PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Tesisat Sorunu

AtakanTR34
16/06/2019, 18:11
Selamun aleyküm, 2006 dizel grande punto 1.3 mjet 90 bg sahibiyim. Aracımda elektriksel sorun var ve hangi ustaya gösterdiysem çözüm bulamadılar. Aracım 3 haftadır otoparkta yatıyor ve çalışmıyor. Herkes tutturmuş italyan punto buna uyumlu soket girişleri, tesisatı bende yok diyerek ilgilenmiyorlar. Kimisi akü diyor, kimisi sigorta panelinin değişmesi gerektiğini söylüyor. Kontağı açtığında motora yakıt gitmiyor. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

arpadan
17/06/2019, 16:38
merhaba. öncelikle geçmiş olsun.
biraz daha açabilir misiniz?
ışıklar yanıyor mu?
marş alıyor mu?
vurdurmayı denediniz mi?
mazot pompasından olabilir mi?

AtakanTR34
17/06/2019, 22:33
Teşekkürler, ışıklar yanıyor, vurdurmayı da denedim ama motora yakıt gitmediği için çalışmıyor motor. Marşa bastığın zaman da aynı yakıt gitmiyor.

aslam0740
17/06/2019, 23:22
arkadaşım ilk önce arıza cihazı versa bağla arıza nerden öüren ona göre tamirini yaptır. aslında çok basit bir arıza sadece biraz kafa yor, obd II diye arıza tesbit cihazı var onunla bak,

bana kalırsa arıza :
1 depo yakıt pompası çalışmıyor olabilir
2 mazot filtresi tıkalı şişmiş olabilir
3 enjektörlerin üzerinde boru şeklinde bir bar var 4 tane enjektöre dağıtım yapar ordaki sensörlerden biri arızalı olabilir
4 düşük bir ihtimal motor üzerindeki mazot pompası basmıyor olabilir

pozitifdeger
17/06/2019, 23:52
Beyinli ve italyan (çok elektronik kullanan) araçlardan sanayideki çoğu usta anlamaz onlar hala karbüratörlü şahin kafasındalar ayrıca araçtaki tesisat birçok markadan daha kaliteli önden kaza yapılmadı ise kolay kolay kopmaz dağılmaz...
öncelikle tam kapsamlı bir arıza teşhis cihazı obd bulun ardından araca bağlayıp kayıtlı arızalara bakın araç size bu soruna neyin sebep olduğunu söyleyecektir eğer anlamaz iseniz buraya resimleri atın biz hata kodlarından size yardımcı oluruz mutlaka.

Son olarak aracı bilgisayara bağlamadan kesme biçme parça değiştirme yapan ustalardan ve 1.3 punto ve 1.3 linea nın soketlerinin aynı olduğundan ve bu soketlerin kolayca bulunabileceğini bilmeyen kendine usta sıfatı takıp gezenlerden uzak durun bu ustalar (usta denmez ama neyse) aracınızı mahveder bu arıza yapılır ama başka noktadan farklı arızalar çıkar.

Eğer kendi çapınızda arızayı bulmak istiyorsanız tüm enjektörleri söküp açıkta iken marş basın yakıt püskürtme yapıyor ise sorun krank pozisyon sensöründe olabilir eğer yakıt püskürtme yapmıyor ise arkadan öne gelen yakıt borusunu söküp aracın kontağını açın (marş basmadan) yakıt geliyor ise bir sonraki adım olan yakıt kütüğünü sökerek kontrol edin bu şekilde uç noktaya yani enjektörlere kadar ilerleyin.

Vuruntu sensörü ve krank pozisyon sensörü de arıza yapma durumunda marş döner motor çalışmaz yani sorun yakıt değilde bu sensörlerde de olabilir.

Tercan
18/06/2019, 09:00
Mars basıyor ise immobilizer de gözden geçirilmelidir diye düşünüyorum