PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt ibresi

misli1
30/03/2008, 21:34
Uzun zamandır dikkatimi çekti ve artık paylaşmanın zamanı geldi. Aracıma yakıt aldıktan sonra üzerine bazen iki üç litre fazla yakıt alsam bile yakıt ibrem hiç bir zaman tam full göstermiyor. Sizlerde durum nedir? Acaba dizellere özgü bir durum mu? Ekteki resimi düz zeminde yani garajımda çektim.

https://img512.imageshack.us/img512/6329/camera0002rw9.jpg

plastro
30/03/2008, 21:38
Bende çizgiye bitişik oluyor ama tam çizginin üstüne gelmiyor sende baya geride duruyor servise gittiğinde bir sor istersen

misli1
30/03/2008, 21:45
Ben eklediğim resmi göremiyorum o yüzden tekrar ekliyorum. Kusura bakmayın.

erdiyilmaz
30/03/2008, 21:50
ben depoyu doLdur dedigimde, pompa otomatik atana kadar doLum yapıyorLar,
pompa otomatik attıktan sonra, ite kaka yakLaşık 10-15ytL'Lik daha benzin aLıyor.

ERC
30/03/2008, 21:57
banada olıyor valla cok acayip birsey anlayamadım ama benım kı full cizgisine biraz daha yaklasıyor ve o durumdayken yakıt gercekten depo kapagına gelmis olmasına ragmen boyle birsey ortaya cıkıyor

misli1
30/03/2008, 21:59
ben depoyu doLdur dedigimde, pompa otomatik atana kadar doLum yapıyorLar,
pompa otomatik attıktan sonra, ite kaka yakLaşık 10-15ytL'Lik daha benzin aLıyor.
Bildiğim kadarı ile pompa attıktan sonra ibre tam full göstermesi gerekiyor. Tabi bu durum diğer araçlarda gördüğüm. Yarın tekrar benzinciye gidip ite kaka tepeleme doldurayım bakalım o zaman ne olacak.

Linos
30/03/2008, 22:04
Pompa attığında bıraktırırsam benim de öyle oluyor. ;)

ABNEW
30/03/2008, 22:25
Benim araçta da durum aynı.Eskisinde de durum böyleydi.Pompa durduktan sonra 2lt kadar daha ekletiyorum ibre tam yerine çıkıyor.Bu durum biraz da pompa dolum hızıyla alakalı olabilir.Düşük basınçta dolum yapılırsa ibre daha yukarılara çıkar belki...

Ah-MeT
30/03/2008, 22:26
abi benim tam dou gosteriyor ama çabuk aşağıya iniyor :) hemen bitiyo napcam bunun cozumu varmi:)

tempesty
30/03/2008, 22:30
Bende de pompa tabancası tık ettiğinde tam dolmuş olmuyor ben söylüyorum tam fulleyin diye,o zaman aracı biraz sallayarak deponun ağzını silme dolduruyorlar,ibrede tam gösteriyor...Dolumun bitmesine yakın aracı biraz sallayın bence,biriken hava kalmıyor..

misli1
30/03/2008, 22:36
abi benim tam dou gosteriyor ama çabuk aşağıya iniyor :) hemen bitiyo napcam bunun cozumu varmi:)
Senin durumun benimkinden daha vahim:rolleyes2:

Auto engineeR
30/03/2008, 22:37
hayır arkadaşlar bu bir problem. depoyu ağzına kadar doldurtuyorum (gırtlağa kadar :D ) ya full çizgisinde oluyor ya daha aşağısında. ilk zamanlarda fullediğimde full çizgisinin de üstüne çıkardı.

kartaşa gittiğimde sordum, ibreyle mi alakalı şamadrada bir yer mi tam hatrlamıyorum ama bi parçanın zamanla oksitlenip değeri hatalı gösterdiğini söylediler. sıkıntı sadece max değerlerde oluyormuş. temizlenince ya da parça değişince problem halloluyormuş.

Scorpex
31/03/2008, 09:27
ben benzim aldığımda yavaş doldurtuyorm o zaman tam çizgi üzerine geliyor ancak bazen söylemeyi unuttuğumda pompacıya hızlı dolduruyor bu sefer çizgiye tam oturmuyor

ekorkut
31/03/2008, 09:53
Bende öyle bir olay yok. Bu fotoyu depoyu fulledikten yaklasik 35-40 km sonra çekmiştim. ibre belki Abdullah Bey' in fotosundaki kadar indi.

https://img186.imageshack.us/img186/373/ibrevy6.jpg

femoli
31/03/2008, 10:32
Pompacıda eğer aceleniz yoksa orta hızda doldurtun daha sağlıklı oluyor bende işin garibi tık attığı zaman ibre çizgili milimetrik geçmiş oluyor yani hemen hemen tam çizgi ama aşağısı hiç olmadı benim kinde gariplik var. :)

ORACLE
31/03/2008, 10:59
Bende de pompa attığı anda çizgiye vuruyor. Attıktan sonra daha doldutmassam sadece ibre daha çabuk düşüyor. Ağzına kadar bastırsamda yine tam çizgide oluyor ama ibre daha geç düşüyor

birotteau
31/03/2008, 12:14
Herkese merhabalar,
Abdullah Bey'in belirttigi gibi benim aracimda da ne kadar doldurttuysam, benzinciden cikinca ufacik bir yokus da ciksam veya insem ibre yer degistiriyor ve Full'un altina dusuyor. Bir daha da eski konumuna gelmiyor. Bence bizim araclarin deposu cok hava yapiyor olabilir. Siz ne dersiniz?
Selamlar
ahmet

kobege
31/03/2008, 12:36
ben henüz öle bir problem yaşamadım...
gayet doldurunca full ibresini ortalamış duruo...

dejavu
31/03/2008, 15:59
ben genelde tabanca atınca bırakıyorum gırtlak yaptırmıyorum özellikle.. ve tam üstünde oluyor ibre.. tam dolu gösteriyor. ama ardından yol yapınca da hemen etkisini gösterip ibre yavaş yavaş düşmeye başlıyor. orda biraz kalmıyor..
ve uzun iniş ve çıkışlarda ibre artı veya eksi olarak hafif değişimlere uğruyor.. inişlerde ve çıkışlarda ibrenin hafif değişmesi normaldir diye düşünüyorum.. mantık olarak.. birde aracımı eğimli bir yere park edip tekrar çalıştırmaya gittiğimde eğim şekline göre ibre artı veya eksi değer gösteriyor ilk başlarda ama sonraları düzeliyor yavaş yavaş..

ama

deponun dolması ile ibrenin hafifde olsa düşük göstermesi bence normal değil.. birde pompa cihazının ayarı ve algısıda önemli.. mesela opet e göre yeni almaya başladığım po tabancası 1,5 - 2 lt fazla koyuyor.. pompadan kaynaklanan bir durumda söz konusu olabilir.. araçdan da kaynaklı olabilir...

quixotic2
31/03/2008, 16:10
ibresi tam göstermeyen arkadaşlar şamandıranız takılıyor olabilir. aynı durum benim Kia Pride ımda vardı. şamandırayla alakalı olduğu ortaya çıktı. servisde şamandıranın oksitlenerek sıkışmış(takılmış) olduğu belirlendi, parça değiştikten sonra bir sorun kalmadı. deponuzu iyice doldurduktan sonrada durum değişmiyorsa bir servise götürün derim.

dogu
31/03/2008, 21:19
benimkisi full simgesininde üstüne çıkıyor
https://img512.imageshack.us/img512/2500/dsc00357rv2.jpg (https://imageshack.us)

birotteau
01/04/2008, 13:54
ben genelde tabanca atınca bırakıyorum gırtlak yaptırmıyorum özellikle.. ve tam üstünde oluyor ibre.. tam dolu gösteriyor. ama ardından yol yapınca da hemen etkisini gösterip ibre yavaş yavaş düşmeye başlıyor. orda biraz kalmıyor..
ve uzun iniş ve çıkışlarda ibre artı veya eksi olarak hafif değişimlere uğruyor.. inişlerde ve çıkışlarda ibrenin hafif değişmesi normaldir diye düşünüyorum.. mantık olarak.. birde aracımı eğimli bir yere park edip tekrar çalıştırmaya gittiğimde eğim şekline göre ibre artı veya eksi değer gösteriyor ilk başlarda ama sonraları düzeliyor yavaş yavaş..

ama

deponun dolması ile ibrenin hafifde olsa düşük göstermesi bence normal değil.. birde pompa cihazının ayarı ve algısıda önemli.. mesela opet e göre yeni almaya başladığım po tabancası 1,5 - 2 lt fazla koyuyor.. pompadan kaynaklanan bir durumda söz konusu olabilir.. araçdan da kaynaklı olabilir...

Merhabalar,
Soyledikleriniz cok mantikli geldi. pompanin tabanca hassasiyeti ile ilgili olabilir, cok tesekkurler
herkese selamlar

PARS
08/07/2008, 18:30
arkadaşlar bendede aynı sorunvardı ama servise söyledim şamandırayı değiştirdiler sorun düzeldi ve full yapınca menzil 1042 km gösteriyor artık garanti dahilin de yenilediler

webercis
11/07/2008, 14:03
benimki de fullun üstüne çıkıyor.bir anormallik var

xfr37
13/07/2008, 00:09
ilk önce sizin anlattığınız benzin ibresi aşağıda kalmaya başladı, daha sonra herşey gitti araba çalışıyor ama göstergelerde, teypte hiçbir hareket yok içeride herşey durdu servise gittim yazılım güncellendi hepsi bitti. Şu an normal bu iş 10-15dk sürüyor.

makeles
13/07/2008, 03:11
depoyu fulleyip sağ arka tekeri çukurda yada sağ taraf düşük bankette par edin 5 dk bekleyip kontağı açın fuulun üstüne çıktığını görürsünüz.. tam tersinde altında kalır.. tam düz zeminde duruken test edin derim..