PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yine sesler

ekorkut
02/04/2008, 21:19
Arkadaşlar..Araba 4000 km de. Performans olarak hiçbir sıkıntım da yok ama bilemiyorum turbodan mı geliyor acaba bir ses duymaya başladım. Belki her zaman gelen bir sesti şimdi dikkatimi çekmeye başladı ama emin değilim.
Özellikle park ederken geri ve 1 nci viteslerde bariz duyuyorum. Viteste değil boşta da gaza basıp çekince geliyor. Böyle dump valve sesi gibi rolanti civarından basıp 2500 e devirlenip gazı bırakınca "pıııvvvv" gibi bir ıslık sesi gibi bir ses geliyor. Belki de normaldir. Sizde de rölantideyken gaza basıp çekince "pıvv" sesi geliyor mu acaba?

İkincisi sag kapımın içine izolasyon yapılmasına rağmen yine çıtırtı tıkırtı kesilmeksizin devam ediyor. Bu sefer de torpidoya kadar sıçradı gibi. Buraları trimcilere gösterirken bariz tıkırtı yapan sıkılması gereken hassas bir nokta biliyor musunuz?

Teşekkürler.

ACTOROFTHEROAD
02/04/2008, 21:48
torpido kapı tıkırtısı gibi sesler ilk zmanlarda beni de rahatsız ediyordu serviste yaptırmaya çalıştım düzeldi veya ben alıştım ole şelere pek takılmıyorum:) ama siz baya rahatsız olmuşsunuz sanırım tek çare yıne servis. inş. en kısa zmanda düzeltilir. motor sesını pek anlamadım sanırm turbo boşta devreye girmez. bende merak ettım.

Ziyaretçi047
03/04/2008, 09:32
girer. muhtemelen turbonun açılıp kapanma sesi o . yine de dinlemek lazım.

Scorpex
03/04/2008, 09:55
turbonun emiş gücünden kaynaklanan bir sesse normaldir diye biliyorum
makina mühendisi arkadaşlar yada servislerden arkadaşlar varsa ilgilerine :)

Sezgintr
03/04/2008, 10:00
Aynı motor bende de var gazdan ayağını çekince turbo hava boşaltıyo hatta o ıslık sesini daha iyi duymak için millet blow-of taktırıyo. O ses benimde hoşuma gidiyo uludağa tırmanırken bazen camlarıda açıyorum ayağımı gazdan çektiğim gibi çısss diye bi ses geliyo. O sesi yüksek devirdeyken ayağını gazdan çekersen vede camların açık olursa daha net duyarsın.

Ah-MeT
03/04/2008, 20:58
o pıvvvv dedigin ses varya işte o olayın başlangıc sesi:) turbo o sesten hoş ses varmı yaaa:)

Muhendis06
03/04/2008, 21:49
Aracta cekis azalmasi hissetmiyorsaniz, ilk defa fark ettiginiz normal bir ses olabilir. Motorun sicak-soguk olmasi durumu etkiliyor mu? Eger cekiste azalma hissediyorsaniz, turbo hortumlarinizdan birisinin kelepcesi gevsemis olabilir ya da hortum yirtilmis ve hava kaciriyor olabilir. Kontrol edilmesinde fayda vardir.

Alp
04/04/2008, 08:22
Turbo için arkadaşlar gerekli yorumları yapmışlar.
Ses konusunda ise bu bahsettikleriniz GP lerin kronik sorunları servise umarım hallederler.

ekorkut
04/04/2008, 09:13
Dün forumdan Alper' le buluştuk. O ve arkadaşıyla beraber benim arabama binip yarım saat kadar dolandık. Sağdan gelen tıkırtı sesi KOMPLE SIFIR olarak kalkmıştı. GP bir anda Merso olmuştu. Bu arada o pıvvv sesi konusunda da Alper in arabasını da çalıştırdık dinledik. Onda da başka tonda bir pıvv geliyor ama turboyla alakası yok gibi geldi bana çünkü kaput altında cama yakın bölümden duyuluyor. Alper benim gözüme çarpmayan acayip bir olayı daha keşfetti. Sürücünün önünde duran sol ön sütunun üstündeki plastik kaplama komple şişmiş yaaa!!! Yarın onu da göstericem yapılsın diye ama göğüsü sökelim derlerse yeni tıkırtılar gelebilir diye düşünüyorum açıkçası.
Başka bombayı da patlatayım. Sabah işe gitmek üzere arabaya atladım. Tıkırtı sesi daha araba yerinden kımıldarken başladı inanılır gibi değil. Sanki kapı kilitlerinden mi geliyor gibi düşünmeye başladım. Yarın servise gidecem ama eminim orada da merso olacak araba.

tempesty
04/04/2008, 12:57
Korku filmi gibi resmen yaw :D Bir ara bi film vardı katil 56 model Chevrolet Bel-air,sürücüsünü kıskanıyordu falan :)

ekorkut
04/04/2008, 13:06
Sağ kapı sökülüp içine bilimum sünger vesaire konulmuştu zaten 2 hafta önce. Bu nereden gelir başka acaba? Kilit olabilir mi ki? Stephen King in romanından uyarlanan o film harika bir filmdi. Araba yalnız Plymouth Furry idi. Filmin adı da Christine di. Benim oğlum bana öyle şey yapmazzzzzz...

Auto engineeR
04/04/2008, 13:20
walla abi senn benim arabayı anlamak zor yaw :D yalnızken sinir ediyorlar, birisi olunca süt kuzusu kesiliyorlar :D

ekorkut
04/04/2008, 15:52
Alper yani sen de bindin işte. Dan dun giriyoruz çıkıyoruz ses seda yok. Ama sabah görecektin...Çıtır çıtır çıtırdıyordu.