PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Kral --> Turtle Wax Ice Serisi!

civcivx
25/02/2008, 23:02
Bilirsiniz, Turtle Wax'ın ürünlerinin çok yakından takipçisi ve uygulayıcısıyım. 2 hafta kadar önce, yeni seri cila ve şampuan olan Ice ürünlerini satın almıştım. Aslında ABD'de oldukça uzun süredir satıldığını biliyorum ama ülkemize -ve sanırım Avrupa'ya da- yeni geldi işte. Ürünleri hava şartlarından ötürü ancak geçtiğimiz Pazar günü deneme imkanı buldum.

Fiyatlarına gelirsek, diğerlerine göre yüksek diyebiliriz. Şampuanı 32 YTL civarında, cila ise 53 YTL civarında. Cila ile birlikte büyükçe bir mikrofiber bez ve uygulama süngeri geliyor. Ancak fiyat konusuna yazının en sonunda tekrar döneriz. Ayrıca bu ürünlerle birlikte mikrofiber yıkama eldiveni de aldım. Bu eldiven gerçekten inanılmaz birşey, kesinlikle tavsiye ederim.

Öncelikle şampuandan bahsedeyim. Ürün şeffaf bir şişede ve kendisi de şeffaf, renksiz bir yapıya sahip. Uygulama için küçük bir kovaya 2 kapak atıp köpürttüm. Köpürünce suda oldukça yoğun bir köpük oluştu ve yıkama bitene kadar sönmedi. Mikrofiber eldiveni kovaya daldıra daldıra arabayı yıkadım ve bu eldiven gerçekten işe yarıyor. Hem çok rahat yıkama yapılıyor hem de yıkama suyunu çok iyi kullanabiliyorsunuz. Daha önce sünger ile 2 kova su harcardım ama bu eldiven ile 1 kova su oldukça rahat yetti.

Yalnız aracı önce Black&Decker PW-1400K yıkama makinesi ile tüm çamurlarından temizlediğim için araçta ele gelecek şekilde çamur kalmamıştı. Yoksa çamurlu suyla dolu bir kovayı, yarısına gelince boşaltırdım. PW-1400K incelemesine başka bir yazıda değiniriz artık :D

Evet neyse, sonuçta aracı yıkadım ve durulayıp kuruladıktan sonra kelimenin tam anlamıyla şaşkınlık içinde kaldım. Araç sanki cilalanmış gibi parıldıyordu. Açıkçası cila yapmasam mı diye bir düşünceye bile daldım. Daha önce kullandığım Turtle Zip&Wax gerçekten iyi bir şampuandı ama bu Ice serisi şampuan onun tahtını hemen devraldı benim gözümde.

Daha sonra cila işine geçtim. Dediğim gibi, cila ile birlikte ince ve küçük bir uygulama süngeri ve mikrofiber bez geliyor. Uygulamayı bunlarla yapıyorsunuz. Cila da şampuan gibi şeffaf bir şişede geliyor ve kendisi de şeffaf bir görünüme sahip. Zaten Ice ismini de buradan alıyorlar. Bu cilanın Nano Tech gibi çizik giderici özelliği yok, tek görevi; sonuna kadar parlatmak :tooth000:

Cilayı uygulama süngerine az miktarda sıkıp (aynen güneş yağı gibi sıkarak kullanılıyor, zaten tam anlamıyla güneş yağı hissi veriyor, sadece kakao kokusu eksik :surfing:) hafifçe basınç uygulayarak araca sürüyorsunuz. Normal cilalardan daha az bir miktar kullanıyorsunuz, bu da artı bir nokta. Burada en dikkat çeken durum, bu cila diğerleri gibi matlaşmıyor. Öyle güneş yağı gibi duruyor aracın üzerinde. Turtle'ın Gloss Guard'ını kullananlar bilir, onun gibi birşey.

Tüm araca uygulayınca (plastiğe dahi sürebiliyorsunuz, iz bırakmıyor. Camlarla sürmeyin demişler yalnız) mikrofiber bezi alıp dörde katlıyor ve hafifçe kurumuş olan cilayı dairesel hareketlerle ve ne kadar az baskı uygulayabilirsek o şekilde temizliyoruz. Tüm aracın üzerinde kurumuş cilayı mikrofiber bezin bir yüzü ile böyle temizledikten sonra, başa dönüp bezin diğer yüzü ile parlatma yapıyoruz.

Burada sanki 3 iş yapıyormuşuz gibi görünüyor -ki gerçekten öyle- ama diğer cilalarda yaptığımız 2 işten çok daha kısa sürüyor ve hiç yorucu değil. Zaten bu cila kuruyunca toz bırakmadığı için temizlemesi çok rahat oluyor. Temizleme ve son parlatma işi hızınıza bağlı olarak 10-15 dakika ancak sürer. Sünger ve mikrofiber bez görevini gerçekten iyi yapıyor. Toplam cila süresi ortalama 30 dakika diyebiliriz, tabii benim gibi yanınıza gelip gidenlerle çene çalmazsanız :rudolph0:

Sonuç olarak; işim bittiği zaman aracın karşısına geçtim ve kendime kendime gülümsedim, çünükü bazı ABD sitelerinde kullananların yorumlarını okumuştum ama bu derece haklı olabileceklerini düşünmemiştim doğrusu :thumbup1:

Turtle Wax kendisini tekrar aşmış ve diğerlerinin yanından rahatça sıyrılacak bir ürün serisi geliştirmiş. Ürünlerin fiyatına yazının sonunda tekrar değiniriz demiştim. Uygulamadan sonraki şahsi görüşüm, bu fiyatları sonuna kadar hakediyor. Zaten cilanın yanında gelen mikrofiber bezin fiyatını düşersek, cilanın o kadar da pahalı olmadığını anlayabiliriz.

https://images.hepsiburada.com/assets/OA/500/otm094047.jpg https://images.hepsiburada.com/assets/OA/500/otm094046.jpg

Bu da meşhur eldiven :D
https://images.hepsiburada.com/assets/OA/500/otm091165.jpg

anvil
26/02/2008, 08:21
ben okurken yoruldum :)

VooDoo
26/02/2008, 12:10
abi harikasın e peki bizim önceki aldığımız cilalar şampuanlar falan yalan mı oldu şimdi :)))

TunFeB
26/02/2008, 16:56
peki bunları nerden edinebiliriz?

tanjat
26/02/2008, 17:31
arkadaşlar ürünleri ben bu linkte buldum
Hepsiburada.com | Akıllı Alışveriş Burada | Oto Aksesuar | TURTLE WAX OTO BAKIM ÜRÜNLERİ (https://www.hepsiburada.com/department.aspx?Categoryid=253404)

civcivx
26/02/2008, 19:26
abi harikasın e peki bizim önceki aldığımız cilalar şampuanlar falan yalan mı oldu şimdi :)))

Ehehe yalan oldu yalan :D Yok yav, niye yalan olsun. Bende de daha yarı dolu Nano Tech, yine yarım dolu Platinum Car Wax duruyor. Onları da bitene kadar kullanırız elbet, zaten Nano Tech kılcal çizikleri doldurmada öne çıkan bir ürün. Carnauba içeren Platium ciladaki polimerlerin parlaklık verme etkisi ise bazı araç sahipleri tarafından tercih ediliyor diyor, TW'nin kendisi. Biraz tercih meselesi yani. Zip Wax şampuanımı ise abime verdim, onu kullanmam artık :D

VooDoo
26/02/2008, 20:08
doktordan temiz turtle ürünleri :D
şaka şaka daha hiç kullanmadım yaa onları bitirmeden ice mice alamam zati :D

VGV
29/02/2008, 11:26
Merhabalar ben 1 haftalık bir GP kullanıcısıyım, artık GP'den midir yeni araba heycanımıdır bilemiyorum ama forumdaki hemen hemen herkez gibi bende şimdi arabanın üstüne titrer vaziyetteyim. Turtle Wax Ice serisi ile ilgili yazınızı okudum ve 2 tane sorum olacak. Şampuanı almayı düşünüyorum zaten fakat cilayı şimdi alıp almama konusunda emin değilim yani araba daha 1 haftalık dolayısıyla şu anda cilalamak ne kadar gerekli ve diğer sorumda bu ürünleri nereden aldığınıza dair olacaktı, hepsiburada.com dışında gidip nereden satın alabiliriz.

civcivx
29/02/2008, 11:52
Aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Cilayı hemen şimdi almanıza gerek yok ama ortalama 1 veya 2 ay içinde cila ihtiyacınız olacaktır. Ben hepsiburada.com'dan aldım, ama sanırım şu sıralar yapı marketlerde de satılmaya başlandı. En azından Bauhaus'larda olduğunu biliyorum.

10Y@ĞMUR
03/12/2008, 14:11
Konuyu hortlatayım,cilanın araca kesinlikle zararı olmaz herkes yapabilir gönül rahatlığıyla..

ugurozer
03/12/2008, 19:14
1.şimdi sampuan olarak bunu alcaz onu anladık ama golos guard a devammı yoksa onun yerinede bu cila daha mı iyi olacak? :))

2.birde ara sıra baba ve kardeşin fırca ile yarttıgı ince çizikler içn tavsiyeniz hangisidir?

3.Bu eldiveni az once civic imi sungerle yıkamış ve ugrasmış birisi olarak nerede bulabilecegimi ogrenmeyi cok isterim, ayrıca micro fiber bezim yok onun tavsiyesi nedir nerede bulabilirim

Yazılarınızı zevkle okuyorrum bu degerli bilgiler için çok teşkkurler, golss guard ı da sizden duyup denemiştim halen onu kullanıyorum araç surekli ıslak gibi parlıyor tabiri caizse cayır cayır yanıyor velet :)

Tekrar teşkkurler

civcivx
01/04/2009, 10:25
4 ayda ancak cevap veriyorum :D Şaka bir yana, malum havalar güzelleşmeye başlayınca insan kurcalamaya başlıyor bu konuları.

Gloss Guard ile Ice cila tamamen farklı şeyler. Ice ciladır, Gloss Guard ise bu cilanın daha uzun süre dayanmasını sağlayan bir "koruyucu"dur. Yani, ikisini de kullanmaya devam :)

Mikrofiber eldivenler artık hemen tüm yapı marketlerde ortalama 10 küsur TL fiyatla bulunabiliyor. (Koçtaş, Metro, Bauhaus, vb.)

İnce çizikler gerçekten çok ince ise, yani gözle görülüyor ama elle hissedilmiyorsa, yeşil kutulu Nano cila iyi iş görüyor. Ama aracın tümünde fırçadan kaynaklanan çok bariz çizikler var ise, profesyonel bir pasta ve cila işlemine sokturmakta fayda var, el gücü ile bu çizikler pek gitmeyebilir. Nano cilanın gideremediği lokal çizikler için ise Scratch&Swirl Remover oldukça faydalı.

OzzY
01/04/2009, 15:07
şu mikrofiber eldiveni Ben de İstiyorum! (https://www.bendeistiyorum.com) veriyo arasıra, ben 3 tanesini 12 tlye aldım geçen gün :)

firma hepsiburadaki ile aynı ürün olduğunu söyledi ancak kullanıcılardan biri farklı olduğunu idda ediyodu :)