PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Supercharger Yardim

sarpines
08/04/2008, 12:04
ARKADAŞLAR BU GRANDE PUNTOLARA SUPERCHARGER UYGULAMASININ FAYDASI NE OLUR Bİ BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ OLAYIN MANTIĞI NEDİR MALİYETİ YÜKSEK Mİ, BİLGİSİ OLAN BİRİLERİ BİZİ AYDINLATABİLİR Mİ AŞAĞIDA ELEMAN UYGULAMIŞ BİR BAKIN İSTERSENİZ
https://www.youtube.com/watch?v=WEvIU3C_iGY

ABNEW
08/04/2008, 16:47
Supercharger da turarger gibi silindirlere ekstra hava gönderir.Farkı ise bunu yaparken turbo gibi eksoz gazlarının tahriğinden yararlanmak yerine motordan-kayışlardan güç al
ması.Motora ekstra güç ve tork kazandırır.Faydası, turboya göre daha düşük devirde güç sağlaması dezavantajı ise motordan birkaç bg güç almasıdır,

En güzeli aşırı beslemeli (T-Jet) Gp almaktır:) Sonradan yapılan uygulamalar oldukça zahmetli va pahalıdır...

Auto engineeR
08/04/2008, 20:12
kusura bakmayın ama birşeyler yazmak istedim.
performans istiyordunuz madem, neden 77 hpliğini aldınız? maddi açıdan yüksek geldi bekli 95lik ok, ama aradaki farktan çok daha fazlasını vermeniz gerekecek aracınızı en azından 95 hpye çıkarmak için, ve orjinali kadar sağlıklı olmayacak.

KaMiKaZe
08/04/2008, 20:44
valla alper bende katılıyorum sana, başka konuda aynı mesajı yazdım.

grandecaglar
09/04/2008, 00:25
alperin dediği doğru ben ekonomik olsun diye aldım puntoya verdiğim parayla güzel 206 gtı alırdım ama benzin çok pahalı buna binemiyorum performans haram bizlere daha doğrusu bu pahalılıkta herşey haram :whip0000:

Ziyaretçi047
09/04/2008, 00:42
Arkadaşlar modifiye bir tutkudur. İlla aracı modifiye için almazsınız. Sonradan isteyebilirsiniz. Ve önemli olan elinizdeki aracı nasıl ve ne şekilde modifiye ettiğinizdir. Madem performans istiyordun niye bu aracı aldın sorusu bana çok saçma geliyor.

yerliplaka34
09/04/2008, 01:01
Arkadaşlar modifiye bir tutkudur. İlla aracı modifiye için almazsınız. Sonradan isteyebilirsiniz. Ve önemli olan elinizdeki aracı nasıl ve ne şekilde modifiye ettiğinizdir. Madem performans istiyordun niye bu aracı aldın sorusu bana çok saçma geliyor.

sana sonuna kadar katılıyorum ben arç ekonomik olsun diye aldım ama ozaman satıcının bu motor modifiyeye uygun değil dememesi bi hata sattığı malı tanımayanlardan aldık araçlarımızı benimki ilk serilerden ve kimse beni 8v motor modifiye edilemz diye uyarmadı sonraları öğrendim vasat bi motor olduğunu ama ekonomisi vazgeçirdi beni diyer yüksek beygirli motorlardan şimdi sadece sesle yetinip açık hava filtresi var aracımda ve yakış konusunda büyük bi değişim yaşamadım ve arada bir gaza basıp o sesi duymam bana teselli veriyor... bu motor için daha ötesine gitmem zaten...

Auto engineeR
09/04/2008, 01:13
arkadaşlar yaptığınız modifiyeden zewk almamamanız değil bahsettiğim şey..

ok sen 77 lik al zwk için 95lik yapacağım diye.. kaç gün sorunsuz binip satıyorsun bakalım..gerçekten zewk alacak mısın bakalım.. ne mantığı war? hawa filtresi dersen 50 ytl, egsoz dersen delmek bedawa :) :P

BrK_20
09/04/2008, 01:50
delmek bedava :) :D:D:D

grandecaglar
09/04/2008, 19:05
ben katılmıyorum eğer bir arabayı almaya karar verirken insanda bir fikir olmalı ben biliyodum bu arabaya modifiye motoruna olmaz zaten 77 hp lik bir araç belli olmuyomu modifiye olmayacağı zaten modifiye yapacak bir insan 77 almaz biraz sert olmuş olabilir bence sokakta bir insana bile sorsak 77 hp modifiye yapacam güler o yüzden modifiye insanın kafasında olur zaten araç alırken düşüncelerim böyle :cool:

şekerlioğlu
10/04/2008, 14:43
arkadaşlar modifiyenin amacı zaten standart bir arabayı mekanik veya görsel olarak geliştirmek değilmi.insan standart bir araba alır bunun üzerinde imkanları ölçüsünde modifiye eder.kimi insan için fazladan alabileceği 10 bg.bile,ona zevk verir.kaldıki sınırlıda olsa bu arabalar için yapılacak işlemlerlede(her ne kadar astarı yüzünden pahalıda olsa)modifiye ile yaklaşık 20-25 bg civarında ekstra bir güç alınır.eğer bu kişyi tatmin ediyorsa parasıda varsa neden olmasın.standart grup n araçlar modifiyeli değilmi rallilerde ben yıllardır modifiyeli reno 9'lar gördüm,tofaşlar gördüm.bu işilerin duayenleri yıllar önce bu işlere reno 12'lerle başlamıştı.önemli olan kişinin kendi tatminidir.

Auto engineeR
10/04/2008, 15:04
modifiyeye hiç birşey demiyorum yanlış anlaşılma olmasın. insan tabii ki arabasını güçlendirmekten zewk alır. ama madem güç istiyordun neden 95liği değil de 77liği seçtin başta dedim. para warsa 95liğe de mod yaparsın. yoksa zaten 95 almış olmakla karlı bi iş çıkmış oluyor :)

Ziyaretçi047
10/04/2008, 16:27
arkadaşlarım ben orjinali 1.3 75hp dizel arabamla kalkışlarda 1.6 110hp benzinli arabalara toz yutturuyorsam bu beni tatmin eder işte. iyi ki 75hp almışım diyorum. hatta 50hp olsaymış diyorum. 50hp ile 110hp yi geride bıraksaymışım da tatmin olsaymışım diyorum. ben bir modifiye tutkunuyum. mühendisin 500hp ürettiği arabayla hava atsam kime ne atacam? ahmet yapmış ben gaza basmışım benim emeğim nerde? bilgisayarımın orjinali 2.8ht fakat şu an 3.36 kullanıyorum ve milletin orjinal 3.0 larına fark atarım. bilmem anlatabiliyor muyum?

Auto engineeR
10/04/2008, 17:14
derdin hava atmaksa haklısın tabii. bana mantık olarak ters geliyor aynı gücü almak için fazladan birsürü masraf yapmak we motorun her zaman daha riskli çalışması. garantinin kesilmesi de cabası
atıyorum 77lik alıp 3 milyar masrafla 95 hp yapacağıma, paşalar gibi 2 milyar farkla direk 95 hplik alırım. içim de rahat olur.

bakış açıları farklı olabilir,saygı duyarım

şekerlioğlu
11/04/2008, 00:41
modifiye herşeyden önce bir tutkudur ve bütün dünyada bu tutkunlar aldıkları aracı tabiri caizse daha binmeden modifiyeye sokarlar.yıllardır çeşitli lüx araçlara modifiye yapan onlarca profösyönel yerler var.mesele aracın daha güçlüsünü almak değildir.alınan aracı kendi sınıfındaki en güçlüsü yapmaktır.tuning firmaları bunun için vardır.bunu para koyar üst versiyonunu alırım demek başka şeydir,modifiye başka şeydir, bu bir tutkudur.amaç aynı aracın başka versiyonunu almak değil.

husso
11/04/2008, 13:04
para harcamadan modifye
gaz basmadan performans olmaz...
benim fikrim tabiki

Auto engineeR
11/04/2008, 13:17
modifiye herşeyden önce bir tutkudur ve bütün dünyada bu tutkunlar aldıkları aracı tabiri caizse daha binmeden modifiyeye sokarlar.yıllardır çeşitli lüx araçlara modifiye yapan onlarca profösyönel yerler var.mesele aracın daha güçlüsünü almak değildir.alınan aracı kendi sınıfındaki en güçlüsü yapmaktır.tuning firmaları bunun için vardır.bunu para koyar üst versiyonunu alırım demek başka şeydir,modifiye başka şeydir, bu bir tutkudur.amaç aynı aracın başka versiyonunu almak değil.

ben hala anlatamamışım. eğer dert sınıfının en güçlüsü yapmaksa, 95liği alır, onu modifiye edersin. fazladan birsürü masraf yapıp 77liği değil :) benim mantığıma göre böyle yani.

ha mod yapmış olmak için gücü önemli değil ben mod yapcam,param da sınırlı deniyorsa, alırsın 77liği mod edersin zewkine

sarpines
11/04/2008, 16:48
ben 77 beygirlik puntoya motor modifiye yapmak istesem komple motor takarım turbo falan uğraşmam ama ileri doğru bravo 150 hp almayı düşünüyorum bu puntoya modifiye motor modifiyesi çok pahalı olur ya her şeyiyle oynaman lazım arabanın performansı belli fabrika kıssa kıssa 15 beygir kısmıştır

holigan
11/04/2008, 17:58
bu konuda bende alpere katılıyorum.Modifiye elbette tutkudur ama modifiyeyle az cok ılgılenen adam 77 beygirlik motora nekadar güç ekleyeceğiini ve nekadar randıman alacagını az cok bılır.O yuzden 77 beygır alıyorsan eger bence cok kasmıcaksın.

benım görüşüm boyle en azından.Diğer goruslere elbette saygı vardır.

Mehmet Gazihan
12/04/2008, 09:55
Grande puntoya bu şekilde bir superchrager mantıklı olur..

Italtecnica - Passione motoristica italiana dal 1986 - Portfolio - FIAT - Fiat Grande Punto sovralimentata (https://italtecnicatuning.com/component/option,com_jportfolio/cat,1/project,16/Itemid,27/)

tempesty
12/04/2008, 22:43
Burda çok tuhaf bi muhabbet dönüyor şu anda yaw..

Şimdi ben aracımı aldığımda (2006 mayıs) elimde 23 000 ytl para vardi elbette gittim fire aldım,ama tam 1 yıl sonra önceden öngöremediğim bir yerden bana 3000 ytl para geldi...

eeee şimdi ben napıyım fire aldık zamanında diye bu 3000 lira ile arabamı modifiye etmeye hakkım yokmu yani ??

o zaman paramız yoktu onu alabildik,sonradan para geldi modifiye ettik ama yok senin neyine ulan modifiye FİRE aldın otur oturduğun yerde yani öyle mi :D

Yapmayın beyler yaw 2. elde aracın fazla değer kaybına uğrayacağını ve araba alıp satarken başımın fazlaca ağrıyacağını bildiğim için bu aradaki 3000 ytl farkla aracımı komple değiştirmek yerine severek beğenerek içime sinerek aldığım aracımı başımda ağrımadan değer kaybıda yaşamadan modifiye yoluna gittim işte bunda ne var yani :)

the_most_wanted_06
24/04/2008, 20:06
küçük motorlar moıdifiye edilemezmi:) aslında küçük mmotorların ihtiyacı var isteyen isteyen istediği arabayı alır istediği şekilde motorunu yapar bence başkalarının görüşü önemli değil başkasıda şöyle düşünebilir tek kapı spor araba istosun niye dizel alıyosun madem yakıta verecek paran yok niye spor araba alıyosun bunlar çok yanlış..yakında turbolu 77 hp görebilirsiniz:)

n3fr3t
26/04/2008, 12:15
arkadaşım hsk turbosarz bende de var istanbul da cok iyi bilinen bir arkadaşıma yaptırdımm
sana tam fiyatını cıkarmam gerekirse an azz 5000 YTL patlıyor yaplınaları da sana yazayım istersen pistonlar hepsini değiştiriyorlar .... buda 800 $ artı demek eğer pistonları değiştirmessen ancak sana 130bg güc verebiliyor ama o da motorun ömründen calıyor dersen ki hem motor hemde güç istiyorum diye 2500 euro + 800 dolar hözden cıkarman gerek ..... o zman da 270bg güç alısın o da sana yeter ... bana yetiyor zaten ... ha unutmadan hsksuperşarzı da 6ay beklemen gerek parasını verdikten sonra anca geliyor... harkese iyi forumlar ... sedece bilgi olan yazssın lütfenn... cok raslıyorum bilende yazıyor bilmeyendeee..... başkarını en azın dan hata yapmasını önleyelimm .... bilgi paylaşıldıkca büyürrr......

KaMiKaZe
26/04/2008, 12:26
270bg :D 270 / 77 = 3.5
arkadaşlar boşuna 1.4 tjet sport falan almayın 5000 ytl ye 3.5 katı bg alıyoruz burda kelepir valla.

ABNEW
26/04/2008, 12:52
arkadaşım hsk turbosarz bende de var istanbul da cok iyi bilinen bir arkadaşıma yaptırdımm
sana tam fiyatını cıkarmam gerekirse an azz 5000 YTL patlıyor yaplınaları da sana yazayım istersen pistonlar hepsini değiştiriyorlar .... buda 800 $ artı demek eğer pistonları değiştirmessen ancak sana 130bg güc verebiliyor ama o da motorun ömründen calıyor dersen ki hem motor hemde güç istiyorum diye 2500 euro + 800 dolar hözden cıkarman gerek ..... o zman da 270bg güç alısın o da sana yeter ... bana yetiyor zaten ... ha unutmadan hsksuperşarzı da 6ay beklemen gerek parasını verdikten sonra anca geliyor... harkese iyi forumlar ... sedece bilgi olan yazssın lütfenn... cok raslıyorum bilende yazıyor bilmeyendeee..... başkarını en azın dan hata yapmasını önleyelimm .... bilgi paylaşıldıkca büyürrr......

Aşırı besleme için sadece motor alt yapısından -pistonları- değiştirmek yeterli mi sizce ve sadece bunula 270bg güç almak üstelik motor ömründen çalmadan?

KaMiKaZe
26/04/2008, 21:59
şaka olsun diye yazılmış bence.
270bg bir ütopya helede 5000 ytl ye :D