PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oto yikamada farkli fikirler aranıyor

asliakgedik
21/02/2008, 14:30
Selam arkadaşlar, ben adanada bir oto yıkama şirketi sahibi bir bayanım bu işe eşimle birlikte girdik hedeflerimiz oldukça büyük bu hedeflere doğru ilerleyebilmek için bir araştırma yaparak sizlerinde fikirlerinizi almak istedim.Oto yıkama yerlerinde sıkça karşılaştığınız sıkıntıları, olması gerekenleri ve farklı fikirlerinizi öğrenerek bu mesleği doğru bir şekilde devam ettirmek istiyorum.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden ilginize tşk. eder hayırlı günler dilerim.https://https://www.superteklif.com/SuperUye/SuperUyeFormu.aspx?bid=2e1a5141-05ee-4b49-b5ea-a6277b066553

gp46
21/02/2008, 15:23
müşteri memnuniyeti ve araçlarla çok iyi ilgilenme iyi bir alternatif olabilir bende açmayı düşünüyorum diğer arkadaşlarda bi yorum yapsın bilmediğimiz şeyleri öğrenelim

asliakgedik
21/02/2008, 15:32
evet arkadaşım müşteri memnuniyeti bizim için ilk sıra oldu hep bu arada inş. sende bir yıkama yeri açarsın sana ilk fikir benden olsun bizimde şu an uyguladığımız bir sistem gelen tüm müşterilere bir dosya açtık adres tel araç plaka doğum tarihleri gibi bilgileri aldık kampanya yaptığımızda yada müşterimizin doğum günleri olduğunda cep nolarına mail atıyoruz inanılmaz memnun kalıyorlar sende deneyebilirsin

peace74
21/02/2008, 16:09
Öncelikle işinizde hayırlı kazançlar diliyorum. Ankarada karşılaştığım sorunları söyleyeyim, belki size bir fikir verebilir. Yaklaşık 2 yıl önce bilkent real in otoparkında hizmet veren ismini tam hatırlamadığım bir oto yıkamacıya aracımı götürdüm. İç dış standart temizlik istedim, bana oto kuaför yapalım diye bir önerileri oldu, o zaman 50 milyon istediler. Standart iç dış yıkama 14 milyondu. Dışarıda herhangi bir yerde iç dış yıkama 5-7 milyon sizde neden pahalı dediğimde, işlerinde daha hassas çalıştıklarını kullanılan malzemenin kalıtesinden falan bahsettiler. Standart iç dış yıkayın dedim. 2 saat sonra aracımı almaya gittim hazır dediler. İçine baktım, Kapı içinde araca inip binerken ayakkabının yanlışlıklada olsa sürtündüğü alt bölümde çamur parçası vardı. Gösterdim o bölgenin özel ilaçla temizlenmesi gerektiğini ve sadece kuaför yapılan araçlara uygulandığını söylediler. Bir anda sinirlerim üst seviyeye fırladı, hemen müdürlerini çağırdım, o da aynı masalı anlattı. Bende yıkamacı çocuğun elindeki bez ile çamuru aldım ve müdürürlerine gösterdim. Biraz tartışma sonunda 3 milyonu attım ve yürüdüm. Yaptıkları işin hakkı oydu çünkü. Her ortamda da anlatırım.

anvil
21/02/2008, 16:10
iç-dış yıkama 2 ytl olacak mı :D

bir kere aracı yıkarken kendi aracınız gibi titiz bir şekilde en ufak ayrıntısına kadar temizlemeniz lazım. bazı yıkamacılarda bunu görmüyorum da o açıdan.

neyse hayırlı işler. adresinizi verin belki geliriz

06kaymak
21/02/2008, 16:33
musteri araclarinda yikamada olusacak hasarlar icin kasko ve mali sorumluluk policeniz olsun....

OzzY
21/02/2008, 16:38
Yıkamacılar araçları çok kötü kullanıyor sağa sola çekerken
ayrıca radyodan aynadan tutta koltuğa kadar tüm ayarlar değişmiş oluyo

dogu
21/02/2008, 20:14
bence ilk önce elinizdeki fırçaları çöpe atın

Genius
22/02/2008, 00:43
Öncelikle hayırlı olsun. Ben arabamı artık oto yıkamacılara vermiyorum. Kışta olsa kendim yıkıyorum. Bugün 2 saat boyunca kendim yaptım. Kişisel görüşüm yapılan işten müşterinin memnun kalmasını sağlayacak nokta temizliğin detaylarına özen gösterilmesidir. Benim ilk baktığım yer arka koltuk kafalıklarının yanları oluyor. Eğer oralarda toz varsa işçilik sınıfta kalıyor. Gözlemlerime göre genellikle dış yıkamaya daha fazla özen gösteriliyor ve bagajlar hiç temizlenmiyor ;) bagajlarında temizliğe dahil edilmesini düşünebilirsiniz. Kolay gelsin...

bahcelili_ali
22/02/2008, 01:13
öncelikle size yeni işinizin hayırlı olmasını dilerim.
yıkama zor iş insanlarla uğraşmak insanların isteklerini karşılamak da zor iş şimdiden allah sabır versin.
ben 8 ytl ye sadece dış yıkatıyorum fırçasız çok bi ince ayrıntı beklemiyorum neticede ordaki çalışan bi arabaya 2 saat uğraşma lüksüne sahip değil.

çalışanlar fazla bi çakal kaba olmasın zaten gerisi halledilir benim verdiğim bahşişe göre zaten o elaman o arabayı aklına yazıo; bidahakine arabaya dikkatli davranıo.

plastro
22/02/2008, 01:21
Selamlar öncelikle işlerinizde başarılar dilerim, benim yıkama yaptırdığım bazı yıkamacılar acele acele fırçalamaya çalışıyor ve fırçayı takır tukur vurarak fırçalıyor ben buna sinir oluyorum ve tazzikli suyu plakalara yakından tutmayın dediğim halde halen yakından tutup plakanın boyasını kavlatıyorlar, suyu sondajdan alıp direk verince arabanın üzerinde kum parçaları görüyorum ama bazı yıkamacılar yukarıya depo yapıp depodan suyu alarak yıkıyor birde fırçasız köpük fışkırtarak yıkıyor o daha iyi oluyor, geçen gün mersinde boranlar servise 10.000 yağ değişimi için girdim yağ değiştikten sonra arabanızı yıkayalım dediler yıkayıp getirdiler ben bu kadar güzel yıkama yapan bir yer daha görmedim motorda dahil pırıl pırıl idi ücretsiz olmasına rağmen bu kadar itinalı yıkadıkları için buradan boranlar servise ve yıkayan arkadaşa buradan teşekkür ediyorum, saygılar.

bahcelili_ali
22/02/2008, 01:28
Selamlar öncelikle işlerinizde başarılar dilerim, benim yıkama yaptırdığım bazı yıkamacılar acele acele fırçalamaya çalışıyor ve fırçayı takır tukur vurarak fırçalıyor ben buna sinir oluyorum ve tazzikli suyu plakalara yakından tutmayın dediğim halde halen yakından tutup plakanın boyasını kavlatıyorlar, suyu sondajdan alıp direk verince arabanın üzerinde kum parçaları görüyorum ama bazı yıkamacılar yukarıya depo yapıp depodan suyu alarak yıkıyor birde fırçasız köpük fışkırtarak yıkıyor o daha iyi oluyor, geçen gün mersinde boranlar servise 10.000 yağ değişimi için girdim yağ değiştikten sonra arabanızı yıkayalım dediler yıkayıp getirdiler ben bu kadar güzel yıkama yapan bir yer daha görmedim motorda dahil pırıl pırıl idi ücretsiz olmasına rağmen bu kadar itinalı yıkadıkları için buradan boranlar servise ve yıkayan arkadaşa buradan teşekkür ediyorum, saygılar.

boranlar servisi tek geçerim gerçekten dört dörtlüktür her işleri.

gp46
22/02/2008, 10:11
evet arkadaşım müşteri memnuniyeti bizim için ilk sıra oldu hep bu arada inş. sende bir yıkama yeri açarsın sana ilk fikir benden olsun bizimde şu an uyguladığımız bir sistem gelen tüm müşterilere bir dosya açtık adres tel araç plaka doğum tarihleri gibi bilgileri aldık kampanya yaptığımızda yada müşterimizin doğum günleri olduğunda cep nolarına mail atıyoruz inanılmaz memnun kalıyorlar sende deneyebilirsin

ooo taktiğiniz süper bunu not ettim bi yere :D

asliakgedik
22/02/2008, 13:24
Arkadaşlar oto yıkama işi bence önemli bir konu çünkü çoğu kişi araçlarına çok bağlı bu işi kaliteli yapan çok az kişi var.Kalite ve güven çok önemli..
Bu işi açarken eşimin oto yıkama konusundaki yaşadığı tecrübeler bize ışık oldu aracına çok bağlı biridir haftada en az iki kez iç dış yıkatma ve ayda bir kez de detaylı temizlik yaptırırdı.
Her seferinde farklı bir yere gider aracın başını bekler bir türlü memnun kalmazdı.
Bu işi bilmiyorlar derdi.
İş yerimizi açarken bu tecrübelerden faydalandık.Size şu anki sistemimizden ve ileride gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projelerden bahsetmek istiyorum.
İş yerini açalı daha 5 ay oldu ilk günden itibaren güven simgemiz oldu araç sahibi gözü kapalı arabasını bize teslim edebilmeliydi personel seçimi itinayla usta kişiler tarafından oldu fiyat iç dış yıkama 8 ytl olarak belirlendi bir arabaya 2 işçi verildi aracın içi ve bagaj iyice temizlendikten sonra dış yıkama işlemi yapılıyor yıkama fırçasız süngersiz özel oto şampuanı ve peluşla oluyor bu şampuan aynı zamanda aracı koruyor ve parlaklık veriyor durulama itinayla yapıldıktan sonra özel cam bezleri ile camlarında temizlenmesinden sonra parlatma bölümlerine geçiliyor jantlar göğüs lastik özel bir ilaçla siliniyor ilaç seçimleri bir çok araştırmadan sonra zarar vermeyen ürünlerden yapıldı işlemi biten her aracın son kontrolleri eşim tarafından yapılıyor temizliği radyo frekansı aynalar koltuk ayarları aracın buraya geldiği halde ki gibi olup olmadığı denetlendikten sonra araç teslim ediliyor burada iç dış yıkama dışında garantili detaylı temizlik yağ bakımı ve değişimi pasta cila boya koruma camda su kaydırıcı gibi işlemlerde var her bir konu özel ilgi ve yöntemlerle yapılıyor.
Bu arada müşterilerimiz için özel bir proğram hazırladık her müşterinin ev iş adresleri telefon numaraları doğum tarihleri araçlarının model ve plakası kayıt alındı iş yerimizdeki kampanyalar yada müş.doğum günleri kutlamaları mail yoluyla yapılıyor şimdiye kadar çok şükür hiç şikayet almadık ve vicdanımız çok rahat
Gün geçtikçe eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz bu arada ilerideki projelerimizden bazıları şöyle kamera sistemi ile internet sayfamızdan kesintisiz canlı görüntü açık balkon şeklinde minderler üzerinde rahat bir ortamda araçlar yıkanırken oturup izleme imkanı araç bekleme salonu çay kahve meyva suyu ikramı internet plazma ekran tv projeksiyon sistemi şimdilik bu kadar arkadaşlar eğer bir eksik yada katmak istedikleriniz var ise yazılarınızı bekliyorum

bahcelili_ali
22/02/2008, 13:33
walla adanaya gelesim geldi araba zaten ice batık yıkatacaktım da. keşke ankarada da bi şubeniz olsa bu fiyata bu hizmet. allah yolunuzu açık etsin iyi çalışmalar..

asliakgedik
22/02/2008, 17:34
Araçlarına düşkün arkadaşlar kimseden farklı fikirler yokmu yada eleştiriler bekliyorum

spyofthegod
22/02/2008, 21:54
Öncelikle başarılar dilerim. Şimdi şöyle bir şey var (benim kendi davranışım) aracımı kimseye vermem oto yıkamaya gittiğimde sürekli aracı ben park ederim. Böyle insanlara da çalışanlarınız saygılı olması gerekir. Bazen bu durumu yadırgayan yerler olabiliyor. Güvensizlikten değil ama dediğim gibi kendi pipirkliliğimden kaynaklanıyor bu. Kesinlike araç yıkanırken insanların zamanını geçirebileceği mekanın geniş olması, içerde sigara içilmemesi, içecek ikramının iyi olması (Wireless internet, tavla, bilardo, tv v.b.) gibi şeyler bünyenizde bulundurulması iyi olur. Benim sürekli gittiğim oto yıkamacıda bunlar var ve müşteriler çok rahatlar.

webercis
23/02/2008, 00:33
yıkamacılar koltukları elleriyle, parlatıcılarla falan mahvediyorlar.

Ah-MeT
23/02/2008, 00:59
bizim burda devamlı gittigim bir yıkamacı var gayet memnunum.
yaptıkları bir kampanya var arac plakalarını bilgisayara kayıt ediyorlar ve 3 yıkamada 1 yıkama bedava yıkıyorlar iç dış, ve her seferinde arabanın içine pet su ve kokulu ıslak mendil koyuyorlar-bazende gazoz açacagı 5-6 tane oldu arabada:)
ve lastiklerimin ve jantımın silinmesinden gayet memnunum başka yıkamacılar bunu yapmıyor... fırçasız sungersiz yıkama yapıyorlar aracım yıkanırken minik kafeteryalarında onların ıkram ettıgı çay-kahvemi yudumlarken duvardaki kocamanLCD ekranda tv seyredip
onların oraya koymuş oldugu oyuncak araba kolyeksyonlarındaki arabaları kurcalıyorum:)
buda yetmedimi onların sunmuş oldugu kablosuz internet(wi-fi) den yararlanarak cep telefonumdan internette sınırsızca sorf yapıyorum:) bunlardan keyif alırken bir bakmısım arabam hemen yıkanmış gıcır gıcır silinmiş jantlarım lastiklerim dahil en ufak noktaya kadar su damları kalmamış şekilde gidiyorum... çok araba yıkayan yer gordum başka yerde arabaları resmen fırçayla dövüyorlar:( aracın teybini açıp bangır bangır kral FM dinliyorlar aracı silerken... ama şimdiki yıkamacımdan cok memnunum...

berax
27/10/2010, 15:06
Merhabalar Aslı Hanım,

aslında yaptıklarınız oldukça etkileyici. araç sahiplerinin nezih bir ortamda araçlarının yıkanırken seyredebilmeleri yüz işyerinden belki 1-2 tanesinde var veya yok. ikramlar muhteşem. detaylı temizlik konusunda eşinizin beklentilerini de iş yerine uyarlayabildiyseniz daha ne olsun.

Bunların yanında, aşağıdaki hizmetleri de ekleyebilirseniz daha güzel olur inşallah.
1. Evden veya işyerinden araç alıp teslim etmek,
2. Abonelik sistemi (ödüllü; 10 yıkamada 1 yıkama bizden)
3. Özellikle iç temizliğin bu işi seven bir hanımefendi tarafından yapılması
4. kullandığınız kimyasalların özelliklerini bilmiyorum ama würth bu konuda iyi
5. marka için para vermeyin. kendi markanızı siz oluşturun
6. yeriniz geniş ise "oto elektirik" ve "lastik" hizmetini de sunabilirsiniz.
7. araç sahiplerinin çocukalrı için bir aktivite sağlayabilirseniz asıl farklılığı orada sağlamış olursunuz. ama kolay değil tabiki.
8. modifiye olayı var mı bilmiyorum ama çok detay bir çalışmayı gerektiriği için ekip çok zor kuruluyor.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. sizlerde paylaşımda bulunursanız sevinirim.

StrawBeeRy
27/10/2010, 19:44
Merhabalar Aslı Hanım,

aslında yaptıklarınız oldukça etkileyici. araç sahiplerinin nezih bir ortamda araçlarının yıkanırken seyredebilmeleri yüz işyerinden belki 1-2 tanesinde var veya yok. ikramlar muhteşem. detaylı temizlik konusunda eşinizin beklentilerini de iş yerine uyarlayabildiyseniz daha ne olsun.

Bunların yanında, aşağıdaki hizmetleri de ekleyebilirseniz daha güzel olur inşallah.
1. Evden veya işyerinden araç alıp teslim etmek,
2. Abonelik sistemi (ödüllü; 10 yıkamada 1 yıkama bizden)
3. Özellikle iç temizliğin bu işi seven bir hanımefendi tarafından yapılması
4. kullandığınız kimyasalların özelliklerini bilmiyorum ama würth bu konuda iyi
5. marka için para vermeyin. kendi markanızı siz oluşturun
6. yeriniz geniş ise "oto elektirik" ve "lastik" hizmetini de sunabilirsiniz.
7. araç sahiplerinin çocukalrı için bir aktivite sağlayabilirseniz asıl farklılığı orada sağlamış olursunuz. ama kolay değil tabiki.
8. modifiye olayı var mı bilmiyorum ama çok detay bir çalışmayı gerektiriği için ekip çok zor kuruluyor.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. sizlerde paylaşımda bulunursanız sevinirim.

vay be konunun üstünden 2 sene geçmiş

WiSTaRiA
27/10/2010, 20:00
evet sadece reklam amaçlı açılmış bi konu...

Mustang
06/11/2010, 07:02
Merhaba Arkadaşlar...

Ben bayanlara özel bir Oto Kuaförü açma hayali içerisindeyim.
Bu denli çok bayan sürücü varken hiçbir yıkamacıda sıra bekleyen bayan şöför göremiyorum.Neden?
Çünkü yıkamacıların personel sçimleri malum.
Tavırlar...
Küfürler...
Malum...
Nezih ve for olduğu taktirde.
İş yapılabileceği kanısındayım.Birkere kesin kesin benim otomobilimi yıkayan kişinin sigara dahi kullanmaması lazım. Tercihen iç temizliği bayan görevliler yapsın...
İç ve dış görevliler ve yıkama hücreleri ayrılsın.Benim aracımın işi bitmesine yakın bir diğer aracın dış yıkamasının pisliğini çekmekten bıktık.
neyse bu konu uzar gider....
Siz gidin koçtaştan bir yıkama makinası alın...
Birde güzel bir şampuan.
Maliyetine kapatalım bu işi.
Yıkamacılarda kendine çeki düzen versiin...
Kalın sağlıcakla...

aeron
06/11/2010, 10:29
Bende yazayım, ben iç temizliğe önem veriyorum iç dış yıkama yapanlar genelde kirli bir bezle yalandan siliyorlar kokpiti birde marifet gibi şu yapış yapış yapan şeylerden sürüyorlar kirli ama parlak oluyor arabanın ici, bunun yerine nemli temiz bir bezle hemen silinivers e çok daha iyi olacak, bence iç temizlikle ilgili bişeyler yapın dışı yıkayan yer çok

VooDoo
10/11/2010, 14:28
aslı hanım merhaba ben tuncay istanbuldan bi fikrim geldi benim 2 sene geçti gerçi ama söylim mi :D

sancak26
10/11/2010, 15:54
bence ilk önce elinizdeki fırçaları çöpe atın
+10000

zafermutlu
10/11/2010, 16:54
benim yıkamacı tercihim fazla yok. 10 tl iç dış alıyorlar. parası diger yerlere göre az galiba. ama temizlik içde yok gibi bişey. kendim hiç yıkamam. yıkamacıda yıkatırım. sıkda yıkatırım bugün yıkandı geldi mesela. iç dış 1 defa yıkatırsam 3 defa dış yıkatırım. içine hiç özen gösterilmiyor.pedallar aralıklı spor model üstünde ki çamur duruyor. kalorifer gözleri tozu duruyor. bagajın iç kapagına cam filmi ilacı gelmiş silinmemiş. navigasyonun üstü toz içinde. güneşliklerin arkası ayna görünmeyecek şekilde. bu şekilde yapılan iç temizlikse benim 10dk alır. bence tam tersi özenin arabanın içine zaten dışı akşama kadar kötü oluyor...

evolodi
10/11/2010, 17:02
en güzeli kendin yikayacan :D

zafermutlu
10/11/2010, 17:04
en güzeli kendin yikayacan :D

onur nereye kendin yıkıyosun yıkamacı açmak lazım bugün yıkandı yine toz içinde:)
bunu yıkatmaktan bıktım ama bırakacam yakında garaja kalsın orda temiz temiz.