PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital klima kompresör kilitlenmesi hakkında (çözüm)

mustafagrande
10/06/2019, 09:31
merhaba arkadaşlar.

2006 model 1.3 dizel punto aracımı 1 ay kadar oldu yeni aldım. Dijital kliması çalışmıyordu. DAha önce klima kompresör kilitlenmesi ile ilgili herhangi bir bilgim yoktu. Klimanın aracın önemli masraf açan bir yeri olduğunuda bilmiyordum. Arabayı alınca nasıl olsa en fazla 200-300 TL lik masrafı vardır deyip neşeyle klimacının yolunu tuttum. Klima gazını bastırıp mis gibi gidecektim güya. Adam demesin mi kompresör kilitlenmiş 1900 lira masrafı olur aracın. 3 yere gösterdim hepsi aynı şeyi söyledi.
geçtiğimiz cumartesi itibariyle konuyu çözdüm ve klima şuan püfür püfür. Nasıl olduğunu anlatayım belki birilerinin işine yarar.

İstanbul başakhir Atatürk sanayi de kazalı araçtan aldığım kompresör 400 TL

Klimanın gazı yağı işçiliği v.s. 400 TL

Klima radyatörü 230 TL

birde (benim çalışmıyormuş) fan hızı rezistörü 110 TL

yukarıdaki maliyetle olayı çözdüm. Bu en düşük maliyetti benim okuduğum ve araştırmalarıma göre.

soruları olan olursa yardımcı olurum. herkese kazasız güzel sürüşler.

tayfux
10/06/2019, 19:42
Geçmiş olsun hocam. bunca yıldır bu forumdayım kompresör kilitlenmesini ilk defa duyuyorum..

mustafagrande
11/06/2019, 09:50
sağolasın tayfux.. valla çok yaygın bir problemmiş. sadece bizim araçlara özel değil her tipte araçta olabiliyormuş ve can yakan bir sorun.

mustafagrande
06/12/2019, 12:11
merhabalar. Daha önce bu konuyu açmıştım. Bir geri dönüş yapmak istedim.

başakşehir atatürk çıkmacılar da 400 TL ye bulduğum kompresör 2 ayda patladı.

anladım ki klima kompresörü gibi önemli parçaları doğrudan kazalı araç üzerinden alıp takmamak gerekiyor. (tabiki şans işi parça iyi de çıkabilir.)

yani anlayacağınız ucuz olsun diye halletmeye çalıştığım işte daha da zarar ettim diyebilirim. 400 tl çöpe gitti.

sonradan daha iyi sıfır bir kompresör alıp taktırdım. sorunum bu şekilde şuanda çözülmüş oldu ama belki de 2000 liraya halledeceğim şeyi 3000 e halletmiş oldum.

sonradan okuyacaklar için yardımcı olabilirim diye geri dönüş yapmak istedim.

volkan1065
06/12/2019, 12:49
Sonuç olarak aldığınız çıkma parça kaç km kullanıldı kaç yıllık bunu bilmiyorsunuz. Özellikle çıkmacıda tanıdığınız yoksa işiniz allaha kalmış demektir. Böylelikle geçmiş olsun.