmişsin zaten yeşil ışık yanıyorsa akü tam şarjdadır.Yani normal şartlarda şarja da gerek yok:)

Hikmet Bey in dediği gibi de bir problem olabilir.İlk marşta çalışmayıp sonrakinde çalışma durumu güncel kasa Astra Hb lerde de vardı.Servise bir danış bence...

OzzY
14/04/2008, 23:54
valla ozancım marş motorundaki kömürlerden birinin bitmiş olmasından meydana geliyor.marş motorunun içine bobin ve kollektör var kömürler kollektör üstündeki bobin uçlarına temas ederek eteşlemeyi sağlıyor.işte bu kömürlerden biri çok aşınmış ve bitmişse veyak ömürün üstüne bastığı kollektör üstündeki bakır yollarında oksitlenme varsa meydana gelir.bu bir imalat hatası değildir yani kömürlerin zamanla aşınması normaldir o yüzden eğer sorun buysa garantiye gireceğini pek tahmin etmiyorum.ama fazla tutmaz zaten herhangibir oto elektrikçiside halleder.
peki bu durum 2 senelik 12000deki bi araba için normalmi?

Ah-MeT
15/04/2008, 00:02
ozancım oncelikle gecmiş olsun en sağlıklısı servise gitmen diye dusunuyorum... iyi aksamlar

plastro
15/04/2008, 00:05
Akü ile ilgili bir cihaz var akü bitimine son diyor faydalımıdır acaba biraz pahalı ama aşağıdaki linkte nasıl olduğu yazıyor
Hepsiburada.com | Akıllı Alışveriş Burada | Oto Aksesuar | MOBITRONIC BATTERY REFRESHER AKÜ BİTİMİNE SON! 661111 (https://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=26010&productid=otm661111)

femoli
15/04/2008, 08:46
Her kes bir yorum yapmış bende tecrübeme dayanarak bir yorum yapayım o zaman

Sorunun kesinlikle aküde ama akünün bir arızasıda yok :) neden diyeceksin bizim akülerimizin amperi 45 yani düşük araç çalışmazken çabuk biter çalıştıktan sonra kolay dolar, bu iyi birşeymidir hayır değil ,bunu fiat daha hesaplı olsun diye 45 amper takıyor siz bir dahaki değişimde kesinlikle 45 değil 60 amper takmanızı öneririm hem dayanıklık olarak hemde kullanırlık olarak .
Senin sorununda şu ozancığım araç stop halinde iken klima açık aküyü boşaltmışsın ve daha sonra marşa bastığında akünün gücü yetmediği için basmamış ama biraz bekledikten sonra akünün voltajı tekrardan toplar yani akü dururken kendine gelir hiç bir güç harcayıcı bir şey açmazsan tabiki ve bir kere çalıştıktan sonra 15 dakika içerisinde şarj dinamosu aküyü doldurur yani bu gayet normal bişi bunun için servise gitmene gerek yok :)

OzzY
15/04/2008, 15:56
Mehmet abi %100 olarak aklımdan geçenleri yazmışsın!!!

ben yinede bi uğrıyım yarın servise Kurtuluş beyinde bi çayını içerim hemde içim rahat eder