PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto 1.2 2006 Model Dual-Logic Vites Geçerken Devir Artma (Gaz Takılı Kalma) Sorunu

erlgrcn
09/01/2020, 17:00
Arkadaşlar herkese öncelikle merhaba,Aracım 102,000 km'de, 2006 model 1.2 DYNM 16V yarı otomatik Fiat Punto (grande değil, eski kasa).

Araç vites değiştirirken gaz takılı kalıyor ve vites geçişlerinde aracın devri artıyor. Eğer tam geçiş anını yakalayıp ayağımı gazdan çekersem herhangi bir sorun yok.

Ama bunu sürekli yapmanın otomatik arabada için bir anlamı yok tabi ki.

Yani normalde otomatik (yada yarı otomatik) araçlarda, bildiğiniz üzere araç vites değiştirme esnasında otomatik olarak gazı kesmesi lazım.

Bendeki araçtaki sorun tam olarak gazı kesmiyor olması, aksine anlık olarak vites boşa geçtiği için (debriyajın kavramadığı an) motor devri yükseliyor.

Bir sonraki vitese geçtiği anda normal devrine dönüyor. Bir nevi, ister istemez sürekli ara gaz vermiş gibi oluyorum :).

Neyse sorunu anlatığıma göre, şimdi nasıl çözebileceğimi size sormam lazım.

Aracı bilgisayara okutuğumda P1222 Gaz Potansiometresi yol 2 olarak bir uyarı alıyorum.

Bu parça da yetkili servisten öğrendiğim kadarı ile şu anda Türkiye'de yok. Ancak sipariş üzerine 3-4 haftada geliyor ve yaklaşık 1500 tl kadar bir ücreti var.

Asıl sormak istediğim soru, sizce bu parçayı değiştirmem ile mevcut sorunumu çözer miyim? Yoksa bu sorun şanzıman beyni vs. gibi başka bir parça ile ilişkili olabilir mi?

Açıkçası, eğer sorun çözülmeyecek ise bu parçaya 1500 tl boşuna vermek istemiyor.

Yetkili servise şanzıman olayını sormadım. Zaten sorsam fiks olarak beyin diyip gönderiyolar. Sizce bu olayı anlayıp bana çözüm yolu gösterebilecek, İstanbul'da özel servis kim olabilir.

Biraz uzun yazdım arkadaşlar ama şimdiden tüm vaktiniz ve zamanınız için teşekkür ederim.

Kuafor
30/10/2020, 21:40
Kardeş ne yaptın arızayı benim 12 punto aynısını yapıyor cevap verirsen sevinirim