PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj Kokusu

Çağlar
04/02/2007, 19:51
Arkadaşlar selam

Yakın bir zamanda sıkışık bi trafikte debriyajdan korkunc bi koku geldi ve bu durum pek hoşuma gitmedi, yetkili servisi aradığımda debriyaj balatasının yanmış olabileceğini soylediler ve servise davet ettiler, merak ediyorum 10,000 km bi araçtan bu tarz kokuların gelmesi normalmidir?

baycep
04/02/2007, 20:02
o koku debriyajdan gelmiyor yanık plastik , yanık lastik kokusu gibi birşey değilmi bende gittim o şikayetle hiçbirşey bulamadılar ara sıra yine öyle koku geliyor havalar sıcakken oluyor tabi..sen yinede servise git ...

Gkhan
04/02/2007, 20:03
Dostum konu'nu buraya taşıdım.Lütfen konu'ları doğru başlık altına yerleştirelim.. ;)

Soruna gelince benden gelmedi 8 bin küsürde aracım.Vallaha yanlış bi durum var herhalde pek bilgim olmasada servise biran önce gitmende fayda var.

Misafir2
04/02/2007, 20:05
evet aynı plastık, lastık kokusu be4ndede oldu 1 kaçkez ama önemsemedım doğrusu

Çağlar
04/02/2007, 20:12
Tşk ler doğrusu henüz yeni bi üye olduğum için konuların nerden acıldığını bilmiyordum, yardımların için tşk ederim.

bu tam olarak lastik kokusu değil, merakım sizlerinde bu tarz kokular ile karşılaıp karşılamadınız?

Auto engineeR
04/02/2007, 20:14
balata zorlandığında (sıkışık trafikte dur-kalk) balata ısınır we koku yapar. bu doğaldır. yalnız ileri gidildiğinde duman çıkmaya başlar we bu pek de iyi bir şeye işaret deildir

CAGLARKA
04/02/2007, 20:19
yarım debriyaj yapıldığı zaman biraz da uzun süre zorlanırsa koku gelmesi normaldir arkadaşlar özellikle dik rampalarda

Gkhan
04/02/2007, 20:19
Aramıza hoşgeldiniz :)

CAGLARKA
04/02/2007, 20:20
ek olarak gp ya özel bir durum değlidir, her arabada olabilir

Çağlar
04/02/2007, 20:23
evet bu koku Beşiktaş yıldız yokuşunda ve oldukca sıkışık köprü trafiğinde meydana geldi ama yinede aracım yeni olduğu için cok dikkat ediyorum ve kesinlikle yarım debriyaj yaparak araç kullanmıyorum.

ABNEW
04/02/2007, 22:45
Tabi bu kullanıma bağlı değişir.Arkadaşların dedikleri gibi kullanılıyorsa araç 10000km ye gelmeden bitebilir.Dikkatli kullanımla aracın ömrü kadar da uzun olabilir.Gaza basıldığı halde hızlanma olmuyorsa -devir arttığı halde- debriyaj bitmiş demektir.
Ya da vites boştadır:D

Auto engineeR
04/02/2007, 23:17
Gaza basıldığı halde hızlanma olmuyorsa -devir arttığı halde- debriyaj bitmiş demektir.
Ya da vites boştadır:D
ya da şanzunman dağılmıştır :D

Mısafır
04/02/2007, 23:51
dızel arabalarda bıraz daha dıkkat etmelıyız aracı kaldırmak benzınlılere gore bıraz daha zor.
dolayısıyla sıkısık trafıkte klıma acıkken bayı yukarı cıkıslarda dıkkat etmelıyız yoksa koku kacınılmaz...

kutlay
05/02/2007, 00:23
Arkadaşlar selam

Yakın bir zamanda sıkışık bi trafikte debriyajdan korkunc bi koku geldi ve bu durum pek hoşuma gitmedi, yetkili servisi aradığımda debriyaj balatasının yanmış olabileceğini soylediler ve servise davet ettiler, merak ediyorum 10,000 km bi araçtan bu tarz kokuların gelmesi normalmidir?

debriyaj balatasının durumunun sağlam olup olmadığını anlamak için:

1. vitese takıp ayağını debriyajdan hafif kaldırmaya başladığında (gaz vermeden) normal kalkıyorsa, bu konuda ciddi problem yoktur demektir..

Auto engineeR
05/02/2007, 00:31
babamın arabasının debriyajının bittiğini 4. witeste 2000 dewirlerde gazı kökleyince anladık. dewir artıyor ama hız artmıyordu. ama 1. we 2. witeslerde hiç bir tutunma problemi yoktu.
yüksek witeslerde yüksek torkta belli oluyor

kutlay
05/02/2007, 00:35
o problemin dişlerle alakası olabilir..
ama debriyaj problemi ise birinci viteste iken gaz vermeden çok rahat anlaşılabilir!
birinci viteste (gaz vermeden) debriyajdan ayağını hafifçe kaldırmaya başladığında araba kalkmayıp devir düşüyor ve hatta stop ediyorsa kesin debriyaj problemi vardır..

Auto engineeR
05/02/2007, 00:38
ama debriyaj problemi ise birinci viteste iken gaz vermeden çok rahat anlaşılabilir!
birinci viteste gaz vermeden araba kalkmayıp devir düşüyor ve hatta stop ediyorsa kesin debriyaj problemi vardır..

dişlerle mi?
bir de nasıl birinci viteste gaz vermeden araba kalkmayıp devir düşüyor ve stop ediyorsa?
debriyaj sürtünme sağlayamadığı için motorun tekerlerden bağımsız daha rahat çalışması gerekmez mi?

kutlay
05/02/2007, 00:41
debriyajın kendisinden değil debriyaj baskı-balatasından bahsediyoruz

ABNEW
05/02/2007, 00:52
birinci viteste (gaz vermeden) debriyajdan ayağını hafifçe kaldırmaya başladığında araba kalkmayıp devir düşüyor ve hatta stop ediyorsa kesin debriyaj problemi vardır..

Ama bu durumda baskı balata sağlamdır

kutlay
05/02/2007, 00:56
çok iddialı konuşmaktan hoşlanmam ama eski arabam brava.dan bu durumu iyi biliyorum
1nci viteste gaz vermeden debriyajdan ayağını hafifçe çekerken devir düşüyorsa araba hafifte olsa kalkmıyorsa kesin debriyaj baskı-balata problemi vardır!

(her seferinde metni tekrarladım ama:o )

ABNEW
05/02/2007, 01:04
Debriyajdan hafifçe ayak çekildiğinde motor devri düşer ve araç belirli bir anda(kavrama anı-noktası) ne ileri ne de geri gider.Bu noktadan sonra gaz verilmeyip ayak debriyajdan çekilmeye devam edilirse araç stop eder.Bu oldukça normal bir durumdur.Ancak yine de debriyaj sisteminde veya vites kutusunda herhangi bir problem olabilir tabiki bu duruma sebebiyet vermeyen...

kutlay
05/02/2007, 01:14
-araç birinci viteste
-debriyaj tam basılı
-ayağını hafif kaldırmaya başlayınca (yarım debriyaja kadar) bu anda araç hafifte olsa kalkar! (gaza dokunmadan) bu kalkma olmazsa baskı-balata problemi vardır

ABNEW
05/02/2007, 01:22
çok iddialı konuşmaktan hoşlanmam ama eski arabam brava.dan bu durumu iyi biliyorum
1nci viteste gaz vermeden debriyajdan ayağını hafifçe çekerken devir düşüyorsa araba hafifte olsa kalkmıyorsa kesin debriyaj baskı-balata problemi vardır!

(her seferinde metni tekrarladım ama:o )

Şimdi anlaşıldı.:)

Yukarıdaki gibi yazdığın için doğal olarak anlayamadım.Ayak debriyajdan çekildiği halde pedal neredeyse eski yerine -üst noktaya- geldiği halde araçta ilerleme olmayıp ve nihayetinde debriyajdan ayak çekilmek üzereyken araç stop ediyorsa debriyaj problemlidir

kutlay
05/02/2007, 01:27
zaten 1. viteste takılı iken ayağını debriyajdan hafifçe kaldırmaya devam edersen (gaz vermeden); debriyajdan ayağını tamamen çeksen dahi araba kendiliğnden ilerler!:)

(sağlam baskı-balata)

Auto engineeR
05/02/2007, 01:31
kutlay stop etme derken aracın durmasından mı, yoksa motorun stop etmesinden mi bahsediyorsun?

ABNEW
05/02/2007, 01:33
İşte o ilerleme anından önce de zaten devir düşer, özellikle yokuşlarda araç ne ileri ne de geri hareket eder.Neyse sorun çözüldü sanırım; Konu, konuyu açan arkadaş tarafından anlaşılmıştır heralde:)

Bir de dizellerdeki o kendiliğinden ilerleme benzinlilerden daha kolaydır düşük devirdeki yüksek torktan dolayı.Benzinlilere fazla güven olmaz stop edebilirler8D

kutlay
05/02/2007, 01:33
baskı-balata bitmişse, debriyajdan ayak çekilirken devir düşer ve motor stop eder

ABNEW
05/02/2007, 01:37
ne baskı-balataymış bee:D

kutlay
05/02/2007, 01:38
nasıl oldu bilmiyorum ama bildiğimiz konuları yine birbirimize anlattık!

stop diyorum:)

Auto engineeR
05/02/2007, 01:41
baskı-balata bitmişse, debriyajdan ayak çekilirken devir düşer ve motor stop eder
konuyla alakası pek yok bu tartışmanın ama ben son fikrimi söliim gideyim :

baskı-balata bitmişse ; ayak debriyajdan çekilirken azıcık sürtünmeden dolayı dewir birazcık düşer. dewam edilirse sürtünmeye bağlı olarak ya araba çok yawaş hareket etmeye başlar, ya da sürtünme yeterli olmadığı için araç hareket etmez ama motor çalışır we volan dişlisi boşta döner.

ABNEW
05/02/2007, 01:42
Ne oldu baskı balata bitti değil mi?:D

kutlay
05/02/2007, 01:43
:) aynen

Mısafır
05/02/2007, 08:45
baskı balata bıtıkse.
kavrama problemı ortaya cıkar
sureklı koku yapar
vıtes degıssımlerınde sendeleme yapar
ust vıteslerde km duser.
sert kalkıslarda sıyırır

Misafır
05/02/2007, 12:26
geçen hafta servise gittim ve debriyajımın koku yapması sebebi ile kontroller yapıldı.

ben yokuşlarda fren kullanmadan gaz ve debriyaj ile duruyor ve aynı şekilde kalkışa devam ediyordum.
selçuk bey debriyajın yaklaşık 250 santigrat dereceye kadar ısınmasının normal olduğunu ama benim yaptığım uygulama sebebi ile bu ısının yaklaşık 400-450 dereceye çıktığını ve de bunun sonucu olarak ısınarak genleşen debriyajın eski yapısal haline dönemediğini ve bu sebeple de hem en ufak zorlanmada koku yapmayı tekrarladığını, hem araçta kalkış esnasında titremeye sebep olacağını, hem de daha yukarıda kavramaya başlayacağını söyledi.
kısacası debriyajı kısa sürede yediğimi anlattı.

aman ha dostlarım siz siz olun, bu tarz şeyler yapmayın.
en iyisi dik yokuşlarda el freni ile kalkış yapmaktır diyor selçuk bey.

tüm gp kardeşlerimin dikkatine ;)

Auto engineeR
05/02/2007, 12:48
ben yawaşlarken her zaman frenin yanı sıra wites küçükte küçülte yawaşlamaya katkıda bulunurum. hoşuma gidiyor we güwenli. ama bu da debriyajda aşırı ısınmaya neden olabilir, sonuçta debriyajlar yarış tipi debriyaj deil :)

uzman
05/02/2007, 12:50
walla alper nöbetçi moderatör gibisin,beni mahçup ediyorsun,başarılar.

Linos
05/02/2007, 12:55
ben yokuşlarda fren kullanmadan gaz ve debriyaj ile duruyor ve aynı şekilde kalkışa devam ediyordum.

Yıldıray, hakikaten yapılmaması gerekenlerin en başında olanına güzel örnek vermişsin yaw :icon_lol: Ayrıca bu şekilde debriyajı yemenin yanı sıra müthiş bir yakıt sarfiyatında da bulunuyormuşsun! Zararın neresinden dönersek kardır ;)

8O

Misafır
05/02/2007, 14:29
aynen murat.
öyle hoşuma gidiyordu ama oldukça zararlı bir uygulama.
zaten dersimi de aldım.
:D

Auto engineeR
05/02/2007, 14:35
walla alper nöbetçi moderatör gibisin,beni mahçup ediyorsun,başarılar.
saol :)

ABNEW
05/02/2007, 15:37
geçen hafta servise gittim ve debriyajımın koku yapması sebebi ile kontroller yapıldı.

tüm gp kardeşlerimin dikkatine ;)

Debriyaj ne kadar çok kullanılırsa ya da yarım debriyajda araç ne kadar çok bekletilirse debriyaj o kadar çok ve çabuk aşınır ve biter.Dediğin gibi en temizi el frenini kullanmak yokuşlarda.Tabi bunu da Türk Milleti kendine yediremez:D

Çağlar
05/02/2007, 16:58
herkeze tşk ederim fikirleri için, ben debriyaj ve kavrama konusunda butun bildiklerimi pekiştirdim 2 günde :)))))) ama hala sorumun cevabını tam olarak almış değilim....

benim aracım yeni ve bu aractan sıkışık trafikte balata kokusu geliyor, bu tarz kokuların sizin araçlarınızda da olup olmadığını merak ettim, yetkili servisi aradığımda balatanın yanmış olabilceğini soylemişti, bu durum tuhaf geldi sonucta yeni aracın balatasını yakabilmek icin bi hayli acemi olmak gerekir, bende kendi adıma iyi sürücü olduğumu düşünmekteyim.

Auto engineeR
05/02/2007, 17:01
herkeze tşk ederim fikirleri için, ben debriyaj ve kavrama konusunda butun bildiklerimi pekiştirdim 2 günde :)))))) ama hala sorumun cevabını tam olarak almış değilim....

benim aracım yeni ve bu aractan sıkışık trafikte balata kokusu geliyor, bu tarz kokuların sizin araçlarınızda da olup olmadığını merak ettim, yetkili servisi aradığımda balatanın yanmış olabilceğini soylemişti, bu durum tuhaf geldi sonucta yeni aracın balatasını yakabilmek icin bi hayli acemi olmak gerekir, bende kendi adıma iyi sürücü olduğumu düşünmekteyim.

walla abi görmeden ne kadar yorum yapılabilir bilmiyorum. yanmıştır yanmamıştır..

ama koku gelmesi,iice zorlanırsa azcık da duman gelmesi normaldir.
alttan dumanlar yükseliyorsa yanmak üzere-yanıyor demektir

ABNEW
05/02/2007, 17:03
Önceden de bahsedildiği gibi sürekli dur-kalk yapılırsa, araç özellikle yokuşlarda yarım debriyaj bekletilirse yani pedal ne kadar çok kullanılırsa baskı balata da o kadar çabuk aşınır.Debriyajdan gelen koku baskı-balatanın normalden çok ısındığını ve dolayısıyla aşınıyor olduğunu gösterir.Eğer sürekli gelen bir koku değilse bu durum debriyajı yanlış kullandığını gösterir.Ancak sürekli geliyorsa o zaman kavrama sisteminde bir problem vardır...

microab
05/02/2007, 17:04
Birkaç Opel de böyle sorun olduğunu okumuştum.
Sıfır araç bayiden çıkıyor birkaç km sonra debriyaj balatası yanıyor...

Çağlar
05/02/2007, 17:12
kısmen bu sorunu sıkışık trafikte yaşıyorum? anlaşılan ben debriyaj balatasını yaktım bana iiii bi servis onerebilirmsiniz? aracı aldığım eryıl oto kapattı ?

microab
05/02/2007, 17:37
https://forum.donanimhaber.com/m_10787513/mpage_1/key_debriyaj%252Cbalatas%25FD//tm.htm#10811060
Burada bir vaka var,benzerlik gösteriyormu bakarsın...

cesur
08/09/2011, 18:43
konu açılalı çok zaman olmuş ama benim başımada az önce geldi bu az önce eve gelirkn yokuş çıkıyodum karşıdan araba geldi durdum tam kalkarken bir araba daha gelince heycan yaptım gaza aşırı yüklendim toz duman ve büyük bir gürültüyle birlikte çok kötü bi koku geldi sizcemotor falan yanmış olabilir mi :(