PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites geçişleri çok sert. Debriyaj ayarı yapılabilir mi?

wisher
02/03/2008, 09:27
Merhaba,
Aranıza katılalı çok az bir süre oldu.
Vites geçişleri debriyaj'a sonuna kadar basılmazsa çok sert oluyor. Bunu ayarlamak mümkün mü? "Debriyaj ayarı yapılmıyor hidrolik " gibi şeyler okumuştum. Yoksa balata değişimi çok mu yakın.

Önerilerinizi bekliyorum.

goldumut
02/03/2008, 10:26
selam bun konuda cok bılgılı degılım ama aynı soun bendede var ve vıtesler gecerken sankı 2 kademeli olarak gecıyor.ama debriyaj cok yumusak ve rahat.yanı bence vıtes kutusu veya dıslılerle alakalı dıyorum..

ABNEW
02/03/2008, 19:07
Debriyaj hidrolik olduğu için eski telli sistemler gibi ayar yapılamıyor bildiğim kadarıyla.Eğer tüm viteslerde anormal bir durum varsa servise göstermelisin.Sadece geri viteste ise sorun dediğin gibi debriyaja tam olarak basıp 1-2sn beklemek gerekli yumuşak ve sarsıntısız bir geçiş için...

grande26
02/03/2008, 21:59
birinci vitese geçirmeden önce de 1-2 sn beklemek gerekiyor

civcivx
02/03/2008, 23:20
Araçlarınız yeni ise bu durum normal sayılır. İlk zamanlar aynı durumu yaşamıştık, şimdi vitesin zor geçmesi durumuyla hiç karşılaşmıyorum.

1.vitesin ise araç iyice yavaşlamadan geçmemesi normaldir ama zamanla o da duruma alışıyor :D

SteinGP
03/03/2008, 03:15
Bazen vitesi 1e veya geriye takmakta zorlanınca önce 2ye alıp sonra 1e veya geriye almak işe yarıyor şahsen ben öyle yapıyorum..

mkaksoyer
04/03/2008, 17:17
debriyajda olabilir spirallerde anladığım kadarıyla . hidroliklerde anladığımız anlamda bir ayar yok ama baktırsan iyi olur.

ozana99
12/03/2008, 15:25
aynı sıkıntı bendede var, servise götürsem acaba debriyaj ayarı yapılabilirmi?

cihanozdemir84
11/01/2014, 00:27
Kafasına takılan arkadasları aydınlatayım Ank. Gazi Unı otomotıv bolumu mezunuyum ılk kes fiat marka arac aldım manueL vıtes olmasına ragmen aynı sorundan bende sıkayetcıyım.Kronık sorun bunlarda ama sanzuman yağınızı kontrol ettırın gerekırse ekLetın.debrıyaj ayarı yok artık sahınler de doganlarda kaldı onlar aracınız 90.000 Km uzerıyse debrıja balatasını kontrol ettırın bıtmısdır.eger 90.000 Km altı ise sanzuman yağı + alt , üst merkez ve rot ve sanzuman takozlarından kacak varmı baktırın malıyetlı bısey deıldır sorun yoksa dedıklerımde alısırsınız takıntı yapmayın :D

serrko
11/01/2014, 01:23
araç kac km markası nedır acaba geriye gecerken çartlama oluyormu

muratxx5
22/08/2014, 19:29
Beyler selamlar. 2-3 yıldır gp kullanıyorum. aracım 1.3 multijet dynamic 2007 model.
Özellikle geri vites olmak üzere vites geçişlerinde sertlik sorunu yaşıyordum. Geriye takarken mutlaka caart cuurt sesleri eşliğinde vites değişiyordu.Bu durumdan çok rahatsızdım. gerek gittiğim ustalar ve gerekse forum ahalisi bu durumun fiat araçlarda kronik bir sorun olduğu, geri vitese takarken önce 1 e sonra geriye takmak gerektiği veya debriyaja 2-3 saniye basılı tutup öyle vites geçişi yapılması gerektiği önerildi. Ben de şimdiye kadar hep o şekilde kullanmaya çalıştım. Ama ses hep devam etti.

Ta ki bugüne kadar...

Bu gün de aracı geri geri park etmeye çalışırken vites geçişinde ses gelince gayri istidai sinirlendim ve debriyaj bedalına sertçe vurdum. sonra ayağımla alt tarafından yukarı kaldırarak ve küfrederek o sinirlilikle kırılması için var gücümle yukarı kaldırdım. ve pedal yukarı katlandı. Önce kırıldı zannettim. fakat sonra kaza anında sürücüye zarar vermemesi için otomatik olarak katlandığını anladım. tekrar düz hale getirdiğimde gaz ve fren pedalından yaklaşık iki santim yukarıda kaldı. O şaşkınlıkla vitese tekrar takıp ileri geri yaptım. O da ne ! Aracın vites geçişlerinde en ufak bir ses bile yok. o kadar rahat ki şimdiye kadar gittiğim ve bu meseleyi anlattığım bütün ustalara meseleyle gerçekten ilgilenmeyip meseleyi aracın kronikliğine bağlamalarından dolayı küfrettim. Baskı balata yeni takılmış gibi çok rahat vites geçişleri beni o kadar rahatlattı ki aracımı zevkle kullandım.
tabi şimdi sıkıntı bir durum da debriyajın gaz ve fren pedalından yaklaşık 2 cm yüksekte olması idi. sürüş anında bu durum bileğimi ağrıtır gibi oldu. Ama o seslere değermi derseniz kesinlikle değer. Sonrada bu durum da kendiliğinden çözüldü.
Bir dolmuşla takışınca sert ve sinirli bir şekilde birinci vitese geçirmek için debriyaja sertçe basınca tak diye bir ses duydum. Dedim bu sefer kesin daha fazla kırdık pedalı. Ama öyle olmadı. Debriyaj pedalı diğer pedallarla aynı seviyeye geldi ve aynı hassasiyetle vites geçişleri devam etti.
Şu an araçta hiçbir problem yok ve debriyaj da orjinal konumunda.
yani vites değiştirmelerdeki sertlik ve geri vites zamanındaki sesin tek sebebi debriyaj pedalıymış.
Debriyajın Paspasa veya halıya sıkışması, tam basamama gibi bir durum da yok bunları daha önceleri defalarca kontrol ettim zaten. o şekilde yapınca nasıl düzeldi hala anlamış değilim.
Böyle bir sorunu olan arkadaşa yardımcı olur belki diye burada paylaşıyorum bu durumu.
Herkese selamlar...

serrko
22/08/2014, 20:11
debriyaj merkezinin klipsibsinden cıkmıs tekrar yerine gecmiş yada klips kırılmış eger klips kırılmıssa merkez tam yerine oturmayacagı için merkezin kafası kırabilir buda bahayı masraf demek bilgin olsun

Sent from my iPhone using

muratxx5
22/08/2014, 21:47
Şimdi baktim. Dediginiz gibi tırnak benzeri birşey kırılmış. Ama bir sorun yok gibi. Kesinlikle eskisinden daha iyi. Merkezin kafası dediginiz şey tam olarak nerede bir bilginiz var mı debriyaja basınca piston gibi birşeyle beraber plastik. Bir çubuk da hareket ediyor. Kırılır dediginiz şey o mudur acaba

Mrt ile gönderdi

serrko
22/08/2014, 21:51
evet o pistonun kafası kırılırsa problem olur ayrıca debriyaj müşürünün takıldıgı tırnak var o kırılırsa pesal değişimi gerekli oda cok masraflıdır bilginiz olsun umarım problem cıkmaz

muratxx5
22/08/2014, 21:56
Hmm teşekkürler bilgi için. Biraz daha kurcalayım bakayım ne olacak . bu klips neyi engelliyor? Fazla basılmasını mı engelliyor önceki sorunlu vites geçişlerine ne gibi nır etkisi var da kırılınca geçişler rahatladı acaba ?

Mrt ile gönderdi

serrko
22/08/2014, 23:04
merkezin yuvadan cıkıp düzgün bir şekilde girip cıkmasını saglıyor eger düz bir şekilde ilerlemezse plastik oldugu için anında kırılır

muratxx5
30/08/2014, 20:44
Kırılan parça debriyaj sensörünün pedal üzerindeki temas parçası çıktı. Kullanıma bir etkisi yok şu an. Sadece hız sabitleyici debriyaja basınca otomatik devreden çıkmıyor. Çok önemli değil bence çünkü frene basınca da çıkıyor. Bu arada devreye de girmiyordu hız sabitleyici sensörü sabit basılı hale getirdim sorun çözüldü. Yani şu an aracın debriyajı hiç basılmamış, boşta duruyormuş gibi algılıyor Ecu. Diğer aksamlarda bir hasar görmedim.
Yani demek istediğim vites geçişlerinde sorun yaşayanlar mutlaka bu debriyaj pedalını sağı solu kırmadan dikkatlice kontrol etsin.
Şu an hala vites gecislerim çok rahat. Sanki şanzuman. Değişmiş gibi...

Mrt ile gönderdi

makko58
30/08/2014, 23:24
aynı sorun bendede oluyor geri viteste ses geliyor biraz yavaş geçmek gerekli ayrıca 1. vitestede var aynı durum önce 2 sonra 1

muratxx5
30/08/2014, 23:28
İşte ben sorunu böyle çözdüm....:) bilgin olsun...

Mrt ile gönderdi

EnisSamsun
01/06/2023, 21:28
Başkan sırf sana teşekkür etmek için üye oldum.
2 gün sonra baskı balatayı değiştirip şanzımanı indirtecektim problemi çözmek için. Geri vites ve birinci vitese bazı günler geçmiyordu. Diğer günler ise vites yağ gibiydi. Senin yöntemi uyguladım. Canavar gibi oldu. Çok teşekkür ederim. Hem sana hemde forumu kurup bizlere destek olan herkese sevgiler saygılarımı iletiyorum. ❤️