PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik klima

grande26
03/02/2008, 20:20
Otomatik klimam daha önce kullandığım araçlardakilere göre daha vasat performansla çalışıyor gibi geliyor.Elimiz sürekli üzerinde,bir türlü ideal ısıyı ayarlayamıyoruz.İşin içinden çıkamadık,acaba programında falan bir arıza mı var ?

Ziyaretçi047
03/02/2008, 20:24
önce araç ısınmalı. bekliyor musunuz?

CaGRi
03/02/2008, 20:44
auto modunda çalştırırsanız eliniz sürekli klima üzerinde olur. bnmde öyleydi. auto modundan çıkarın...

grande26
03/02/2008, 20:52
Auto modundan çıkarırsak otamatik klimanın ne anlamı kalıyor ?

Korhan
03/02/2008, 21:08
Klima özellikle yazın insanı rahatsız etmemesi için programlanmış ama kışın doğru dürüst ısıtmıyor. daha doğrusu ısıtıyor ama güçlü üflemiyor.

dogu
03/02/2008, 22:26
ben aracı aldıgımda klima açıkken auto yazıyo ve hiçbir yön tuşununda simgesi açık konumda degil,sadece derecesini ayarlıyorum ve gayette güzel ısıtıyor.

multijet
03/02/2008, 23:44
Bende gayet memnunum klimamdan, sadece dizel motor olması sebebi ile geç ısınıyor, dolayısı ile kalorifer radyatörüde geç ısınıyor.

cenkeri
04/02/2008, 00:26
Arkadaşlar mevsim itibariyle kış olduğundan hepimiz ısıtma performansı hakkında yorum yapıyoruz veya yaşıyoruz diyebilirim. Ancak klimanın asli görevi ısıtmak değil soğutmak, ısınma için diğer araçlardaki mantık motor ısısından faydalanıyor. (Bu konu daha önce tartışılmıştı ve araçlarımızda heat pump diye bir özellik olmadığı söylenmişti). Merak ettiğim otomatik klimalarımızın yazın performanası nasıl? Yeterli soğutuyormu, otomatik olmasının faydalarını hissetiriyormu?

gökhan_gp01
04/02/2008, 00:48
Arkadaşlar mevsim itibariyle kış olduğundan hepimiz ısıtma performansı hakkında yorum yapıyoruz veya yaşıyoruz diyebilirim. Ancak klimanın asli görevi ısıtmak değil soğutmak, ısınma için diğer araçlardaki mantık motor ısısından faydalanıyor. (Bu konu daha önce tartışılmıştı ve araçlarımızda heat pump diye bir özellik olmadığı söylenmişti). Merak ettiğim otomatik klimalarımızın yazın performanası nasıl? Yeterli soğutuyormu, otomatik olmasının faydalarını hissetiriyormu?

ben klimanın yazınki performansından oldukça memnundum adana'da olmama rağmen çok iyi soğutuyordu araç

grandecaglar
04/02/2008, 00:56
yazın klima güzel soğutuyo ben kışın kalorifer yani fan mı ne klimayı kapatıp fanı çalıştırıyorum süper sıcak üflüyo bide hava dağıtım tuşlarıyla ilgisi olabilir :fun:

grande26
04/02/2008, 19:27
Klima özellikle yazın insanı rahatsız etmemesi için programlanmış ama kışın doğru dürüst ısıtmıyor. daha doğrusu ısıtıyor ama güçlü üflemiyor.

Aynen dediğiniz gibi, fana müdahale etmeden kışın ideal sıcaklığı ayarladığımız derecede koruması gerekiyor ancak tepkileri gecikmeli geliyor gibi..Anlamadım ben açıkçası.

h k
04/02/2008, 21:15
bende memnun değilim , bazı arkadaşların dediği gibi tepkiler çok yavaş. programlayan iyi programlayamamış. kısa mesafeli yolculuklarda yazında kışında müdahele gerektiriyor ama uzun yolda belli bir süreden sonra araç içi ısı dengesi oturunca müdahaleye gerek kalmıyor. (kaloriferin ısıtmaması yada klimanın soğutmaması gibi bir sorun yok ama manuel müdahele gerekiyor)

klimanın sevdiğim yanı iki tarafa farklı sıcaklıklar verebilmesi , buda uzun mesafeli yolculuklarda işe yarıyor.

grande26
04/02/2008, 22:56
Benim sıkıntım daha çok uzun yolculuklarda dış ısı değişimlerini çabuk tölare edememesi..

akin78
05/02/2008, 10:21
Biraz geç ısınıyor doğru ama ben genel itibariyle memnunum klimanın performansından.

ABNEW
05/02/2008, 16:25
Ben de ısıtmasından (dizel-benzin) çok memnun değilim açıkçası.İyi bir ısınma için dereceyi ve fanı üst seviyelere getirmek gerekiyor...

üzümcü petrol
05/02/2008, 17:38
bişey soracam bu puntolorın tjet sportlarda ön - arka sağ-sol gibi ayrı ayrı ısı veriyormu yani arkadada sağ ve sola ayrı olarak

grande26
05/02/2008, 18:37
Bu arada t-jet iniz hayırlı olsun Abnew

Ah-MeT
05/02/2008, 18:38
ben oto ya ayrlıyorum birde istedigim sıcaklıgı yola devam :)

quixotic2
05/02/2008, 18:42
arkadaşlar klimamız ısınma için değil soğutma için. ısınmada yüksek performans beklemeyin zaten. ama yazın soğutuyorsa problem yok demektir.

grande26
05/02/2008, 19:25
arkadaşlar klimamız ısınma için değil soğutma için. ısınmada yüksek performans beklemeyin zaten. ama yazın soğutuyorsa problem yok demektir.

Bahsettiğimiz sistem hem soğutma hem de ısıtma anlamında fonksiyon göstermesi gereken (ısıyı sabitleyerek) bir iklimlendirme sistemi.

ABNEW
05/02/2008, 20:36
Ufuğun da belirttiği gibi ister klima densin ister kalorifer, sistemin kışın iyi ısıtanı yazın da iyi soğutanı makul:) Yoksa sitede sanırım herkes klima ile kaloriferin farkını bilir:)

peace74
05/02/2008, 21:18
Ne bekliyorsunuz bilmiyorum ama çok başarılı bir ısıtma ve soğutmaya sahip bir araca biniyoruz. Şimdiye kadar bildiğim tüm araçlar arasında en iyi performansa sahip araçlardan biri diyebilirim.

grande26
05/02/2008, 22:37
Arkadaşlar uzatmak istemiyorum ancak ,anlatmaya çalıştığım örneğin 23 ' ye ayarladınız ve seyehat ediyorsunuz.Siz hiç fana vs.müdahale etmeden sıcaklığı kabinde sistemin koruması gerekiyor,fakat gelgelelim biraz sonra üşüyorsunuz manuel klimanın fanıyla oynar gibi sürekli yok 25 e ,yok 26 ya boyna sağ elinizi çalıştırıyorsunuz..(Motor sıcaklığı optimum olmasına rağmen )Daha önceki aracımda (307 XT) dışarda sıcaklık -15 ' bile olsa ,22 dereceye ayarlayınca tüm kabin seyehat boyunca ideal sıcaklıkta sabitleniyordu..

Gelgelelim soğutma performansına,henüz hiç yaz mevsiminde kullanmadığım için bilemiyorum.Buz gibi soğutacağından eminim ancak benim yazın da beklentim üşütmeden soğutması olacak(şu an da terletmeden ısıtması gibi) (inşallah) Teşekkürler.

PuNTo
06/02/2008, 08:32
Arkdaşım motor ısındıktan sonra gayet iyi ısıtıyor fakat ısıtma ile soğutma kullanımı arasında biraz mantık farkı var oda şöyle mesela ısı ayar düğmesinin ortasındaki auto tuşuna bastığın zaman klima ekranında FULL AUTO ibaresi çıkar burda tüm kontrol klimadadır bu arada klima kompresörüde devreye girer sen sadece ısı ayarı yaparsın klima havalndırma yönünü ve fan hızını kendi ayarlar fakat dikkat ettinmi bilmiyorum mesela sadece cama veya ayaklara veya hepside olabilir seçimi yaptığında FULL AUTO AUTO moduna geçer yani burda yarı otomatik çalışır birazcıkta senin müdehalen gerekir FULL AUTO da iken kompresör tuşuna basarak (kar tanesi simgesi) kapattığımızda FULL AUTO dan yine AUTO ya geçer ama burda bir eksiklik var bunu bende tespit ettim havalandırma yön tuşları deaktif oluyor yani ışıkları yanmıyor burda artık bir tuşa basmamız gerekiyor ön cama ayaklara gibi.Kısacası motor ısındıktan sonra ısntmada bir problem yok gayet iyi ısıtıyor

Arkadaşlar uzatmak istemiyorum ancak ,anlatmaya çalıştığım örneğin 23 ' ye ayarladınız ve seyehat ediyorsunuz.Siz hiç fana vs.müdahale etmeden sıcaklığı kabinde sistemin koruması gerekiyor,fakat gelgelelim biraz sonra üşüyorsunuz manuel klimanın fanıyla oynar gibi sürekli yok 25 e ,yok 26 ya boyna sağ elinizi çalıştırıyorsunuz..(Motor sıcaklığı optimum olmasına rağmen )Daha önceki aracımda (307 XT) dışarda sıcaklık -15 ' bile olsa ,22 dereceye ayarlayınca tüm kabin seyehat boyunca ideal sıcaklıkta sabitleniyordu..

Gelgelelim soğutma performansına,henüz hiç yaz mevsiminde kullanmadığım için bilemiyorum.Buz gibi soğutacağından eminim ancak benim yazın da beklentim üşütmeden soğutması olacak(şu an da terletmeden ısıtması gibi) (inşallah) Teşekkürler.

Aztech
06/02/2008, 12:56
Arkadaşlar ısıtma ve sogutma kısmından bende çok memnunum açıkcası. Dizel oldugu halde bile bence motor gayet hızlı ısınıyor ve fanda çok hızı devreye giriyo . Özellikle kış aylarında camlardaki buğuyuda hızlı çözmek adını yapılan hızlı buğu çöüzücü modunda başlatıyorum. Zaten o kendisi otomatik buğuyu çözüp kabini benim daha önce ayarlarıdığım 23 dereceye geldimi otomatik devreden çıkıyor ve normal e dönüyo.Ondan sonrada bir daha ne bir tuşuna dokunuyorum nede ısısı ile oynuyorum. İlk bir kaç dakkayı saymazsak daha hiç yoluculuk esnasında üşüme yada terleme yaşamadım.

grande26
06/02/2008, 19:06
Arkadaşlar teşekkürler,muhtemelen ailece bizde bir sorun var.