PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 6.vites farkı

cann
11/02/2008, 14:44
kullanıcıları muhtemelen bilir ama sitede bazen gr punto almayı düşünen ve fikir soran arkadaşlar oluyor onun için paylaşayım dedim.hafta sonu şehirler arası gittim geldim,bu arada bazı testler yaptım(kendimce),örneğin ortalama 400 km yol gittim bunun 250 km si otoban,150 km virajlı ve dağlık,ortalama 110-120 arası hızla 80-90 YTL arası yaktı,tabii bunda benzin olarak aldığım şu yeni çıkan V power benzinin fiyat farkıda var,kısacası 95 oktn kurşunsuzla 70-80 YTL falan yaktı.ortalama km de 20 krş a denk geliyor,
6. vitesle ilgili durum ise,tamamen ekonomiyle alakalı,insanların aklında 6 vites deyince normalden daha hızlı gidermiş gibi düşünce uyanıyo,ama ben farkettim ki çok alakalı değil.aracımla 120-130 km de 5. viteste giderken yakıt sarfiyatı
8,8 i gösterirken,vitesi 6 ya atıp hızı aynı tuttuğum halde yakıt tüketimi 5 e 6 ya düştü.yani en ekonomik şekilde 5 vitesli bir araçla 90-100 arası gidebilirken 6 vitesli araçla 120-130 km hızla gidebiliyorsun.

Backer
11/02/2008, 18:34
Yaptığınız testler fabrika ayarlarındaki bi punto için normall 6. vites ekonomi olarak görülebilir amaa oynamaya azda olsa açık oaln bu araçlaa birazz değişikklik yapıncaa 6. vitesin olmazsa olmaz olduğunu görüyosunuz 1.4 77 lik puntodan bahsedicek olursam 6. vitess istiyorum diyee bağırabiliyoo yaniii bişeyler yapılırkennn aracın geleceğinide düşünüyolar bence hepsi 6 ileri olabilirdi...

dogu
11/02/2008, 18:44
normal bir araçta 5.vites 3000devirde kilometre ibresi 90 civarı gösterirken puntolarımızda 6.viteste ibre 120 yi gösteriyo buda ekonomi için konulmasının bir göstergesi

Ah-MeT
11/02/2008, 19:02
bakın size şöyle birşey soyliyim;
Lise deyken okulda araba motor ve sanziman ti vardı elektirikle çalışıyordu ama kesit bir motordu yani pistonlar felan sanzimanin ici gorunuyordu biz bunun uzeirnde alıstırma yapıyorduk sanzimani 4 vitesti. 4uncu vitese takıp volant ı tebeşirle işaretleyip şanzımanın şaft cıkışınıda tebeşirle işaretledigimizde volantla şanzıman cıkısındaki işaretler aynı anda çakışıyordu,
buda demek oluyorki 4 uncu vitesteyken motorun gucu hiç kesilmeden direk aktarma organlarına dagılıyordu motorda hiç zorlanma olmadan güç direk tekerlere gidiyor.
sizinki 6 vites, yani 6inci vitesteyken motorda uretilen guc direk tekerlerinize gidiyor motorda zorlama yorulma olmuyor bu durumda yakıt düşüyor.

ABNEW
11/02/2008, 23:08
Vites oranları ile alakalı.Motor zorlandıkça ve devir yükseldikçe araçlar daha fazla yakıyor...