PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor gücü yükseltme

enessyvz93
02/06/2019, 00:21
Selam millet ben Fiat Punto Evo 1.3 Multijet dizel aracımın motor gücünü 75 HP den 90 HP ye yükseltmek istiyorum yokuş ve kalkışlarda performansından memnun değilim bu işlemde yakıt tüketimi artar mı? yada araca herhangi bi zararı olur mu? programla yükseltme yaptırsam mesela ve bu işlem sizce ne kadara patlar bana destek için teşekkürler.👍

EKE
03/06/2019, 17:32
Ben yaptırdım, 75 beygirden 100 beygire, tork da 190 nm'den 240'nmye çıktı. Öncelikle şunu söylemek lazım bunlar dyno ölçüm sonuçları değil. Ancak düzgün bir yerde yaptırırsanız yazılım farkını görüyorsunuz. İlk günlerde kalkışlarda vs test etmek için bastığımda beni çok memnun etmişti. Hakikaten muhteşem gaz yiyor ve iyi gidiyordu. Sonra günlük normal kullanıma geçince pek bir fark olmuyor. Ama mesela 5.viteste 90 ile giderken gaza basarak hızlanma esnasında yazılımlı araç daha rahat hızlanıyor, hıza daha çabuk kavuşuyor diyelim. Maksimum tork devri aşağı gelmiyor aynı yerde kalıyor, fakat hissedilen tork artıyor.
Geçtiğimiz haftalarda megane 4 ile gazladık. Sürücüyü tanımıyorum araç kaç beygir onu da bilmiyorum. Megane benim arkamdan beni geçmeye niyetlendi. 2.viteste gazlamak suretiyle 3.vitese geçerek tam gaz bastım, megane geçemedi. İkinci kez aynı senaryo denedik yine geçemedi. Ama ben onun arkasında olsam ben de onu geçemezdim. Güç/kilo avantajı devreye girdi.
Uzun yolda giderken, mercedes cla arkamdan sıkıştırdı. Sağa geçtim gazladım. 140'a kadar geçemedi fakat 140 sonrası uzadı gitti.

Anlatmak istediğim şey şu; araba çağ atlamıyor fakat küçük viteslerde çekiş artıyor. Üst viteslerde de biraz daha çabuk hızlanma sağlanıyor. İbrenin hızlıca tırmanışını görmek keyifli oluyor.
Sakin kullanımda uzun yol tüketimim 4.8 litre/100 kmden 4.2 litre/100 kmye düştü.
Gazlarsanız daha çok yakıyor, normal kullanırsanız aynı yakıyor, gazlamazsanız daha az yakıyor. Benim tecrübelerim bunlar.