PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : (allah Korusun) Kaza Yaptik Diyelim...

HIGH FIDELITY
01/02/2007, 22:49
Ne yapmamız gerekiyor. Çok şükür böyle bir derdim olmadı şu ana kadar ama sonuçta bunun acemisiyiz. Kaskom var fakat tutanak olayları falan varmış. vs.. Sıralamalı olarak yazabilecek olan varmıdr arkadaşlar.

padawantr
01/02/2007, 22:56
Şimdi şöyle,
Hata sizde olsun ya da olmasın, hasar büyük olsun ya da olmasın mutlaka trafik ekibi çağırıp tutanak tutturuyorsunuz. trafik memuru olayı inceledikten sonra karşı taraf ile sizin durmunuzu bildirir bir rapor çıkartıyo ve bu raporu kaza yaptığınız semtin karakolundan yaklaşık 2 gün içerisinde almanızı istiyor. kasko işlemleri için o belge şart. şayet kazaya siz sebep olduysanız o belge içerisinde 40 milyon küsür bir de ceza makbuzu çıkıyor. yine kazaya neden olanın siz olduğunu varsayarsak (ki inşallah böyle bir şey asla olmaz) kaskonun asıl istediği belge sizin alkol ölçüm sonucunuz. trafik ekibi bu tutanağı tutarken bu belgeyi de hazırlıyor. sebep oldunuz ya da olmadınız kasko acentenizi arayıp kazayı anlatıyor ve kasko şirketinizin anlaşmalı olduğu yetkili servise arabanızı götürüyorsunuz. artık hiç bir işe siz karışmıyorsunuz. kasko ile servis kendi aralarında herşeyi hallediyorlar.

Durum bu...

HIGH FIDELITY
01/02/2007, 23:00
sağolasın padawantr

x-troy
01/02/2007, 23:03
hocam sen yinede, eğer bir araba ile çarpıştıysan, eğer ki onun kaskosu yoksa ve o kusurlu olmasa bile polise yinede kaskolu olduğunu söyleme derim. az da olsa
bazen rapora göe işler değişebiliyor. arabayı yetkili servise çektir ve eksperi çağırt. gerisni sigorta şirketi halletsin.

unik06
01/02/2007, 23:04
hocam sen yinede, eğer bir araba ile çarpıştıysan, eğer ki onun kaskosu yoksa ve o kusurlu olmasa bile polise yinede kaskolu olduğunu söyleme derim. az da olsa
bazen rapora göe işler değişebiliyor. arabayı yetkili servise çektir ve eksperi çağırt. gerisni sigorta şirketi halletsin.

biraz daha açıklayabilir misin abi?

shoparr_
01/02/2007, 23:12
Kaza sonrası yapılması gerekenler:
* Kaza sonrası otomobiller hareket ettirilmeden ilgili trafik şubelerine haber vermek ve trafik polislerinin zabıt tutmalarını beklemek gerekiyor.(Eğer kaza bölgesinde trafik şubeleri yerine jandarma varsa,jandarmalar zabıt tutuyor)
* Alkol muayenesi yapılması gerekiyor.
* Sürücünün kazanın meydana geldiği yerden veya tutanaklar tutulduktan ve araç tamirhaneye çekildikten sonra sigorta şirketlerine haber vermesi gerekmektedir.
* Bu işlemler sonrasında sigorta şirketi hasarın bedel tespiti için eksper gönderir.Eksperin hasar tespit çalışmaları sırasında hasar dosyasının tamamlanması ve para alınabilmesi için tutulan tutanağın tasdikli örneğini,alkol muayenesi örneğini ve aracın ruhsatının fotokopilerini tamin etmesi gerekiyor.
Aracınızın hasarlı durumunu gösteren fotoğrafları çektirmesi gerekiyor.

Maddi Hasarlı Kazalarda :

Poliçe fotokopisi
Kaza zaptı aslının karakol tasdikli sureti (Kazanın ne şekilde olduğuna dair resmi makamlarca düzenlenmiş kaza raporu).
Alkol raporları (Mağdur ve suçlu kişilerin)
İfade tutanakları, görgü tespit tutanağı
Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi
Kazanın oluşunu görüntüleyen fotoğraflar

alıntıdır.

Auto engineeR
01/02/2007, 23:15
arkadaşlar çok güzel açıklamışlar.
extra olarak şunu ekleyeyim, kaskonun karşılaması için normal araçlarda promil sınırı 50.
ama ticari araçlarda 1 promil bile kabul olmuyormuş.

sigaranın bile 2-3 promil yaptığını da duymuştum. adam sigara içerken kaza yapsa kasko karşılamıcak mı yani

shoparr_
01/02/2007, 23:18
bi de sakin olmaya çalışarak yapılması gerekenleri unutmayalım...en önemlisi belki de bu..cana geleceğine mala gelsin;)

CAGLARKA
01/02/2007, 23:20
ek olarak parkta yapmışsanız trafik mahkemesine gidip tutanak tutturuyosunuz trafik polisi de gelmiyor, karakola gitmek de çare olmuyor. önceden karakoldan zabıt tutuyolardı ama şimdi mahkemeye gidip tutanak tutturmak gerekiyor.

OzzY
01/02/2007, 23:42
ek olarak parkta yapmışsanız trafik mahkemesine gidip tutanak tutturuyosunuz trafik polisi de gelmiyor, karakola gitmek de çare olmuyor. önceden karakoldan zabıt tutuyolardı ama şimdi mahkemeye gidip tutanak tutturmak gerekiyor.

bu nezaman değişti. aralık içersinde park halide çarpıldı diye karakolda zabıt tutuldu ve yılbaşndan sonra yapıldı kaskoda ödedi.

Ryu
02/02/2007, 09:47
kaskolu olduğunuzu söylemeyin bence bütün suç size kalır. şekil 1a

Misafir2
02/02/2007, 09:57
Şimdi şöyle,
Hata sizde olsun ya da olmasın, hasar büyük olsun ya da olmasın mutlaka trafik ekibi çağırıp tutanak tutturuyorsunuz. trafik memuru olayı inceledikten sonra karşı taraf ile sizin durmunuzu bildirir bir rapor çıkartıyo ve bu raporu kaza yaptığınız semtin karakolundan yaklaşık 2 gün içerisinde almanızı istiyor. kasko işlemleri için o belge şart. şayet kazaya siz sebep olduysanız o belge içerisinde 40 milyon küsür bir de ceza makbuzu çıkıyor. yine kazaya neden olanın siz olduğunu varsayarsak (ki inşallah böyle bir şey asla olmaz) kaskonun asıl istediği belge sizin alkol ölçüm sonucunuz. trafik ekibi bu tutanağı tutarken bu belgeyi de hazırlıyor. sebep oldunuz ya da olmadınız kasko acentenizi arayıp kazayı anlatıyor ve kasko şirketinizin anlaşmalı olduğu yetkili servise arabanızı götürüyorsunuz. artık hiç bir işe siz karışmıyorsunuz. kasko ile servis kendi aralarında herşeyi hallediyorlar.

Durum bu...

+1 aynısını yaşamışitım geçen sene mart ayında trafik sigortam dığer aracı kaskoda benım arabamı yaptırmıştı kusurlu bendim gp nın acemısıydım park halındekı arabaya çarpmıştım telefonla konuşurken adamın arka tampon aşağı inmiş benım aractada 15 cm boya çiziği ve adamın tmponun rengı benımkıne yapışmıştı hala anlamadım zaten bende bişey yok adamın tampon nasıl aşağı indi???
kaza tarihinden 15 gün sonrakı süreç içerisainde ödedğim için cezayı 3o mılyon küsür öxdemıştım yanı indirimli
ve ben hıç bışeye karışmadım sıorta şirkettı herşeyı halletmıştı

Ryu
02/02/2007, 10:16
ceza mı bu cezalarımız ile ilgili nerden öğreniriz acaba

usesw
02/02/2007, 10:46
Benim ayna kırıldı, rapor mapor tutulmadı, kaskoya başvurdum, küçük hasar olduğundan değiştirdiler aynayı...

etial
02/02/2007, 11:05
ceza mı bu cezalarımız ile ilgili nerden öğreniriz acaba

www.gib.gov.tr den vergi borcunuzu ve trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz.
Siteye bağlandıktan sonra internet vergi dairesine tıklıyorsunuz oradan motorlu taşıt sorgulamayı seçiyorsunuz.

Ryu
02/02/2007, 13:07
www.gib.gov.tr den vergi borcunuzu ve trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz.
Siteye bağlandıktan sonra internet vergi dairesine tıklıyorsunuz oradan motorlu taşıt sorgulamayı seçiyorsunuz.

ok sağol borç görünmüyor ama.

mTk
02/02/2007, 15:57
Benim ayna kırıldı, rapor mapor tutulmadı, kaskoya başvurdum, küçük hasar olduğundan değiştirdiler aynayı...

Hasarsızlık bozulmadımı?
Bizmi C-maxın aynası kırıldı. 2005te 150ytl idi. Hasarsızlık bozulduğu için cepten verdiğimizi hatırlıyorum ben.

CAGLARKA
02/02/2007, 16:00
bu nezaman değişti. aralık içersinde park halide çarpıldı diye karakolda zabıt tutuldu ve yılbaşndan sonra yapıldı kaskoda ödedi.
geçtiğimiz yaz sabah indim parka biri çarpıp gitmiş. 155 i aradım biz bakmıyoruz dediler, karakolun numarasını aldım onlarda biz bakmıyoruz dediler ve trafik mahkemesine gideceksin dediler belki bölgeden bölgeye de farklılık gösterebilir

Mısafir
02/02/2007, 16:21
Hasarsızlık bozulmadımı?
Bizmi C-maxın aynası kırıldı. 2005te 150ytl idi. Hasarsızlık bozulduğu için cepten verdiğimizi hatırlıyorum ben.

Bazı poliçelerde belli miktarlara kadar olan hasarları hasarsızlığı bozmadan ödüyor. İyi kurcalamak lazım. Biraz müşteri temsilcisini sıkıştır. Kesin söylerler. Misal her sene bir kez ön cam değiştirme hakkın var. Çatladı diyelim yazıp bi rapor hemen değiştiriyosun. Bende sormasam öğrenemeyecektim. Bunun gibi başka haklarım varmı diyince yine bişiy söylemediler. Sonra bende mesela ufak tefek çiziklerimi yaptırtabilir miyim dedim hasarsızlık bozulmadan evet dediler. Ulan hani yoktu başka böyle hakkım diyince kem küm ettiler. Anlayacağın sanırım şirket bunları tembihliyor. Zarar etmesinler herkes haklarını bilmesin diye. E tabi haklı adamlarda biraz. Camı çizildi diye her sene değiştiren adamlar bile olur. Sonuçta orjinal değiştiriyorsun. Bi kasko parası nerdeyse. Ama dediğim gibi dikkat etmek lazım . Benim sigortam garanti full kaskoydu bu arada

CAGLARKA
02/02/2007, 16:30
Bazı poliçelerde belli miktarlara kadar olan hasarları hasarsızlığı bozmadan ödüyor. İyi kurcalamak lazım. Biraz müşteri temsilcisini sıkıştır. Kesin söylerler. Misal her sene bir kez ön cam değiştirme hakkın var. Çatladı diyelim yazıp bi rapor hemen değiştiriyosun. Bende sormasam öğrenemeyecektim. Bunun gibi başka haklarım varmı diyince yine bişiy söylemediler. Sonra bende mesela ufak tefek çiziklerimi yaptırtabilir miyim dedim hasarsızlık bozulmadan evet dediler. Ulan hani yoktu başka böyle hakkım diyince kem küm ettiler. Anlayacağın sanırım şirket bunları tembihliyor. Zarar etmesinler herkes haklarını bilmesin diye. E tabi haklı adamlarda biraz. Camı çizildi diye her sene değiştiren adamlar bile olur. Sonuçta orjinal değiştiriyorsun. Bi kasko parası nerdeyse. Ama dediğim gibi dikkat etmek lazım . Benim sigortam garanti full kaskoydu bu arada

örneğin benim kasko 1,500 ytl ye kadar hasarsızlık bozulmuyor. kaskonun içinde hasarsızlık koruma klozu var yalnız

daghan
04/02/2007, 00:17
size komık bısey anlatım ben geçen ay kaza yaptım yer çakıllıydı vırajı alamayıp kaldırıma vurdum sag ön lastıkten aks fln kırıldı her neyse gecenın 2siydi saat jandarmayı çagırdım tutanak tutturdum.çekici çagırdım arabayı aldıgım beylikdüzü birmota çektirdim gece yarısı ertesı gun gıttım bırmota garanti kasko ile çalışmıyolarmış ama ben arabayı aldıgımda onu önerdilr kredıyı ordan algım ıçın orası yaptı kaskoyu dedılerkı bız yapalım sız verın parasını bıze sız kaskodan alın parayı ben de kaza yaptıgımı aileme soylemedıyım ıçın o işi yapamadım ne yapım dıe dusunurken aradım kaskoyu anlaşmalı bı yer sordumdedım nerde yaptıra bılırım hiçbi fiat servısı ıle anlasmalı deyılmış.saydı bir suru yer dogus oto fln jmaslakta bıyerler evime yakın oldugu ıçın gıttım dogus otoda yaptırttım arabayı onlarda fiattan anlamıyo dıe 25gunde yapabıldıler anca.deli oldum birmot a bırdaha oraya araba maraba götürmem.

ORACLE
04/02/2007, 00:19
Geçmiş olsun.
Kasko yaptırıken bunlarada dikkat etmek gerekiyor.
Ben kasko yaptırıken girip sitesinden nereler le anlaşması var diye kontrol etmiştim.

daghan
04/02/2007, 14:24
valla bnm hıç aklıma glmemşti basıma bole bişy geleceyı ama pişman oldum arabayı ordan aldıgıma zaten fiat aldıgıma pısman oldum sızınkıde olemı bılmıyorum ama arabayı aldıgımdan berı 30 40 kere servıse gittim kılıma motoruma kadar deyştirdim 5 kurus para vermedım ama git gel git gel sıkıntı bastı bidaha hayatta fiat almam die dusunuyorum.biey daha solım benım araba dogus otodayken gittim ordakı ustalar dedı kı araba çok saglammıs fln ben sandım makara yapıyolar bumu fln dedım ama adam çok cıddı olarak orda dedıkı bu kazayı bi passatla yapsan arabanın her yrı parçalanırdı fln dedi sasirdim yanı passattan salammış adamın dedıyıne göre !!

Linos
04/02/2007, 14:58
valla bnm hıç aklıma glmemşti basıma bole bişy geleceyı ama pişman oldum arabayı ordan aldıgıma zaten fiat aldıgıma pısman oldum sızınkıde olemı bılmıyorum ama arabayı aldıgımdan berı 30 40 kere servıse gittim kılıma motoruma kadar deyştirdim 5 kurus para vermedım ama git gel git gel sıkıntı bastı bidaha hayatta fiat almam die dusunuyorum.biey daha solım benım araba dogus otodayken gittim ordakı ustalar dedı kı araba çok saglammıs fln ben sandım makara yapıyolar bumu fln dedım ama adam çok cıddı olarak orda dedıkı bu kazayı bi passatla yapsan arabanın her yrı parçalanırdı fln dedi sasirdim yanı passattan salammış adamın dedıyıne göre !!

Öncelikle geçmiş olsun!

E adamlar boşuna güvenliğe 5 yıldız vermiyorlar, sağlam hakikaten! Forumda arkadaşlardan birinin yaptığı kazanın fotoğrafları var, ne denli güvenli ve sağlam olduğunu fotoğraflardan da anlayabilirsin ;)