PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : book Crossing

cann
02/04/2008, 15:49
book Crossing

Amerika'da yeni bir moda cikmis: Birtakim mechul kisiler, kamuya acik yerlere birtakim kitaplar birakiyorlarmis. Diyelim bir parka gidip bir banka oturuyorsun, bankta bir kitapla karsilasiyorsun. Mahallede yasayan bircok kadinin ortaklasa kullandigi 'camasir yikama merkezine' gidiyorsun, makinelerden birinin ustunde bir kitap. Trene biniyorsun, aa,koltugundabir kitap bulunuyor. 'Marketten' alisveris ederken elini atiyorsun,birisi biskuvi paketleriyle cips paketlerinin arasina bir kitap yerlestirmis. Telefon kulubesine giriyorsun, telefonun yaninda birkitap... Define bulmak gibi!Roman, siir, oyku, deneme, artik bahtina necikarsa...Bu moda Italya'da ve Fransa'da da yayilmakta.Kitabi birakan kisi kimligini gizli tutuyor, kitabin parasini da helal ediyor. Tekricasi var, siz de okuduktan sonra buna benzer bir yere birakin da baskalari da yararlansinlar.Fakat bunu baslatan kisi belli: Ron Hornbaker adinda, Missouri eyaletinden birbilgisayarci. Bu olaya 'BookCrossing' deniyormus. 'Kitapgezdirme' diye mi tercume edelim..Fransa' da boyle 'crossing' yapan dokuz binkisi varmis daha simdiden, ortalikta dolasan serseri kitap sayisida on bini gecmis...Bu nedir biliyor musunuz arkadaslar? Bu bir cesit'okuma ve okutma kampanyasidir' .Paylasmaktir Ve basli basina bir projedir.'LONDRA'DAKI UYGULAMA TURKBUKU'NDE DE BASLAMIS,Turkbuku'nde plajdayim. Bir baktim, yattigim yerde birkitap var.. Adi,'Yildizli, yagmurlu geceler'.. 'Ah,biri unutmus' derken, kapagini acip icine bakmak istedim ve benisasirtan bir yazi gordum; 'Ben bu kitabi severek okudum. Ve bitirdigimyerde birakiyorum. Sizin de seveceginize eminim. Severseniz okuyun, sevmezsenizaynen buldugunuz yerde birakin. Okursaniz, numara verdikten sonra sizde oldugunuz yerde birakinlutfen.. 03 / 2005 Turkbuku..'03.. Ucuncu kisinin bu kitabi biraktiginibelirtiyormus. . Diger iki kisidenbiri Istanbul'da birakmis, digeri ise Bodrum'dabirakmis.. Ben aldim kitabi Istanbul'a geldim ve hala okuyorum. Bitirince ben de '04've nerede okumussamyazip birakacagim. . Megerse bu yeni adetmis..Ozellikle Londra'da cok yayginmis. Parklarda birakiyorlarmis okuduklarikitaplari insanlar. Londra'da birakilan bir kitap Kuzey �rlanda'dancikmis.. Bakalim benim birakacagim kitap nereden cikacak?Elinizdeki kitabi buldugunuz ilk noktaya birakmadan once https://www.bookcrossing.com/

sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Siteyegirince 2.5 milyon kitabin hala dolasmakta oldugunu goreceksiniz.
Amaclari tum dunyayi bir kutuphaneye cevirmek!!!Kitaba bir etiket aliniyor, sisteme kitapla ilgili bir takimgiriliyor, bu etiket uzerinde ise bulana kitabin BookCrossing eylemi icersinde birakildigi, eger ulasim imkanivar ise sisteme bulunma ile ilgili ve eger eldegistirecekse bir sonra birakilacagi durak.. vs ile ilgili bilgiler veriliyor. Bu sayede kitabinizitakip edebiliyorsunuz.
https://www.bookcrossing.com (https://www.bookcrossing.com/)

Cafe'de, otel lobisinde, sinema'da kitapbulursaniz, sasirmayin hemen icinebakin, book crossing olabilir ..

Auto engineeR
02/04/2008, 16:06
değişik bir uygulama,aslında hoş da :)

ama türkiyede işe yaramaz. gören alır kimi ewine koyar kimi götürüp satar ws ws :(

buarada yazı tipini değiştirirsen güzel olur. okunması zor olmuş

civcivx
02/04/2008, 16:23
Alper'in, bizde bulan evine koyar veya götürüp satar düşüncesine katılıyorum, acı ama gerçek :) Hatta amaçsızca yırtılabilir bile.

BERKAY
02/04/2008, 16:34
yada kimi elindeki çakmakla o kitabı yok eder :(

cann
02/04/2008, 16:47
yazı şahsıma ait değildir,bana gelen bir maili kopyala yapıştır yaptım,asıl sahibine haksızlık olmasın.Yukarıdaki düşüncelerinize katılmakla birlikte,okuduğum kitabı evde kütüphanede yıllarca çürümeye bırakacağıma söylediğiniz riskleri almaya değer bence,on kitaptan biri bile okunsa kardır.
tabii birde nereye bırakacağımız önemli,beşiktaş parkı veya benzeri bir yere bırakırsak söylediklerinizin olma olasılığı çok yüksek,ama kahve içtiğimiz bir kafe,bir restauarant vb gibi yerlerde bırakırsak bence daha mantıklı olur gibi geliyor,