PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emisyon arızası uyarı lambası???

Punto_Can
01/02/2008, 01:58
Arkadaşlar bugün işten eve gelirken aşağıdaki resimde görülen uarı ışığı yandı. hemen sağa çektim ve kitapçığa baktım,aynen şöyle diyor;

"EKSOZDA YÜKSEK EMİSYONLARA YOL AÇAN BESLEME/ATEŞLEME SİSTEMİ ARIZASI, OLASI PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜ, DÜŞÜK SÜRÜŞ KALİTESİ VE YÜKSEK TÜKETİM SEVİYELERİ ANLAMINA GELİR."

Şimdi durup dururken neden yandı bu ışık, gayet güzel ve normal devirli bir şekilde kullanırken küçük kurbağam neden bana düşük sürüş kalitesi ve yüksek tüketim seviyeleri uyarısı verdi ki :)

şaka bi yana arkadaşlar bu ışık durup duruken neden yanar? babamda bmw var,yıllardır onu kullanıyorum herhangi bir sorun olmuyorda gp ye gelince mi düşük sürüş kalitesi fln diyor yada neden besleme/ateşleme sistemi arızası diyor? yoksa gerçekten düşük sürüş kalitesinde kullanıyorum da bunu bmw değl de gp mi anlıyor :D gerçekten bu sorun beni çok fazla düşündürdü. resim aşağıda,birde sizin yorumlarınızı almak istiyorum...

https://www.imageturk.com/img/1af4e54f0c8e1963c2cb8.JPG (https://www.imageturk.com/goster.php?res=1af4e54f0c8e1963c2cb8.JPG)

gp_swift
01/02/2008, 02:24
geçmiş olsun,umarım ciddi birşey değildir...ben kontağı test bitmeden(tüm ışıklar sönmeden) çevirip,arabayı çalıştırmıştım.aynı uyarı ışığı devamlı yanıp sönüyordu ve araba benzin biter gibi sallanarak rolantide çalışıyordu,deviri 5-10 sn yüksek tutmuştum.herşey normale döndü...soruna cvp olmadı ama paylaşmak istedim.

tempesty
01/02/2008, 04:06
benzin aldığın yeri değiştirmelisin.

Korhan
01/02/2008, 08:33
Benzinden oluyor arkadaşım o.

memat
01/02/2008, 08:51
benceee benzin aldığın yeri değiştir

Genius
01/02/2008, 11:52
Bende de bir kere box'tan dolayı yanmıştı. Kutup başını söküp 5-10 dak bekledim ama sönmedi, ertesi gün sabah çalıştırdım yanmıyordu. Serviste cihaza bağlattım her hangi bir arıza kaydı çıkmadı. Umarım seninde böyle geçici bir durumdur.

ince5757
01/02/2008, 11:58
Benzinle alakalı bir durum bu.Bu ışık yandığı zaman araban motor gücünü düşürdümü.Bende box u fazla açtığım için motor fazla mazot almak istemiş ama veremeyincede motor kedini kitledi araba turboya geçmedi gücü düştü box un kademesini üşürüncede geçti bu alay.

Genius
01/02/2008, 12:16
Benzinle alakalı bir durum bu.Bu ışık yandığı zaman araban motor gücünü düşürdümü.Bende box u fazla açtığım için motor fazla mazot almak istemiş ama veremeyincede motor kedini kitledi araba turboya geçmedi gücü düştü box un kademesini üşürüncede geçti bu alay.

Eğer bana sorduysan araba çok zor çalıştı ve çalıştığında da sübap vuruntusu gibi ses yaptı ve yapar yapmaz hemen stop ettim. Kutup başlarını söküp 5-10 dak bekledim ve yeniden çalıştırdım. Araba normal olarak çalıştı ve bu halde 350 km uzun yol yaptım ama arıza lambası sürekli yandı. Ertesi sabah çalıştırdığımda ise sönmüştü :) Box ayarı 5'de

Ziyaretçi047
01/02/2008, 14:28
Ara sıra olur öyle şeyler. Takip et bakalım yanmaya devam edecek mi

Punto_Can
01/02/2008, 17:31
bu sabah servise gitmek için arabaya bindiğimde marşa bi bastım anam, ışık yanmıyo :D
neyse çıktım yola kartaş a gittim, öğleden sonraya sarkar işi,arabayı burda bırak dediler dediler. o zaman arabayı alıyım ben başka zaman gelirim dediğimde hemen bişeyler oldu araba gidi servise bilgisayara fln bağladılar, waawww dedim içimden :D daha sonra ne olduğunu anlamadılar tabi,işi uzun sen git biz seni ararız dediler. olmaz araba lazım,bi süre böyle binerim diyerek kaçarcasına ordan ayrıldım ve doğruca müslüm abinin yanına gittim :)

ilk önce tanıştık,biraz muhabbet ettik,ben sorunumu söyledim,hemen bi ustaya durumu izah etti ve yaklaşık 30 dk içerisinde arabanın sorunu giderildi. kartaş da denildiğine göre sorunun çözümü çok uzun sürer diyerek kendimi en az 2-3 saat orda beklemeye hazırladım ama çok yanılmışım. sadece 1 bardak çay ve 1 eti cin yeme süresi kadar kısa bir sürede sorunum halloldu :D :D :D

İlgin,alakan ve kaliten için çok teşekkür ederim Müslüm abi.Gerçekten en az buralarda yazılanlar kadar mükemmel bir hizmetin var. %100 müşteri memnuniyeti, %100 sorun çözümü ve %1.000.000 mutluluk ;)

h k
01/02/2008, 21:32
o ışığı bende yakmıştım. bende sensör arızası çıkmıştı.

https://img481.imageshack.us/img481/6834/27102007474bo7.jpg

geçen yıl ekim ayında başıma gelen olayın konusu :

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/5564-puntom-bozuldu.html

Punto_Can
01/02/2008, 22:07
bide şunu söylemeliyim arkadaşlar yukarıda yazmayı unuttum. bu ışık yandığında arabada alışılmışın dışında herhangi bir problem olmadı (devir düşmesi,tekleme,stop etme vs.) giderken sadece ışık yandı ve bir daha sönmedi. ayrıca ışık yanarken hararet göstergesi orta seviyede iken birden en düşük seviyeye indi ve birkaç saniye sonra tekrar normale döndü. ama bunun o yanan ışıkla hiçbir alakası yokmuş. sadece su sıcaklık sensörlerinin biyerleri gevşemiş,onlar sıkılınca bir daha olmadı ancak ışık yanarken hararet ibresinin düşmesi beni düşündürmüyor değil...

h k
01/02/2008, 22:27
bizim araclar malum bir dolu sensörle dolu. sensör kaynaklı arızaları o ışığa bağlamışlar , hangisinden olduğu ancak servis bilgisayarı ile ortaya çıkıyor.

ekorkut
01/02/2008, 23:46
Adı üstünde su sıcaklık sensörü. Belki gösterge beslemesi de bu sıcaklık sensörüne bağlıdır ve arıza meydana gelince sıcaklık bilgisi ulaşmadığı için ibre inmiştir aşağı. Sorun çözüldü ise kafaya takmaya gerek yok. Geçmiş olsun.

Genius
02/02/2008, 02:00
bizim araclar malum bir dolu sensörle dolu. sensör kaynaklı arızaları o ışığa bağlamışlar , hangisinden olduğu ancak servis bilgisayarı ile ortaya çıkıyor.

Hüseyin bilirsin palio'larda her türlü sensör sorunu için enjeksiyon lambası yanardı, sanırım grande'de bu işlem için başka bir servis ışığına atamışlar :)

Sana büyük bir problem çıkarmamasına sevindim, tekrar geçmiş olsun.

Punto_Can
02/02/2008, 10:08
teşekkürler arkadaşlar, ışık yansın önemli değil, önemli olan arıza çıkmasın. ilgi ve alakanız için teşekkür ederim...

ince5757
02/02/2008, 20:45
Engin benim arabamda box un ayarını düşürünce sorun hemen düzeldi ve ışıkta kısa bir süre sonra yandı.Benim box un ayarı %60 açık halde benimkinde 1-7 diye ayar yok.Yaklaşık olarak 4000 km dir böyle kullanıyorum ve her hangi bir sorun çıkmadı.

Genius
02/02/2008, 23:39
Engin benim arabamda box un ayarını düşürünce sorun hemen düzeldi ve ışıkta kısa bir süre sonra yandı.Benim box un ayarı %60 açık halde benimkinde 1-7 diye ayar yok.Yaklaşık olarak 4000 km dir böyle kullanıyorum ve her hangi bir sorun çıkmadı.

Bende ayarı çok yükseltmiyorum zaten, yükseltince siyah duman atıyor.

pdr42
07/02/2008, 19:30
bende 2 gun once yanmıstı gittim lpg cide sondurttum zor bişey deil zaten o alet bende de olsa bende sondururm clear) yes clear done..
oaly bitmiştir
:)

Ziyaretçi047
15/06/2008, 10:49
Sonunda ben de yaktım aynı lambayı. Arabada hiçbir problem yok. Fakat yoğun uğraşlarımla söndüremedim. Bugün biraz daha uğraşcam. Box u daha soft bir ayara alacağım. Olmadı gitcez pzt birmota. Umarım benimki de sadece sensör çıkar. Aklıma bir dolu şey geliyor da :D

Malum ama hata tam bana göre

"EKSOZDA YÜKSEK EMİSYONLARA YOL AÇAN BESLEME/ATEŞLEME SİSTEMİ ARIZASI, OLASI PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜ, DÜŞÜK SÜRÜŞ KALİTESİ VE YÜKSEK TÜKETİM SEVİYELERİ ANLAMINA GELİR."

İlk bölüm bende mevcut. Egzozda yüksek emisyon var. Mazot miktarı ve basıncı chip le artırıldı. Mazot basıncını ayrıca box artırıyor ve de katalizör yok. Egzozdaki emisyonu ve motordaki beslemeyi siz düşünün artık.

chn73
15/06/2008, 13:56
geçen yaz yalnışlıkla dükkanların önüne araç konmaması için yapılmış dibinde beton kütle olan bir tabelanın üzerine çıktım ( sanki yollar babalarının malı ).tabelayı güç bela arabanın altından çıkardık.ertesi gün aynı sarı ışık bende de yandı.servise gittiğimde lambda sensörü hasar görmüş dediler.150 ytl civarında bir paraya sensörü değiştirtmiştim.lambda sensörü buji gibi birşey ve motorun altında açıkta korumasız bir şekilde duruyor.bilginiz olsun.

Ziyaretçi047
15/06/2008, 15:13
benim o da olabilir.

Ziyaretçi047
15/06/2008, 20:19
Box la biraz oynayınca sorunu hallettim. Mazot basıncını düşürünce halloldu. Ama sonra tekrar yükselttim yanmadı. Bakalım neler olacak. Mod 6 dan vazgeçemiyorum.

yakupca
16/06/2008, 10:00
yol bilgisayarı iyi hoşda
aklına estıkçe yanıyor arıza verıyor bilşiyler.
yıllarca vectra ya bindik bi kere olsn cihaz arıza vermedi.(yol bilg)
bazen puntoyu satasım bile geliyor. bi de kıyamıyorum.

KaMiKaZe
16/06/2008, 11:26
Vectranın yol bilgisayarındaki teknoloji ile gplerdeki yol bilgisayarı teknolojisi mukayese bile edilemez. 96 senesinde yapılabilecekler çok kısıtlı olduğu için alınabilecek hatalarda o kadar kısıtlıydı. Ekranda görsel olarak aynı şeyleri gördüğünüzü düşünsenizde 96 senesinde üretilmiş bir aracın kullanacağı teknoloji ile 2005 yılında üretilmiş bir aracın kullanacağı teknoloji aynı olmasını bekleyemeyiz. 96 senesinde 386 mhz işlemciler hızlı olarak nitelendirilirken şuanda 4-5 ghz, çok daha akıllı işlemciler evlerimizde arabalarımızda.

metegs
28/04/2010, 12:49
bi sorum olucak dün ankaraya gideken bi enjeksiyon ışığı yandı.daha sonra araçta müthiş bi çekiş düşüklüğü oldu..aracı 100 km nin üstüne çıkaramadım.Bana baskı baltalardan kaynaklanıyo gibi geldi,1. viteste araba kalkarken silkelenme yapıyor ayrıca araç çalıştığında boştayken gaz verdiğimde 5 bin deviri anca görüyor dolayısıyla 100 ün üstüne çıkamadım..servise gitmeden önce sizden bilgi almak istedim,,injeksiyon ışığı hala yanıyor aracım 45 binde gp fire active 2006 model..şimdiden teşekkürler..

GP COSKUN
28/04/2010, 12:51
bi sorum olucak dün ankaraya gideken bi enjeksiyon ışığı yandı.daha sonra araçta müthiş bi çekiş düşüklüğü oldu..aracı 100 km nin üstüne çıkaramadım.Bana baskı baltalardan kaynaklanıyo gibi geldi,1. viteste araba kalkarken silkelenme yapıyor ayrıca araç çalıştığında boştayken gaz verdiğimde 5 bin deviri anca görüyor dolayısıyla 100 ün üstüne çıkamadım..servise gitmeden önce sizden bilgi almak istedim,,injeksiyon ışığı hala yanıyor aracım 45 binde gp fire active 2006 model..şimdiden teşekkürler..

sorun baskı balata kaynaklı olsa idi boşta gaz verdiğinizde güç düşmezdi
enjeksiyon sisteminizde ecu da bir problem var demekki
en yakın servise gidin aracınızı daha fazla sıkıştırmadan

metegs
28/04/2010, 12:53
teşekkür ederim birazdan götürücem aracı servisi..geldiğimde tekrar bilgilendiririm ..saygılar..

Kriminal
28/04/2010, 13:43
Benım aracta yag ve mazot fıltresı degısımınde yanmıstı 2 saat sonduremedıler...Sonra kendılıgınden sondu mazot fıltresıyle alakalı ısı sensorlerı yaparmıs bu arızayı...

GP COSKUN
28/04/2010, 13:44
Benım aracta yag ve mazot fıltresı degısımınde yanmıstı 2 saat sonduremedıler...Sonra kendılıgınden sondu mazot fıltresıyle alakalı ısı sensorlerı yaparmıs bu arızayı...

araç benzinli deniz:whistlin:

Kriminal
28/04/2010, 14:03
Walla benımkındede oldu mazotlularda olmuyormu kı..Dikkat etmemşişim ne bagırıyon

metegs
28/04/2010, 19:26
Sorun kam mili sensöründen kaynaklanıyormuş..kam mili sensörünü çıkardıklarında yağdan gözükmüyodu..sensör temizlenip yağ ve yağ filtresi değişimi yapıldıktan sonra araç eski formuna kavuştu.. :)

GP COSKUN
28/04/2010, 21:29
egsantrik milinin konumunu ecuya bildiren sensör bu
enjeksiyonun ne zaman yapılacağına ecu bu sensör sayesinde karar veriyor
haliyle arızalı olduğu durumdada enjeksiyon zamanlaması düzensiz olduğu için araç çekişten düşüyor düzensiz çalışıyor ve gaz yiyemiyor
geçmiş olsun

poyraz
02/05/2010, 21:44
arkadaslar yabanci bir punto forum sitesinde okumustum buisigi sondurmek icin motor sicakken bosta gaza basip 4500d/dak getirip 3saniye beklyip birakacaksin normal rolante devirine geldigi tzaman tekrar bu sekilde 3 defa yapip sonra arabayi stop edip tekrar calistirdiginda gidiyormus denemedim ama yazilanlar boyle

Punto_Can
02/05/2010, 22:05
o kadar zorlamaya ne gerek var :)
bu problem yazılım hatası olarak nitelendiriliyor, bu yüzden serviste birkaç dk içerisinde gerçekleştirilen yazılım güncellemesiyle sorun ortadan kalkıyor...

GP COSKUN
03/05/2010, 00:21
arkadaslar yabanci bir punto forum sitesinde okumustum buisigi sondurmek icin motor sicakken bosta gaza basip 4500d/dak getirip 3saniye beklyip birakacaksin normal rolante devirine geldigi tzaman tekrar bu sekilde 3 defa yapip sonra arabayi stop edip tekrar calistirdiginda gidiyormus denemedim ama yazilanlar boyle

bu yöntem sadece enjektörlere pislik geldiğinde uygulanan eski bir yöntem
ani gaz basarak ve son devirleri zorlayarak yakıt basıncını artırarak enjektör memesine gelen pisliği attırmak için denenecek bir yol
ama sadece enketörlere pislik geldiğiiçin emisyon ışığı yandıysa söndürecektir

imbat3516
14/06/2012, 16:56
bende de bu ışık akaryakıt istasyonunda arabayı tazyikli suyla yıkadıktan sonra yanıyor ve performansta ve çekişte düşüş gaz yememe sorunu oluyor yardımcı olursanız sevinirim. acaba egzoza su gittiği için olabilir mi?

gurkanakbala
14/03/2021, 10:08
Bendede çamurlu yolda giderken yandı söndü.Bir problem varmıdır.Servise götüreyimmi.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildi

gurkanakbala
14/03/2021, 11:16
Arabayı devirsiz sürdüm birde.3. vitesde kalmış ben yavasladım tekledi araba biraz sonra lamba yanıp söndü.

gurkanakbala
15/03/2021, 08:14
Arabada sabah titreme oldu yine yanıp söndü ışık

gurkanakbala
11/06/2021, 21:37
Işık yanıp söndü birkaç kez yine.