PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto' nun Isıtması Yetersiz

ekorkut
22/02/2008, 10:57
Arkadaşlar. Daha önce de belirttiğim gibi şimdi 3 aylık olan bir GP' m var 1.3 90 lık dizel. Arabanın dizel olmasından kaynaklanan geç ısınmasının ötesinde, arabanın iç ısıtma fanlarının üfleme şiddeti bana çok yetersiz geliyor. Ara sıra kardeşimin 96 model Citroen ZX ini de kullanıyorum şehir içinde. Onun arabası hem 5 dk' da deli gibi sıcak üflüyor, hem de fan hızı yarısında iken benim punto nun 3/4 ayarına hatta belki daha fazlasına denk geliyor. Ayrıca arabanın fanı doğru düzgün üflemediği gibi, 2/4 ten yukarı konumlarda çok da gürültülü.

Var mı aynı üfleme sorunu ile karşı karşıya olan? Cidden üfleme bana çok yetersiz geliyor bundan önceki arabalarıma göre.

femoli
22/02/2008, 11:20
ben sadece şunu söyleyebilirim çıkardığı ses kadar üflemiyor ısıtmıyor :D ama yinede fena diil

Çıkardığı ses kadar iş yapmıyor :D

goldumut
22/02/2008, 11:20
üfleme ısısı gercekten yetersız bende cok sıkayetcıyım...dıgıtal klımada 29 c ama sankı 26 gıbı ufluo:(
belkı gene gazı bıtmıstır dıcem ama kısın klıma kullanmıyorumkı:)
eskı peugeot 206 hdi yazın klıma performansı superdı ve kısın hıc ısıtmama gıbı bır sıkayetım hıc yoktu.

ABNEW
22/02/2008, 13:07
Bana göre de fan hızı yeterli değil.İyi üfleme için üst kademelere yaklaştırmak gerekiyor.Tabi bunda üfleme konumu da önemli.Eğer 3 farklı yere üfleme modu açıksa şiddet iyice düşüyor...

erdiyilmaz
22/02/2008, 13:24
fanLarı orta hızda çaLıştırıp, iç sirküLasyon konumuna aLıp, bir de üstüne kLimayı da çaLıştırınca, hayLi sıcak oLuyor.

ancak bu sıcakLığa uLaşması da nerden baksanız 15-20 dakikayı buLuyor. iç sirkuLasyon konumunda camLar buhar yapıyor. fan motorLarını çok kuvvetLi üfLettirince, üfLenen sıcakLık düşüyor gibime geLiyor, düşük fan hızLarında daha yoğun sıcak hava geLiyor.

benzinLi oLmasından oLsa gerek çabuk ısınıyor, şimdiye kadar üşümedim pek : )

civcivx
22/02/2008, 13:37
Ben tam tersini, yani gayet iyi ısıttığını düşünüyorum. Şu karlı günlerde sıcaklık ayarı genelde ilk etapta 30 derecede duruyor. Yönlendirme butonlarının ise tümümün ışıkları sönük, yani Auto konumuda iken, aracı çalıştırdıktan sonra iç sirkülasyon düğmesine de basınca yaklaşık 7-8 dakika içinde aracın içi iyice ısınıyor. Fan hızı ise maksimumun biraz altında. Ev-iş arası 10-15 dakika kadar sürüyor ve genelde yolculuğun yarısında fan hızını iyice düşürmüş oluyorum. Bazen sıcaklığı 27'ye kadar da indirmem gerekiyor.

cann
22/02/2008, 13:43
anlaşılan dengesizlik bende 27-30 derecelerden bahsediyosunuz,ben 24 ün üstüne çıkardığımda boğuluyorum sıcaklıktan,o kadar sıcak bir arabadan 3-5 derece olan dışarıya çıkmak şok etkisi yaratır insanda,hasta olursunuz arkadaşlar.

femoli
22/02/2008, 13:50
demekki farklı farklı üretmişler ben valla hararet yarıyı geçse bile ki daha fazla yükselmiyor içeriyi ısıtmıyor beniz zaten gp de tek sorunum bu fan..

ekorkut
22/02/2008, 14:01
Bende öyle 2 yerden verim 3 yerden verim gibi bir olay yok. Arabam Active zaten. Havalandırma manuel. Havayı yüze verme konumunda ortadan geldiği gibi yanlardan da geliyor. Arkadaşların cevapları beni tatmin etti. Yani herkeste bu fan ve memnuniyetsizlik durumu aynı gibi geldi bana. Bir arıza değil sanıyorsam. Neyse başka gelen yorumları da bekleyelim bakalım.

serotizm
22/02/2008, 14:21
Sanırım bu dizellerin sorunu.
Ben ısıtmadan çok memnunum. Sabahları arabayı çalıştırdıktan maksimum 5 dakika sonra arabanın içi sizi üşütmeyecek seviyeye geliyor. 15 dakika sonra hamam gibi oluyor.
Ben ısıtmaya hayranım.
Klima açmıyorum. 28 derecede, mono olarak ve fan hızı en sona 2 çizgi kalana kadar açık oluyor.

Korhan
22/02/2008, 14:43
Arkadaşlar. Daha önce de belirttiğim gibi şimdi 3 aylık olan bir GP' m var 1.3 90 lık dizel. Arabanın dizel olmasından kaynaklanan geç ısınmasının ötesinde, arabanın iç ısıtma fanlarının üfleme şiddeti bana çok yetersiz geliyor. Ara sıra kardeşimin 96 model Citroen ZX ini de kullanıyorum şehir içinde. Onun arabası hem 5 dk' da deli gibi sıcak üflüyor, hem de fan hızı yarısında iken benim punto nun 3/4 ayarına hatta belki daha fazlasına denk geliyor. Ayrıca arabanın fanı doğru düzgün üflemediği gibi, 2/4 ten yukarı konumlarda çok da gürültülü.

Var mı aynı üfleme sorunu ile karşı karşıya olan? Cidden üfleme bana çok yetersiz geliyor bundan önceki arabalarıma göre.

Tamamen aynı bende de...

ekorkut
22/02/2008, 14:53
Şikayetim aslında sıcaklık değil. Fan hızı çok düşük geliyor bana.

Linos
22/02/2008, 15:02
Bana gayet yeterli geliyor ama kişisel konfor öğeleri farklıdır neticede... ;)

nasrettinhoca
22/02/2008, 16:29
Ben tam tersini, yani gayet iyi ısıttığını düşünüyorum. Şu karlı günlerde sıcaklık ayarı genelde ilk etapta 30 derecede duruyor. Yönlendirme butonlarının ise tümümün ışıkları sönük, yani Auto konumuda iken, aracı çalıştırdıktan sonra iç sirkülasyon düğmesine de basınca yaklaşık 7-8 dakika içinde aracın içi iyice ısınıyor. Fan hızı ise maksimumun biraz altında. Ev-iş arası 10-15 dakika kadar sürüyor ve genelde yolculuğun yarısında fan hızını iyice düşürmüş oluyorum. Bazen sıcaklığı 27'ye kadar da indirmem gerekiyor.

anlaşılan dengesizlik bende 27-30 derecelerden bahsediyosunuz,ben 24 ün üstüne çıkardığımda boğuluyorum sıcaklıktan,o kadar sıcak bir arabadan 3-5 derece olan dışarıya çıkmak şok etkisi yaratır insanda,hasta olursunuz arkadaşlar.

Bence de gayet iyi ısıtıyor...Hiç bir şikayetim olmadı ..hele ön camdaki buğuları gidermek için hızlı buğu giderme özelliğini hiç birşeye değişmem...Uno aracım varken buğular su haline gelir ne kadar silsem de görüşümü etkilerdi...İyi ısıtıyor iyi:Ç

buzman
22/02/2008, 17:24
polen filtresitıkanmış olabilir,onu değiştirip tekrar dene

Ziyaretçi047
22/02/2008, 17:48
bana da gayet yeterli gerçekten. sıcağı sevmeyen bir adam olduğumu da belirtirim ama.

ekorkut
22/02/2008, 17:58
Arabayı sıfır aldığımdan beri bu durum böyleydi. Polen filtresi tıkalı olması söz konusu olamaz.

atakanduman
22/02/2008, 18:00
valla sıcaklık problemi cekmiyorum nazar degmesin ama bence bu gplerde fan ve klima problemi sıfır..

gökhan_gp01
22/02/2008, 19:10
bende sıcaklık problemi çekmiyorum düşük seviyede bile 10dk çalıştırmam yetiyor adana'da oldugumdan da olabilir tabi :D

mesmes61
22/02/2008, 21:08
Bende arabayı sıfır aldığımda biraz şikayetçiydim. Ama 20000 bakımında polen filtresi değişti ısıtma nerdeyse iki katına çıktı. Polen filtrene bektırmakta fayda var araç nekadar sıfır olursa olsun sonuçta araba fabrikadan çıktıktan sonra kaç ay yattığı belirsiz.

Muhendis06
22/02/2008, 21:38
Multijet motor soguk iklim kosullarinda (T< 5 C) 8-10 km yol aldiktan sonra rejime giriyor. Eger kat edilen mesafe bundan daha dusukse, gidilecek yere varana kadar motor isinmadigindan, kalorifer de yetersiz kaliyor. Ancak, motor isindigi durumda, fan veya ufleclerle ilgili bir sorun yok. Iceriyi hamam gibi yapabilmek mumkun.

Cozum olarak, yine motor alt kapamasini kullanmak sureci bir nebze iyilestirebilir.

grande26
22/02/2008, 23:05
27-28 derecelerden bahsediliyor-normalde otomatik klimalı bir araçta 22-23 derecede buhran geçirmemiz gerekiyor..(en azından daha önceki aracımda öyleydi-gerçi hala o da satılmadı duruyor,maksimum 21 derecede çalıştırıyoruz..)

yigit1905
22/02/2008, 23:54
fanLarı orta hızda çaLıştırıp, iç sirküLasyon konumuna aLıp, bir de üstüne kLimayı da çaLıştırınca, hayLi sıcak oLuyor.

ancak bu sıcakLığa uLaşması da nerden baksanız 15-20 dakikayı buLuyor. iç sirkuLasyon konumunda camLar buhar yapıyor. fan motorLarını çok kuvvetLi üfLettirince, üfLenen sıcakLık düşüyor gibime geLiyor, düşük fan hızLarında daha yoğun sıcak hava geLiyor.

benzinLi oLmasından oLsa gerek çabuk ısınıyor, şimdiye kadar üşümedim pek : )

hocam klimayıda çalıştırınca derken üzerinde kar olan tuştan mı bahsediyorsun ? O yazın klima niyetine kullanılmaz mı ?

Bu arada benimde arabam çok geç ısınıyor,ön panjura içten karton mu döşemeli acaba ?

volkanselvi
23/02/2008, 00:00
bence o diger aracinizda bir sorun olabilir cunku 22-23 dereceler buhran gecirilecek sicakliklar degil aksine n.ş.a. oda sıcaklığıdır.
puntomu edirne de soğuk kış günlerinde (-4 -6) 1-2 km lik sabah kullanımlarımda araçtan tam inecekken tam sürülecek kıvama geldiğini (iç sıcaklık, dış ön ve arka buz erimesi, aynalar defrost v.b.) defalarca yaşadım. daha uzun kullanımlarda ise en çabuk ısınma için iç sürkilasyon modunda, üst ve alt kanalları kapatarak sadece ortadan üfletip fanı max ın 1 kademe altında çalıştırıyorum 5dk içinde gayet sıcak oluyor. Bence gayet yeterli.
Tabi burada konuşulan konuların parametresi çok.
1- Bulunduğunuz iklim koşulları
2- Dış sıcaklık
3- Aracı kullanım devriniz (çabuk ısınma için)
4- Aracınızın polen filtresi durumu (herşeyi etkiliyor)
5- Aracınızın modeli, klima tipi ve motor açısından
6- Seçtiğiniz ayarlar

Bir de sanırım bunlara ek olarak aracı kapatırken klimayı iç sirkülasyon modunda bırakmak gerekiyor olabilir. Bundan emin değilim yani aslında kontağı kapatınca bir perdenin kapanma sesine benzer bir robotik ses geliyor ama ben her ihtimale karşı özellikle kışın iç sirkülasyona getirip ondan sonra kapatıyorum içeri soğuk girmesini engellemek için. Net bilgim yok.

Scorpex
23/02/2008, 09:41
bende gayet memunun max 5 dk kalmadan hemen yeterli ısıya geliyor hemde bolu gibi biryerde

erdiyilmaz
23/02/2008, 11:46
hocam klimayıda çalıştırınca derken üzerinde kar olan tuştan mı bahsediyorsun ? O yazın klima niyetine kullanılmaz mı ?

hocam o kar şekLi gibi oLan tuştan bahsediyorum evet, zaten o şekLe dikkatLice bakarsanız, kar şekLi degiL, iki tane üst üste konmuş üçgen şekLi gibi birşey. yani kLima konumu sadece soğutma degiL, ısıtma amaçLı da kuLLanıLıyor.

asıL kLima ona basınca devreye giriyor, öteki türLü kaLorifer niyetine motorun sıcakLıgıyLa üfLüyor.

bahcelili_ali
23/02/2008, 11:59
bizim dizeller soğuğu sever motor zaten çok yuksek sıcaklıklarda çalışmıo. ben bahçeliden elvankente gidip geliyorum motoru açıyorum elliyorum ust kapak hala soğuk oluo ilk çıkan multilerde yazın hararet sıkıntısı olmuştu daha sonrakilerde bu hararet olayını iyice kokten kestiler.

kurtuluş
23/02/2008, 12:26
Bende aracımın ısıtmasından memnun değilim, Bence dizel araçlarımızın ısıtması yeterli değil ancak uzun yolculuklarda arabaların iç ısısı tatmin edici.

doritoch
23/02/2008, 21:54
Multijet motor soguk iklim kosullarinda (T< 5 C) 8-10 km yol aldiktan sonra rejime giriyor. Eger kat edilen mesafe bundan daha dusukse, gidilecek yere varana kadar motor isinmadigindan, kalorifer de yetersiz kaliyor. Ancak, motor isindigi durumda, fan veya ufleclerle ilgili bir sorun yok. Iceriyi hamam gibi yapabilmek mumkun.

Cozum olarak, yine motor alt kapamasini kullanmak sureci bir nebze iyilestirebilir.
Maalesef tüm anlatılan sorunlar aynen bende de var.Soğutma iyi ama ısıtma çok başarısız olmuş puntoda.Şehir içinde zaten 10-15 dak.da gideceğemiz yere varıyoruz,hiç bu seneki kadar üşümedim arabada.
"motor alt kapaması" derken?

aayhan36
23/02/2008, 23:50
arabanın ısıtması konusunda şu ana kadar hiç bir şikayetim yok , fan hızını 2 nin üstüne bile hiç çıkartmadım

Punto_Can
24/02/2008, 01:24
benimde ısıtma ile ilgili bir şikayetim yokı açıkçası. sabah arabayı hareket ettirdikten 5 dk sonra aracın içi hamam gibi oluyor. ayrıca şunu denedim,araba soğukken rampa veya yokuş gibi eğimi yüksek olan yollardan giderseniz motor çok çabuk ısınıyor,tabi aracın içide :D

Muhendis06
24/02/2008, 18:44
Maalesef tüm anlatılan sorunlar aynen bende de var.Soğutma iyi ama ısıtma çok başarısız olmuş puntoda.Şehir içinde zaten 10-15 dak.da gideceğemiz yere varıyoruz,hiç bu seneki kadar üşümedim arabada.
"motor alt kapaması" derken?

Motor alt kapamasi derken, karter koruma parcasindan bahsediyordum. Boylece motor bolgesinin alttan hava ile sogumasinin bir nebze onune gecilebilir manasinda...

tguclu
27/02/2008, 08:40
Arkadaşlar merhaba
Bizim gp'lerin klima kontrolü karışık geliyor bana. Kullanımını anlatır mısınız ?
Mesela klima tuşunun yanında iç sirkülasyon tuşu var , ikiside bir den yanabiliyor.
Birde mono tuşu var. Bu iki bölgeyede aynı hava şartlarını sağlamak için mi ?

anvil
27/02/2008, 08:49
hocam o kar şekLi gibi oLan tuştan bahsediyorum evet, zaten o şekLe dikkatLice bakarsanız, kar şekLi degiL, iki tane üst üste konmuş üçgen şekLi gibi birşey. yani kLima konumu sadece soğutma degiL, ısıtma amaçLı da kuLLanıLıyor.

asıL kLima ona basınca devreye giriyor, öteki türLü kaLorifer niyetine motorun sıcakLıgıyLa üfLüyor.

valla ben şimdiye kadar hep motorun sıcaklığıyla ısınıyormuşum. o tuşu sadece soğutma için kullanılıyor zannediyodum. yeni birşey daha öğrendik. dün denedim gerçekten ısıtıyor. ama arkadaşların dediği gibi fan sesiyle üflemesi doğru orantılı değil. ses olarak fön makinası gibi çalışıyor, ama elimi tutunca fazla hava gelmediğini görüyorum. ama nasıl oluyorsa yine de ısıtıyor.

Arkadaşlar merhaba
Bizim gp'lerin klima kontrolü karışık geliyor bana. Kullanımını anlatır mısınız ?
Mesela klima tuşunun yanında iç sirkülasyon tuşu var , ikiside bir den yanabiliyor.

monu tuşu soldaki sıcaklık değeri kaça ayarlıysa sağı da ona ayarlıyor. 2 tarafın farklı sıcaklıklarda çalışmasını istiyorsanız sağ tarafı arttırıp azaltırsınız, o zaman monodan çıkar.

eakbas
27/02/2008, 09:04
arkadaşlar özellikle denedim; 20000 bakımından önce orta konsol hava hızını ölçtüm. Sonra birde polen filtresi değiştikten sonra ölçtüm. Yaklasık %50 oranında hava hızında artış var. Buda Hava debisinin arttığı anlamına gelir. Tabi bir çoğumuzun sorununun çözümü değil ama yinede polen filtresi baya etkili oluyor.

pdr42
27/02/2008, 19:12
bence
yeterli

grande26
28/02/2008, 00:23
Otomatik klimada(auto modunda) ,insiyatifi sisteme bırakmayıp tüm yönlendirme tuşlarına basarak kullandığımda (ön cam,göğüs ve ayak) fanın daha verimli çalışarak makul bir ısınma sağladığını görüyorum.Yoksa illa bir yerleriniz üşüyor..

ABNEW
28/02/2008, 16:10
Arkadaşlar merhaba

İç sirkülasyon camlara, ortaya(yolculara ve şöföre) ve alt konuma ayarlamak için kullanılıyor.İkisi de ya da üçü birden yanabilir.

Mono tuşu sürücü ve yolcuya aynı ısıda hava göndermeyi sağlıyor.Açık değilse iki tarafa da farklı ısı (Max. 7 dereceye kadar) verebiliyor.

Fullauto da ise sistem istenilen sıcaklığa ulaşmak için herşeyi (Fan hızı, sirkülasyon konumu) kendisi ayarlıyor.

breakerman
28/02/2008, 20:41
Arkadaşlar birde şöyle bir durum var,içerisi soğuk bir araç ısıtmak için kaloriferi açtığınızda 24 dereceyede ayarlasanız 30 dereceyede ayarlasanız içeriyi ısıtana kadar aynı sıcaklıkta havayı üfler,aracın motoru tam olarak ısındıktan sonra hala 30 derecede bırakırsanız içerisi gerçekten oturulmayacak bir hale gelir.

En mantıklısı 23-24 derece gibi bir sıcaklıkta çalıştırmak,sistem içeri ısınana kadar sıcak üfleyip,o sıcaklığa geldikten sonrada(ki gerçekten rahatsız etmeden oturulabilecek sıcaklık) içeriyi o derecede sabit tutabilmek için gerekli derecede havayı üflüyor ki otomatik klimanın mantığıda bu oluyor zaten..

Korhan
11/03/2008, 16:50
Arkadaşlar Bu Sorun kesinlikle Polen Filtresinden Kaynaklaniyor. Bugün Aracin Polen Filtresini Değiştirttim, Hava üfleme Hizi En Az 2 Katina çikti. Yukarida Da Bir Arkadaş Bahsetmişti Sağolsun.

Dikkat Edilmesi Gereken şey Periyodik Bakimi Beklememek. Her 5-6 Binde Bir Değişmesi Lazim Deniyor. 20.000 Km Bu Yol şartlarinda Dayanmiyor çünkü Filtre.

karakayaaykut
13/03/2008, 00:31
benim araçta gayet güzel ama sıcaklık olayı göreceli bir kavram kimine sıcak gelen kimine soğuk gelir bu böyle ama benim arac dediğim gibi gayet iyi

Baran
13/03/2008, 19:22
Belki yaşadığım sehirin ikliminden bilmiyorum ama bende ısıtma sorunu yok hatta kavuruyor diyebilirim, yanlız çok iyi analıiz ettiğim bir konu var, puntoların vites kutusu vites kolu bölgesinden ciddi soguk giriyor