PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rölanti Sorunu

bebe
12/02/2008, 00:21
Tüm GP dostlarına Merhaba ,

Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım ancak ne yazık ki benim icin kocaman bir sorunla aranıza giriş yapıyorum..

Umarım hep birlkte çözüm üretebilir veya çözüme katkıda bulunabılırız..

2006 1.4 Fire Active Dynamic 77 HP 3K düz vites kullanıcısıyım.Yaklaşık 1 ay önce aracımda şu şekilde bir sorun yaşamıştım.
Aracı ilk çalıştırdığım zaman arabanın ısınmasını müteakip, aracın durduğu yerde rölantide çalışması gerekirken araç gaz yiyip gaz kesmeye başladı. bu gaz kesme/gaz yeme olayı 800-1000 devir arasında meydana geliyor ve park halinde iken her 30 sanıye de bır bu olay oluyordu.

Servise götürdüm ilk etapta gaz kelebeği temizlendi ve sorun düzeldi. Bu olay öncesine kadar yaklaşık 1.5 yıldır sürekli OPET'ten benzin alıyordum. Gaz kelebegi temizlendikten ve sorun çözüldükten sonra OPET yerine PO'dan benzin aldım ve ne yazık kı sorun yeniden başladı. 10 GÜN ÖNCE yeniden sevise gittim arac makinaya baglandı adaptasyonu yapıldı ancak sorun duzelmedi.

Merkez ile irtibata geçildi ve beynin değiştirilmesi yönünde mutabakata varıldı. Söylenilene göre beyim değiştiği takdirde sorun çözümlenecekmiş.

Aracım 11.000 KM'de..

FİAT merkez stoklarında su an ıtıbarıyla beyın bulunmadığından dolayı halen beklemedeyım.. umarım en kısa zaman beyin ünitesi servisime ulaşır tamir yapılır ve sorunu çözülür.

Konu hakkında bilgi edinimleriniz var isepaylaşırsanız çok memnun olurum..

Kolaylıklar...

İyi forumlar..

biloGP
12/02/2008, 04:32
Öncelikle hoşgeldiniz.. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür..

makineman
12/02/2008, 10:43
Evet bizde önceden Palio da aynı sorun oldu.4-5 kere servise gitti. En son beynin değişmesi gerekiyor dediler ve garantisi dolduğundan dolayı da 2500 YTL gibi bir rakam çıkardılar. Biz de bir süre daha kullandık ve elden çıkardık.

femoli
12/02/2008, 11:21
Öncelikle hoşgeldiniz.. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür..

Öncelikle sevgili arkadaşlar bir üyemiz topic açıyor vede sorununu dile getiriyor ve bizlerden yardım talep ediyor . eğer sorun kaynağını biliyorsanız yada yardımcı olabileceğinize inanıyorsanız o konuya msj yazın aksi taktirde umarım sorununuz düzelir umarım iyileşir umarım olur gibi topici doldurucu msjlar yazmayalımki arkadaşın yazdığı konu kaynayıp gitmesin yeni arkadşlar için hoşgeldiniz msjları haric .
Lütfen dikkate alın bu şekilde olabilecek bütün yazılar silinecektir..

Şimdi sevgili arkadaşım öncelikle hoş geldin keşke önce bir tanışma topici açsaydın gelelim konuya..

Senin büyük ihtimalle sorunun beyinin yakıt karışımını ayarlayamaması bu sebepten dolayı hem aracın düzgün çalışmaz hem çekmez hemde çok yakar bu sebepten dolayıda kelebekte kurumlaşma meydana getirir . servis bunu en kısa zamanda çözecektir servis raporundan itibaren 30 günlük tamir sürecin var dikkat et bu süreyi geçmesinler..

bebe
12/02/2008, 12:40
İlk etapta gaz kelebegı temızlenmıs ve sonuc almış olmamız ragmen sorun yenıden gundeme geldı.. Beyın degısımı sizce de kesın çözüm olur mu?

Ayrıca sevis raporu ve 30 günlük süre ile ilgili olan kısmı anlayamadım.
Aracın beynı değişimi yapıldıktan sonraki 30 gunluk sürec mi?
yoksa
beyin siparisi verildikten sonraki 30 günük surec mi?
sanırım her halükarda tüm bu süreçler tüketici olarak benim lehıme ışleyecektir öyle değil mi?
beyin ünite sipari verileli yaklaşık 10 gün oldu ancak FİAT stoklarında kalmamış servıs su an parcanın elıne ulaşmasını beklıyormus..
bu konuda sizce Müşteri Hizmetlerini aramam gerekir mi?

ABNEW
12/02/2008, 13:33
Hoşgeldiniz, sahip olduğum benzinli puntomda da aynı problemi yaşamıştım nemlenen ve kirlenen gaz kelebeği temizlendikten sonra sorun çözülmüştü.(Araç ısındıktan sonra rolanti düzensizliği vardı) Sizin aracınız ilk müdahalede düzelmişse beyinde bir sorun olmaması gerekiyor.İkinci seferde de gaz kelebeğine bakılmıştır umarım, geçmiş olsun...

quixotic2
12/02/2008, 13:45
öncelikle hoşgeldiniz ibrahim bey. bende Ardaya katılıyorum eğer bu sorun ilk seferinde gaz kelebeğinin temizlenmesiyle çözülmüşse yine sorun burdadır diye düşünüyorum. ama diğer yandan beyin gerçekten yakıt karışımını ayarlama yapamıyorsa gaz kelebeğinin sürekli değiştirilmeside bir fayda göstermiycektir.

Tüketici haklarınız gereği sipariş ettiğiniz bir ürünü firma 30 gün içerisinde sağlamak zorunda. ama bununla ilgili olarak ürün yurtdışından geliyorsa bununla ilgili bir kanun varsa onu bilemiyorum. elinizdeki raporun tarihine bunun için dikkat etmelisiniz. umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür.

bebe
12/02/2008, 19:27
araba cıhaza baglandığı zaman GAZ KELEBEĞİ problemı olup olmadığı gorunuyormudur ?

arac 2.kez cıhaza baglandı ve sonrasında bana gaz kelebegı sorunu olmadığı ve sorunuun FIAT merkezle gorsulduğu, tek çözümün BEYIN UNITE degısımı olduğunu soyledıler..
dolayısıyla bu asamada hersey genel merkezde bıtıyor..Gnel merkez beyın degısır ve sorun cozulur demıs umarım oyledır...:=))
Ayrıca beyın degısımınden sonra her halukarda gaz kelebegı kontorulu ve gerekırse degısmesı yonunde servıse bıldırımde bulunacağım..
Tsekkurler..

ABNEW
13/02/2008, 17:18
Parça değişiminden sonra bence benzin istasyonunuzu da değiştirin...

h k
13/02/2008, 21:26
beyin arızası bana çok çok mantıksız geliyor.

ülkemizde çoğu benzinli araçta bu rölanti sorunu çıkar , benim puntomda da çıktı . eski paliomda da gaz kelebeğini kendim temizleyecek kadar alışmıştım bu olaya.

beyinden ziyade gaz kelebeği denilen kısımda arıza çıkar. bu kısımda kelebeği açıp kapatan ufak bir step motor (kimi yerde rölanti step motoru diye geçer) kelebeğin pozisyonunu kontrol eden geri bildirim potansiyometresi bulunur. bu parçalardan en çok bozulanı rölanti step motorudur. bunun arızası servis bilgisayarında da gözükmez zaten. temizlik ve adaptasyon ile sorun çözülemediyse denenmesi gereken gaz kelebeğindeki parçaların değimesi olmalıydı , inşallah sizi uzun süre bekletipte beyini değiştirince aaa olmadı pardon demezler.

benim araç 40 bin küsürde iken kelebek temizliği geçirdi , hatta sonrasında adaptasyonunu tam yapamadılar rölanti dalgalanması devam etti ama kısa bir kullanımdan sonra kendi kendine düzeldi rölanti dalgalanması :)

bebe
13/02/2008, 21:32
soylenene gore bu araclarde rolantı step motoru yokmuuş.

ayrıca beyın degısır ve de sonuc alınmassa tek yapılması gereken gaz kelebegının degısmesı kalıyor,, zaten bunu da garantı kapsamında degıstırmek zorundalar oyle degıl mı?

h k
13/02/2008, 21:37
step motor yoksa servo motor vardır, illa bişi vardır klepeyi pozisyonlu olarak hassas açmak için .

bence garantiden değişmesi gerekir ama topu yakıta atabilirler belki bilemiyorum. sorun beyindense zaten kesin garantiye girecektir.

ben kelebek temizliği ve adaptasyon için ücret ödememiştim ama başka bir arızadan dolayı zaten araç serviste yatıyordu arada bu işlemi ücretsiz yapmışlardı.

bebe
13/02/2008, 21:41
çok şükür ki bugüne kadar sürekli OPET'ten aldım ama tabı bunu ıspat et derlerse o zaman kötü çünkü ispatı yok:=)))
ayrıca halen daha beyın unıtesı gelıcek dıye beklıyoruz FİAT MERKEZ stoklarında yokmuşş..
Müşterü hizmetlerini aradım dun biz size dönüş yapıp bılgı verıcez dedıler..
beklıyoruz halen...

h k
13/02/2008, 21:45
keşke sürekli opetten almasaydınız :)

benim puntocan 52 bini devirdi , çok çok mecbur kalıp arada aldığım 10-15 litre dışında opetlerden benzin almışlığım yoktur :)

beyin beklerken aracı kullanıyor musunuz yoksa serviste yatıyor mu ?

bebe
13/02/2008, 21:49
arabayı kullanıyorum evet
su sorunları bir atlatıyım zaten servısın aynı zamanda benzın ıstayonu var PO ..artık ordan almaya baslıcam ..
aslına bakarrsanız bende sızın gıbı dusunuyorum beyın konusunda ama servıs bu konuda cok ıddıalı..hatta teknık merkezle gorusmusler ve bu beyın degısımı konusundakı fıkrı ordan almıslar soyledıklerıne gore..dolayısıyla gaz kelebegı konusunda herhangı bır gırısım su asamada dusunmuyorlar...
ama baktım beyın degıstı olmadı degıstırtıcem gaz kelebegını de sonucta..sonucta çözume ulaşan yolda dogru teşhıs koymakta servısın işi olmalı....

bebe
28/02/2008, 19:42
Arkadaşlar tekrar merhaba ;
15 günlük bir bekleyişin ardından nihayet beyin ünitesi bugun servisimize gönderildi ve parçanın montajı yapıldı. Çok şükür ki şu an itibariyla herhangi sorun yok ve problem düzelmiş gibi duruyor.Tabii ki bunu söylemek için biraz erken ama şimdilik herşey yolunda.
Bu yeni gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedim.
Ayrıca Erzurum Çimenler Servisinin elinden geleni yapma çabası, müşteriye verdiği değer ve güven gerçekten bu sıkıntılı dönem içerisinde yaşadığım güzel olaylardı.Bu çerçevede başta servis müdürü Gürsoy bey olmak üzere tüm Erzurum Çimenler çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum.

Genius
28/02/2008, 20:16
Sizin adınıza çok sevindim, ancak ECU'nun bu kadar sorun çıkarmasıda sizin talihsizliğiniz olmuş. Umarım bundan sonrada sorunsuz ve keyifle binmek kısmet olur. Erzurum FIAT servisine teşekkür ederiz...

cantekin
08/06/2009, 12:01
arkadaşlar benim araç rölantide çalışırken devir saati sabit oynamıyo ama yolda giderken debriyaja bastığımda önce 7 ye kadar düşüyor sonra tekrar eski halini normal rölanti devrini alıyor bu normal mi?teşekkürler

cantekin
08/06/2009, 12:29
arkadaşlar benim araç rölantide çalışırken devir saati sabit oynamıyo ama yolda giderken debriyaja bastığımda önce 7 ye kadar düşüyor sonra tekrar eski halini normal rölanti devrini alıyor bu normal mi?teşekkürler

Ziyaretçi047
08/06/2009, 12:59
2 yere yazmayalım lütfen.

cantekin
08/06/2009, 13:18
sizde bizahmet cevap yazın lütfen

makeles
08/06/2009, 16:50
normal.. :)

cantekin
08/06/2009, 18:19
arkadaşlar sizin araçlarda rölantide sarsıntı var mı?yoksa hiç yokmu?lütfen bu soruya cevap yazın çünki buna göre işlem yapacam.birde bende biraz km yapınca titreme biraz artıyor.

cantekin
08/06/2009, 20:18
rölanti diyorum arkadaşlar sarsıntı var mı hafif yoksa tamamen sssiz mi? yazacağınız sadce aracınızın rölantisinin nasıl olduğu bu kadar

HasanAliz
08/06/2009, 20:37
motor sıcakken rölantide titreme yapıyorsa manifoldlarda çatlak,yırtık vs olabilir.

ABNEW
08/06/2009, 22:13
Cantekin, debriyaj sonucu boşta dönen motora giden yakıtı rolanti regülatörü tekrar ayarlamakta.Geçici düzensizlik bundan kaynaklanıyordur muhtemelen.Eğer sorun varsa bunun kaynağı regülatör ya da kirlenen gaz kelebeğidir...

cantekin
16/06/2009, 11:49
arkadaşlar benim rölantide titreme şöyle gerçekleşiyor.motor soğukken ilk çalıştırmada titreme az ama şöyle 20-30 km yol yaptıktan sonra titreme artıyor.lpg de titreme biraz daha fazla.neyden kaynalandığını tam anlayabilsem sorun çözülecek serviste anlamıyor.ben motor kulak takozlarından şüpheleniyorum çünki motor rölantide çalışırken elimle bastırdığımda titreme duruyor gibi.kesinlikle motor taozlarından diyebilirmiyiz takozları değiştirdiğimde sorun çözülür mü?yardımlarınızı bekliyorum.

cantekin
16/06/2009, 18:42
biraz önce yine denedim ilk çalıştırmada ve yol yapmayınca rölantide titreme az.fazla yol yapınca rölantide titreme artıyor ne iş anlamadım.

Ziyaretçi047
16/06/2009, 19:07
Basit bişe var aracında ama bulunmuyor gibi. Debimetreni bir kontrol ettir. Bir de motoru felan yıkattıysan maf,map ve rail sensorlerini kontrol ettir.

cantekin
16/06/2009, 20:03
debimetre arızası serviste bilgisayarda görülür mü?görülüyor ise servisin bulması lazımdı.

HasanAliz
16/06/2009, 21:09
serviste b.sayara bağlıyorlar aracı. gerçekten b.sayar tarafından algılanması gerekmiyor mu bütün hataların ?

cantekin
16/06/2009, 22:37
valla sırasıyla hepsini gözden geçirteceğim param oldukça neyapayım.önce motor kulak takozlarını değiştirceğim sorun çözülmezse rölanti regülatönü kontrol ettireceğim sonra debimetre,manifoltda çatlak varmı ona batıracağım bunlarda da çözülmezse öyle kalır.

cantekin
17/06/2009, 18:28
ya arkadaşlar! yol yapmayınca rölantide titreme az 30-40 km yol yaptıktan titreme artıyor bu bir ipucu varmiyormu yok mu hiç bir fikriniz.

HasanAliz
17/06/2009, 21:55
manifold borularından birindeki çatlak,yırtık vs dedik arkadaşım.
ben 1 ay önce falandı garanti devam ettiği için tatil öncesi motora baktırmıştım serviste. manifolddaki boruda çatlak olduğunu söylemişlerdi. bu ne gibi sorunlara yol açar dediğimde önemli birşey değil ama ileride çatlağın yırtığa vs dönüşmesi durumunda motor sıcakken rölanti devrinde ara ara titremelere sebep olur demişti Birmottaki motor ustası. sen bunu servise söyle istersen ya da bir sor. gerçi illa ki bakmışlardır.

cantekin
18/06/2009, 14:17
ya arkadaşlar bugün motoru iyice inceledim morotu şöyle elimle itekleyince baya sallanıyo lıngır lıngır sallanıyo.diğer arkadaşların araçlarına baktım palio ile poloya onların motoru elinle iteklyince hiç sallanmıyo acaba motor kulaklarından dolayımı bu rölantide titremeyi yapıyor yoksa normalde puntoların motoru elle sallanıyor mu?sizinkilere bir baabilirmisiniz.lütfen bu benim için çok önemli eğer motor kulağındansa değiştirceğim hemde servise söyleceğim çünki silindir kapağını değiştirip benden 2000 lira aldılar.lütfen yardımcı olun burda bir punto bulabilsem ona bakacağım ama yerim belde olduğu için hiç punto yok cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

cantekin
18/06/2009, 19:15
evet cevap bekliyorum aradaşlar!!!!

h k
18/06/2009, 21:34
hafta sonu deneyeceğim.

motor kulakları değişimi pahalı olmasa gerek , o kadar para vermişken onuda yaptıraydın bari.

cantekin
18/06/2009, 23:31
3 tane kulağın değişimi yaklaşık 400 tl yi buluyor yinede iyi para

cantekin
19/06/2009, 09:00
bazı arkadaşlar rölanti regülatöründen demiş ama benim devir ibresi rölantide sabit hiç oynamıyor rölanti regülatörü arızalı olsa oynaması gerekmez mi?

Ziyaretçi047
19/06/2009, 10:46
Biz senin tarifinle yola çıkıp bir şeyler söylüyoruz. Söylediğine göre motorun sallanıyor. Ben sana aracın rolantisi bozuk veya avans vurduğu durumdan bahsettim ve ona göre bilgi sundum. Ama sesi dinleyen sensin. Motorun avans vurması veya rolanti dengesizliği sesi ile motorun sallanmasından ötürü çıkan ses farklıdır. Bunu kendin bulabilirsin bence.

cantekin
19/06/2009, 11:18
teşekür ederim ilgilendiğiniz için ben sadece şunu merak ediyorum.benim şüphem motor kulağından çünki motor elle bile baya sallanıyo bundan emin olup motor kulak taozlarını değiştirmeyi düşünüyorum sorunu tam olarak tespit edip halletmek için yardımlarınızı bekliyorum.motor elle çok sallanır mı?

h k
20/06/2009, 21:19
evet motoru salladım.

elle sallanıyor ama bayağı bir zorla sallamak lazım öyle basit sallama ile olmadı yani iki elimle sıkı sıkı salladım o zaman oldu.

sallanırken sağ taraftaki takozdaki titreşim gözle görülebiliyor , diğerlerini göremedim. yani titreşim varsada görmedim kaput içi motor üstü falan komple çamur kaplı benim.

turkcekarakterniyeyok
05/04/2010, 05:10
2001 model Fiat Bravo SX spor bir otomobilim var. Arabam benzinde de gazda da devir dalgalanması yapıyordu. (gazda daha abartılı şekilde yapıyor) Önceleri çok nadir yapıyordu. Hele benzinde hiç yapmıyordu... Daha sonraları yavaş yavaş kendini hissetmeye başladı. Ve en sonunda kırmızı ışıklarda stop etme noktasına kadar geldi. (Benzindeyken de dahil) Yaklaşık 6 ay bu şekilde kullandım fakat kırmızı ışıklarda araç stop etmeye başlayınca iş dayanılmaz hale geldi. Başladım servis servis, usta usta dolaşmaya. Dediler gaz kelebeği temizlenecek, defalarca temizlettim olmadı. Dediler şase yapılacak, rölanti motoruna giden akımda sorun var, onu da yaptırdım yine olmadı. Birde doğru yapmışlar mı diye servise götürdüm, servis doğru bağlantı yapılmış dedi akım için... Dediler adaptasyon yapılacak, ben diyeyim 5 siz deyin 10 kere adaptasyon yaptırdım yine olmadı... Kısa çözüm gaz kelebeği değişecek dediler, fiyat ne dedim şu kadar dediler, tabi fiyatı duyanca hönk diye bir sözcük çıktı benden... İnat ettim yaptırmadım. Sorunun gaz kelebeğinde olacağına çok ihtimal vermedim. O kadar adaptasyon ve temizleme yaptırdıktan sonra birde... Tabi ben bu arada bu kadar şeyi yaptırırken kafadan orjinal gaz kelebeği parasını izmit sanayisinde usta usta dağıtmıştım...

Çok sevdiğim arabamdan git gide soğumaya başlamıştım. Kırmızı ışıklardan korkmak mide bulandırır hale gelmişti. Araba sürekli devir yükseltiyor, alçaltıyor ve artık bu çok net belli oluyordu. Dışardan bakanlar bu acemi sürücü heralde diyorlardı, halbuki ne bilsinler 15 senedir araba kullandığımı, binlerce km yol yaptığımı...

İnterneti araştırdım, daha önce bu sorunu yaşayanların her yazısını defalarca okudum. Sundukları çözümü defalarca okudum. Birçoğunu izmitte isim yapmış, kendini kanıtlamış ustular aracılığı ile denedim arabam yine düzelmedi. O servisten bu servise gittim arabam daha beter bozuldu. 1000-2000 arasında giden devir 1000-4000 arasında gider gelir oldu... 1,5 milyar param da çöpe gitti...

Şimdi nacizane tavsiyem, internet üzerinde yazılan ucuz ve masrafsız çözüm yolları arayan arkadaşlaradır. Benim yaptığım hatayı yapmayın. Oraya buraya para saçmayın. Gaz kelebeğini hiçbir ustaya tek kuruş dağıtmadan direk olarak servisine gidip değiştirin. Mart 2010 ayında ben işçilik dahil 820 TL'ye İzmit Beykar otoda değiştirdim. Ama şunu servise mutlaka söyleyin. Gaz kelebeğini değiştirmeden önce başka bir arabanın gaz kelebeğini sizin araca takarak beraber bir deneme sürüşü yapın. Sorunun gaz kelebeğinde olduğundan benim gibi emin olun.

Ucuza kapatayım bu işi diye düşünürseniz, benim gibi pirince giderken evdeki bulgurdan da olabilirsiniz... 1 aydır arabamı sorunsuz kullanıyorum, umarım daim olur...

Mutlu ve sorunsuz günler...