PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : chip+nos ?? fazlamı abartı olur

oz_06
04/02/2007, 00:49
arkadaşlar bende 1.3 75lik var buna chip+ nos atsam fazla abartı olurmu bu bir ikincisi chipin motora zararı fazla olurmu ????:icon_confused:

daghan
04/02/2007, 10:10
bnm bıldıyım kadarıyla chip in motora bi zararı yok nosun çok zararı var ve ben hiç dizel arabaya nos takıldıgını gormedım. ama chip bence guzel olur

AWD
04/02/2007, 10:46
Hiç abartı olmaz uygun bi şekilde ii bi ustaya yaptırırsan nos unda hiç bi zararı olmaz sitemiziz araşıtırırsan bi üyemiz dizele takmıştı nos ;)

Korhan
04/02/2007, 11:17
Bence sadece chip tuning yaptır. Dizellerde chip tuning tatmin edici sonuç veriyor. Yetmezse o zaman Nos olayını dene. Ama fazla zorlamamak lazım dizelleri.Masraf çıkarsa kötü olur.

Mısafır
04/02/2007, 11:27
bunu en ıyı Bulent cevaplar

nos anlık guctur ve hakkından fazla yuklenmedıgın surece sorun cıkmaz...

oz_06
04/02/2007, 12:06
chip 20-25 hp guc artırımı söz konusu ama malum dizel arabalarda ve bizim arabalarda ani hızlanma oldukca yavaş bu yuzden +nos düşündüm eger chip yeteri kadar tatmin ederse macera aramam sanırım :)

smtg
04/02/2007, 13:10
o beygirdeki bir arabaya değmez bence nos...

Bülent A.
05/02/2007, 12:48
Öncelikle dizele nos olmaz diyen arkadaşlara cevaben gayet de sağlıklı ve güzel olduğunu söylemeliyim.

Senin aracın 75 lik olduğu için nos kullanman çok sakıncalı.Haa dersenki ben pistonlarıda değiştiririm o zaman ayrı.
Dizeller benzinlilerden farklı olarak ateşlemeyi pistonların yaptığı basınçla patlattığı için benzinli araçların pistonlarından daha dayanıklıdır.
Benim aracım 90 lık olduğu için pistonları 75 lik dizellerden daha dayanıklı olduğu için kullanabiliyorum.
Sadece chip ile alacağınız güç yeterince tatmin eecektir.
Kaldıki nos anlık güç olup uzun süreli kullanamazsınız.
Birde direk nos takmakla bitmiyor olay.Egsoz sıcaklığınızı bilip ona göre kullanmanız gerek.Aksi taktirde erimiş pistonlarla karşılaşırsınız.

ABNEW
05/02/2007, 16:09
Öncelikle dizele nos olmaz diyen arkadaşlara cevaben gayet de sağlıklı ve güzel olduğunu söylemeliyim.

Senin aracın 75 lik olduğu için nos kullanman çok sakıncalı.Haa dersenki ben pistonlarıda değiştiririm o zaman ayrı.
Dizeller benzinlilerden farklı olarak ateşlemeyi pistonların yaptığı basınçla patlattığı için benzinli araçların pistonlarından daha dayanıklıdır.
Benim aracım 90 lık olduğu için pistonları 75 lik dizellerden daha dayanıklı olduğu için kullanabiliyorum.
Sadece chip ile alacağınız güç yeterince tatmin eecektir.
Kaldıki nos anlık güç olup uzun süreli kullanamazsınız.
Birde direk nos takmakla bitmiyor olay.Egsoz sıcaklığınızı bilip ona göre kullanmanız gerek.Aksi taktirde erimiş pistonlarla karşılaşırsınız.

75bg ile 90bg lik dizel ünitelerin piston yapıları çap ve strokları kısacası blok ve içi elemanlar aynı yapıda.Ancak farklı olan üç unsur var:
1- İşletim sistemi
2-Enjektör basıncı
3-Turbo ünitesi(Değişken Türbinli Turbo ya da bilinen adıyla değişken geometrili turbo)(Aynı basınç)

Bülent A.
05/02/2007, 16:10
75bg ile 90bg lik dizel ünitelerin piston yapıları çap ve strokları kısacası blok ve içi elemanlar aynı yapıda.Ancak farklı olan üç unsur var:
1- İşletim sistemi
2-Enjektör basıncı
3-Turbo ünitesi(Değişken Türbinli Turbo ya da bilinen adıyla değişken geometrili turbo)(Aynı basınç)

Pistonların üretildiği maddelerde dayanıklılığı da farklı 8O

ABNEW
05/02/2007, 16:27
Pistonların üretildiği maddelerde dayanıklılığı da farklı 8O

Bilgiyi motorun üreticisinden aldığını düşünerek haklısın o zaman diyorum.8O

oz_06
05/02/2007, 18:17
hepinize teşekkürler arkadaşlar ama son bi sorum olacak
turbo basıncını artırmak istesem (chip kullanmadan başka ekipman kullanarak)
yada komple turboyu değiştirmek istesem nası bi yol izlemeliyim ????

ABNEW
05/02/2007, 18:23
İşte o zaman motor içi elemanları, piston, segman vb. değiştirmen gerek astarı yüzünden pahalıya gelir.İşte ben motorların yapıları aynı derken bunu kastetmiştim.İki mjtd nin de turbo barları aynı.Turbo dizellerde en ucuz ve etkili güç artışı, chip ile sağlanır...

Mısafır
05/02/2007, 19:03
arkadaslar bu dusuncelerınız cok guzel fakat sunu bı dusunun
bu ıslemler cok paralar tutar ve
fıyat performans grafıgıne bakılınca negatıf sonuc alırsınız

okadar ısı kofaya koyduysanız
1.9 mjet motor getırıp onun uzerınde oynayın
200 hp lere dayansın gucunuz ;)

oz_06
05/02/2007, 19:10
arkadaslar bu dusuncelerınız cok guzel fakat sunu bı dusunun
bu ıslemler cok paralar tutar ve
fıyat performans grafıgıne bakılınca negatıf sonuc alırsınız

okadar ısı kofaya koyduysanız
1.9 mjet motor getırıp onun uzerınde oynayın
200 hp lere dayansın gucunuz ;)

kardeş iyi hoş güzel diyosunda arabayı alalı 3 ay oldu :)

konusmalar şu şekil olur :

ben: baba arabayı değiştirecem 1.9 bilmem kac beygir
babam: *** git ***** git otobuse bin onun beygiri daha yüksek
ben: tamam baba şaka yaptım yau :D

Bülent A.
06/02/2007, 10:03
Bilgiyi motorun üreticisinden aldığını düşünerek haklısın o zaman diyorum.8O

Hayır motorun üreticisinden değil ama Tofaş Gnl.Md lüğünde Garanti Bölüm Müdürü Fatih beyden aldım bilgiyi.Benim aracıma nos takılırken kendiside oradaydı.Kendisi ile yaptığımız görüşmede söyledi 8O

Bülent A.
06/02/2007, 10:09
hepinize teşekkürler arkadaşlar ama son bi sorum olacak
turbo basıncını artırmak istesem (chip kullanmadan başka ekipman kullanarak)
yada komple turboyu değiştirmek istesem nası bi yol izlemeliyim ????

İşte o zaman motor içi elemanları, piston, segman vb. değiştirmen gerek astarı yüzünden pahalıya gelir.İşte ben motorların yapıları aynı derken bunu kastetmiştim.İki mjtd nin de turbo barları aynı.Turbo dizellerde en ucuz ve etkili güç artışı, chip ile sağlanır...

Abnew hiçbirşey değiştirmesine gerek yok.
Şöyeki bende turbo smart ın dual boost controler ı var.PAlio da da kullanmıştım.1.5 bar'a kadar rahat basabiliyorsun 1.5 tan sonra motor kendini korumaya alıp kapatıyor.Ayrını çok iyi yapmak gerek.Kaldık sürekli 1.5 bastırmak sakıncalıdır bu yüzden 1.2 continious 1.5 peak ayarlamak gerek.Zaten standartı 0.8 continious 1.1 peak basıyor.

Turbo değişiminde eğer çok afaki br turbo takılmayacaka gerek yok.Mesela 1.9 ların trbosu hiçbir değişikliğe gerek olmadan adece manifold tadilatı ile takılıyor ve güzelde sonuç veriyor 90 lıklar için.

Ziyaretçi047
14/02/2007, 04:49
turbo basıncını nasıl artırdın açıklar mısın?

ABNEW
14/02/2007, 16:13
Hayır motorun üreticisinden değil ama Tofaş Gnl.Md lüğünde Garanti Bölüm Müdürü Fatih beyden aldım bilgiyi.Benim aracıma nos takılırken kendiside oradaydı.Kendisi ile yaptığımız görüşmede söyledi 8O

Abnew hiçbirşey değiştirmesine gerek yok.
Şöyeki bende turbo smart ın dual boost controler ı var.PAlio da da kullanmıştım.1.5 bar'a kadar rahat basabiliyorsun 1.5 tan sonra motor kendini korumaya alıp kapatıyor.Ayrını çok iyi yapmak gerek.Kaldık sürekli 1.5 bastırmak sakıncalıdır bu yüzden 1.2 continious 1.5 peak ayarlamak gerek.Zaten standartı 0.8 continious 1.1 peak basıyor.

Turbo değişiminde eğer çok afaki br turbo takılmayacaka gerek yok.Mesela 1.9 ların trbosu hiçbir değişikliğe gerek olmadan adece manifold tadilatı ile takılıyor ve güzelde sonuç veriyor 90 lıklar için.

Anladım.Bu durumda her iki versiyonunda saymış olduğum farklar dışında aynı olduğunu düşünüyorum hala:)

Turbo ve tolerans konusunda benim de demek istediğim zaten buydu.Yani üreticiler max. güç ve tork değerlerinin altında makineleri seri üretime geçiriyorlar.Yani her motor basit işlemlerle daha fazla güç sunabilir.Bu bağlamda 75bg ile 90bg arasında 15bg ve 10nm gibi tolere edilebilecek bir fark için motor iç elemanlarının yapısını değiştirmeye gerek duymazlar.Zaten kendin de belirtmişsin -ben Palio ların dayanımlarını bilemiyorum- 0.8 den 1.2 ye sürekli ve hatta 1.5 bara da anlık olarak basınç standart motora uygulanabiliyorsa bizim 75Mjtd sağlıklı olarak, kullanım ömrü değişmeden rahatlıkla 90bg e çıkartılır; Neyse hayırlı modifiyeler...

ceycaz
15/02/2007, 13:52
arkadaslar chip ne kadar ? benim felaket bi sekilde kanıma girdiniz :D bide bencede chip yeterli bide nos taktırma benziliden farklı yakmaz . ayrıca yakıt derken chip takılınca yakıttaki oynama nasıl oluyo bilginiz varmı ?

ABNEW
15/02/2007, 15:23
Yakıt artıyor tabi elde edilen güç ve tork la beraber.Bence modüler sistemler oldukça kullanışlı, rapid powersystem gibi, chiptunung e hiç gerek yok.İstediğiniz zaman söküp takabilirsiniz...

ceycaz
16/02/2007, 09:16
arkadaslar peki bunları taktırınca garanti kapsamı nolucak?_?

ceycaz
16/02/2007, 14:32
ayrıyeten arkadaslar su linkte chip in mantıgı var bilmeyen için ters anlasılmasın lutfen ben tam olarak naptıgını bilmiyordum ..
https://www.modifiyem.com/index2.php?page=chip da bu adreste % 10 artıs saglar diyo o aklımı biraz karıstırdı...

ABNEW
16/02/2007, 22:52
arkadaslar peki bunları taktırınca garanti kapsamı nolucak?_?

Servise gitmeden önce sökülecek.Garanti devam edecek(Bu durumda chip tuning ten vazgeçilmeli tabi):)