PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik dıştan aşınma

cantekin
04/04/2008, 13:01
2006 grande punto aracm var.aracım 30000 km yaptı.lastikçi lastiğin dıştan aşınmış ön takımları kontrol ettir dedi.servise gittim sadece rot ayarı yaptılar.yeterlimi acaba başka problemden kaynaklanabilirmi?

VGV
04/04/2008, 13:04
lastiğin ve aşınma bçlgesinin resimlerini koyabilirsen belki daha net bir yorum yapılabilir, düzensiz aşınmanın birçok sebebi olabilir çünkü

Auto engineeR
04/04/2008, 13:08
düşük hava basıncından dolayı oluşmuş bir aşınma mı acaba

06kaymak
04/04/2008, 13:14
rot ayarinda problemin kaynagina ulasabilirsiniz...

femoli
04/04/2008, 13:18
Dıştan aşınmanın tek sebebi rot ayarının bozukluğudur..

ÖN DÜZEN AÇI VE AYARLARI
A. Ön Düzen Açı ve Ayarlarının Tanımı:
Bir aracın direksiyon hakimiyetinin iyi olmasını, ön takım elemanlarının uzun ömürlü olmasını ve lastiklerin dengeli aşınmasını sağlanması için tekerleklere verilmesi gereken açı ve ayarlardır.

https://www.kentrot.com/images/9.gif
B. Ön Düzen Açı ve Ayarlarının Çeşitleri ve Önemi:
Ön düzen açıları ve ayarları denildiğinde aşağıdaki hususlar alınmıştır.
1. Kamber açısı,
2. Direksiyon ekseni eğikliği açısı . (başlık pimi, king-pim, aks başı eğikliği veya açısı)
3. Kaster açısı,
4. Toe-in
5. Dönüşlerdeki toe-aut
Ön düzen açıları araç kataloğunda belirtilen sürelerde veya ön düzenle ilgili problemler oluştuğunda kontrol edilerek gerekli ayarlar yapılır. Aksi halde aracın direksiyon hakimiyeti kalmaz, lastikler, bilyalı yataklar ve dingil pimi ve yatakları zamanından önce aşınır.

1. Kamber açısı:
a.Tanımı: Bir aracın önünden bakıldığında, tekerlek ekseninin düşey eksene göre yaptığı açıya kamber açısı denir.
Tekerleğin, aracın dışına doğru yaptığı açıysa pozitif (+) kamber açısı, aracın içine doğru yaptığım açıya negatif (-) kamber açısı adı verilir. Kamber açısı doğru ayarlanmış bir tekerlekte, direksiyon ekseni ile tekerlek ekseni, tekerleğin yola temas noktasında birleşir. Şekil: 14.3

Kamber açısı

Pozitif ve negatif kamber açıları
b. Kamber açısının önemi ve etkileri:
Kamber açısının veriliş nedeni; tekerlek ekseninin, yol üzerinde araç yükünün altına yaklaşmasının önemi ve etkileri şunlardır.
1. Lastiklerin dengeli aşınmasını sağlar.
2. Ön teker bilya yatakları ile aks başı yataklarının ( burç veya rotil ) uzun ömürlü olmasını sağlar,
3. Direksiyonun kolay dönmesini sağlar.
Kamber açısının uygun olmaması ise; lastiklerin içten veya dıştan tek taraflı aşınmasına , tekerlek yataklarının, aks başı yataklarının kısa zamanda aşınmasına, direksiyonun ağır olmasına veya bir tarafa çekmesine neden olur.

Punto_Can
04/04/2008, 13:19
Peki bu rot ayarı lastiğe göre değişebilir mi? mesela sağ ön tekerin rot ayarı normal olup sol taraftaki bozuk olabilir mi?

cantekin
04/04/2008, 13:37
sizde böle bir problm var mı?

Auto engineeR
04/04/2008, 13:39
tabii ki her tekerin rot ayarı ayrı ayrı bozulabilir farklı derecelerde. biri hiç ayara gerek duymazken diğerinin ciddi sorunu olabilir

femoli
04/04/2008, 13:39
Peki bu rot ayarı lastiğe göre değişebilir mi? mesela sağ ön tekerin rot ayarı normal olup sol taraftaki bozuk olabilir mi?

Evet ikiside aynı oranda bozulacak diye bir şey yok tekerin birini sert çukura düşürdüğünüzde bile rot ayarları bozulur çekme yapar ve uzun süreli kullanımda lastik yandan yer...

cantekin
04/04/2008, 13:44
peki bir tekerin ortalama ömrü ne kadar benimki 30000 oldu

Auto engineeR
04/04/2008, 14:16
kullanıma ve lastiğe bağlı değişir 10.000 de gider 70.000 de. ortalama ömür 45.000 ciwarıdır

ABNEW
04/04/2008, 16:04
Kamber açısından kaynaklanıyordur büyük bir ihtimal(Pozitif kamber) Geçmiş olsun...

ekorkut
04/04/2008, 18:15
Evet olay kamber açısından kaynaklanıyor. Pozitif kamber yani dışarı bakan lastiklerin haliyle dış yüzeyleri daha çok aşınacağından arkadaşın bahsettiği aşınma meydana gelir. Rot ayarı ile sadece Toe in Toe out dereceleri oynanır, direksiyon düzeltilir. Arabada kamber veya kaster açıları bozuldu ise bu durumda arabaya biraz işkence ederek bir şasecide ufak bir diş çekme operasyonu yapılır. )) Kamber lastiğin normal eksenine göre içeri dışarı bakması olayı, caster ise normal eksenine göre geride veya ileride olma olayı. Hafif negatif kamber yani içeriye bakması aslında iyidir. Yol tutuş bariz biçimde daha rahattır. Pist araçlarında kamber negatif verilir zaten.

Muhendis06
04/04/2008, 22:39
Eger imkaniniz var ise, lazer optik 4 tekerlekten olcum alabilen bir cihazda ayarlatmaya calisin. Cihazlarin kalibrasyonlarinin dogru olmasi her zaman onemlidir, ancak bu konu maalesef anlamli bir denetime tabi degil.

Sezgintr
05/04/2008, 10:32
Rot ayarı yaptır düzelir dicektim onuda yaptırmışsın başka bişeye gerek yok.

cantekin
06/04/2008, 22:22
bu arada şunu belirteyim tekerleğin sadece dışa bakan kenarı aşınmış diğer kenarında hiç aşınma yok. iki kenarına baktım ada bariz fark var.

arkadaşlar bu kamber ayarı ayrımı yapılıyor.rot ayarı yaptırmıştım yeterlimi?yoksa ayrı yeten kamber ayrı mı yaptıracağım.

ABNEW
06/04/2008, 23:42
bu arada şunu belirteyim tekerleğin sadece dışa bakan kenarı aşınmış diğer kenarında hiç aşınma yok. iki kenarına baktım ada bariz fark var.

İşte bunun nedeni pozitif kamber açısı...

cantekin
06/04/2008, 23:49
peki nasıl düzelecek rot ayarıyla düzeliyomu

cantekin
07/04/2008, 19:58
bu gün servise sordum kamber ayarının son model araçlarda ve gp lerde yapılmadığını kamber açısının sabit olduğunu söylediler.

ABNEW
07/04/2008, 22:42
bu gün servise sordum kamber ayarının son model araçlarda ve gp lerde yapılmadığını kamber açısının sabit olduğunu söylediler.

İlginç:) O zaman lastikler ne olacakmış?

cantekin
08/04/2008, 19:11
benim aracımın ön tekerleği sadece tek taraflı dıştan aşındı.acaba problem sadece rottamı yoksa kamberdemi anlayamadım.rot ayarı yaptırdım serviste bişeyde demediler bu işlem yeterlimi acaba cevaplarınız için teşekkürler.

cantekin
09/04/2008, 21:20
https://forum.grandepuntotr.com/images/attach/jpg.gif