PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amortisör takozları kronik bir sorun mu?

padawantr
21/03/2008, 17:48
Benim başıma böyle bi hadise geldi. Amortisör takozlarından ses geliyodu takır takır, değiştirdik garantiden, yine yapmaya başladı. Bir arkadaşında başına aynı şey geldi onun takozları yağlamışlar. Bir kaç yerde daha rastladım forumda bu sıkıntıyı yaşayanlara. Acaba bu kronik bir sorun mu? ya da amortisör takozu nasıl bozulur da ses yapar?

ABNEW
21/03/2008, 18:01
Acaba gevşemeyle meydana gelen bir sorun mu var?Benim başıma gelmedi, geçmiş olsun Kerem...

Auto engineeR
21/03/2008, 18:33
40000 KM bakımı konusunda yazdım bugün. aynı sorun bnm de başımda

_Darbe_
21/03/2008, 18:36
Benim BAşımada Gelmedi Ama Bende de bir ses war zannediyorsam Pandizottan Gelio Hala Bakıtmadık...Maalesef bu konu hakkında Yardımcı olamayacagım..!

tempesty
22/03/2008, 01:19
Benim başımada böyle bişey gelmedi ama spor yayları söktürüp taktırırken 3 kez bu takozları gördüm sanki biraz ezilmiş gibilerdi ama yinede ses falan kesinlikle yapmıyorlar..

Muhendis06
22/03/2008, 06:39
40000 km 'yi devirmis hemen hemen bircok aracta bu problemden bahsediliyor. Ozellikle sol tekerlekte gorulen hadise kronik olabilir. Pansuman cozum arayanlar, sprey gresi motor bolgesindeki kulenin yan cidarina itinayla puskurterek gecici olarak bu sorundan kurtulabilir. Kalici cozumu ise on duzeni komple amortisorle birlikte dagitip, takoz-bilya grubunu yenisiyle degistirmek.

kadoku
26/03/2008, 09:44
Bu amortisörlerden bende çok dertliyim, son zamanlarda yolda en ufak bir çukur dahi olsa araba küt küt vuruyor yoldaki en ufak bir çukur yada kedi gözü dahi olsa gayet yavaş geçmeme rağmen bütün darbeyi hissettiriyor bazen sanki arabada hiç amortisör yok diye düşünmeden edemiyorum.

Sizin yaşadığınız sorunlar benzer miydi? sorunun kaynağı ne olabilir?

civcivx
26/03/2008, 11:36
Valla Kadir, seninki ile birebir uyan durumu ben de yaşıyorum. Daha önce de yol bozukluğunu hissederdim ama birkaç aydır böbrek taşım olsa düşürürdüm herhalde :D

Tabi bu kadar abartı değil ama dümdüz asfalt haricinde, araba en ufak engebede zıplar gibi oluyor, yol bozukluğunu iyice hissettiriyor.

kadoku
26/03/2008, 15:59
Cem aslında bende pek önemsemiyordum ama hanım hamile olduğu için o daha fazla hissetmeye başladı ve inan bir şey olucak diye arabaya binmek istemiyor, şöförlüğüme taş atmaya başladı :)ama biraz dikkat edince, bende gerçekten çok zahatsız edici olduğunu hissetmeye başladım en yakın zamanda servise gitmeyi düşünüyorum da inşallah daha 8000 km ye gelmiş arabada suçu bize atmazlar.

Punto_Can
26/03/2008, 17:31
bende de şöyle bir sorun var, stabilize yolda giderken lastiğin titreşim sesi tıkırtı olarak direk içeriye veriyodu. kartaş'a bu şikayetten gittim,garantiden z rotunu değiştirdiler. ama şu an yine aynı sorun var. birde şu dikkatimi çakti,bu ses soğuk havalarda gidiyor, hava ısınınca tekrar meydana geliyor. acaba rotlarla bağlantılı olan lastiklerde mi bi sorun var ki diye düşünüyorum. çünkü büyük ihtimalle soğuk hava bu lastik veya her neyse sertleştiği için ses yapmıyor. ama hava ısınınca tekrar bu sorun ortaya çıkıyor.

CesSpOoL
10/07/2008, 09:25
Konuyu hortlatmış olucam sanırım : ))

Benimde amortisör takozu ile sıkıntım var gıcırdıyo servise gösterdim değişicek dedi. Ama garantim bitik :(
Yağlamak gecici bir çözüm olur mu ? Birde bu takozun yeri nerde :D

unik06
10/07/2008, 09:38
Konuyu hortlatmış olucam sanırım : ))

Benimde amortisör takozu ile sıkıntım var gıcırdıyo servise gösterdim değişicek dedi. Ama garantim bitik :(
Yağlamak gecici bir çözüm olur mu ? Birde bu takozun yeri nerde :D

yanlımıyorsam teki 30 küsür ytl filan olacaktı.

ama gresletmek de sesi en az 2-3 aylığına kesecektir.

mm_isik
10/07/2008, 09:49
babamın aracında aynı sorun oldu.

2006 grande punto 1.3 multijet 75 hp

takozlardan tıkır tıkır ses gelıyordu. servıste degıstı. ve sımdı hıc problem yok.

acaba servıs takozları degıstırdık deyıp takozlara gecıcı bı cozum bulmus olabılırmı? tabı o buldukları cozumde tutmamıs.

CesSpOoL
10/07/2008, 11:58
servis 180 YTL parça 80 Ytl işçilik parası çıkardı çok yüksek geldi bana. şuanda yapamam.

Oruç tanesi 30küsür ytl fiyat nerede acaba ? Alır ustaya götürür taktırırım. Ya da bu yağlama işini amortisörleri sökmeden yapabiliyor muyuz?

mm_isik
10/07/2008, 16:10
Herhangi Bi Parcacida Saniyorum Yukarida Belirtilen Fiyatlara Bulabilirsin Ancak Ne Kadar Saglam Olur 2 Ay Sonra Gene Yirtilirmi Kimse Garantisini Vermez Okan.

CesSpOoL
10/07/2008, 16:33
servis 180 YTL parça 80 Ytl işçilik parası çıkardı çok yüksek geldi bana. şuanda yapamam.

Oruç tanesi 30küsür ytl fiyat nerede acaba ? Alır ustaya götürür taktırırım. Ya da bu yağlama işini amortisörleri sökmeden yapabiliyor muyuz?
Arkadaşlar 180ytl parça parası yazmışım yanlış olmuş 160ytl parça parası. Gerçi bu fiyatta çok fazla. Gres yağı ya da başka bişey mi kullandıklarını öğrenip sanayide yağlatmayı düşünüyorum. Umarım sorunu 3 ayda olsa çözer

mm_isik
10/07/2008, 16:36
Insallah Baska Parcalara Zarar Vermesin Okan.

plastro
11/07/2008, 01:14
Aynı sorun bendede varmış geçen ay 20000 bakımını yaptırdım yaptırdıktan bir hafta sonra servisten aradılar parçanız geldi servisimize uğrayabilirmisiniz diye ne parçası dedim amortisör takozu dediler oysa bana serviste hiçbirşey yok demişlerdi neyseki garantiden değiştirecekler zaman bulabilirsem gideceğim iki üç saat sürer değiştirmesi dediler.

Muhendis06
11/07/2008, 10:28
Amortisor takozunu degistirmek icin tekerlegi ve bagli oldugu amortisor kulesini komple sokuyorlar serviste. Bunu muteakiben, amortisoru helezondan ayirip kafadaki takozlari degistirdiklerinden bahsediyorlar. Islemin suresi 2-4 saat arasi degisebilir diyorlar.

10 000 km once bu sorun benim de basima geldi ve kuleyi sprey gresle yaglayarak sorundan su an icin kurtulmus durumdayim. Aracin davlumbazlarini basincli suyla yikatmak bu sorunu hortlatiyor, bilginize.

Yaptigim islem, Bauhaus marketten bir adet sprey gres almak ve kulenin motor bolmesindeki kafasina, spreyi kendine ait kilcal boru vasitasiyla enjekte etmek oldu. Burada dikkat edilmesi gereken husus, kulenin kafasindaki somuna gresi puskutmemektir. Enjekte edilmesi gereken yer, pulun altindaki takoz gorunumlu parcanin yan cidarlaridir ki gres buradan yer cekimi etkisiyle suzulerek asagilara insin. Bu islemi yaparken hafif yokus yukari bir zeminde park edip, direksiyonu da fasilali olarak cevirerek yaparsaniz daha etkili sonuc alabilirsiniz. Anlasilmayan nokta olursa aciklamaya devam ederim. Kolay gelsin.

dejavu
11/07/2008, 10:49
Amortisor takozunu degistirmek icin tekerlegi ve bagli oldugu amortisor kulesini komple sokuyorlar serviste. Bunu muteakiben, amortisoru helezondan ayirip kafadaki takozlari degistirdiklerinden bahsediyorlar. Islemin suresi 2-4 saat arasi degisebilir diyorlar.

10 000 km once bu sorun benim de basima geldi ve kuleyi sprey gresle yaglayarak sorundan su an icin kurtulmus durumdayim. Aracin davlumbazlarini basincli suyla yikatmak bu sorunu hortlatiyor, bilginize.

Yaptigim islem, Bauhaus marketten bir adet sprey gres almak ve kulenin motor bolmesindeki kafasina, spreyi kendine ait kilcal boru vasitasiyla enjekte etmek oldu. Burada dikkat edilmesi gereken husus, kulenin kafasindaki somuna gresi puskutmemektir. Enjekte edilmesi gereken yer, pulun altindaki takoz gorunumlu parcanin yan cidarlaridir ki gres buradan yer cekimi etkisiyle suzulerek asagilara insin. Bu islemi yaparken hafif yokus yukari bir zeminde park edip, direksiyonu da fasilali olarak cevirerek yaparsaniz daha etkili sonuc alabilirsiniz. Anlasilmayan nokta olursa aciklamaya devam ederim. Kolay gelsin.

valla açıkçası bu olaydan ben çok sıkıldım.. artık kasislerde ciddi anlamda moralim bozuluyor. şu işi uygulamalı olarak nasıl yaparız kardeş. mümkünmü bu iş. sen adres ver ben geleyim..

Muhendis06
11/07/2008, 11:37
sayin dejavu,

Kasislerden gelen bir sesten bahsetmissiniz, bu farkli bir konu olmali. Amortisor takozlarindan gelen ses, sadece direksiyonu saga sola dondururken geliyor. Sizdeki problem, eger sadece kasislerde duyulan bir gicirti seklinde ise, viraj denge cubugu takozlarina yogunlasmak gerekebilir. PM'e bakarsaniz oradan devam ettim.

CesSpOoL
11/07/2008, 23:25

Tam olarak nereden enjekte ediceğimiz hakkında bi resim koyman mümkünmüdür arkadaşım ben bu işin çok cahiliyim kusuruma bakma : ) Eğer yapabileceğim birşeyse ve yağı enjekte edeceğim yeri görebiliyorsam dışardan kendim yapmayı denerim gecicide olsa sorunumu çözerim çünkü özellikle ilk kalkışlarda ya da çok yawaşken bu sesi duyuyorum ve sinirimi bozuyor. Saygılar..

Muhendis06
12/07/2008, 19:54
Tam olarak nereden enjekte ediceğimiz hakkında bi resim koyman mümkünmüdür arkadaşım ben bu işin çok cahiliyim kusuruma bakma : ) Eğer yapabileceğim birşeyse ve yağı enjekte edeceğim yeri görebiliyorsam dışardan kendim yapmayı denerim gecicide olsa sorunumu çözerim çünkü özellikle ilk kalkışlarda ya da çok yawaşken bu sesi duyuyorum ve sinirimi bozuyor. Saygılar..

Resim koyacagim arkadaslar, hazirliyorum.

CesSpOoL
12/07/2008, 20:05
Bekliyoruz ;)

Muhendis06
13/07/2008, 13:43
Oncelikle, on amortisor kulesindeki ses yapan takoz konusunda problem yasayanlar icin, asagidaki ilk montaj resminde gordugunuz 9 nolu parca motor bolgesinden sprey gresle yaglamak icin erisilebilir durumdadir. Ancak, bu parcanin ustunu boydan boya kapatan plastik bir muhafaza parcasi daha bulundugundan, işlemi plastik muhafazanin delikli kisimlarindan iceriye kilcal bir boru daldirarak yapmak gerekmektedir. Bauhaus marketten temin ettigim Spray Grease adli urunde bu kilcal boru da kutuya bantlanmis vaziyette 12 ytl gibi bir fiyata (subat 2008) satin alinabiliyor.

Fotografta ise sag amortisor kulesinin konumu isaretlenmistir. Sol amortisor kulesi de bunun simetrigindedir. Sag kule icin islemi yapmak cok zor, cunku muhafaza deliklerinin miktari pek musait degil. Ancak Sol kule icin islem nispeten basit, cunku kilcal boru ile montaj resmindeki 9 nolu parcanin KENAR cidarlarina gresi puskurtmek suretiyle gerceklestirilebiliyor. Eger sorununuz sag kulede ise, el beceriniz yatkinsa once silecek kollarini, sonra da plastik muhafazayi sokmek suretiyle sag kule icin de islemi temiz bir sekilde gerceklestirebilirsiniz. Gresi puskurturken itinali bicimde davranmaniz, montaj resmindeki 10 nolu somuna bulastirmamaniz tavsiye olunur. Yapilmasi gereken sey 9 nolu parcanin kenarlarina dogru puskurterek, sivinin bu cidarlardan asagi dogru 1 ve 4 nolu parcalara suzulmesini temin etmektir. Islemi yaparken hafif meyilli zeminde yokus yukari uygulamak daha verimli sonuc veriyor ( asagiya daha iyi suzuluyor). Bunu, her 100 ila 150 km de bir 3-4 defa tekrarlayarak sorundan kurtulabilmis durumdayim. Amortisor kulesindeki bilyanin dagilmadigina kanaat getirebilmek adina, aracin ilgili tekerlegini krikoya kaldirip, yatak boslugu olup olmadigini da kontrol etmekte fayda oldugu kanaatindeyim. Iyi surusler..

https://img168.imageshack.us/img168/7576/amortisorkulesimultijetmt6.jpg

https://img93.imageshack.us/img93/769/onamortisorza7.png

CesSpOoL
14/07/2008, 21:34
sanırım bu iş benim yapabileceğim bişey değil, en iyisi ustaya götürüp yenisiyle değişmek. ön amortisör üst takozu mu parçanın tam adı ? 9 numaradaki ?

CesSpOoL
14/07/2008, 21:38
51813225 TAKOZ,AMORTISOR UST GP65.4 YTL
Değişmesi gereken parça bu mu tam olarak ve bu fiyat ön çift fiyatımıdır bilen var mı ?

Bir de tıkırtı burcu denilen parça Amortisör Üst Takozunun ta kendisi midir : ) ??

CesSpOoL
15/07/2008, 08:53
Yokm mu bilen :(

Muhendis06
19/07/2008, 10:18
51813225 TAKOZ,AMORTISOR UST GP65.4 YTL
Değişmesi gereken parça bu mu tam olarak ve bu fiyat ön çift fiyatımıdır bilen var mı ?

Bir de tıkırtı burcu denilen parça Amortisör Üst Takozunun ta kendisi midir : ) ??

Tikirti burcu ile amortisor ust takozu farkli parcalardir. 4 ve 1 nolu parcalar birlikte degisebilir. Ya da sadece 4 degisebilir. Sokunce bakmak lazim durumuna.
Araci az kullaniyorsaniz ve amortisor degisimi yapmaniza daha cok zaman oldugunu dusunuyorsaniz, onarim islemine girmek mantikli olabilir. Ancak yakin zamanda amortisor degisimi ihtiyaciniz gorunuyorsa, hepsini birlikte de yaptirabilirsiniz. Ancak, islemden once, sesin gercekten amortisor takozundan olduguna emin olmakta fayda var. Gecmis olsun.

mustafa
19/07/2008, 12:39
Ben de aynı sorunu yasıyorum araba cok fazla hıssettırıyor kasısı ve hatta yoldaki en ufak prüzü bile servise goturdum birsey yok dendı ne yapmak lazım???

Muhendis06
19/07/2008, 13:07
Ben de aynı sorunu yasıyorum araba cok fazla hıssettırıyor kasısı ve hatta yoldaki en ufak prüzü bile servise goturdum birsey yok dendı ne yapmak lazım???

GP'lerin suspansiyonlari ulkemiz yol kosullari icin olmasi gerekenden daha sert diye dusunuyorum. O sebepledir ki, maalesef bol engebeli yollarimizda bu aracla pek konfor elde edemiyoruz. Arac ancak otobanlarda cok keyifli bir surus yasatiyor ki aracini agirlikli olarak benim gibi otobanda kullanan surucu sayisi cok azdir diye tahmin ediyorum.

Diger yandan, aracin yoldaki bozukluklari hic sonumlemedigi kanaatindeyseniz, amortisorlerinizin patlak olmadigini gozle kontrol etmeniz faydanizadir.

mustafa
19/07/2008, 13:12
Muhendıs Bey sıze bır sorum olacak. bana helezonlar yumusamıs olabılır dedıler. Lastılklerın degısme suresı de gelmıs olabaılır dedıler. Bunlardan kaynaklanıyor olabılır mı ??

Muhendis06
19/07/2008, 13:47
Muhendıs Bey sıze bır sorum olacak. bana helezonlar yumusamıs olabılır dedıler. Lastılklerın degısme suresı de gelmıs olabaılır dedıler. Bunlardan kaynaklanıyor olabılır mı ??

Mustafa Bey, asagidaki sorulara bir yanitiniz var mi? Ona gore birlikte degerlendirelim,

1-Arac, uzerindeki helezon ve amortisorlerle toplamda kaç km yapti?
2-Ilk sahibi misiniz?
3-Araci agirlikli olarak sehir trafiginde mi, sehirler arasinda mi, bozuk satihta mi kullaniyorsunuz?
4-Arac, uzerindeki lastiklerle kaç km yapti? Lastik markasi ve ebadi?
5-Lastik basinclariniz ne mertebede?
6-Fren yaparken, tam durmak uzereyken aracta one yigilma oluyor mu? Evetse cok mu az mi?

mustafa
19/07/2008, 13:53
1) 36.000 KMDEyIM HEPSINI UZERINDEKI AMORTISOR VE HELEZONLA YAPTIm
2)EVET iLK SAHIBIYIM
3)MUFETTISIM SEHIRLER ARASI AGIRLIKLI GIDERIM AMA GENELDE ASFALTTIR YOLLAR
4) 36000 KM 185-65-15 CONTINENTAL
5)33-30 KLAVUZDA BELIRTILDIGI UZERE
6)YIGILMAdan kastınız nedır?

Muhendis06
19/07/2008, 14:22
1) 36.000 KMDEyIM HEPSINI UZERINDEKI AMORTISOR VE HELEZONLA YAPTIm
2)EVET iLK SAHIBIYIM
3)MUFETTISIM SEHIRLER ARASI AGIRLIKLI GIDERIM AMA GENELDE ASFALTTIR YOLLAR
4) 36000 KM 185-65-15 CONTINENTAL
5)33-30 KLAVUZDA BELIRTILDIGI UZERE
6)YIGILMAdan kastınız nedır?

Mustafa Bey, yigilmadan kasit sudur, aracla duz yolda ileriye dogru seyrederken, durmak uzere fren yaptiginiz esnada, tam durmadan once aracin burnu agirlik transferinden dolayi yere yakinlasir ve arkasi havaya dogru kalkar. Bu esnada, durmadan hemen once de, hiziniz sifirlanirken arac tekrar denge konumuna gelir ve aracin burnu kalkar, arkasi yere yakinlasir. Bu olaya yigilma tabiri kullanilir. Sizin aracinizda abartili bir yigilma soz konusu ise, artik amortisorleriniz omrunu doldurmus olabilir. Benim aracim 60 bin km ye yaklasiyor ve bu bahsettigim konu yavas yavas hissedilir olmaya basladi. Ancak, eger cok kotu yollarda kullanmiyorsaniz, henuz bu asamaya gelmis olamazsiniz kanaatindeyim. Lastik basinclariniz dogru oldugu icin buna girmiyorum. Ancak, lastik dis derinliklerini olcturmeniz uygun olur. Kullanilmamis bir lastik ortalama 8 mm dis derinligine sahipken, omrunu doldurdugu kabul edilen lastikler 1,6 mm derinlige kadar incelirler. Lastikleriniz tahminen 10 bin km icinde kullanilabilir niteligini kaybedecektir. Yanaklarda catlak kontrolu yapabilirsiniz [kullanim ihtiyacinizi karsilarsa hankook h720 centum 15" lastikleri onerebilirim, fiyat-performansi basarili, 17 bin km dir kullaniyorum].
Helezonlar icin, bu kadar kisa mesafede yumusayacaklari iddiasina ancak guluyorum ve yapacak bir yorum olmadigi kanaatindeyim. Sonumleme elemani amortisordur, lutfen bu gibi tuzaklara dusmeyiniz. Daha once de vurguladigim gibi, maalesef GP'lerin aski sistemi ulkemiz yol kosullari icin optimize edilmis durumda degildir. Dolayisiyla, dikenine katlanmak durumundayiz.

KaMiKaZe
19/07/2008, 22:31
takozdanmı geliyor bilmiyorum ama özellikle yaya geçitine gelirken araçları yavaşlatmak amaçlı koyulan beyaz çizgileri geçerken ve ufak çukurlarda tık tık ses geliyor halen daha olayı saptayabilmiş değiliz.

CesSpOoL
07/08/2008, 12:52
Bu güncity motoru değişirken amortisör takozlarnın da yağlanmasını rica ettim servisten.. Bilyeler dağılmamış. Gresslenip tekrar montaj yapılmış.ç akşam kullanim sonuca bakar size de söylerim..

kara kız
07/08/2008, 22:01
ön takım sesini duymak istemiyorsak spor yay takmaktan başka çaremiz yok anlaşılan.hangi yaylı GP ya bindiysen on takımdan gelen lıkırtı seslerinden eser yokk yay takan arkadaşlar da fikirlerini bi yazssınlar..

KaMiKaZe
07/08/2008, 23:08
yay var seste baya bir var.

CesSpOoL
08/08/2008, 08:40
Benim takozlar güzelce gresslenmiş tık yok şimdi.. Ama bir ay sonra ne olur bilemem :) Ama şuanda çok süper olmuş. City motoru değişti, amortisörler sökülde dağıtıldı tazkozlar yağlanıp geri takıldı araba 0 gibi oldu : )

atakanduman
11/08/2008, 20:41
arkadaslar yaglamak 1-2 aylık bir cozum ben degiştirdim komple takoz tanesi 50 ytl 10 ytl de ustaya verirseniz bu iş 1 2 yıllıgına cozuluyo usta benim araca yaglama yaptı ama bir iki ay gitmişti..

mustafa
12/08/2008, 08:20
nereden değiştiriliyor bfu takoz ?? Araba ilk aldığınızdaki gibi oluyor mu ?

yuksel12
06/09/2008, 10:39
Benimde sağ ön Amortisorden ses geliyor.Özellikle araç ısındıktan sonra geliyor.Bir ustaya gesterdim ses duyamadı.Bende biraz dolaşıp geldim gösterdim amortisor dedi servis garentiden değiştirecegini söyledi ama daha gitmedim.Amortisorden yağ akmadı ayrıca aracım 18.000 km de

koraykey
06/09/2008, 16:40
Bu sorunda kronik arkadaşlar servise bastırın garanti kapsamında değişecektir. Bunu aşmak için bir zaman tıkırtı burcu değiştirildi ama yine kesilmiyor :( maalesef bu sorun kronik

plastro
06/09/2008, 23:50
geçen hafta amortisör takozum değişti direksiyonu çevirirken çıkan gıcırtı sesim yokoldu garantiden değiştirdiler

OzzY
07/09/2008, 00:14
geçen hafta amortisör takozum değişti direksiyonu çevirirken çıkan gıcırtı sesim yokoldu garantiden değiştirdiler
o ses araba dururken ve/ya hafif çevirmelerde geliyomuydu?

Muhendis06
07/09/2008, 15:25
Arac dururken/giderken, direksiyon cevrilmeden amortisor takozunun sesini duymak mumkun olmaz.

plastro
07/09/2008, 15:49
o ses araba dururken ve/ya hafif çevirmelerde geliyomuydu?
Araç dururkende giderkende direksiyonu sağa sola çevirdiğimde gacırt gucurt ses geliyordu

ReNoVaTio
07/09/2008, 16:11
arkadaşlar benim araç 1 haftadır sola çekiyordu. servise gösterdim takoz kırık dediler. dün değiştirildi takoz.ama bu seferde araç sağa çekmeye başladı.delirmek üzereyim.rot balansa da girdi araba sorun nedir bir türlü anlayamadım.city motorunda bir sorun olabilirmi benim aklıma başka bişigelmiyor.city motorunun bozuk olması arabayı sağa veya sola çekermi?

OzzY
07/09/2008, 19:24
Araç dururkende giderkende direksiyonu sağa sola çevirdiğimde gacırt gucurt ses geliyordu
aynı olay bendede var city açık olduğunda daha belirgin oluyo. cuma servise gittim. city motoru dediler sipariş verdiler bakalım benimkide takozdur belki :D

tolgaank88
07/09/2008, 20:42
burak abi,kesinlikle city diyemeyiz ama city nin bozuk olmasını doguracagı sonuclardan birisidir bu...sıkma canını abi city bozulsa bile garantiden halledilir...

ReNoVaTio
08/09/2008, 08:03
burak abi,kesinlikle city diyemeyiz ama city nin bozuk olmasını doguracagı sonuclardan birisidir bu...sıkma canını abi city bozulsa bile garantiden halledilir...

vallaha tolga dedimya delircem artık.sanki araba benimle dalga geçiyor.her hafta servisteyim.arkadaşım orda diye devamlı oraya gittim ama bu haftada halledemezlerse artık müslüm kardeşimizin servisine götürcem.bu haftada kapı fitilleri için gidicem. tabi birde sağ tarafı göstericem.acaba sağ tarafdan ne çıkıcak çok merak ediyorum.

koraykey
08/09/2008, 09:18
vallaha tolga dedimya delircem artık.sanki araba benimle dalga geçiyor.her hafta servisteyim.arkadaşım orda diye devamlı oraya gittim ama bu haftada halledemezlerse artık müslüm kardeşimizin servisine götürcem.bu haftada kapı fitilleri için gidicem. tabi birde sağ tarafı göstericem.acaba sağ tarafdan ne çıkıcak çok merak ediyorum.

Kronikkkkkk :( bunlar hep kronik vereceksin mahkemeye görecekler günlerini bitmiyor kardeşim bu konuda olan problemler ile ilgili konu açtım bir incele göreceksin kronik problemleri.

ReNoVaTio
08/09/2008, 09:28
Kronikkkkkk :( bunlar hep kronik vereceksin mahkemeye görecekler günlerini bitmiyor kardeşim bu konuda olan problemler ile ilgili konu açtım bir incele göreceksin kronik problemleri.

koray kardeş zaten arabayla servisle uğraşıyorum birde mahkemeylemi uğraşıcaz.zaten böyle devam ederse en kısa sürede satıcam.başka çarem kalmıcak.

ekorkut
20/09/2008, 07:49
Evettttt arkadaşlarrrrrr...Benden de araba dururken direksiyonu sağa sola çevirmelerde tok tokkk tokkk tokk tokkkkk şeklinde gerilmiş yay sesleri gibi sesler gelmeye başladı. Sanki gemi demir alırken ses çıkar ya tok tok tokk tok diye aynen öyle. Vatana millete hayırlı olsun nur topu gibi amortisör takozu problemimiz oldu sanırım daha 13 bindeki arabada. Hem de 1 cm bile çukura girmekten kaçarken başıma bu geldi ya valla bravo sana punto!!

koraykey
20/09/2008, 08:35
Evettttt arkadaşlarrrrrr...Benden de araba dururken direksiyonu sağa sola çevirmelerde tok tokkk tokkk tokk tokkkkk şeklinde gerilmiş yay sesleri gibi sesler gelmeye başladı. Sanki gemi demir alırken ses çıkar ya tok tok tokk tok diye aynen öyle. Vatana millete hayırlı olsun nur topu gibi amortisör takozu problemimiz oldu sanırım daha 13 bindeki arabada. Hem de 1 cm bile çukura girmekten kaçarken başıma bu geldi ya valla bravo sana punto!!

Geçmiş olsun sıkma canını :( garanti kapsamında hemen yaptır!...

Muhendis06
21/09/2008, 09:28
Amortisor takozu problemi yasayan arkadaslarin, tekerlek davlumbazlarini basincli suyla yikatmak gibi bir ortak noktasi var mi acaba?

tolgaank88
21/09/2008, 09:51
aaaaaa işte bu ses,direksiyonu oldugu yerde çevirirken gelen yay sesi...demek amortisor takozlarındanmış...bu sorun bende kışın oluyodu,ozellikle nisandan beri kendiliğinden azaldı,acaba havaların sogunup,ısınması ile mi ilgli bişey??

ekorkut
21/09/2008, 21:31
Değişir havanın sıcaklığına nemine göre kesinlikle. Ama yarın servisteyim sabahtan. Bu arabaya kim hangi akla hizmet tam 5 sene garanti vermiş inanamıyorum. 5 sene sonra arabanın değişmeyen bir yanı kalmaz heralde.

By_FRee
27/09/2008, 00:05
Valla bende 2005 model albea var ben o takozlardan dertliydim 30000 bakımında para vermeden değiştirdim önden ses geliyordu yükselti bi tümsektan geçerken gacırt diye sağ önden ses geliyordu takozlar değişti sesi bayya bi kesmişti çok zorlarsan geliyordu şimdi tekrar sağ önden ses gelmeye başladı yarın 40000 bakımına sokacam arabayı amartisörün yamulduğundan şüpheleniyorum çünkü pati filan çekerken araba kafayı sağ tarafa atıyor bi düzensizlik var anlayamadım. Ama takoz sorunları bu fiattın hepsinde var yani.

DeNNis
03/10/2008, 05:32
linea aracımda da takoz problemi vardı, servisten değiştirdiler problem giderildi ama tekrar başladı.
benim asıl canımı sıkan amortisörlerin sertliği. oto testlerde lineanın yumuşak süspansiyonlara sahip olduğu söyleniyordu hep, aracı ilk aldığımızda sertliğinden yana bir şikayetim yoktu ama km arttıkça çok hissettirir oldu. yol sesini de çok içeri alıyor ayrıca hızı da çok belli ediyordu. aracı kullanmaktan hiç zevk almaz oldum acaba tüm linealar mı böyle yoksa benim sertlik anlayışım mı farklı diye düşünmeye başladım, artık problemin jant lastik ölçüsünde belkide t-jetlere özel bir durum olduğunu zannettiğimden sonunda tak etti ve bir fiat bayine gittim ve 16 jantlı 55 yanaklı bir linea t-jet kullandım, arada dağlar kadar fark vardı, kullandığım linea yol sesini içeri benimki kadar almıyordu, hızı belli etmiyordu ve yumuşacık süspansiyonlara sahipti :) 20.000 bakımıda 3.000km kaldı. servise gidip süspansiyonlardaki şikayetimi söyleyeceğim ve bir arıza tespit sürüşüne çıkaracağım ustayı, eğer gelipte bana araçta bişey yok, normal derse o serviste neler olur düşünemiyorum :) bu konuda baya sıkıntılıyım çünkü

passenger84
03/10/2008, 11:53
direksiyonu cevirirken felan yapmıştı hatta bi ara tıkır tıkır ses yapmaya başladı bakım zamanı servisten hallettiler ücretsiz garantıden 1yıl geçti maşallah ses yok

ekorkut
06/10/2008, 22:23
Bugün sabah servise gösterdim. Hiç ikiletmeden yarın sabah için randevu verdiler. Çift takoz birden değişiyor. Arabada sorun bile olsa servisler en azından ilgili.

ORACLE
07/10/2008, 00:05
Ben artık Aracın bir çok sesini duymaz oldum. Aracım 26.000 Km de ama direksiyonu çevirirken dediğiniz gibi bir porblemle hiç karşılaşmadım. Ayrıca yularıda belirtildiği üzere davlunbazları da basınçlı su ile yıkatırım. Yarın araca bindiğimde daha dikkatli bakıcam bu olaya belkide bende de vardır.

isocan
07/10/2008, 00:29
Benim başıma böyle bi hadise geldi. Amortisör takozlarından ses geliyodu takır takır, değiştirdik garantiden, yine yapmaya başladı. Bir arkadaşında başına aynı şey geldi onun takozları yağlamışlar. Bir kaç yerde daha rastladım forumda bu sıkıntıyı yaşayanlara. Acaba bu kronik bir sorun mu? ya da amortisör takozu nasıl bozulur da ses yapar?

dostum arabanın bir çok yeri kronik sorun.

byrvo
07/10/2008, 01:04
dostum arabanın bir çok yeri kronik sorun.

malesef gplerimizin bir çok kronik sorunu var:agri:Ama napalım, gülü seven illa ki o dikenlere katlanacak:cool:Forumumuzda "Kronik sorunlar" başlığı altında bir bölüm vardı yanlış hatırlamıyorsam..

ekorkut
07/10/2008, 18:38
Takozlar çift olarak değişti. Amortisörlerden biri sökülürken maalesef tepesi kırıldığından ötürü sol ön amortisör de yenisiyle değiştirildi. Bu arada şu "basınçlı su tutulmaması" olayını servis de onayladı haberiniz olsun.

OzzY
07/10/2008, 21:25
kaç kmde?

sanırım kmden dolayı gerek yok ama amortisörlerin beraber değişmesi gerekmiyomu?

ekorkut
08/10/2008, 11:45
Amortisörlerin beraber değiştirilmesi konusunda haklısın fakat arabam daha 15.000 km' de. Servisten kaynaklanan bir sorun sebebiyle amortisör değişimine gidilmesi durumunda, amortisörler arasındaki km farkına bakılıyor ve 25.000 km fark var ise çift olarak değiştirilmesi uygulamasına gidiliyor MUŞ!!! Açıkçası arabayı çok düzgün yollarda kullanıyorum ve 15.000 km deki aracımda amortisörler arasında bir yorgunluk farkı olacağına pek ihtimal vermiyorum. Zaten kullanıyorum işte en ufak bir fark yok eskisine göre. Cepten yaptıracak olsam da çift değiştirmezdim bu kadar düşük kilometrede.

M-Grande09
08/10/2008, 11:47
3 haftadir denedim kendim arabayi düz bozuk yollda arka kisimdan tak tuk cigirt diye sesler geliyor ve simdide servise verdim daha bugün bakalim ne cikacak arkadan (8/10)

mustafa
04/11/2008, 22:31
Arkadaşlar bu konurdaçok farklı şeyler söylendi ancak ben bu durumdan son derece muzdaipim. Arabamı satacak duruma geldim. Araba canavar gibi hızlanıyor, uzun yolda rakiplerimin hepsini dağıtıyorum ama hızı çok fazla hissettiriyor ve en ufak bir pürüzde sallanıyor. Ben de çok hızlı süremiyorum. bayiye gidince birşey yok diyorlar. Napmak lazım genel merkeze mi şikayet etmeli?

ekorkut
05/11/2008, 09:21
Arkadaşım bilhakis tam tersine arabalarımızın direksiyon cam arası mesafesinin uzun olması ve ön camın baya dar açıyla alçalmasından ötürü hız kesinlikle hissedilmiyor. Bu benim görüşüm. İşten çıkıp akşam eve dönerken ben zannediyorum ki 80-90 gidiyorum ama bir de bakıyorum kadran 130 u geçmiş. Sallaması durumuna birşey diyemeyeceğim. Ön düzende bir problem mi var acaba???

mustafa
05/11/2008, 12:49
sallanması nedeniyle hissediyorum hızı zaten eskiden hissetmezdim böyle ama şimdi çok fazla hissediyorum sarsıntıdan dolayı

Buremir
05/11/2008, 20:45
amartisör takozları kronik bir sorun ve garantiden değiştirebiliyorsunuz, Bu hızlanma ve aşırı hissetme olayına katılıyorum ben sizin gibi uzun süre kullanmıyorum ancak akşama kadar kaç tanesine biniyorum bilmiyorum ve herbirinde ayrı bir his tabii bu kullanıma da bağlı ancak sanki zamanla duyarlılığını ve izolasyon özelliğini yitiriyor gibi bilmem anlatabildimmi

Punto_Can
05/11/2008, 22:00
benimde sağ ön takozdan stabilize yolda tıkırtı geliyor. Ancak direksiyonu çevirirken fln herhangi bir tıkırtı gelmiyor. Aracımın garantisi bitti ama kronik sorun olduğundan yine garantiden değiştirmem mümkün mü?

Buremir
05/11/2008, 22:14
valla bu durumda bişey söylemek zor ancak servise baktırmanızda fayda var bakımlarınız düzenli sorun gerçekten kronik ise yani takozlardan ise biraz da ısrarınızla değiştirirler yada sorunu bir şekilde giderirler

OzzY
05/11/2008, 22:40
Ben arabadan gelen seslerin nerden ve neden geldiği konusundan pek anlamıyorum ancak garantim bitmeden bu tip kronik sorunları halletmek istiyorum. takozlarda sorun olup olmadığını en pratik şekilde nasıl anlayabilirim?

Buremir
05/11/2008, 22:50
park halinde daha iyi duyabileceğiniz için söylüyorum, direksiyonu çok değil biraz yavaş bir şekilde tam sağ ve sol yaparken (hani lastiğin altında taş olurda direksiyonu çevirince hafif vurultulu bir ses olur bilmem anlatabildim mi) böyle bir ses duyarsanız bu takozlardandır ..

mokreb
21/11/2008, 14:32
kardeşim o ses ''z''denge rotili denen parçalardan geliyor büyük ihtimalle çok yavaş giderken ve direksiyonu sertçe sağa sola çevirdiğinizde geliyorsa kesin z denge rotili beni deli etti 3-4 serviz macerasından sonra sorun çözüldü ama amartisör takozlarından ses başka bir problem z denge rotili işçilik dahil 76 ytl sağlıcakla kal

mustafaf
30/01/2009, 08:56
bnm aractada son zamanlarda 120km. hızın ustune cıktıgımda, cok hafıf bı tıtreme oluyor.2 kere (bırı servıste) rot-balans ayarı yaptırdım.ayrıca hafıf bozuk bır yoldan gecerken, on duzen sankı komple yerınden oynuyor.tabırı caızse lakır-lukur ses yapıyor.bunlarda amortısor takozlarından kaynaklanan bır sorunmudur acaba ???

Stalker
30/01/2009, 13:08
Aracı rot-balans ve yıkama için servise bıraktıydım, akşam bir bindim, aracın ses gelmeyen amortisörleri en ufak kasiste gacır gucur ses çıkarıyor ve araç yolu daha da bir hissettiriyor gibi geldi. Basıçlı su olayı tuhafıma gitti, diğer marka araçlarda böyle basıçlı su ile yıkayınca da takozlar ses mi çıkarıyormuş?

Ben arabadan gelen seslerin nerden ve neden geldiği konusundan pek anlamıyorum ancak garantim bitmeden bu tip kronik sorunları halletmek istiyorum. takozlarda sorun olup olmadığını en pratik şekilde nasıl anlayabilirim?

Hemzemin geçitleri ve yavaşlama kasislerini dene derim, farklı hızlarla (10, 20) geçtiğinde bile ses yoksa o zmn sorun başka yerdedir.

OzzY
30/01/2009, 22:03
Hemzemin geçitleri ve yavaşlama kasislerini dene derim, farklı hızlarla (10, 20) geçtiğinde bile ses yoksa o zmn sorun başka yerdedir.
ben pek dikkat etmiyorum arabadan gelen seslere ama serviste baktırdım sorun yok dediler.

passenger84
30/01/2009, 23:42
bende spor yay taktırdıgım zmn greslettim lastik takoslarıı bir ara bendede olmuştu çözüm işe yarıyor

Buremir
30/01/2009, 23:52
bnm aractada son zamanlarda 120km. hızın ustune cıktıgımda, cok hafıf bı tıtreme oluyor.2 kere (bırı servıste) rot-balans ayarı yaptırdım.ayrıca hafıf bozuk bır yoldan gecerken, on duzen sankı komple yerınden oynuyor.tabırı caızse lakır-lukur ses yapıyor.bunlarda amortısor takozlarından kaynaklanan bır sorunmudur acaba ???

Dediğim gibi eğer amartisör takozunda sorun varsa sadece direksiyonu sağa sola çevirirken burulma sesi gibi bir ses gelir
lakır lukur ses geliyorsa bu askı rotundandır büyük ihtimal ile yada direksiyon milinden gelir

narkoz30
01/02/2009, 09:55
Bu yağlama işini bilen biri var mıdır? istanbulda tercihim özel servis olması ve bu işi kapmış tecrübeli bir usta olmasıdır eğer böyle bir yer biliyorsanız bir zahmet buraya yazın da ben ve bu sorundan müzdarip el becerisi olmadıgından kendi yağlayamayacak kişiler (bende dahil) bu ustaya gitsin. Valla sevaba girmiş olursunuz. :)

svs
03/02/2009, 17:56
valla abı kronık direksiyon rahatsızlığında ilk takozlardan süphelenilıyor ve ona bakılıyor benimde aracta kronık direksiyon rahatsızlığı başladı aksine garanti de bitti
anlatmak istediğim dreksiyon motoru olayında da o takozlar ilk tahmin olarak bakılıyo
ayrıca farkettinizmi bilmem ama arabayı park ederken fln hafif askıda kaldığımda da arka taraflardan seslerde geliyor sanki esneme yapıyomuş gibi başka arabada rastlamadım ben
benim garaja girerken her seferinde o esnekliği duyuyorum amortüsör dibindenmi geliyo acaba
bana kasanın esnemesi diyolar :) normalmış :)

makeles
08/02/2009, 22:25
esneme sırasındaki sesler kapılardan ve arka stoplardan geliyor olabilir..

plastro
09/02/2009, 03:10
8.ayda amortisör takozlarım garantiden değişmişti yeni yeni sesler gelmeye başladı direksiyonu çevirirken servise gittiğimde birdaha baktıracam

mustafaf
09/02/2009, 08:25
valla abı kronık direksiyon rahatsızlığında ilk takozlardan süphelenilıyor ve ona bakılıyor benimde aracta kronık direksiyon rahatsızlığı başladı aksine garanti de bitti
anlatmak istediğim dreksiyon motoru olayında da o takozlar ilk tahmin olarak bakılıyo
ayrıca farkettinizmi bilmem ama arabayı park ederken fln hafif askıda kaldığımda da arka taraflardan seslerde geliyor sanki esneme yapıyomuş gibi başka arabada rastlamadım ben
benim garaja girerken her seferinde o esnekliği duyuyorum amortüsör dibindenmi geliyo acaba
bana kasanın esnemesi diyolar :) normalmış :)

ewt bu tarz sesler benm aractada gelıyor.mesela arkada oturan 2 kısı, arabadan ınerken, arkada artık yaylardanmı, amortısorlerdenmı neyden bılmıyorum ama, cok rahatsız edıcı bır sekılde, gıcırdama sesı gelıyor...

anvil
09/02/2009, 10:21
cumartesi bilen otoya gittim. hepsinin bakımını tek tek yaptılar. şu an sesler azaldı.

mustafaf
09/02/2009, 10:41
bnm 5 yıl garantı oldugundan bıraz agırdan alıyorum heralde :D:D

Summanus
19/02/2009, 21:31
Direksiyonu çevirirken hep aynı açılarda sağ yada sol farketmiyo, tık tık diye ses geliyor. sıvı gres ile kuleyi yağlamayı denedim yarım şişe kullandım ama ses gitmedi. Sorun başka ne olabilir.Yağlamayı tam yapamadımmı acaba. yoksa başka bir sorunmu var acaba
city motoru daha önce değişmişti.

Muhendis06
20/02/2009, 20:30
Direksiyonu çevirirken hep aynı açılarda sağ yada sol farketmiyo, tık tık diye ses geliyor. sıvı gres ile kuleyi yağlamayı denedim yarım şişe kullandım ama ses gitmedi. Sorun başka ne olabilir.Yağlamayı tam yapamadımmı acaba. yoksa başka bir sorunmu var acaba
city motoru daha önce değişmişti.

Kuleyi sivi gres ile nasil yaglamayi denediniz? Benim sonuc alabildigim yontemde, kilcal boru ile sprey gres puskurtme yontemi ise yaradi ve gecen gun yine tekrarladim bu islemi. Yaklasik her 20 bin km'de tekrarlamak istiyor. Bunu yapmak icin, motor kaputunu kaldirip, plastik izgaralarin arasindan kilcal boruyu tam takoz ile kaporta arasindaki ince bosluga yoneltiyorum. Ardindan sprey gresi puskurterek islemi bitiriyorum. Bunu yokus yukari zeminde yaparsaniz, gresin akarak takozun icine gitmesi daha kolay oluyor. Araci 300-500 km kullandiktan sonra sesten eser kalmiyor :) iyi surusler..

Summanus
23/02/2009, 20:14
Kuleyi sivi gres ile nasil yaglamayi denediniz? Benim sonuc alabildigim yontemde, kilcal boru ile sprey gres puskurtme yontemi ise yaradi ve gecen gun yine tekrarladim bu islemi. Yaklasik her 20 bin km'de tekrarlamak istiyor. Bunu yapmak icin, motor kaputunu kaldirip, plastik izgaralarin arasindan kilcal boruyu tam takoz ile kaporta arasindaki ince bosluga yoneltiyorum. Ardindan sprey gresi puskurterek islemi bitiriyorum. Bunu yokus yukari zeminde yaparsaniz, gresin akarak takozun icine gitmesi daha kolay oluyor. Araci 300-500 km kullandiktan sonra sesten eser kalmiyor :) iyi surusler..

cevabın için teşekkür ederim. motor kaputunu açtıktan sonra, plastik ızgaralı bölümde kulenin vidası görünüyor. vidanın alt kısmına gidecek şekilde yaptım. acaba yanlış bi uygulamamı yaptım bilmiyorum. yarım tüp sıvı gresi boşalttım. gresin davlumbazın oradan sızdığınıda gördüm. fakat ses gitmedi hemen gidiyor mu bilmiyorum ama. üzerine 200 km civarında yol katettim. yanlış bölümemi uyguladım acaba. yardımlarınız rica

DAYI
23/02/2009, 21:00
Merhabalar amortisörler sökülüp takozlar çıkartılmadan yapılan yağlama işlemi geçici çözüm.Kalıcı olan ise garantiniz varsa takozların yenisiyle değişimidir.Servisinizle görüşürseniz yardımcı olacaklardır.Saygılarımla..

ilkersezgin
23/02/2009, 22:43
merhabalar nadir dayı ben ilker hoca . bir hafta kadar önce geldim aynı şikayetleri anlattım ama bir sonuç alamadım genel olarak şikayetim yukarıda yazılanlarla aynı (araba kütük gibi, amortisörler çok sert, ön amortisörlerden lakır, lakır diye seslsr geliyor arka amortisörler küt küt diye vuruyor) herhangi bir tümsekten geçer iken araba komple havalanıp geri iniyor . uzatılmış garantim devam ediyor benim takozlarada bakabilir misiniz yoksa bende mühendis abinin yaptığı gibi sıvı gres ile yağlama yöntemini mi deneyeyim. benim kanımca bizim arabalarımızın alt takımlarında genel bir proplem var ve bu durumu fıat yada tofaş üzerine almıyor bizde böyle bocalayıp duruyoruz. arabalarımızdan genel anlamda memnunuz ama bazı sorunlar bizi arabalarımızdan soğutuyor. selamlar saygılar NADİR DAYI seni seviyorum.....

makeles
23/02/2009, 23:46
bugün amortisör takozlarım, city motoru, sinyal kolu ve direksiyon göbeğindeki bazı parçalar değiştirildi.. esp test edildi rot vs. ne varsa tekrar ayar yapıldı.. sıfır gibi oldu diyebilirim..

anvil
24/02/2009, 09:17
merhabalar nadir dayı ben ilker hoca . bir hafta kadar önce geldim aynı şikayetleri anlattım ama bir sonuç alamadım genel olarak şikayetim yukarıda yazılanlarla aynı (araba kütük gibi, amortisörler çok sert, ön amortisörlerden lakır, lakır diye seslsr geliyor arka amortisörler küt küt diye vuruyor) herhangi bir tümsekten geçer iken araba komple havalanıp geri iniyor . uzatılmış garantim devam ediyor benim takozlarada bakabilir misiniz yoksa bende mühendis abinin yaptığı gibi sıvı gres ile yağlama yöntemini mi deneyeyim. benim kanımca bizim arabalarımızın alt takımlarında genel bir proplem var ve bu durumu fıat yada tofaş üzerine almıyor bizde böyle bocalayıp duruyoruz. arabalarımızdan genel anlamda memnunuz ama bazı sorunlar bizi arabalarımızdan soğutuyor. selamlar saygılar NADİR DAYI seni seviyorum.....

siz niye gelmediniz bakayım buluşmaya. Nadir abi de gelmişti. :)

mustafa
24/02/2009, 11:32

Merhaba Nadir Dayı ben de aynı sorundan muzdaripim ne yapmam gerekir ? Ben de adanadayım ama beni arabamdan soğutan bu sorundan kurtulmak için mersine de gelirim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

acs
02/03/2009, 05:52
Benim aracım 6 aylık.Kasislere girdigimde sag ön taraftan ses geliyordu.Yaklaşık 3000 km civarında idi.Servise götürdüm amortisör takazundanmış.Degiştirdiler ses gitti.
Fiat araçlarının ön takımlarının zayıf oldugunu biliyordum fakat bu kadar da çabuk problem oluşacagını beklemiyordum.Galiba sol amortisör takozuda problem çıkaracak bazen kasislerde oradan da ses geliyor.

anvil
02/03/2009, 13:58
Benim aracım 6 aylık.Kasislere girdigimde sag ön taraftan ses geliyordu.Yaklaşık 3000 km civarında idi.Servise götürdüm amortisör takazundanmış.Degiştirdiler ses gitti.
Fiat araçlarının ön takımlarının zayıf oldugunu biliyordum fakat bu kadar da çabuk problem oluşacagını beklemiyordum.Galiba sol amortisör takozuda problem çıkaracak bazen kasislerde oradan da ses geliyor.

Hoşgeldiniz. Tanışma bölümünde kendinizi tanıtabilirsiniz.

Atakan KÖRO
04/03/2009, 19:06
direksiyonu sağa sola cevirirken gelen sesler amortisör takozlarının değişmesiyle kesildi. garantiden değiştirildi.

ABNEW
04/03/2009, 20:37
direksiyonu sağa sola cevirirken gelen sesler amortisör takozlarının değişmesiyle kesildi. garantiden değiştirildi.

Atakan, ses gelme esnasında direksiyonda (her iki tarafa da çevirirken) küçük tepmeler de oluyor muydu?

Atakan KÖRO
04/03/2009, 23:40
Atakan, ses gelme esnasında direksiyonda (her iki tarafa da çevirirken) küçük tepmeler de oluyor muydu?

tepme demekle sorunu tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla direksiyonun çevirdiğim yönün tersine bir tepkisinden bahsediyorsan olmadı sadece ses vardı city açık veya kapalıyken. ayrıca araç yürürken de aynı sesi yapıyordu en ufak kasislerde bile.

maceraci95
05/03/2009, 00:22
arkadaşlar 2009 son seri puntolarda da bu sorun var mı? düzeltilmiş mi yoksa devam ediyor mu?

sammsun
10/03/2009, 15:44
arkadaşlar arabamdan son 1-2 gündür ses gelmeye başladı.çok hafif gıcırtı gibi ses geliyo.direksiyonda bişey yok.kasislerden geçerken araba kendisini küt diye atıyo.problem nedir acaba.servisemi götüreyim herhangi bir ustayamı göstereyim ne dersiniz.arabam nissan ra.

demon
11/06/2009, 19:01
Benim direksiyonda sağa sola çevirirken ses yapmaya başlamıştı. Amortisör takozları yağlandı. O sorun düzeldi. Hatta belki yakın zamanda o takozları değiştirebilirim.
Fakat ayrıca küçük kasislere ve bozuk parke yada çakıllı yollara girdiğimde tak tak tak diye bir vurma sesi geliyor. Direksiyon kutusundandır dendi. Direksiyon kutusu söküldü. Boşluk varmış onu hallettiler v.s. Şu anda eskisi kadar olmasada yine o ses geliyor. Bunun kesin çözümü nedir acaba? Bilenler yardımcı olursa sevinirim. Bir dünya para harcadım. Ama hala sorun hallolmadı.

Atakan KÖRO
11/06/2009, 21:05
aynı sorundan tekrar servise götürdüm aracımı. pazartesi günü tekrar amortisör takozları degişti. mart ayında aynı sorun oldugunu tekrar yapmasının nedenini sordum. ön çamurlukların ici tam kapalı olmadıgı ve amortisör kulesindeki takoz ve bilye takımının icine toz toprak gittigini ve bu sesi yaptıgını söylediler. ayrıca fiat'ın parçayı geliştirdigini bu sorunu tekrar yapmasını beklemediklerini de söylediler.

jordi026
11/06/2009, 22:09
Benimde aynı sorunum var arkdaslar iki kere değişişti malesef nasıl bişeyse araç daha 18 bin de

smartmavi
11/06/2009, 22:48
dün ben de garantiden değiştirdim. ses gitti. bakalım ne kadar sürecek bu sessizlik...

imdesign
12/06/2009, 09:12
o tıkırtı ve sarsıLmaLar takoz yüzündemi oLuyor? servistekiLer tabLa da probLem oLduğunu söLediLer değiştirdiLer ama haLa düzeLmedi o sesLerden kafayı yiyecem :wallbash:

AC2315
13/06/2009, 18:27
Benimde, son bir aydır direksiyonu tam sağa kırdığımda ve sağa kırdıktan sonra direksiyonu hafif sağa sola oynattığımda cart curt cart curt diye bir ses geliyor. Tam sol yaptığımda bir problem yok. Yolda giderken de bir ses duymuyorum. Arabayı park ederken farketmiştim. Bu gün servise gösterdim. Amortisör üst bilyası değişecek dediler garanti kapsamında. Parçayı sipariş ettiler. Araç daha 2000 km.de. Bu hafta da izne ayrılıp yaklaşık 2000 km.daha yol yapacağım için tedirgin olmuştum. Usta korkma birşey olmaz dedi. İzinden dönünce değiştirecekler. Takım olarak geliyormuş parça, mecburan iki taraf da değişecek.

Bir de, daha önce hiç sert firen yapmadım bu arabayla. Bu gün deneyeyim dedim. 50-60 ile giderken sert fren yaptığımda tak tak diye bir ses geliyor. Daha hızlıyken yaparsam tak tak tak tak diye vurma sesleri hissediyorum. Daha önce hiç abs li araç kullanmadığım için tedirgin oldum birden. Bu ses ABS nin sesidir değil mi arkadaşlar. Cahillik kusura bakmayın. Daha önce doğan vardı. Sert fren yapacağımda pompalıyordum tekerlekler kilitlenmesin kaymayayım diye.

ik77
13/06/2009, 19:09
Benimde, son bir aydır direksiyonu tam sağa kırdığımda ve sağa kırdıktan sonra direksiyonu hafif sağa sola oynattığımda cart curt cart curt diye bir ses geliyor. Tam sol yaptığımda bir problem yok. Yolda giderken de bir ses duymuyorum. Arabayı park ederken farketmiştim. Bu gün servise gösterdim. Amortisör üst bilyası değişecek dediler garanti kapsamında. Parçayı sipariş ettiler. Araç daha 2000 km.de. Bu hafta da izne ayrılıp yaklaşık 2000 km.daha yol yapacağım için tedirgin olmuştum. Usta korkma birşey olmaz dedi. İzinden dönünce değiştirecekler. Takım olarak geliyormuş parça, mecburan iki taraf da değişecek.

Bir de, daha önce hiç sert firen yapmadım bu arabayla. Bu gün deneyeyim dedim. 50-60 ile giderken sert fren yaptığımda tak tak diye bir ses geliyor. Daha hızlıyken yaparsam tak tak tak tak diye vurma sesleri hissediyorum. Daha önce hiç abs li araç kullanmadığım için tedirgin oldum birden. Bu ses ABS nin sesidir değil mi arkadaşlar. Cahillik ku

sura bakmayın. Daha önce doğan vardı. Sert fren yapacağımda pompalıyordum tekerlekler kilitlenmesin kaymayayım diye.

fren tak diye vuruyorsa abs dir.ses başka yerden geldiyse baktır.

demon
13/06/2009, 19:28

Bir de, daha önce hiç sert firen yapmadım bu arabayla. Bu gün deneyeyim dedim. 50-60 ile giderken sert fren yaptığımda tak tak diye bir ses geliyor. Daha hızlıyken yaparsam tak tak tak tak diye vurma sesleri hissediyorum. Daha önce hiç abs li araç kullanmadığım için tedirgin oldum birden. Bu ses ABS nin sesidir değil mi arkadaşlar. Cahillik kusura bakmayın. Daha önce doğan vardı. Sert fren yapacağımda pompalıyordum tekerlekler kilitlenmesin kaymayayım diye.

Frenden gelen ABS Sesi. Diğeri amortisör takozu. Değiştirince düzelir. Bu parça sanırım herkeste sorun yapanlardan bir tanesi. Garantisi olmayan arkadaşlar yani benim gibi olan arkadaşlar parça fiyatı olarak 160 TL Cepten çıkaracaklar. Birde işçilik var tabi. Yağlamak kesin çözüm değil. Değiştirmek gerekiyor.

GooSe
30/07/2009, 19:59
Bugün serviste z rotlarını sıkıp yağladılar sesler azaldı fakat kesilmedi.

Bülent10
07/08/2009, 10:11
Malesef Gp ilk 2 ayında Takozlardan benimde ses geldi. Servise götürdüm ilkinde düzelmedi 2.sinde Amortisör takozlarını yağladılar 2 aydır ses gelmiyor. Yalnız geçen hafta Karadenız Ereğliden gelirken soldan bir cızırtı geliyor tm olarak anlamadım nereden geldiğini bilgisi olan var mı?

Bu arada evet arkadaşlar Amortisör Takozları kronik bence Ctiy özelliği gibi . 10 gün önce bozuk yolda ekranda uyarı sesiyle "Direksiyonu kontrol edin Kullanma Klavuzunu okuyun" diye bir uyarı geldi. Servise götürdüm bozuk yoldamıydın dediler .Evet bozuk yolda 1.vites yada 2.vitesde gidiyordum. Sensörler deymiştir dedi sadece 1 kez geldi bu ses

abitto
29/09/2009, 23:08
43000 de benim arabada ses yapmaya başladı..

optech
16/08/2011, 09:40
Aradan epey bir zaman geçmiş ama ben sitenize bu kou hasebi ile ulaştım, punto araçları çok beğeniyorum 2009 model düşük km benzinli yada dizel almayı düşünüyordum ama araştırmak istedim dolayısı ile bu konu karşıma çıktı bu altdüzen sorunu fiat otomobillerinin bazılarında var bi an 20 yıl öncesine geri dönmüş gibi oldum, tipo, tmra alttakımı zayıf, doğan, şahin sağla = punto, linea alttakımı zayıf, palio, albea sağlam nasıl çelişki anlamak zor.

okaya
16/08/2011, 15:40
bende aynı sounla karşılaştım ses gelmeye başlayınca değiştirdim şimdide normal düz yolda bişey yok ama yokuş aşağı durunca öne ağırlık bindiği zaman ses geliyor.

Ziyaretci046
16/08/2011, 20:51
bilinen bi yanlış var amortisör takozu değil amortisör takozunun rulmanları içine su girdiği için bozuluyor deforme oluyor direksiyonu çevirince katur kutur ötüyor bu şikayeti olanlar orjinal falanla uğraşmasın isteyene elimde alman malı amortisr takozu rulmanları gönderebilrim kesinlikle memnun kalır direksiyonunuz pamuk gibi olur ;)

zafer murat
09/12/2011, 13:21
Benim aracım fiorino emotion mart 2011 çıkışlı ve özellikle araba su görsün yağmur yıkama v.s kasislerden geçerken aşırı bir ses gıcırtısı meydana gelmekte sanıyorum amortisör tablaları su alıyor ve deforme olmuş salı günü için servisten randevu aldım bakalım garantiden değiştirirler herhalde.

celenlee
04/01/2012, 20:55
40000 km 'yi devirmis hemen hemen bircok aracta bu problemden bahsediliyor. Ozellikle sol tekerlekte gorulen hadise kronik olabilir. Pansuman cozum arayanlar, sprey gresi motor bolgesindeki kulenin yan cidarina itinayla puskurterek gecici olarak bu sorundan kurtulabilir. Kalici cozumu ise on duzeni komple amortisorle birlikte dagitip, takoz-bilya grubunu yenisiyle degistirmek.

Yorumu yapan arkadaş tam yerinde tespit yapmış :)
2009 Model 44000km'de aldığımda havalar yağışlı değildi ve ses vs yoktu.
1 yağmurlu günden sonra bahsedilen sesler gelmeye başladı. Ve de sadece sol amortisör rulmanından geliyor ses.

Şu parçayı yapanlar, nasıl yalıtımını yapmamışlar hayret bişi!!
Allahtan çooook maliyetli bişi değil. 150TL orjinal parçalarla sağ sol değiştiriyorlar.

Yetkili servis ise 300 TL diyor, peşin vs indirim yapsanız diyorum. Sabit fiyatımız inemeyiz diyor :P
Alın o takozları servisinize takın o zaman. İndiremezlermiş :P

Castell
27/01/2015, 11:15
Yeni puntolarda amortisör takozu sorunu giderilebildimi yoksa fiat hep aynı şekilde üertime devam mı etti bilgisi olan varmı.......?

arenas
27/01/2015, 12:31
Hiç sanmıyorum.
Bana 2013 te iyileştirilmiş parça diye taktıkları amortisör takozunu 2 ay önce yeniden değiştirdim.bu Fiat hiç bişeyi iyileştiremez.geçen ay city ışığım da yandı,onun da eli kulağında.

Berkantonlu
27/01/2015, 21:41
2013 model lounge aracımda kasislerden gecerken önden bir gıcırdama sesi bariz bir şekilde geliyor.diğer 2 puntomda bu sorunu hiç yaşamadım..buda amortisör tabyalarından mı ötürüdür arkadaşlar...?

Kryguns
27/01/2015, 23:11
aynı sorun bende de vardı gecen ay değiştirdim ikisini opar marka orjinal olarak tanesi 90 tl sanayide ustama taktırdım ALLAH a sukur suan iyi ama,
orjinal takoz alıp taksan bile belli bir süre sonra aynısını yapıyormuş, alman malı bi amasör takozu var corsa larda kullanılan onlar sorun çıkarmıyormuş..

rafetyildiz
27/01/2015, 23:28
3 sene önce taktirdim daha yeni takirdamaya başladı muayenede sorun oluyomu bu takozlar

Berkantonlu
27/01/2015, 23:31
40 bin bakımında ustayla test sürüşüne çıktık yetkili serviste..adam bu kronik bütün arabalarda var bişey olmaz dedi..ben diğer 2 puntomda bu sorunlarımı yaşamadığımı belirtmeme rağmen ısrar etti ! aracım garantili bu srunu garantiden halledebilirm değilmi

mrbleeeed
28/01/2015, 01:49
sıfır arabada takır tukur diye ses geliyor muymuş?
gelmiyorsa garantili araçta da bu sorunu düzeltmek zorundalar.
bir şey olmaz diye sanayideki usta diyebilir ancak, o da bütçeyi korumak adına.

not: benim aracın geçmişinde direksiyon mili ve arka kapı gergilerinin daha önceden değiştiği yazıyordu.
elimde belge yok, sadece serviste ekrandan bakmıştım.
takoz da kapı gergisi ile aynı sorun denilebilir. ses yapıyor.

tayfux
28/01/2015, 11:21
ben 4-5 senedir bu foruma giriyorum ve amortisör takozlarından çok insanın sıkıntı yaşadığını ve burada konu açtığını söyleyebilirim..

arenas
28/01/2015, 12:34
40 bin bakımında ustayla test sürüşüne çıktık yetkili serviste..adam bu kronik bütün arabalarda var bişey olmaz dedi..ben diğer 2 puntomda bu sorunlarımı yaşamadığımı belirtmeme rağmen ısrar etti ! aracım garantili bu srunu garantiden halledebilirm değilmi

Ben 42 bindeki puntonunkini garantiden değiştim.

rafetyildiz
29/01/2015, 19:09
Bu takozlar muayenede problem cıkarırmı aceba

GPEMREE
29/01/2015, 22:59
Bu takozlar muayenede problem cıkarırmı aceba

Yok cikarmiyor. Benim de degismesi gerekiyordu. Bi sikinti olmadi.

Castell
20/04/2015, 15:28

Bu durum her arabada var zaten diyip işin kolayına kaçmaları fiatın yaptığı en güzel işlerden................

Kryguns
20/04/2015, 15:31
kronik sorun bende değiştirdim ama yine yapcaktır.

Gemlikforum
12/12/2017, 15:55
benim de aracımda en ufak kasislerden ve çukurlardan geçerken sol tarafdan tak tak diye vurma sesi geliyor takozlardanmı yoksa amortisördenmi geliyor anlayamadım?

murat26
13/12/2017, 06:42
Büyük ihtimal sorun amortisörler de takozlardan olsa sağa sola dönüşlerde yay atarmış veya tın tın diye ses yapar