PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Kendisini Ne Zaman Korumaya Alır?

YunusEmreA
19/11/2019, 00:49
Herkese merhaba, son 4 5 günde bir olay dikkatimi çekmeye başladı. Olayı şimdiye kadar 2 3 defa yaşadım, araç ilk çalıştırdığım zaman sanırım kendisini korumaya alıyor. Gaza ne kadar bassam da araç pek tepki vermiyor, güçsüz bir şekilde ilerlemeye başlıyor, En fazla 1 dakika içerisinde güç bir anda geri geliyor. Bu durumu soğuk havalara veriyorum ama normal midir? Bütün Puntolarda motor soğukken böyle bir koruma sistemi var mıdır yoksa benim aracımda bir sorun mu var acaba?
*Aracım 2006 model 1.3 75 hp mjet.

Birde ekstra bir soru olarak dijital klimada ilk aldığım günlerde buğu giderici tuşuna basınca fanlar son hızda devreye giriyordu, şimdi bastığımda ise ön cam ve arka cam ısıtıcısı devreye giriyor bütün ışıklar yanıp sıcaklık max. oluyor ama fanlar kapalı oluyor. Elden ben fanın hızını açıyorum ve bu seferde elle müdahale ettiğim için klima normal moda geçiyor bu konu hakkında da bilgisi olan varsa, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

feyzullah
19/11/2019, 09:19
Motorun korumaya almasıyla ilgili bilgisayara bağlatıp arza kodu var mı yok mu ona bakmak gerekiyor. Buğu gidermek için fanı maximum olarak çalıştırmıyorum ben klimayı açınca buğu kısa sürede gidiyor. Diğer yandan buğu gidericiyi açınca klima maximum modda çalıştığı için elektrik yüküne fazla bindirmemek için direk buğu gidericiyi açmıyorum. Buğu gidericiye basınca cam ısıtma vs. da açılıyorsa klima panelinin sökülüp sorunlu olan bağlantıların gözden geçirilmesi gerekebilir.

YunusEmreA
19/11/2019, 10:34
Motorun korumaya almasıyla ilgili bilgisayara bağlatıp arza kodu var mı yok mu ona bakmak gerekiyor. Buğu gidermek için fanı maximum olarak çalıştırmıyorum ben klimayı açınca buğu kısa sürede gidiyor. Diğer yandan buğu gidericiyi açınca klima maximum modda çalıştığı için elektrik yüküne fazla bindirmemek için direk buğu gidericiyi açmıyorum. Buğu gidericiye basınca cam ısıtma vs. da açılıyorsa klima panelinin sökülüp sorunlu olan bağlantıların gözden geçirilmesi gerekebilir.

Aracı alırken experde bağladığımızda Egr kaydı gözüküyordu ama motor ikaz ışığı şimdiye kadar hiç açmadı, normalde buğu giderici tuşa basıldığında arka cam ısıtma devreye girmemesi mı gerekiyor?

feyzullah
19/11/2019, 13:29
Aktif olarak kullanmadığım için bilmiyorum akşam deneyip yazarım ısıtıcının otomatik devreye girip girmediğini. Experden sonra anlık hata vermiş olabilir bilgisayara bağlamak kolay iş merak etmeyin.

feyzullah
19/11/2019, 21:43
Biraz evvel denedim benim aracımda da aynı buğu giderici açtığım zaman cam ısıtma da açılıyor. Bu bir sorun değil anladığım kadarıyla.

YunusEmreA
20/11/2019, 00:42
Biraz evvel denedim benim aracımda da aynı buğu giderici açtığım zaman cam ısıtma da açılıyor. Bu bir sorun değil anladığım kadarıyla.

Motor korumaya alma sanırım motor çok soğuduğunda devreye giriyor ama boş vakitte yine dediğiniz gibi bir bilgisayara bağlatmak ve varsa sorunlara bakmak gerekiyor, klimanın da ayarını bir yerden bozdum sanırım, onu da kurcalamak lazım en olmadı klima resetleme başlıkları görmüştüm forumda o yolu deneyeceğim. İlginiz için teşekkür ederim 🙂

alierkan
20/11/2019, 08:42
motorun geç tepki vermesi durumunu hiç yaşamadım, gerçi motoru ısıtmadan 2000 devri pek geçirmeden kullanıyorum, motor yağı çok kalınsa soğukta motoru ve turboyu sıkıştırıyor olabilir mi

YunusEmreA
20/11/2019, 14:47
motorun geç tepki vermesi durumunu hiç yaşamadım, gerçi motoru ısıtmadan 2000 devri pek geçirmeden kullanıyorum, motor yağı çok kalınsa soğukta motoru ve turboyu sıkıştırıyor olabilir mi

Aracı çalıştırdıktan sonra ben de zorlamam hatta 1 dakika kadar hareket etmeden beklerim bile parçalar iyice yağlansın motor az da olsa ısınsın diye. Yağ değişiminde benden önceki sahibi söylediğine göre 5w-40 kullanmış bende internetten 5w-30 sipariş ettim ama sağolsunlar 1 haftadır bekliyorum.

Olaya geç tepki veriyor demek yanlış olur aslında çünkü pedala sonuna kadar bile bassam araç istikrarını bozmuyor yavaş yavaş gitmeye devam ediyor. Ama koruma (umarım korumadır) devre dışı kaldığı zaman araç anında normale dönüyor gereken tepkileri, çekiş gücünü sağlıyor, sonrasında da hiç sıkıntı yaşamadan yola devam edebiliyorum çekişte düşüş tepkilerde yavaşlama görmüyorum

YunusEmreA
05/05/2020, 23:19
Herkese tekrar merhaba. Konunun ilk mesajında aracımı bazen ilk çalıştırdığım zaman kendisini korumaya aldığını ve gaza ne kadar basarsam basayım aracın pek tepki vermediğini devrin çok yavaş bir şekilde arttığını ve hareket ettiğimde güçsüz bir şekilde ilerlemeye başladığını belirtmiş ve bu belirtilerin en fazla 1 dakika içerisinde geçtiğini ve gücün bir anda geri geldiğinden bahsetmiştim.

Uzun bir süredir bu olayı yaşamıyordum ve üzerinde durmamıştım ancak geçtiğimiz haftalarda aracım hareket halindeyken ve motor çalışma sıcaklığında iken yokuşta çekmemeye ve bulunduğum ana yolda otobüsler kamyonlar bile beni sollamaya başladı ve bu olayın ertesi günü ise aracım motor ışığı yaktı. Sanayiye gidip aracı bilgisayara bağlattım ve EGR arızası verdiğini öğrendim. Önce turbo ve diğer gerekli kontroller yapıldıktan sonra EGR valfinin, boğazın, akışmetrenin ve maf sensörünün temizliği yapıldı. Söküldüğünde EGR'nin aşırı derecede dolmuş ve sertleşmiş kurumlardan dolayı içerisindeki yaylı mekanizmanın çalışamaz duruma geldiğini gördüm. Temizlik sonrası aracım tekrar gücüne kavuştu ve ara sıra yaptığı güçsüz ilk çalışma durumu da tamamen ortadan kalkmış oldu. Eğer benzer durum yaşayan arkadaşlar varsa bu parçaların temizliğini deneyebilir. Umarım herkes için faydalı bir bilgi olur.

Kamikazee
06/05/2020, 00:01
Aynen katılıyorum geçen ay bende egr değişimiyle ani güç kaybını ve düşük devirde ve yavaş giderken silkelemeyi ortadan kaldırdı.