PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hiz gostergesi ve motor devri normalmi?

lord21
06/09/2019, 13:39
Aracimin hiz gostergesi ve motor devri normalmi?

pozitifdeger
06/09/2019, 15:14
Dualogic şanzıman gaz pedalına dayalı çok karakterli çalışır gaza çok ve kararlı basarsanız devrin hepsini ivmelenne için kullanır gaza az basarsanız istediği torka ulaşınca vites değiştirir tabi bazen kafası karışabiliyor onda da gaza hızlı şekilde çek bas yaparsanız kendine gelip uygun vitese geçer.

Mesela resimdeki devir ve hız yol eğimine motor yüküne Tork üretimine göre değişebilir bende dualogic varken 95 km h de 4400 rpm tuttuğunu da gördüm yine 95 km h de 2000 rpm tuttuğunu da gördüm.

Alışınca normal gelen bi sistemi var.

hakaniko
06/09/2019, 17:46
Dualogic şanzıman gaz pedalına dayalı çok karakterli çalışır gaza çok ve kararlı basarsanız devrin hepsini ivmelenne için kullanır gaza az basarsanız istediği torka ulaşınca vites değiştirir tabi bazen kafası karışabiliyor onda da gaza hızlı şekilde çek bas yaparsanız kendine gelip uygun vitese geçer.

Mesela resimdeki devir ve hız yol eğimine motor yüküne Tork üretimine göre değişebilir bende dualogic varken 95 km h de 4400 rpm tuttuğunu da gördüm yine 95 km h de 2000 rpm tuttuğunu da gördüm.

Alışınca normal gelen bi sistemi var.

Ancak sizin verdiğiniz cevap ile arkadaşın sorusu farklı. Sizde vites farklılığı oluşmuş. 4400rpm iken atıyorum 4. vites, 2000rpm iken 5. viteste oluşmuş gibi.

Arkadaşın sorduğu ise benim anladığım kadarıyla 5. viteste 110km hıza 3500rpm normal mi?

Dualogic aracım olmadığı için bilmiyorum ancak 75hp dizel manuel aracımda 5. vites 110km ile giderken devir 2500rpm de oluyor. 2750 de 120, 3000rpm de 130km oluyor.

pozitifdeger
06/09/2019, 18:19
Ancak sizin verdiğiniz cevap ile arkadaşın sorusu farklı. Sizde vites farklılığı oluşmuş. 4400rpm iken atıyorum 4. vites, 2000rpm iken 5. viteste oluşmuş gibi.

Arkadaşın sorduğu ise benim anladığım kadarıyla 5. viteste 110km hıza 3500rpm normal mi?

Dualogic aracım olmadığı için bilmiyorum ancak 75hp dizel manuel aracımda 5. vites 110km ile giderken devir 2500rpm de oluyor. 2750 de 120, 3000rpm de 130km oluyor.

Aslında anlatmak istediğim orada aracın 6 ya atmayıp istenen gücü elde edene kadar yüksek devir çevirmesi... araç manuel olsa siz o devirde kullanmazdınız fakat araç otomatik olduğu için sensör istenilen değeri okuyana kadar sabit viteste devir çevirerek o vitesin tüm gücünü kullanır söz konusu aktarma düşüşe geçmeden hemen önce en uygun diğer vitese geçip o vitesi kullanmaya başlar... yani size göre anormal gelen devir otomatik şanzıman beynine göre gayet normal bir devir olarak kabul edilir.

Daha kolay anlatmak gerekirse 110 km de sakin giderken gaza fazla basarsanız şanzıman hızlanması gerektiğini anlayıp o viteste ilettiği gücün (devrin) hepsini kullanacaktır.

pozitifdeger
06/09/2019, 18:21
Aslında anlatmak istediğim orada aracın 6 ya atmayıp istenen gücü elde edene kadar yüksek devir çevirmesi... araç manuel olsa siz o devirde kullanmazdınız fakat araç otomatik olduğu için sensör istenilen değeri okuyana kadar sabit viteste devir çevirerek o vitesin tüm gücünü kullanır söz konusu aktarma düşüşe geçmeden hemen önce en uygun diğer vitese geçip o vitesi kullanmaya başlar... yani size göre anormal gelen devir otomatik şanzıman beynine göre gayet normal bir devir olarak kabul edilir.

lord21
06/09/2019, 20:46
benim araç 6 vitesmi 6 ise yandık. 6 diye bir vitese geçmiyor.
Fiat punto evo 2011 model 1.4 fire otomatik.

emekilker
06/09/2019, 22:29
Aracınız 1.4 fire motor 77bg.
Hızınıza göre devriniz normal. Tüm 1.4 fire motorlu puntolarda durum bu maalesef.

hakaniko
07/09/2019, 12:16

Daha kolay anlatmak gerekirse 110 km de sakin giderken gaza fazla basarsanız şanzıman hızlanması gerektiğini anlayıp o viteste ilettiği gücün (devrin) hepsini kullanacaktır.

Sizi anlıyorum ama konu ve sorulan soru bahsettiğiniz durum değil.

Soru, son viteste (5) giden aracın motor devrinin hıza olan oranı normal midir diye sormuş arkadaş.

pozitifdeger
07/09/2019, 12:35
Sizi anlıyorum ama konu ve sorulan soru bahsettiğiniz durum değil.

Soru, son viteste (5) giden aracın motor devrinin hıza olan oranı normal midir diye sormuş arkadaş.

Aslında verdiğim cevap konunun cevabı fakat anlatamadığım için aramızda anlaşmazlık oluyor[emoji4]... sabit devir istenen (90/100/110) hızda gaza basmaya başlarsanız manuel şanzımanda vitese müdahale eder öyle hızlanırsınız fakat otomatik şanzımanda durum farklı maalesef vitesiniz ister 2 ister 5 hangi konumda olursa olsun gaza basmaya başladığınızda devir artmaya başlar şanzıman vites dişlisini bitirdiğinde son çare olarak alt vitese düşüp ivmelenmeyi arttırır (bu arada astronomik oranda yakıt tüketir) bu olayı yaşamak istemiyorsanız hızlanmak için gaza yavaşça basmak yerine hızlı biçimde dipgaz yapıp pedalı orta pozisyona getirirseniz 5. Dişli gücünü bitirip 4. Dişliye inersiniz araç tekrar 5 e attığında orta ve olması gereken devirde ilerler.

Dualogic diğer şanzımanlar gibi içgüdüsel çalışmıyor sadece epc den aldığı veri ile çalışıyor bu yüzden başarılı olmayan bir şanzıman olarak kaldı.

feyzullah
09/09/2019, 05:54
Aracimin hiz gostergesi ve motor devri normalmi?

Aracınız 1.4 fire anladığım kadarıyla. Otomatik manuel farketmez araç beş vitestir ve maalesef 3500 devirde 110 km. hız yapar. YouTube'da bu konuda video var. Motorun beşinci viteste yığılıp kalmaması için vites oranları kısa tutulmuş. Düşük hacim, düşük beygir (77hp) ve düşük torkla (115nm) bu aracı anca bu kadar yürütebilmiş üreticisi. Aracınızdaki vites devir oranında herhangi bir sorun görünmüyor.

zytpyrt
09/09/2019, 17:04
bu devir ve hız normaldir...