PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rüzgar sesi

ugungor
11/03/2008, 14:28
Arkadaslar,
gayet dogal derler ama 90 km/h hızdan sonra muzik sesini kapattıgımda surucu b-post kısmında ruzgar sesi duyuyorum. ford focuslar icin derlerdi ama sanırım benim arabada da oldukca var.
bu problemden yakınan arkadaslar var mı? cozum bulmuslar mı? herkes ancak mercedeste ruzgar sesi almazsın diyor ama yorumlarınızı bekliyorum. bu arada servise goturdum cozum olmadı pek de memnun kalmadım acıkcası....

Ah-MeT
11/03/2008, 18:48
ben muzigi kapatmadıgım için lastik sesi ruzgar sesi beni rahatsız etmemiştir hiç bir zaman....:) muzigi aç sorun cozulur... 0 ses istiyorsan mercedes al :)

Alp
12/03/2008, 09:06
Arkadaslar,
gayet dogal derler ama 90 km/h hızdan sonra muzik sesini kapattıgımda surucu b-post kısmında ruzgar sesi duyuyorum. ford focuslar icin derlerdi ama sanırım benim arabada da oldukca var.
bu problemden yakınan arkadaslar var mı? cozum bulmuslar mı? herkes ancak mercedeste ruzgar sesi almazsın diyor ama yorumlarınızı bekliyorum. bu arada servise goturdum cozum olmadı pek de memnun kalmadım acıkcası....

Aynı sorun benım aracımda da var yanlız yolcu tarafından geliyor. 80 km/h geçince sanki gemi pruvasında gidiyormussun gıbi :)
Serviste baktıracağım.

VooDoo
12/03/2008, 09:10
o sorun bende de vardı soldan soldan geliyolardı :D servise götürdüm kapı ayarını düzeltiyolar bişicik kalmıyo :D

ozana99
12/03/2008, 16:44
bende 2002 model focus vardı öle rahatsız edecek bi ses hiç duymadım.. şimdi gp var, gerçi alalı bi hafta oldu öle çok sürat yapmadım ama, şimdiye kadar rahatsız edici bi ses gelmedi. ama tabi asla bi mersedes olamaz

dogu
12/03/2008, 20:06
ben o konuda rahatım yüksek süratlarda öyle rahatsız edecek bir ses yok

kurtuluş
13/03/2008, 12:25
Sürücü tarafından benim arabadan da ses geliyor. Sevise göstereyim bari

fiatgöker
18/03/2008, 13:16
Merhaba,

Bu tip rüzgar sesleri ön camdan, ön cam bakalitinden, ayarsız kapılardan vb. yerlerden gelebilr. GP yapı olarak rüzgara direniş gösterip ses çıkarabilecek bir araç değildir. Tavsiyem Yetkili Serviste STU (Servis Teknik Uzmanı) ile yol testine beraber çıkıp tam olarak sesin nerden ve ne şartlarda geldiğini tespit edip çözüm yoluna gidilebilir. Keyifli SÜrüşler.

blackmacig
19/03/2008, 12:19
rüzgar sesi ne kelime benım aracı 3 kez servise götürdüm arac öle bi yol sesı alıyokı 1 saatlık bı yolculuktan sonra sankı aksama kadar matematık soruları cözmüşsünüz gııbı oluyor suur kaybi yanii..tek çarem kaldı izalasyon..

muratde
19/03/2008, 15:00
kapı kilitlerinin geçtiği yerleri yani kilit karşılıklarını biraz içeriye doğru çekilmesi ve kapı ayarlarının yapılmasından sonra problemin kesinlikle çözüleceğine inanıyorum.haa bu sesi yapmayacak araba varmı yok.o yüzden pek problem yapmaya gerek yok sadece biraz rahatsız eder.yapılmasında fayda var.

ABNEW
19/03/2008, 16:12
kapı kilitlerinin geçtiği yerleri yani kilit karşılıklarını biraz içeriye doğru çekilmesi ve kapı ayarlarının yapılmasından sonra problemin kesinlikle çözüleceğine inanıyorum.haa bu sesi yapmayacak araba varmı yok.o yüzden pek problem yapmaya gerek yok sadece biraz rahatsız eder.yapılmasında fayda var.

Muratın da belirttiği gibi içeri gelen ekstra seslerin nedeni %99 kapılar.Araçlarımızın süspansiyon sistemleri oldukça sert.Bu nedenle kapıların ayarları (Özellikle iki taraflı kilit mekanizması) kolay bozuluyor.Serviste ayarlatmak lazım.Tabi işçilik çok önemli bu konuda:)

xcruelx
18/05/2009, 00:14
Konuyu hortlatmak giibi olucak ama daha evvelki bir topicte yeni gelen aracımı sorulan soruları cevaplarken bu konuyu belirtmitim. Kimseden bir yorum gelmeyince uygun yere yazayım dedim.

Arkadaşlar daha evvelki mesajımda geçen nokta ile ilgili olarak yeni araçta bu ruzgar sesi normalmi? bayiye e plaka için gittiğimde (daha aracı alalı 24 saat dolmamamıştı.) servise sordum. Ayna ile cam arası bölgenin tasarımında kaynaklandıgını söyledi. Yüksek hızlarda ses yapıyor sürekli bu şiketle geliyorlar dedi. Bende genede kapı ayarlarını kontrol edin dedim. 5 Dk bir baktılar çünkü o an görmedim nelere baktıklarını uzaktan kapıyı actıgını gördüm sadece. Ama bugunde cıktıgımda gene duydum sesi . Bişi değişmedi . gercektende öylemi öyle ise neden sadece sürücü tarafı veriyor anlamadım.

xcruelx
18/05/2009, 22:46
kİMSE BİR YORUM YAZMAMIŞ AMA BEN SANIRIM HATALI NOKTAYI BULDUM GİBİ.
Resimdeki hatta lastikli kelebek camı ile kapının kenarı arasındaki boşluk. Benmikinde kapı kenarı lastige göre daha yüksekte kalıyor.yani yandan akan hava lastikten sonra kapı kenarına çarparak araya girme yolu yapabilir.

Diğer resimde başaka bir punto bende daha eski ama oda 2009 onda kelebek camı lastiği kapı kenarına göre daha yüksekte dolayısıyla lastitek akıp gidecektir hava. Kapı kenarı kanat etkisi yapmıcaktır. Zaten onda ses mes yoktu.
Sorum tam kapının menteşesinin oldugu yeri içeri dogru çektirme gibi bir ayar varmı?
Bu konuda fikir ve yardımlarınız bekliyorum.

poyraz_o
19/05/2009, 00:11
kapıdan gelen sesi kesmek için bir kaç arkadaş kapı fitillerinin içine serum lastiği koymuştu birde o şekilde deneye bilirsin..
hem tok bir kapanma sesi veriyor. hemde rüzgar sesini azaltıyormu.

xcruelx
19/05/2009, 21:19
Arkadaşlar bir kişi yokmu bu konuda bilgisini paylaşacak? Menteşe tarafından kapı ayarı yaplıma yeri varmı azıcıkta olsa kapı içeri çekilebilinirmi?

memox
30/06/2009, 13:35
Merhaba Uğur,

Daha önce seninle konuşmuştuk, benim arabadada rüzgar sesi geliyor. Sanki içeriye hava alıyormuş gibi bir ses geliyor ve hem sağ hemde sol kapıdan geliyor. Fakat elle kontrol edince rüzgar gelmediğini farkediyorum. Benim anladığım kadarıyla aynaların rüzgarı yarma sesi içeriye geliyor. Bu konuda pek yapacak birşey olduğunu sanmyorum ama kapı ayarı veya fitil ile ilgili birşeyler yaparak daha iyi duruma getirilebilir belki.

O gün bu gündür bindiğim diğer punto lardada dinliyorum ve hepsinden geldiğini duydum. Belki seviyeleri farklıdır işte kapı ayarlarından ama sonuçta geliyor.

Ayrıca Fiat'tan duyduğum birşey var. Bizim Punto'larda camlar ses izolasyonlu değilmiş. Daha üst sınıf araçlarda camlar izolasyonlu oluyormuş. Tam olarak nasıl bilmiyorum ama cam kalınlığı artıyor ve bir tür kaplama oluyor sanırım üstünde. Mesela Bravo'da izolasyon varmış ön ve ön yan camlarda.

Linea'nında tasarım aşamasında izolasyon yapmayı düşünmüşler ama araç başına 90€ maliyet çıkmış, sınıfına göre satış fiyatı karşılamadığı için uygulanmamış.

Bunlar şirket içinde 2. elden duyduğum şeyler doğruluğundan %100 emin değilim ama mantıklı gibi.

xcruelx
30/06/2009, 15:05
Merhaba Uğur,

Daha önce seninle konuşmuştuk, benim arabadada rüzgar sesi geliyor. Sanki içeriye hava alıyormuş gibi bir ses geliyor ve hem sağ hemde sol kapıdan geliyor. Fakat elle kontrol edince rüzgar gelmediğini farkediyorum. Benim anladığım kadarıyla aynaların rüzgarı yarma sesi içeriye geliyor. Bu konuda pek yapacak birşey olduğunu sanmyorum ama kapı ayarı veya fitil ile ilgili birşeyler yaparak daha iyi duruma getirilebilir belki.

O gün bu gündür bindiğim diğer punto lardada dinliyorum ve hepsinden geldiğini duydum. Belki seviyeleri farklıdır işte kapı ayarlarından ama sonuçta geliyor.

Ayrıca Fiat'tan duyduğum birşey var. Bizim Punto'larda camlar ses izolasyonlu değilmiş. Daha üst sınıf araçlarda camlar izolasyonlu oluyormuş. Tam olarak nasıl bilmiyorum ama cam kalınlığı artıyor ve bir tür kaplama oluyor sanırım üstünde. Mesela Bravo'da izolasyon varmış ön ve ön yan camlarda.

Linea'nında tasarım aşamasında izolasyon yapmayı düşünmüşler ama araç başına 90€ maliyet çıkmış, sınıfına göre satış fiyatı karşılamadığı için uygulanmamış.

Bunlar şirket içinde 2. elden duyduğum şeyler doğruluğundan %100 emin değilim ama mantıklı gibi.
Evet Mehmet bende aynı kanaate vardım. Kapıyı içe hafif çektirmek sadece biraz azaltacak başka bişi yapmayacak. Bende denedim rüzgarın yönüne göre ses değişiyor.mesela rüzgar önden geliyorsa(not arabanın yarattıgı hava koridoru rüzdari haric) normalden daha fazla duyuluyor. Hatta araba ile duruyorken önden arabayı sallıcak şiddette rüzgar yediğimdede aldım o sesi. Ama yandan yada arkadan rüzgar estiği yolculuklarda ses azalıyor. İzolasyonlu cam olayını bende duymuştum. Allahtan fazla değil. Bana diyorlar çok pipiriklisin diye. :) Ama ilk 0 aracım. Eski arabamda yel bile geliyordu :) Aslında sınıfına göre çok iyi bile. Çok şeyde beklememek lazım. Araç sessiz çalıştıgına en ufak ses bile batıyor insana.

makeles
30/06/2009, 16:26
ön cam ve yan camlara kalın güvenlik filmleri çekilse faydası olur mu acaba?

Buremir
01/07/2009, 01:05
uğur dediğin gibi rüzgar sesinin sorunu bahsettiğin noktadan kaynaklanıyor bunu ayrıntılı olarak sanırım diğer konuda yazmıştım menteşeden çok fazla ayar yapamazsın iyi bir usta lazım

ons
11/07/2009, 22:24
Arkadaşlar bugün ilk defa arabamla otobandan eryaman keçiören aktepe'ye gittim. Tabi otoban olunca yine ilk defa 120-130 km/h hızlarda uzun süre kullanma şansım oldu. Giderken sorun yoktu ancak dönüşte bir anda tavanın sol ön kapı ve ön cam birleşme yeri civarından sanki bir bayrağın dalgalanması gibi FLAP FLAP FLAP diye yüksek bir ses gelmeye başladı. Yakındaki bir benzinliğe girip kontrol ettim ancak birşey göremedim. Tekrar yola çıktığımda hızlanınca yine ses gelmeye başladı. Yalnız ses gerçekten yüksek geliyor ve kesik kesik..Burada bahsedilen şikayetler de aynı şekilde mi acaba, kapı ayarından filan mı kaynaklanıyor olabilir mi?

ABNEW
12/07/2009, 20:11
Osman, bence senin araçtaki sesin kaynağı tavan döşemesi ya da saç ile döşeme arasındaki yalıtım malzemesi...

ons
13/07/2009, 12:14
Osman, bence senin araçtaki sesin kaynağı tavan döşemesi ya da saç ile döşeme arasındaki yalıtım malzemesi...

Benim de aklıma bu geldi, yalnız bir anda ne oldu neden başladı onu anlamadım. Bugün birmot'a götüreceğim bakalım, teşekkür ederim.

ABNEW
13/07/2009, 13:35
Rica ederim Osman, benim eski gpda da benzer bir problem vardı.Sonra kendiliğinden düzelmişti :) Ön cam ile skydome arasındaki bölümden çıtırdama geliyordu sanki bir parça boşta sallanıyormuş gibi sonra ses kesildi...

makeles
14/07/2009, 22:44
kapının aynaya yakın kısmına bez sıkıştırarak kapatıp rüzgar sesinin azalıp azalmadığına bakın.. bende belirgin azalma oldu.. kapı fitillerinin içine serum lastiği koymak mantıklı geldi.. medikal malzeme ofislerinden temin edilebilir sanırım yalnız fitilin içine nasıl sokulur bilemiyorum..