PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyonda sürtünme sesi

basgaza
22/03/2008, 10:57
Merhaba arkadaşlar,

Daha önceki direksiyon konularında benim soruna benzer bir durum göremedim. Arabam 2500km de daha 3 aylık, şimdiye kadar bir ses yoktu ama bikaç gündür direksiyonu sağa sola çevirirken sanki aşağıdan bir sürtme sesi geliyor. Manevra yaparken daha çok hissediyorum, derinlik ayarıyla oynadım ondan da değil. City modu veya normal farketmiyor ikisinde de yapıyor.

Sizce servislik bir konu olabilir mi?

Teşekkürler,

anvil
22/03/2008, 15:19
servise göstermekte fayda var

ABNEW
22/03/2008, 22:12
Servo motorlarda bazen arıza çıkıyor ama city kapalıyken de bir fark yoksa başka bir problem olabilir direksiyon kutusu gibi.Geçmiş olsun...

spyofthegod
22/03/2008, 23:10
Direksiyon kutusundan olması ihtimal ama eğer araçta aynı zamanda sola çekme varsa motoruda değiştirebilirler. Eğer sürtünme titremeye dönüşürse lastiklerini kontrol ettir balon yapmış olabilir. Her ihtimalde bir an önce servise göster Allah korusun kitleme yaparsa sonu kötü olur.

nyesilyurt
22/03/2008, 23:36
sevise başvurman yararlı olabilir..

basgaza
24/03/2008, 12:57
Dikkat ettim her zaman yapmıyor, herhangi bir titreme veya sola çekme de yok şimdilik.

ama yine de 1-2 güne servise göstereceğim, teşekkürler..

xfree37
27/03/2008, 11:12
aynı sorun bendede var bölge servis müdür baktı direksiyon kutusu komple değiştiriyorlar hatta dün akşam "power steering" problem verdi ve direksiyon lambası yandı yarım saat sonra normal çalıştı ama direksiyon oynamıyordu bile korktum ya giderken olsa bu sorun :(

28.03 parça değişti sorun bitti kastamonu fiat servisine teşekkürler :)

sed1982
29/03/2008, 19:03
aynı sorun bende de vardı.. direksiyon yarım tur cevirdikten sonra sürtme sesi geliyodu bugun servise götürdüm.. abs ile ilgili bi kablonun lastiğe sürttüğünü sölediler.. 2-3 dakikada hallettiler.. ses de kesildi.

ert026
30/03/2008, 22:58
aynı sorun halen bendede var. servise gittiğimde normal olduğunu herhangibir problem gözükmediğinden bahsettiler. denildiği gibi herzaman yapmıyor. ama aşağıdan,ayağınızın altından bir şeyler oynuyormuş gibi bir his veriyor. tamamen rahatsızlık verici bir unsur

sorumsuzzz
31/03/2008, 00:14
aynı sorun bendede vardı daha 2000 kmde vermişti. Birmot zincirlikuyuya götürdüm sinyal ve silecek kollarının olduğu parçanın sürttüğünü belirlediler. komple kollar ve direksiyonla kadran arasındaki parça değişti ses kesildi.

gokhan_genc
04/04/2008, 14:58
Aynı sorun bizde de yaşandı ve ağır yapılan manevralarda direksiyon tamamen kilitleniyordu.Sırf bu yüzden arabada manevra yapmak istemiyordum.Bu tamamen sertleşme durumu direksiyon uyarı lambası yanacak dereceye geldi ve manevralarda da aşırı derecede gıcırtı şeklinde sanki onu dönmesini engelleyen bir şey varmışçasına ses yapıyordu ve ardından kilitleniyordu.İşin ilginci bunu düz yolda değil de yavaş yapılan manevralarda ortaya çıkıyor olması.Ancak insan 90-100 km/h hızı gördüğü zaman hemen aklına o problem geliyor acaba o sorun düz yolda da yapar mı diye.Allah korusun.

Diğer yorumlara baktım da herkesin ses kesilme çözümleri farklı farklı.Hiç bizimki gibi bir sorunla karşılaşan başkaları da var mı acaba?

Daha sonra servise gittik ve parçanın gelmesi tam 7 hafta (!) sürmesine rağmen (!) gereken parça(lar) garantiden değişti.Şimdilik bir problem yok çok şükür;ama anladığım kadarıyla bu durum kronik.Acaba herkeste bu durum yaşanıyor mu veya yaşandı mı?Gerçekten çok merak ediyorum.Yoksa hep bize mi denk geliyor bu tip şanssızlıklar.İnşallah bir daha böyle durumlarla karşı karşıya kalmayız...Her şeye rağmen GP ' imizi seviyoruz...

onur1907
04/04/2008, 15:15
arkadaslar bu sorun tamamen kroniktir..bu sorun genelde dreksıyon elektronıgınden kaynaklanıo servıs garantısınde degıstı benımkı ama garantı surem dolmus olsaydı 1,500 ytl ye mal olcaktı dolayısıyla cok cıddı bır problem olucaktı...aracım surekli sola cekiodu araba stop etiginde dreksıyon sola dogru donup kılıtlenıyordu..dusunun bu seyahat halınde olsa ne olcaktı..cunku bızım direksiyon sıstemimiz tamamen elektronık...bence tofas'a bunu toplu sekılde ıletmemız lazım bunun gıbı arabamızda cok kronık problemler var...(ornek ; tavandaki lekeler,kapı kollarının zamanla gevsemesı gibi...)

gokhan_genc
21/04/2008, 17:01
Arızalı olan parça değiştikten sonra şu an için (ileride ne olur bilemem ama) çok şükür hiç bir problem yok...Yani parça değiştikten sonra sorun halloldu...Sadece parçayı 6-7 hafta (!) bekledik o kadar...

tempesty
30/04/2008, 23:36
Şu anda sola çekme hariç aynı sorun benim aracımda da var ve oldukça rahatsız ediyor bana da servis yolları gözüktü demek :S

tolgaank88
13/05/2008, 20:06
gökhan bey tıpa tıp aynı sorunları yaşadım,araç iki yonede kayıyordu bendede,yani başta sola doğru kayıyordu,sonra sağa çektim aracı,direksiyonu tam sağa kırdım,bu sefer yol boyu sağa dağro kaydı araç :)
ve yaklaşık 2 hafta önce aracın city si değişti,şuan hiç bi sorun kalmadı...

webercis
13/05/2008, 22:46
Evet bende de buna benzer bir sorun vardı.Sanki direksiyona bişeyler sürtüyormuş gibi.Direksiyon motorunu değiştiler..1.500 ytl civarı.ama garantiden